Autofocus Calibration

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900
Επειδή είχα ένα θεματάκι με αουτοφόκους κάθισα και ασχολήθηκα με το θέμα ένεκα και κορονοιού.
Ειδικά όποιος παίζει με τηλεφακούς δεν νοείται να μην το κάνει. ( autofocus fine tune)
Η όλη διαδικασία είναι απλή αλλά είναι βασικό να γίνει σε εξωτερικό χώρο μέρα.
Το μαραφέτι κάτω ανοίγει εστιάζεις στο στόχο, κλικ και βλέπεις ποια νούμερα είναι καθαρά και ποια όχι, απλό
Αξίζει
Τι συμπέρασμα έβγαλα?
Το αουτοφόκους δεν είναι τέλειο παντού και πάντα :brs:
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Για δώσε περισσότερες πληροφορίες...
Σε τι σώμα,τι φακό κτλ.
 

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900
Δεν έχει σημασία η μάρκα της μηχανής και του φακού
Το καλμάρισμα γίνεται για τη συγκεκριμένη μηχανή και το συγκεκριμένο φακό.
(αν ο φακός μπει σε άλλο σώμα δεν είναι ρυθμισμένος)
Το σώμα κρατάει στη μνήμη τις ρυθμίσεις για τον κάθε φακό

Εγώ παρατήρησα ότι μετά από μια πτώση και επισκευή στη Γερμανία
ΟΛΟΙ οι φακοί που είχα ήταν οφ
Έτσι τους ρύθμισα όλους και η αλλαγή ήταν αισθητή
Το συμπέρασμα που έβγαλα από την μελέτη και το πείραμα
είναι ότι απόλυτη ρύθμιση φακού δεν υπάρχει.
Ρύθμισα όμως με βάση τη χρήση που κάνω.

Τώρα αν δεν βλέπετε ότι η μηχανή σας είναι οφ με το μάτι
δεν υπάρχει λόγος,
Εγώ φωτογράφισα πίστα με 200μμ και όλα τα λάστιχα πίσω
ήταν και γ.... :ha
Οι μηχανές όμως όχι (μπακ φόκους) :eek:mg:
Έτσι ψάχτηκα και βρήκα τι παίζει και το πρόβλημα διορθώθηκε
Φυσικά αν μιλάμε για φωτογραφία άγριας φύσης
που μας ενδιαφέρει να φαίνεται το πούπουλο απ το μικροσκοπικό πουλάκι
που πετάει ΕΚΕΙ πρέπει να φας 'ώρες και ώρες και τελειωμό δεν έχει.

Όλα τα παραπάνω δεν σημαίνουν ότι η μηχανή ή ο φακός είναι χαλασμένα.
Αυτά τα συστήματα έχουν μπει εκεί ακριβώς για αυτό το λόγο
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Πάντως η μέρα πέρασε εποικοδομητικά σήμερα κατασκευάζοντας το παρακάτω εργαλείο καλιμπραρίσματος...
Γίναν και κάποιες σχετικές ρυθμίσεις στους φακούς με μικρές αλλά υπαρκτές διαφορές...
Εδώ είναι με τον nikkor 35mm με τιμή -3
χωρίς τρίποδο.

 

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900
Με τι σώμα?
σονι α 77ιι
αλλά η μηχανή έπεσα κάτω και έσπασε
Πήγε για επισκευή και αντικαταστάθηκε το σύστημα σταθεροποίησης
από εκείνη τη μέρα και μετά η εστίαση ήταν όνειρο απατηλό
Ρυθμίστηκε και ΤΩΡΑ βλέπω φωτογραφίες επιτέλους
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Πάντως χαίρομαι να μοιράζομαι μια εμπειρία
γιατί όλο και κάποιος τη βρίσκει χρήσιμη
και την κάνει κι αυτός με κάποιο όφελος δικό του

:friendship:
Αυτός είναι και ο γενικός σκοπός ενός τέτοιου φόρουμ... Να ξεστραβωσει ο ένας τον αλλον:D
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Πάντως χαίρομαι να μοιράζομαι μια εμπειρία
γιατί όλο και κάποιος τη βρίσκει χρήσιμη
και την κάνει κι αυτός με κάποιο όφελος δικό του

:friendship:
Εγώ σε ευχαριστώ πολύ πάντως γιατί όντως ενώ κάτι έχουμε ακούσει/ξέρουμε.... τελικά τέτοια απλά πραγματάκια δεν τα κάνουμε και ξοδεύουμε λεφτά χωρίς λόγο. Το είδα από χθες.
Βαρέθηκα να φορτίσω τη μπαταρία στη μηχανή να δω τι γίνεται στο μενού της. Την έβαλα τώρα. Αν και δε νομίζω στις mirrorless να υπάρχει τέτοια ρύθμιση.

Κάτι θυμάμαι ότι είχα διαβάσει για κάποιους φακούς SIGMA οι οποίοι ρύθμιζαν το autofocus τους μέσω update για Sony mirrorless. Δεν το έχω πολυψάξει.
 
Τελευταία επεξεργασία:

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Και όμως έχει και ας είναι Mirrorless, Ίσως γιατί είναι από τις πρώτης γενιάς. Τώρα να δω πως λειτουργεί η διαδικασία ρύθμισης!
 

kostas82

Μέλος
Όνομα
ΚΩΣΤΑΣ
Μοτό
790 Adv R
Γενικότερα στις mirrorles (λόγο απουσίας καθρέπτη) και γενικότερα διαφορετικού τρόπου λειτουργίας του af τα πρόβλημα front back focus είναι σπάνια.Είναι ένα από τα θετικά των mirrorles
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Γενικότερα στις mirrorles (λόγο απουσίας καθρέπτη) και γενικότερα διαφορετικού τρόπου λειτουργίας του af τα πρόβλημα front back focus είναι σπάνια.Είναι ένα από τα θετικά των mirrorles
Πάντως στο φακό που χρησιμοποιώ περισσότερο από όλους έχω ένα μικρό πρόβλημα. Είναι ο Sigma 16mm 1.4 και παρ' όλο που δεν έχω τη κάρτα καλιμπραρίσματος νομίζω είναι εμφανέστατο το πρόβλημα. Βέβαια κάτι που είναι παράξενο είναι πως η αναμενόμενη μικρότερη απόσταση εστίασης είναι τα 25cm αλλά εμένα μου εστιάζει ακόμη και στα 5 εκατοστά... Καλό ή κακό δε ξέρω.
Έχω εστιάσει στο δεξιότερο άκρο της μύτης του Χαχανούλη και φαίνεται ο φακός να κάνεις front focus. Επειδή ο χαχανούλης δε μπορεί να είναι εργαλείο καλιμπραρίσματος, θα αγοράσω και εγώ μια κάρτα καλιμπραρίσματος να την έχω γιατί φαίνεται τελικά πως είναι ένα πολύ χρήσιμο εργαλείο. Το κακό είναι πως ο SIGMA για να καλιμπραριστεί χρειάζεται συγκεκριμένο εξάρτημα που όμως από όσο διάβασα κάνει πολύ καλύτερη δουλειά από την ενσωματωμένη λειτουργία των φωτογραφικών μηχανών, είναι όμως ένα πενηντάρικο επιπλέον.

 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Πάντως στο φακό που χρησιμοποιώ περισσότερο από όλους έχω ένα μικρό πρόβλημα. Είναι ο Sigma 16mm 1.4 και παρ' όλο που δεν έχω τη κάρτα καλιμπραρίσματος νομίζω είναι εμφανέστατο το πρόβλημα. Βέβαια κάτι που είναι παράξενο είναι πως η αναμενόμενη μικρότερη απόσταση εστίασης είναι τα 25cm αλλά εμένα μου εστιάζει ακόμη και στα 5 εκατοστά... Καλό ή κακό δε ξέρω.
Έχω εστιάσει στο δεξιότερο άκρο της μύτης του Χαχανούλη και φαίνεται ο φακός να κάνεις front focus. Επειδή ο χαχανούλης δε μπορεί να είναι εργαλείο καλιμπραρίσματος, θα αγοράσω και εγώ μια κάρτα καλιμπραρίσματος να την έχω γιατί φαίνεται τελικά πως είναι ένα πολύ χρήσιμο εργαλείο. Το κακό είναι πως ο SIGMA για να καλιμπραριστεί χρειάζεται συγκεκριμένο εξάρτημα που όμως από όσο διάβασα κάνει πολύ καλύτερη δουλειά από την ενσωματωμένη λειτουργία των φωτογραφικών μηχανών, είναι όμως ένα πενηντάρικο επιπλέον.

Την κάρτα καλιμπραρίσματος και τον χάρακα μπορείς επίσης να τα εκτυπώσεις και να τα κολλήσεις σε ένα χοντρό χαρτόνι ή κάτι σχετικό που να κόβεται εύκολα... ;)
Έτσι έκανα εγώ...
 

kostas82

Μέλος
Όνομα
ΚΩΣΤΑΣ
Μοτό
790 Adv R
Αυτό που αναφέρεις είναι πολύ περίεργο όντως όποτε καλύτερα να το ψάξεις.Εννοειτε με το dock της sigma θα κάνεις καλύτερη δουλειά.Περαν τούτου και εγώ κάποτε όταν ήμουν με dslr μπήκα στη διαδικάσια καλιμπραρίσματος όλων των φακών μου και πολύ γρήγορα έπαψα να ασχολούμαι γιατί ειδικά σε zoom φάκους τα πράγματα είναι πολύ περίπλοκα (με μια Χ ρύθμιση μπορεί να είσαι καλά στα 35mm αλλά στα 50 να είσαι εντελώς off).Εννοείτε μετά έμπαινε μέσα και η παράμετρος κόπια φακού που μιλάμε για ένα άλλο κεφάλαιο.Για να βοηθήσω τους υπόλοιπους έξω στην αγορά κανένας φακός δεν είναι ίδιο οπτικά με έναν άλλο.Υπάρχουν καλές κοπιες μέτριες και κακές που εννοείτε επηρεάζουν την οξύτητα του φακού.Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι αν με το μάτι δεν διακρίνουμε κάτι περίεργο ας μην μπούμε στη διαδικασία όλων αυτών ,θεωρώ είναι υπερβολή και πιθανόν αν το καλιμπράρισμα δεν γίνει σωστά να κάνουμε και ζημιά.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Την κάρτα καλιμπραρίσματος και τον χάρακα μπορείς επίσης να τα εκτυπώσεις και να τα κολλήσεις σε ένα χοντρό χαρτόνι ή κάτι σχετικό που να κόβεται εύκολα... ;)
Έτσι έκανα εγώ...
Ναι το είδα Θένο, και έγινε και μια χαρούλα! Πιθανόν έτσι θα το κάνω κι εγώ!
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Αυτό που αναφέρεις είναι πολύ περίεργο όντως όποτε καλύτερα να το ψάξεις.Εννοειτε με το dock της sigma θα κάνεις καλύτερη δουλειά.Περαν τούτου και εγώ κάποτε όταν ήμουν με dslr μπήκα στη διαδικάσια καλιμπραρίσματος όλων των φακών μου και πολύ γρήγορα έπαψα να ασχολούμαι γιατί ειδικά σε zoom φάκους τα πράγματα είναι πολύ περίπλοκα (με μια Χ ρύθμιση μπορεί να είσαι καλά στα 35mm αλλά στα 50 να είσαι εντελώς off).Εννοείτε μετά έμπαινε μέσα και η παράμετρος κόπια φακού που μιλάμε για ένα άλλο κεφάλαιο.Για να βοηθήσω τους υπόλοιπους έξω στην αγορά κανένας φακός δεν είναι ίδιο οπτικά με έναν άλλο.Υπάρχουν καλές κοπιες μέτριες και κακές που εννοείτε επηρεάζουν την οξύτητα του φακού.Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι αν με το μάτι δεν διακρίνουμε κάτι περίεργο ας μην μπούμε στη διαδικασία όλων αυτών ,θεωρώ είναι υπερβολή και πιθανόν αν το καλιμπράρισμα δεν γίνει σωστά να κάνουμε και ζημιά.
Το θέμα είναι πως τον SIGMA δεν τον αναγνωρίζει καθόλου το πρόγραμμα της φωτογραφικής μηχανής για καλιμπράρισμα, χρειάζεται οπωσδήποτε το Dock της SIGMA. Ζοομ φακούς έπαψα να αγοράζω και ακριβότεροι είναι και δε μπορούν να αποδώσουν τα μέγιστα. Αν έχεις 3-4 καλούς prime με την άριστη οξύτητα τους μπορείς να δουλέψεις και με crop μετά. Πάντως πραγματικά μου εστιάζει σε πολύ μικρές αποστάσεις, ίσως και στα 3cm και στο autofocus και με μπιπ και δεν είναι άλλου για αλλού όπως είδατε, κάνει ένα front focus αλλά θεωρώ εντός ορίων αν συνυπολογίσεις ότι το διάφραγμα ήταν στο τέρμα ανοικτό 1.4.
 
Top Bottom