Autofocus Calibration

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
Πάντως στο φακό που χρησιμοποιώ περισσότερο από όλους έχω ένα μικρό πρόβλημα. Είναι ο Sigma 16mm 1.4 και παρ' όλο που δεν έχω τη κάρτα καλιμπραρίσματος νομίζω είναι εμφανέστατο το πρόβλημα. Βέβαια κάτι που είναι παράξενο είναι πως η αναμενόμενη μικρότερη απόσταση εστίασης είναι τα 25cm αλλά εμένα μου εστιάζει ακόμη και στα 5 εκατοστά... Καλό ή κακό δε ξέρω.
Έχω εστιάσει στο δεξιότερο άκρο της μύτης του Χαχανούλη και φαίνεται ο φακός να κάνεις front focus. Επειδή ο χαχανούλης δε μπορεί να είναι εργαλείο καλιμπραρίσματος, θα αγοράσω και εγώ μια κάρτα καλιμπραρίσματος να την έχω γιατί φαίνεται τελικά πως είναι ένα πολύ χρήσιμο εργαλείο. Το κακό είναι πως ο SIGMA για να καλιμπραριστεί χρειάζεται συγκεκριμένο εξάρτημα που όμως από όσο διάβασα κάνει πολύ καλύτερη δουλειά από την ενσωματωμένη λειτουργία των φωτογραφικών μηχανών, είναι όμως ένα πενηντάρικο επιπλέον.

Οι sigma φημίζονται για το σουπερ καλιμπραρισμα που θελουν .,
ενας γνωστος μου γάνιασε τοσο πολύ με εναν art85mm που τον εδωσε.

.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Οι sigma φημίζονται για το σουπερ καλιμπραρισμα που θελουν .,
ενας γνωστος μου γάνιασε τοσο πολύ με εναν art85mm που τον εδωσε.

.
Δεν "ήρθε" μετά από το καλιμπράρισμα; Καμιά φορά σε αυτούς είναι και θέμα update του firmware και ο ART 85 πήρε νέο firmware τον περασμένο Γενάρη.

Τέλος πάντων..., εγώ τους εκτιμώ πολύ χωρίς να θέλω να πω πως είναι η καλύτερη επιλογή σε όλα τα μεγέθη. Ο 16άρης που έχω πάντως είναι εξαιρετικός.
Γενικά μιλώντας κι εγώ προτιμώ τους εταιρικούς αλλά οι καλοί ζητάνε πολλά χρήματα που δεν είναι εύκολο να τα δώσεις τη σήμερον ημέρα.
 

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
Δεν "ήρθε" μετά από το καλιμπράρισμα; Καμιά φορά σε αυτούς είναι και θέμα update του firmware και ο ART 85 πήρε νέο firmware τον περασμένο Γενάρη.

Τέλος πάντων..., εγώ τους εκτιμώ πολύ χωρίς να θέλω να πω πως είναι η καλύτερη επιλογή σε όλα τα μεγέθη. Ο 16άρης που έχω πάντως είναι εξαιρετικός.
Γενικά μιλώντας κι εγώ προτιμώ τους εταιρικούς αλλά οι καλοί ζητάνε πολλά χρήματα που δεν είναι εύκολο να τα δώσεις τη σήμερον ημέρα.

Σε γνωστο εργαστηρι το πηγε κανα 2 φορες - δεν το εκανε μονος του το καλιμπραρισμα -
απο ότι ξερω και δεν ερχοταν ο φακος, παντα απειχε απο το σημειο εστιασης κατα πολύ .,
ηταν και η δουλεια του, γαμους κτλ., δεν τον επερνε να παιζει.

γενικα ναι ειναι φακουδαρες με τα ολα τους. οξυτητα μποκε,
τα κιλακια τους και τα μεγεθη τους αν ηταν ποιο μαζεμενα
 
Reactions: STF

george_pan

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
yamaha
Για καλιμπραρισμα πάντως έχοντας δοκιμάσει αρχικά αυτό με το χάρακα κτλπ κατέληξα ότι η καλύτερη μέθοδος και πάρα πολύ εύκολη και λογική είναι η dot fucus calibration χρειάζεται μόνο ένα φύλο να εκτυπώσεις


Δείτε το βιντεακι και θα καταλάβετε. Το δοκίμασα στους prime που έχω αλλά και σε έναν ευρυγωνιο Tokina και δούλεψε τέλεια. Βέβαια εγώ χοντρικά έκανα την ρύθμιση σχεδόν στην ελάχιστη εστιακή απόσταση γιατί εκεί έχουμε το μικρότερο βάθος πεδίου

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Top Bottom