Avon Trailrider

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
http://www.avon-tyres.co.uk/motorcycle/trailrider

Εδώ λοιπον,λάστιχα ποια...?

είχε ανοίξει μια κουβέντα για ένα -εν πολλοίς- άγνωστο αλλά ενδιαφέρον λάστιχο.
Λίγες μέρες μετά και ενώ ήμουν σε συνεργείο, είδα ένα 1150 που τα φορούσε!
Δεν έχασα ευκαιρία, το φωτογράφησα, το ψηλάφισα, προσπάθησα να "καταλάβω" τις χαρακιές του.....






Όντως ενδιαφέρον ελαστικό!!!!

Υπολογίζω τα χλμ του σε περίπου 10000 με 12000. Η ηλικία τους είναι 2 χρόνων (ημερ/νια παραγωγής 21η εβδομάδα του 2015).
Σε βαρύ μηχανάκι, 1150 λέμε! Δε μπορώ να ξέρω συνθήκες χρήσης, ούτε βρήκα τον ιδιοκτήτη για να μάθω εντυπώσεις.
Εμένα μ' εντυπωσίασε η έλλειψη τετραγωνίσματος πάντως! Φαίνεται δίγομο, και το καταλαβαίνεις και στην υφή. Ψηλαφίζοντας οι ενώσεις γόμας εκατέρωθεν του κέντρου, είναι αισθητές!
Το μπροστινό σε χειρότερη κατάσταση:




Καμένη γόμα και ρωγμές, που δικαιολογούνται από τα 2 χρόνια στους δρόμους (έστω κι ακίνητα...).

Οι περιβόητες τρισδιάστατες χαρακιές, μοιάζουν πράγματι με αγωγούς θερμότητας, για ταχύτερη - ευκολότερη επίτευξη της επιθυμητής θερμικής ισορροπίας μεταξύ ελαστικού και δρόμου.

Θα ήθελα να βρούμε κάποιον που τα φοράει σε μεγάλο, βαρύ και ψυχωμένο on/off (230-280κιλά και 100 άλογα πάνω/κατω) για να μας πει εντυπώσεις.

Το μόνο μείον που έμαθα ψάχνοντας, είναι ο εδώ αντιπρόσωπος. Χωρίς να μπω σε λεπτομέρειες, θεωρώ αληθείς τους ισχυρισμούς, κρίνοντας μόνο και μόνο από το πόσο άγνωστο είναι ένα πολύ ενδιαφέρον λάστιχο, που κυκλοφορεί 2 χρόνια τουλάχιστον!!!
 

est

Μέλος
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
Σουζούκι ΔρΖ
Το μόνο μείον που έμαθα ψάχνοντας, είναι ο εδώ αντιπρόσωπος.
Θα απαντήσω μόνο για αυτό.
Σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχα μαζί τους ήταν εξυπηρετικότατοι.. προσπαθούσαν να μου απαντήσουν τις όποιες απορίες είχα, με ρώτησαν ποιες περιοχές με βολεύουν για να προτείνουν μαγαζί για την τοποθέτηση κλπ.
Από την άλλη μου άφησε πολύ κακή εντύπωση έμπορος με γνωστό(α) μαγαζί(α) που ενώ τον πρότειναν από την αντιπροσωπεία, φάνηκε να μην θέλει να με εξυπηρετήσει. Με είχε μια βδομάδα στο περίμενε και ενώ του είχα δώσει όλες τις πληροφορίες για το τι θέλω, έβγαιναν συνέχεια "προβλήματα" (ότι έτυχε το ένα και έτυχε το άλλο, ότι δεν απάντησαν στην αντιπροσωπεία-άσχετα αν εγώ σαν απλός πελάτης τους έβρισκα όποτε τους έψαξα-, ότι το λάστιχο είναι παλιό και έχει καταργηθεί, ότι δεν υπάρχει απόθεμα κ.ο.κ.). Στο τέλος της εβδομάδας μάλιστα ήθελε "να το πάμε για την επόμενη και να δούμε γιατί έχει πέσει δουλίτσα"!:muted: (Λες κι εγώ θα το έβαζα τσάμπα...)
Προφανώς ήθελε να "σμπρώξει" κάποιο άλλο.
Σε εκείνο το σημείο σταμάτησα την όποια επικοινωνία με τον συγκεκριμένο έμπορο, απευθύνθηκα στην αντιπροσωπεία για εύρεση άλλου καταστήματος και την επόμενη μέρα είχα το λάστιχο τοποθετημένο. Απλά χρειάστηκε να πάω 5 χιλιόμετρα "πιο πέρα" από εκεί που θα με βόλευε.
Επίσης να σημειωθεί πως και στους 2 εμπόρους η τιμή ήταν ίδια (90 ευρώ).

Το ότι δεν το προωθούν είναι άλλη ιστορία και πραγματικά δεν ξέρω γιατί.
 

jocker-t

#Ντανταντιρλάνταντα
Περιοχή
Busy Riding
Όνομα
Harris
Μοτό
"The Whip"
Θα απαντήσω μόνο για αυτό.
Σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχα μαζί τους ήταν εξυπηρετικότατοι.. προσπαθούσαν να μου απαντήσουν τις όποιες απορίες είχα, με ρώτησαν ποιες περιοχές με βολεύουν για να προτείνουν μαγαζί για την τοποθέτηση κλπ.
Από την άλλη μου άφησε πολύ κακή εντύπωση έμπορος με γνωστό(α) μαγαζί(α) που ενώ τον πρότειναν από την αντιπροσωπεία, φάνηκε να μην θέλει να με εξυπηρετήσει. Με είχε μια βδομάδα στο περίμενε και ενώ του είχα δώσει όλες τις πληροφορίες για το τι θέλω, έβγαιναν συνέχεια "προβλήματα" (ότι έτυχε το ένα και έτυχε το άλλο, ότι δεν απάντησαν στην αντιπροσωπεία-άσχετα αν εγώ σαν απλός πελάτης τους έβρισκα όποτε τους έψαξα-, ότι το λάστιχο είναι παλιό και έχει καταργηθεί, ότι δεν υπάρχει απόθεμα κ.ο.κ.). Στο τέλος της εβδομάδας μάλιστα ήθελε "να το πάμε για την επόμενη και να δούμε γιατί έχει πέσει δουλίτσα"!:muted: (Λες κι εγώ θα το έβαζα τσάμπα...)
Προφανώς ήθελε να "σμπρώξει" κάποιο άλλο.
Σε εκείνο το σημείο σταμάτησα την όποια επικοινωνία με τον συγκεκριμένο έμπορο, απευθύνθηκα στην αντιπροσωπεία για εύρεση άλλου καταστήματος και την επόμενη μέρα είχα το λάστιχο τοποθετημένο. Απλά χρειάστηκε να πάω 5 χιλιόμετρα "πιο πέρα" από εκεί που θα με βόλευε.
Επίσης να σημειωθεί πως και στους 2 εμπόρους η τιμή ήταν ίδια (90 ευρώ).

Το ότι δεν το προωθούν είναι άλλη ιστορία και πραγματικά δεν ξέρω γιατί.
Για το ελαστικο καμια εντυπωση?
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Στέφανε ενδιαφέρουσες οι πληροφορίες.
Το λάστιχο με ιντριγκάρει να το δοκιμάσω....:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:
Τώρα οι σχέσεις εμπόρων/εισαγωγέων δε μας απασχολούν! Το προϊόν παίζει ρόλο κι εδώ νομίζω ότι πρόκειται για καλό λάστιχο. Θα δοκιμάσω και σε άλλα μαγαζιά.
Η προώθηση είναι ανύπαρκτη, σαφώς άλλο θέμα, αλλά παραμένει ένα θέμα. (μας αποσχολεί υπό την έννοια να το βρίσκουμε εύκολα διαθέσιμο).
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Για το ελαστικο καμια εντυπωση?
Άκη έχει γράψει ο Στεφανος σχετικά στο ποστ που έβαλα εξ αρχής.
Το θέμα είναι ότι αναφέρεται σε άλλο μηχανάκι τελείως διαφορετικό και σε άλλη διάσταση από αυτή που φοράμε εμείς οι 2 ας πούμε...
 

est

Μέλος
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
Σουζούκι ΔρΖ
Για το ελαστικο καμια εντυπωση?
Στον σύνδεσμο που έχει βάλει ο Θοδωρής πιο πάνω, φαίνεται και η γνώμη μου.

Αντιγράφω:
Σόρρυ που πετάγομαι στην κουβέντα σας, αλλά θέλω να κάνω κι εγώ μια πρόταση..
Προς το παρόν δουλεύω το μπροστινό Avon TrailRider και μου αρέσει αρκετά. (Μου πήγε μαζί με τοποθέτηση 90 ευρώ). Το έχω πάνω κοντά στα 2Κ χλμ, είναι σαφέστατο σε στεγνό και βρεγμένο, μέχρι την ταπεινή τελική του Τρανσαλπ δεν κάνει το παραμικρό κούνημα, ενώ η χάραξη μου δείχνει πως θα το πάει και το χωματάκι του αν χρειαστεί.
Μόλις τελειώσει το πίσω Conti TrailAttack (by Μητσάρας :ok:) θα μπει και πίσω Avon.
Ειδικά για τα δικά σας μηχανάκια (με ράντιαλ ελαστικά) έχει και μια έξτρα πατεντούλα με μικρές χαρακιές πάνω στα τακούνια για να έρχεται πιο εύκολα σε θερμοκρασία λειτουργίας.
Νομίζω αξίζει μια ματιά..
Πλέον είμαι στα 2,5Κ και δεν έχει αλλάξει κάτι από αυτά που έγραφα πριν από 10 μέρες. Μόνο το ότι "τεσταρίστηκε" με τις τελευταίες μπόρες και συνεχίζει να μου αρέσει. Το δουλεύω με 29psi (αυτό προτείνει η Avon για τη δική μου περίπτωση), ζεσταίνεται σχετικά σύντομα και μου εμπνέει εμπιστοσύνη από τα πρώτα μέτρα.


ΥΓ. Αν η ομάδα διαχείρισης πιστεύει πως δεν αρμόζει εδώ η απάντηση (μιας και ο Θοδωρής ψάχνει απαντήσεις για μεγαλύτερα και δυνατότερα μηχανάκια), ας σβηστεί/μεταφερθεί.:)
 
Τελευταία επεξεργασία:

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
ΥΓ. Αν η ομάδα διαχείρισης πιστεύει πως δεν αρμόζει εδώ η απάντηση (μιας και ο Θοδωρής ψάχνει απαντήσεις για μεγαλύτερα και δυνατότερα μηχανάκια), ας σβηστεί/μεταφερθεί.:)
Όχι φίλος, μια χαρά είναι η απάντησή σου!
Και γενική άποψη μας ενδιαφέρει και για τα μεσαία on/off ενδιαφέρει πολλούς!
Εγώ απάντησα στον Άκη που έχει παρόμοιο γελάδι με το δικό μου.:D:D:D


Εσύ καλά τα λες ;):ok::ok::ok::ok:
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Ποιος εμπρας τάχει αυτα τα λάστιχα ;;;
 
Top Bottom