AYTOMATH ΣΚΗΝΗ

apache

Μέλος
Όνομα
Μανώλης
Μοτό
Yamaha tracer 900 2018
Δεδομένου ότι είμαστε σε μία ηλικία που δεν μπορούμε τα πολλά πολλά, σκέφτομαι να πάρω μια αυτοματη σκηνή για εύκολο στήσε, ξεστήσε.
"Εχετε να προτείνετε κάποια καλή, (βασική πρυπόθεση να φορτώνεται στην μηχανή);
"Εβλεπα αυτήν εδώ....
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Είναι 3 εποχών , στήνετε εύκολα , εγώ την έχω πάρει για το αμάξι αν και την έχω φορτώσει και στο gs , το βαρος φαινετε , απο αερισμο ειναι καλη και το μεσημερι βγαζεις το εξωτερικο πανι και γινετε ακομα καλυτερη .
 

apache

Μέλος
Όνομα
Μανώλης
Μοτό
Yamaha tracer 900 2018
Είναι 3 εποχών , στήνετε εύκολα , εγώ την έχω πάρει για το αμάξι αν και την έχω φορτώσει και στο gs , το βαρος φαινετε , απο αερισμο ειναι καλη και το μεσημερι βγαζεις το εξωτερικο πανι και γινετε ακομα καλυτερη .
5κιλά δεν είναι, δηλαδή λές ναι να προχωρήσω στην αγορά...
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Πολύ βολική για τον λόγο που είπες, αλλά λίγο ογκώδες και βαριά για φόρτωμα στη μηχανή νομίζω.
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Δεν κάνει για μηχανή. Είναι ογκώδης και το χειρότερο τα 75 εκατοστά μήκος συσκευασμένη.
Πάρε σκηνή που συσκευασμένη να μην έχει μήκος πάνω από 50 εκατοστά.
 
Τελευταία επεξεργασία:

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
5κιλά δεν είναι, δηλαδή λές ναι να προχωρήσω στην αγορά...
Κοίταξε αν ταξιδεύεις με βαλίτσες και την βάλεις κάθετα στη σέλα είναι μια χαρά .
Η δικιά μου έχει αδιαβροχοποιηση 5000 που είναι οριακή για 3 εποχών .
Γενικά αν δεν θες την ταλαιπωρία είναι μια πολύ καλή επιλογή .
Πχ για μια γρηγορη , καταδρομική βόλτα με το μικρό κτμ δεν την σκέφτομαι καν (έχω μια που είναι 1 κιλό κ που μικρή σε όγκο )

Φαντάσου πως θα κανεις το φόρτωμα και αν δεις ότι σε βολεύει , προχωρά .


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Ο όγκος περισσότερο από το βάρος, είναι καθοριστικός για μεταφορά σε μοτοσυκλέτα.
Δεν θα έχει μόνο την σκηνή στην σχάρα της μηχανής.
Για βάλτε ένα ή δύο υπνόσακους και ένα ή δύο στρωματάκια. Εγώ θα έλεγα όλα αυτά να είναι μέσα σε μια αδιάβροχη τσάντα και όχι να τα έχεις χύμα στην σχάρα. Γι αυτό σκηνή με μήκος συσκευασίας 75 εκατοστά την θεωρώ τελείως ακατάλληλη.

Υπάρχει κάποιο νήμα στο φόρουμ που να αναλύει ο κάθε ταξιδιώτης τις αποσκευές είχε στο ταξίδι του;

Στα φόρουμ για πεζοπορία και ορειβασία υπάρχουν νήματα που αναλύουν τι μεταφέρουν στο σακίδιό τους, από εξοπλισμό και από τρόφιμα. Έτσι μπορεί κάποιος να βελτιώσει την δικιά του λίστα με το τι θα μεταφέρει ανάλογα την χωριτηκότητα του σακιδίου του και πόσο θα ζυγίζουν.
 
Τελευταία επεξεργασία:

jimmatas

Μέλος
Όνομα
Dimitris
Μοτό
Triumph Tiger 800 2011
Honda AX-1
Ηοnda CRF250L 2020
Ο όγκος περισσότερο από το βάρος, είναι καθοριστικός για μεταφορά σε μοτοσυκλέτα.
Δεν θα έχει μόνο την σκηνή στην σχάρα της μηχανής.
Για βάλτε ένα ή δύο υπνόσακους και ένα ή δύο στρωματάκια. Εγώ θα έλεγα όλα αυτά να είναι μέσα σε μια αδιάβροχη τσάντα και όχι να τα έχεις χύμα στην σχάρα. Γι αυτό σκηνή με μήκος συσκευασίας 75 εκατοστά την θεωρώ τελείως ακατάλληλη.

Υπάρχει κάποιο νήμα στο φόρουμ που να αναλύει ο κάθε ταξιδιώτης τις αποσκευές είχε στο ταξίδι του;
Μεγαλο θεμα αυτο με τον ογκο και το καταλαβα οταν πηρα το CRF. Μπορεις να κουβαλησεις με τη μηχανη κατι βαρυτερο απο ενα πεζοπορο αλλα αν ειναι ογκωδες συναντας αλλα προβληματα.
Ενα tip που μου ηρθε μολις και το εφαρμοζω ειναι να βαζω χωρια τη σκηνη και τις μπανελες με τα πασαλακια.
Μπορεις να συμπιεσεις πολυ περισσοτερο το σκετο πανι στη θηκη του.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Ο όγκος περισσότερο από το βάρος, είναι καθοριστικός για μεταφορά σε μοτοσυκλέτα.
Δεν θα έχει μόνο την σκηνή στην σχάρα της μηχανής.
Για βάλτε ένα ή δύο υπνόσακους και ένα ή δύο στρωματάκια. Εγώ θα έλεγα όλα αυτά να είναι μέσα σε μια αδιάβροχη τσάντα και όχι να τα έχεις χύμα στην σχάρα. Γι αυτό σκηνή με μήκος συσκευασίας 75 εκατοστά την θεωρώ τελείως ακατάλληλη.

Υπάρχει κάποιο νήμα στο φόρουμ που να αναλύει ο κάθε ταξιδιώτης τις αποσκευές είχε στο ταξίδι του;

Στα φόρουμ για πεζοπορία και ορειβασία υπάρχουν νήματα που αναλύουν τι μεταφέρουν στο σακίδιό τους, από εξοπλισμό και από τρόφιμα. Έτσι μπορεί κάποιος να βελτιώσει την δικιά του λίστα με το τι θα μεταφέρει ανάλογα την χωριτηκότητα του σακιδίου του και πόσο θα ζυγίζουν.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Μεγαλο θεμα αυτο με τον ογκο και το καταλαβα οταν πηρα το CRF. Μπορεις να κουβαλησεις με τη μηχανη κατι βαρυτερο απο ενα πεζοπορο αλλα αν ειναι ογκωδες συναντας αλλα προβληματα.
Ενα tip που μου ηρθε μολις και το εφαρμοζω ειναι να βαζω χωρια τη σκηνη και τις μπανελες με τα πασαλακια.
Μπορεις να συμπιεσεις πολυ περισσοτερο το σκετο πανι στη θηκη του.
Υπάρχουν πολλές λύσεις που συνήθως έχουν ένα μεγάλο μειονέκτημα, αυτό είναι το υψηλό κόστος.
Το δεύτερο μειονέκτημα είναι ότι πολλοί δεν έχουν συνηθίσει να περιορίζουν τις ανάγκες τους στις πραγματικές. Κλασικό παράδειγμα είναι ο ρουχισμός που πρώτα εγώ (κάποτε) και μετά πολλοί από όσους συζητάω συνήθως χρησιμοποιούν τα μισά ή και λιγότερα από όσα κουβαλούν. Εγώ πλέον έχω υιοθετήσει τη λογική του πλύνε/βάλε ακόμη και αν μένω σε κάμπινγκ και τα ρούχα έχουν επιλεχθεί έτσι ώστε να καλύψουν διάφορες δραστηριότητες από βόλτα/πεζοπορία μέχρι και φαγητό (σε εστιατόριο) ή ποτό.

Για σκηνή έχω στη διάθεση μου διάφορες επιλογές αναλόγως τύπου ταξιδιού.
Τον μικρότερο όγκο σε συνδυασμό με χαμηλό βάρος έχει η Starlight 1 (ή την Starlight 2, για δυο άτομα) της Robens η οποία στήνεται με μια μπανέλα (έχει προ-τοποθετημένες 4 στα άκρα της σκηνής) και δε μου παίρνει περισσότερο από 5 με 10 λεπτά. Μειονέκτημα ότι πρέπει απαραιτήτως να "καρφωθεί" στο έδαφος, δεν στέκεται αυτόνομα όρθια. Επίσης ο χώρος για φύλαξη στο πλάι της σκηνής είναι μικρός οπότε οι πλαστικές βαλίτσες παραμένουν στη μηχανή στο ρόλο ντουλάπας. Τα υπάρχοντα του αδιάβροχου σάκου (μαζί με το σάκο) και κάποιος ρουχισμός χωράνε στο πλάι ή και μέσα στη σκηνή.

Διαστάσεις πακεταρισμένου:
α) Starlight 1 που είναι ενός ατόμου 39x15cm και βάρος 1700 γραμμάρια
β) Starlight 2 που είναι δυο ατόμων 43x16cm και βάρος 2300 γραμμάρια

Η αδιαβροχοποίηση είναι 5.000 για το εξωτερικό της σκηνής και 10.000 για το πάτωμα της σκηνής.

H τοποθέτηση της "καμπίνας" στο εσωτερικό της σκηνής έγινε μια φορά (την πρώτη) και από τότε την συσκευάζω όπως είναι χωρίς διαφορά στον όγκο πακεταρίσματος. Θα καταλάβετε τι εννοώ από το παρακάτω βίντεο.

 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom