[BA Αττική] - Χωμάτινη κυκλική από Βαρυμπόμπη - Άγιο Μερκούριο-Μαλακάσα - Κιούρκα - Κρυονέρι - Βαρυμπόμπη

zanny

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στάθης
Μοτό
Husqvarna TE630
KTM EXC-F 500
Η διαδρομή ξεκινά και τερματίζει στην κλασική είσοδο της Βαρυμπόμπης, μετά τη Βιανέξ. Έχει συνολικό μήκος 77Km τα οποία είναι σχετικά βατά, ανάλογα βέβαια και την εποχή.

Από Βαρυμπόμπη ανεβαίνουμε βόρεια προς Άγιο Μερκούριο. Εκεί υπάρχει ένα πάρα πολύ ωραίο και τεχνικό κομμάτι που σίγουρα χρειάζεται ελαφρύ εντουράκι και καλό είναι και κάποια παρέα για ασφάλεια. Δεν το προτείνω με τίποτα για βαρύτερη μηχανή εκτός και αν γουστάρετε ταλαιπωρία. Είναι μόνο 5Km που όμως έχουν φυτεμένη πέτρα και βράχο με διάφορες κλίσεις. Αν δεν θέλετε να μπείτε, εύκολα μπορείτε να το παρακάμψετε καθώς λίγο παρακάτω μπορείτε να βρείτε και πάλι τη διαδρομή( υπάρχει σχετική σήμανση στο plotaroute, δε ξέρω όμως να βγαίνει σαν πληροφορία στο gpx).
Συνεχίζουμε προς Μαλακάσα και εκεί κυκλώνουμε κινούμενοι παράλληλα με την Ε.Ο., περνάμε από Κιούρκα με ένα μικρό κομμάτι ασφάλτου υποχρεωτικά για να γίνει η σύνδεση. Από εκεί έχουμε Κρυονέρι και άνω Βαρυμπόμπη και τελικά περνώντας από τα γνωστά πιστάκια τερματίζουμε στο ίδιο σημείο με την εκκίνηση της διαδρομής.

Δείτε τη διαδρομή στο plotaroute:
Varibobi - 77 Km on plotaroute.com
 

Attachments

bmw320is

Μέλος
Όνομα
ALEX
Μοτό
XLV650
990 ADVENTURE
TENERE 700
HUSKY 701 ENDURO
Τωρα πως το βαζουμε αυτο στο google maps να μας κανει πλοηγηση δηλαδη????
 

Tol

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Απόστολος
Μοτό
VFR
Τωρα πως το βαζουμε αυτο στο google maps να μας κανει πλοηγηση δηλαδη????
Δεν γίνεται αυτό όσο γνωρίζω, δηλαδή να λειτουργείς το maps της google όπως όταν βάζεις έναν προορισμό και να σου λέει δίχνει στροφή στα Χ μέτρα κτλ. Δεν ξέρω αν έχει χρησιμοποιήσει κάποιος την εφαρμογή OsmAnd. Την έχω κατεβάσει και έχω περάσει χάρτη από εδώ (δεν θυμάμαι αν έκανα μετατροπή αλλά είναι εύκολο αυτό) γιατί είδα κάπου ότι ίσως γίνεται πλοήγηση μέσω αυτής.
 

manosxlv

Μέλος
Περιοχή
ΡΟΔΟΣ / ΟΙΚΙΑ ΤΥΡΝΑΒΟΣ ΛΑΡΙΣΑΣ
Όνομα
ΜΑΝΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Τωρα πως το βαζουμε αυτο στο google maps να μας κανει πλοηγηση δηλαδη????
Σε χωματινο track καλο ειναι να μην κανεις πλοηγηση αλλα να πατας πανω σε αυτο και να πηγαινεις.

Οποτε κατεβαζεις το αρχειο οπου ειναι σε μορφη gpx και το μετατρεπεις σε kmz.

Κατεβαζεις την εφαρμογη mapsme η οποια λειτουργει offline και διαβαζει τα αρχεια kmz/kml οπου ανοιγεις το αρχειο που εχεις μετατρεψει.


Καλη βολτα
 

bmw320is

Μέλος
Όνομα
ALEX
Μοτό
XLV650
990 ADVENTURE
TENERE 700
HUSKY 701 ENDURO
Σε χωματινο track καλο ειναι να μην κανεις πλοηγηση αλλα να πατας πανω σε αυτο και να πηγαινεις.

Οποτε κατεβαζεις το αρχειο οπου ειναι σε μορφη gpx και το μετατρεπεις σε kmz.

Κατεβαζεις την εφαρμογη mapsme η οποια λειτουργει offline και διαβαζει τα αρχεια kmz/kml οπου ανοιγεις το αρχειο που εχεις μετατρεψει.


Καλη βολτα
Το έβαλα στο google maps αλλά μου δείχνει απλά την διαδρομή.....θα κατεβάσω την εφαρμογη στο κινητο να παίξω λίγο......για να καταλάβω κάτι....ουσιαστικά βλέπεις τον χάρτη και πας στο περίπου....δεν κάνει δηλαδή πλοήγηση στρίψε εδώ σε αυτό το στενάκι, πέρνα κάθετα το ποτάμι κλπ....
 

jimmatas

Μέλος
Όνομα
Dimitris
Μοτό
Triumph Tiger 800 2011
Honda AX-1
Ηοnda CRF250L 2020
Το έβαλα στο google maps αλλά μου δείχνει απλά την διαδρομή.....θα κατεβάσω την εφαρμογη στο κινητο να παίξω λίγο......για να καταλάβω κάτι....ουσιαστικά βλέπεις τον χάρτη και πας στο περίπου....δεν κάνει δηλαδή πλοήγηση στρίψε εδώ σε αυτό το στενάκι, πέρνα κάθετα το ποτάμι κλπ....
ναι αυτο ακριβως, κοιτας που βρισκεσαι και ακολουθεις τη διαδρομη που ειναι χρωματισμενη.
 

manosxlv

Μέλος
Περιοχή
ΡΟΔΟΣ / ΟΙΚΙΑ ΤΥΡΝΑΒΟΣ ΛΑΡΙΣΑΣ
Όνομα
ΜΑΝΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Το έβαλα στο google maps αλλά μου δείχνει απλά την διαδρομή.....θα κατεβάσω την εφαρμογη στο κινητο να παίξω λίγο......για να καταλάβω κάτι....ουσιαστικά βλέπεις τον χάρτη και πας στο περίπου....δεν κάνει δηλαδή πλοήγηση στρίψε εδώ σε αυτό το στενάκι, πέρνα κάθετα το ποτάμι κλπ....

οχι δεν κανει πλοηγηση απλα πατας στο track ζουμαρισμενος.
επισης δεν πας στο περιπου γιατι θα το καταλαβεις οταν εισαι στον χωματοδρομο. Η εφαρμογη που σου ειπα το mapsme οι χωματοδρομοι επισημαινονται ως καφε διακεκομμενες γραμμες οποτε θα βλεπεις που βρισκεσαι
 

endtourista

'' ... ''
Όνομα
ΣΠΥΡΟΣ
Σήμερα με κάποιο φίλο, κάνοντας μια "γεμάτη" χωματόβολτα, εντάξαμε και κάποια κομμάτια από τη συγκεκριμένη διαδρομή του Στάθη.
Στο κομμάτι που ξεκινάει από τη Σφενδάλη παράλληλα με τις γραμμές του τραίνου, στο σημείο που φαίνεται στο ίχνος να περνάμε απέναντι τις γραμμές, έχουν γίνει κάποιες χωματουργικές παρεμβάσεις, με αποτέλεσμα από τα μπάζα και τα ντανιασμένα κλαδιά δένδρων, να εμποδίζεται η πρόσβαση στις γραμμές.
Εμείς τουλάχιστον δεν καταφέραμε να τις προσεγγίσουμε.
Κάποιος που θα ακολουθήσει τη διαδρομή στο σημείο της αυτό, ας το λάβει υπόψη του, εκτός και αν υπάρχει και κάποια άλλη πρόσβαση.
zanny ?
 
Top Bottom