Back to Devon and Cornwall (and elsewhere..)

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Επίσης ο Mariner είχε κάνει μια ωραία γύρα στα νότια του νησιού, νομίζω είχε φτάσει μέχρι Κορνουάλη.
Είχα δει κάποιες πολύ εντυπωσιακές φωτός.
Αν το δει ας ποσταρει
Η Κορνουαλλη ειναι ακομα πιο εντυπωσιακη αλλα θελει μερες γιατι ειναι μακρια και οι δρομοι απο Devon και μετα ειναι χαμηλων ταχυτητων. Εχω παει μονο μια φορα, ενα 5ημερο με αυτοκινητο το μακρινο 1992 (!), και απο τοτε ολο λεω να ξαναπαω με μηχανη αλλα δεν εχει καθησει. Αν δει ο Μαρινος ας πει.
 

Mariner

Everflowed
Περιοχή
Ν.Σμύρνη
Όνομα
Μαρίνος
Μοτό
ΚΤΜ 690 Enduro / BMW R1200GS Adv
Ωραίος ο XLGeorge

Επίσης ο Mariner είχε κάνει μια ωραία γύρα στα νότια του νησιού, νομίζω είχε φτάσει μέχρι Κορνουάλη.
Είχα δει κάποιες πολύ εντυπωσιακές φωτός.
Αν το δει ας ποσταρει
Nαί, όντως είχα κάνει μια βόλτα το νότιο κομμάτι του νησιού το '16. Γενικά το νησί το αγαπάω για διακοπές/βολτες και το νότιο κομμάτι είναι πολύ ωραίο. Θα μαζέψω και μερικές φώτο να προσθέσω εδώ να είναι μαζεμένες :)
 

nvythoul

Μέλος
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R 1200 GS , R 1200 RT
Το 2016 πηγαίνοντας για Ιρλανδία ακολούθησα του παραλιακούς δρόμους την Νότιας Αγγλίας και την διάσχιση της Ουαλίας.
Έτσι μου δόθηκε η ευκαιρία να αφιερώσω εκεί 4 ημέρες κατά κύριο λόγο στην Κορνουάλλη.
Είναι από τα μέρη που έτσι απλά λες εδώ αφήνω ανοιχτούς λογαριασμούς !!!
Μου δίνεται τώρα η ευκαιρία να βάλω κι εγώ μερικές φωτογραφίες
Καλά να είσαστε και να αλωνίζετε την περιοχή !!!!




 

Mariner

Everflowed
Περιοχή
Ν.Σμύρνη
Όνομα
Μαρίνος
Μοτό
ΚΤΜ 690 Enduro / BMW R1200GS Adv
Και εμένα το ταξίδι επίσης ήταν το '16. Πήγα σε μια συναυλία του David Gilmour στο Λονδίνο οπότε είπα με την ευκαιρία να κάνω μια βόλτα απο πυρηναία, νορμαδία και ενα γύρο του νότιου κομματιού του νησιού και επιστροφή απο Γαλλικές άλπεις (γιατι σαν τις Άλπεις δεν έχει :cool: )

 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Το περασμενο σ/κ/δ καταφεραμε τελικα και πηγαμε Κορνουαλλη, ενα ταξιδι down in memory lane οπως λεμε κι'εδω καθως ειχα ξαναπαει εκει το μακρινο 1992 με αυτοκινητο (ακριβως 30 χρονια πριν!). Βεβαια για ναμαι ακριβης, ειχα φτασει με μηχανη το 2008 μεχρι το Fowey στην αρχη της Κορνουαλλης (διπλα στο Devon), αλλα ολο τοχα στο μυαλο μου να ξαναπαω μεχρι το Land's End, το δυτικοτερο σημειο το Νησιου με ολα τα ωραια αυτης της Κορνουαλλικης χερσονησου. Η προγνωση του καιρου δεν ητανε η καλυτερη δυνατη αλλα αυτο ητανε το μονο σκ(δ) που μπορουσαμε να παμε, οποτε sod it, αδιαβροχα και φυγαμε.

Και τα χρειαστηκαμε σχεδον με το καλημερα, δηλ μετα απο κανα δυο ωρες δρομο, οταν σταματησαμε κατω απο μια γεφυρα μηπως και σταματησει η βροχη που ειχε αρχισει. Αλλα καθως δεν σταματαγε, την υποφεραμε στον Α303 για μιαμιση ωρα - μικρο το κακο γιατι μετα το μεσημερι του Σαββατο δεν επεσε σταγονα :ok:




Μετα απο 250μλ/400χμ, πρωτη σταση επισκεψης στο γραφικο Port Isaac, και για bonus βγηκε και ο ηλιος!







Επομενη σταση στο κοσμοπολιτικο Padstow.







Και τελικα στη βαση μας κοντα στο St Agnes, με τον καιρο να ξανακλεινει αλλα οι λουομενοι αρκετα αργα το απογευμα και με σχετικα χαμηλη θερμοκρασια (18'C) ..χαμπαρι!







Η Κυριακη μας αποζημιωνει με απλετη λιακαδα και η πρωτη σταση ειναι το καταπληκτικο και (ισως too much) κοσμοπολιτικο και busy St Ives με τις φοβερες παραλιες.










Μετα απο ενα απαραιτητο cornish ice-cream, αρχιζουμε την εξερευνηση της χερσονησου που βρισκεται δυτικα των St Ives (βορεια) και Penzance (νοτια) και τελειωνει δυτικα στο Land's End. Πρωτη σταση στο ομορφο χωριο Zennor με - κλειστους πια - πυργους με ορυχεια κασσιτερου διπλα.




Επομενη σταση Sennen Beach.




Και τελικα Land's End :ok:




Απο δω απενταντι στην ευθεια μερικες χιλιαδες μιλια δυτικα το νησι Newfoundland του Καναδα ή Terra Nova.







Επεται συνεχεια...
 
Τελευταία επεξεργασία:

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Επομενη σταση Porthcurnow Beach (ή μαλλον Beaches), οι φωτο ειναι απο ψηλα απο το Minack Theatre.











Ενας τυπικος δρομος στην περιοχη και, ετσι για το καλο, πατησαμε και λιγο χωματακι - με σεβασμο παντα στους περιπατητες οπου σβηνουμε, περιμενουμε να περασουν και χαιρεταμε.







Επομενη σταση στο χωριο Ποντικοτρυπα / Mousehole, οπου πλησιαζοντας απο νοτο/ψηλα υπηρχε τυπικη Κυριακατικη brass band στο λιμανι και σταματησαμε για να απολαυσουμε το τελος της συναυλιας απο ψηλα.













Tελευταια σταση πριν γυρισουμε για φαγητο απεναντι απο το νησακι με τη εκκλησια St John στην Penzance, που ειναι παρομοιο με το Mont St Michel στη Γαλλια, οπου το μονοπατι για να παει κανεις με τα ποδια αποκαλυπτεται με την αμπωτη - δυστυχως οταν περασαμε εμεις ειχε παλιρροια.




Και τελικα πισω στην υπεροχη παραλια Carbis Bay διπλα στο St Ives.







Μετα το πολυ ωραιο δειπνο στο κοσμοπολιτικο St Ives, παιρνουμε το δρομο της επιστροφης για τη βαση μας στη St Agnes the long way με σκοπο να πετυχουμε το ηλιοβασιλεμα. Το οποιο πληροφοριακα τελειωσε, δηλ ο ηλιος κρυφτηκε τελειως, στις 9:37μμ! Η τελευταια φωτο εχει παρθει στις 10:30μμ!!













Επεται η τελευταια συνεχεια...
 
Τελευταία επεξεργασία:

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Η τελευταια μερα, η Δευτερα, ειχε κυριως συνεφια αλλα ηρεμο καιρο χωρις σταγονα. Περασαμε αρχικα απο το Falmouth πηγαινοντας προς το πανεμορφο χωριο Feock που βρισκεται στο Trelissick National Trust Gardens, κατι σαν προστατευομενο εθνικο δρυμο λογω ειδικης βλαστησης.

Restronguet Passage οπου το ποταμι ανοιγει βγαινοντας τη θαλασσα, φτιαχνοντας φυσικο λιμανακι.







Περασμα απεναντι με "παντοφλα", το King Harry Chain Ferry που περναει απεναντι τραβωντας τη αλυσιδα που παει απο ακτη σε ακτη.




Εδω στο πανεμορφο St Mawes.













Και τελικα Portscatho για χαζι της αδειας παραλιας (Δευτερα γαρ) με καφεδακια.







Τελευταια σταση στην Κορνουαλλη στο πολυ ομορφο Fowey οπου ειχαμε μεινει το 2008. Παραλειψαμε ομως το Eden Project καθως δεν υπηρχε χρονος.







Και αργα το απογευμα στο δρομο της επιστροφης η απαραιτητη σταση στο Lyme Regis του Dorset.




Συνολικα 780μλ/1250χμ σε 3 μερες με λιγα απο αυτα σε αυτοκινητοδρομους, η τριτη μερα ητανε η πιο απαιτητικη με 580χμ λογω της περιηγησης μεχρι αργα το απογευμα και κατοπιν της επιστροφης στο Λονδινο, οπου βεβαια φτασαμε με λιγο φως στις 10 το βραδυ.

Τωρα που ειδα οτι γινεται σε 3 μερες με μηχανη, ελπιζω να το επαναλαβω του χρονου με καλυτερο καιρο (οπως καλη ωρα αυτο το σ/κ που εχει 30αρια), να κανουμε και κανενα μπανιο :ok:
 
Τελευταία επεξεργασία:

airmav

air
Περιοχή
Αττικη
Όνομα
tassos
Μοτό
honda vfr 1200x crosstourer, honda c50
πολυ ομορφα μέρη η νοτια πλευρά του νησιού ειναι πιο εξευρωπαϊσμένη και θεωρω οτι ειναι και ο λόγος που βλέπεις τοσο κόσμο στις ακτές

μπράβο ρε Γιωργη πιες του το αίμα
 

Natassa

patara_power
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νατάσσα
Μοτό
Suzuki SV650 ‘17
Triumph Trident 660 ‘22
ΣΟΚ. Τι απίστευτα μέρη, μοναδικά και τελείως διαφορετικά από αυτά που ξέρουμε! Δεν υπάρχει ούτε μια φωτογραφία σου που να είναι μέτρια, συγχαρητήρια για το μάτι και συγχαρητήρια για το χέρι!

(θέλω θέλω θέλω θέλω...)
 

Desmorider

Μέλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
Multistrada 1000 DS 2006
Πανέμορφα μερη , να δουμε ποσοι προορισμοί χωράνε σε αυτη τη λίστα ταξιδιών
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Τελευταιο σ/κ με καλοκαιρινο καιρο, αφυσικο για Οκτωβρη, και βουρ για να επισκεφτουμε ξανα τα Birling Gap Cliffs κοντα στο Eastbourne στα νοτιο-ανατολικα παράλια.







Παρομοια παραλια σε ενα βαθμο με τα Μαυρα Βολια της Χιου.




Καμιά προστασια στην κοψη των cliffs, οτι πρεπει για ιδανικους αυτοχειρες..




Αγναντευοντας τη Γαλλια απεναντι.




Το ζευγος XL ...enjoying the day :cool:




Τελικα το απαραιτητο παγωτο πριν την επιστροφη.




Και για επιδορπιο, η θεα των μεανδρων του ποταμου Cuckmere φευγοντας προς Newhaven.

 

airmav

air
Περιοχή
Αττικη
Όνομα
tassos
Μοτό
honda vfr 1200x crosstourer, honda c50
πανέμορφη παραλία ρε Τζωτζ...και το παγωτο...σημα κατατεθέν χρόνια τωρα

:friendship::friendship::friendship:
 
Top Bottom