Bad Ass Ladies

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Πολύ καλή, μπράβο της! Είναι γεγονός ότι η κάμερες πολλές φορές δεν αποτυπώνουν αυτό που βλέπεις και διασχίζεις...
 

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
Εγώ πάντως ερωτεύτηκα την Ναταλία Δραγούμη όταν την είδα πάνω στο F650 της το 2000
( Όχι ότι πριν ήταν χάλια,).
Το ίδιο και την Εύη Αδάμ στα late 90's
Εγώ από τότε με το aprilia moto 6.5.
Γυναικάρα,ακόμα.και τώρα εντωμεταξυ μετά από τόσα χρόνια.
Να ναι καλα
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
10 points up στην Νοραλί.... για αυτό το πάσο.

Η εικόνα που πέρνουμε πολλές φορές από τις action καμερες δεν μας δίνουν την πραγματική εικόνα. Είτε λόγω stabilizator εικόνας είτε λόγω προοπτικής.
Δείτε πχ την διαφορά που έχουν οι λήψεις στο κατέβασμα από ότι στο ανέβασμα του πασού.
Εγώ την ένιωσα πάντως, ο τρόμος στην κατηφόρα ειδικά. Κουλάδια ενωμένα!
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
10 points up στην Νοραλί.... για αυτό το πάσο.

Η εικόνα που πέρνουμε πολλές φορές από τις action καμερες δεν μας δίνουν την πραγματική εικόνα. Είτε λόγω stabilizator εικόνας είτε λόγω προοπτικής.
Δείτε πχ την διαφορά που έχουν οι λήψεις στο κατέβασμα από ότι στο ανέβασμα του πασού.
Από τις πολύ αγαπημένες μου η Noraly. Κυρίως γιατί είναι πάντα χαμογελαστή. Είναι γνωστή ως Itchy boots.
Να πούμε εδώ ότι δίπλωμα μοτοσυκλέτας έβγαλε μόλις το 2015 και αν θυμάμαι καλά έχει κάνει ένα μάθημα εντούρο όλο και όλο, νομίζω στην Ολλανδία (μπορεί και Βέλγιο). Είναι Δανή και γυρίζει όλο το κόσμο περιοδικά με μηχανή. Είχε ένα Himalayan, ένα CB500X και τώρα αγόρασε ένα μεταχειρισμένο CRF250L στην Αφρική όπου βρίσκεται. Ταξιδεύει μόνη της.
 

socrates

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Σωκράτης
Μοτό
dl650
Ολλανδέζα είναι και τα μαθήματα τα έκανε Ολλανδία... που είχε επιστρέψει προσωρινά λόγω πανδημίας.
Αυτό που είναι αξιοθαύμαστο είναι η νοοτροπία της. Είχε επιλογές να έχει καριέρα και ενώ έκανε το διδακτορικό της άφησε την δουλειά, πούλησε ότι είχε και απόφασισε να γνωρίσει τον κόσμο. Η νοοτροπία που πρώτα σε κάνει "Πολίτη του Κόσμου" και μετά Γερμανό, Ολλανδό ή Έλληνα.
 

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
Ολλανδέζα είναι και τα μαθήματα τα έκανε Ολλανδία... που είχε επιστρέψει προσωρινά λόγω πανδημίας.
Αυτό που είναι αξιοθαύμαστο είναι η νοοτροπία της. Είχε επιλογές να έχει καριέρα και ενώ έκανε το διδακτορικό της άφησε την δουλειά, πούλησε ότι είχε και απόφασισε να γνωρίσει τον κόσμο. Η νοοτροπία που πρώτα σε κάνει "Πολίτη του Κόσμου" και μετά Γερμανό, Ολλανδό ή Έλληνα.
Πολυ καλα έκανε λοιπόν η κοπελιά.
Το γιατι ειναι αξιοθαύμαστο δε κατάλαβα
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Πολυ καλα έκανε λοιπόν η κοπελιά.
Το γιατι ειναι αξιοθαύμαστο δε κατάλαβα
Αν μπορώ να υποθέσω, ο Σωκράτης εννοεί ότι έβαλε στο περιθώριο πράγματα που εμείς τα θεωρούμε ομπρέλα για την ασφάλεια μας, για να κυνηγήσει τα θέλω της.
Όπως και να έχει θέλει κότσια κάτι τέτοιο.

Δεν το έχει κάνει μόνο αυτή βέβαια, αρκετοί ανά τον κόσμο.

Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
Αν μπορώ να υποθέσω, ο Σωκράτης εννοεί ότι έβαλε στο περιθώριο πράγματα που εμείς τα θεωρούμε ομπρέλα για την ασφάλεια μας, για να κυνηγήσει τα θέλω της.
Όπως και να έχει θέλει κότσια κάτι τέτοιο.

Δεν το έχει κάνει μόνο αυτή βέβαια, αρκετοί ανά τον κόσμο.

Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Σηκώνει κουβέντα αυτό, το ομπρέλα για την ασφάλεια μας..,ποσο παλέψαμε για να την έχουμε και πόσο ματωσε το κορμί μας γενικότερα..
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Σηκώνει κουβέντα αυτό, το ομπρέλα για την ασφάλεια μας..,ποσο παλέψαμε για να την έχουμε και πόσο ματωσε το κορμί μας γενικότερα..
Σωστός. Επίσης η οικογένεια παίζει τον μέγιστο παράγοντα.
Αν είσαι μόνος έχεις εντελώς διαφορετικό τρόπο σκέψης.
 

socrates

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Σωκράτης
Μοτό
dl650
Μην είστε απόλυτοι ότι υπάρχει υποστήριξη οικογένειας (όπως την ξέρουμε στην Ελλάδα) σε αυτές τις χώρες. Ο κανόνας εκεί είναι ότι τα παιδιά παίρνουν από νωρίς τον δικό τους δρόμο. Βοηθάει σαφώς ότι στις αναπτυγμένες χώρες έχεις κάποια πράγματα δεδομένα, όπως καλή εκπαίδευση και σύστημα υγείας καθώς και κάποιες άλλες κοινωνικές δομές,

Αξιοθαύμαστο για μένα είναι να σπας την τετρημμένη ζωή αναζητώντας την περιπέτεια.

Αξιοθαύμαστο για μένα είναι να αφήνεις το γνωστό περιβάλλον, τα οποία μαξιλαράκια ασφάλειας έχεις, γνωστούς φίλους οικογένεια κλπ, και να αποφασίζεις να γνωρίσεις solo τον κόσμο με μια μοτοσυκλέτα. Η ίδια αυτοχρηματοδοτεί τον τρόπο ζωής της κυρίως με τα YouTube βίντεο που προβάλει.

Αξιοθαύμαστο γιατί θεωρώ ότι ο πλούτος μας δεν μετριέται σε υλικά αγαθά αλλά σε εμπειρίες.

Αξιοθαύμαστο γιατί δεν είναι καθόλου εύκολο και πίσω από το όποιο χαμόγελο κρύβεται η αγωνία της επόμενης στιγμής ή της επόμενης μέρας.

Αξιοθαύμαστο γιατί ενώ πόλλοι θα έκαναν πίσω και θα σταμάταγαν αυτό το εγχείρημα με την πρώτη δυσκολία, αυτή θεωρεί ότι πρέπει να δοκιμάσει τα όποια όρια της και να πάει ένα βήμα παραπέρα.

Αξιοθαύμαστο γιατί σε μια περίοδο που το ταξίδι είναι σε διωγμό και ο κόσμος βλέπει με καχυποψία τους ξένους ταξιδιώτες, αυτή καταφέρνει και βρίσκει την ομορφιά στα μικρά πράγματα που συναντά μπροστά της.

Μην κοροιδευμόμαστε. Πολλοί έχουν την δυνατότητα να γίνουν ταξιδιώτες του κόσμου, όμως δεν είναι χωρίς κόστος αυτός ο τρόπος ζωής. Θέλει κότσια να αφήσουν πίσω όσα μας έχουν πείσει ότι είναι αναγκαία και απαραίτητα. Να αφήσουν την άνεση του σπιτιού και του καναπέ τους.
 
Τελευταία επεξεργασία:

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
Κρατώντας την τελευταία παράγραφο, δε θα σχολιάσω γιατι θα πρέπει να γράψω σεντόνι και δε το θέλω..
Καλό της ταξίδι λοιπόν
Και επειδή δείχνεις να σου αρέσει πολύ ολο αυτό, καλό ταξίδι και σε σένα όταν το αποφασίσεις
 

clear

Μέλος
Περιοχή
Παλλήνη
Όνομα
Κλέαρχος
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Εγώ θα σχολιάσω απλά ότι το ταξίδι στον κόσμο είναι πιο εύκολο από το "ταξίδι" και τις σχέσεις ( φιλικές, οικογενειακές ή επαγγελματικές) στην σημερινή Ελλάδα. Ειδικά αν δεν έχεις και πολλούς δεσμούς με την χώρα σου.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
socrates

Σωκράτη πιστεύεις ότι αν η Νοραλι και η κάθε Νοραλι είχε οικογένεια με μικρό παιδί, θα τα παραταγε για να κάνει το γύρω της γης με μοτοσακό;
Όχι.
Αυτό λέμε.

Το μόνο που σε κρατάει είναι ο συναισθηματικός δεσμός με την οικογένεια. Δεν τους αφήνεις εύκολα πίσω. Στο λέω από πρωτο χέρι λόγω εργασίας.

Τα υπόλοιπα που συνθέτουν την ομπρέλα ασφαλείας τα κάνεις στην άκρη και τα ξεπερνάς αν έχεις την θέληση και το πάθος, την οικογένεια όμως δύσκολα.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Εγώ θα σχολιάσω απλά ότι το ταξίδι στον κόσμο είναι πιο εύκολο από το "ταξίδι" και τις σχέσεις ( φιλικές, οικογενειακές ή επαγγελματικές) στην σημερινή Ελλάδα. Ειδικά αν δεν έχεις και πολλούς δεσμούς με την χώρα σου.
Ε ναι... Αν είχε κανέναν παιδαρα η νοραλυ, σιγά μην εφευγε :p

Πλακα κάνω
Επειδή έχω ζήσει έξω, ξέρω ότι πολλοί τα παρατάνε και ταξιδεύουν, με την ασφάλεια βέβαια που τους παρέχει η συνέχεια της επαγγελματικής τους ζωής και όχι μόνο, κατά την επιστροφής τους.

Φυσικά είναι ειδική κατηγορία ανθρωπων
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Εγώ ένα παλικάρι παραδέχτηκα, πραγματικά όμως, γιατί το έλεγε η ψυχούλα του τουλάχιστον με τον τρόπο που δούλευε την πένα του και σκάρωνε τις εμπειρίες του στο ψηφιακό χαρτί.

Εγραφε σαν road spirit και τα βρόντηξε όλα κάτω στην αρχή της κρίσης, καβάλησε το Gs800 του μαζί με την κοπελιά του και έφυγε για 6 μήνες στη Νότια Αμερική.

Πραγματικά το απόλαυσα αυτό το ταξιδιωτικό γιατί μόνο με το γραπτό λόγο σου πέρασε όλη την φιλοσοφία του ανθρώπου ο οποιως ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΆ ταξιδεύει.

Όσοι διαβαζαν/έγραφαν στο Moto.gr σίγουρα τον ξέρουν.

Αν μπορούσα να βρω και το βιντεακι θα το ανέβαζα. Δυστηχως δεν έχω επαρκή δεδομένα Internet.
Αν κάποιος καταλαβαίνει πιο βίντεο λέω ας το ανεβάσει.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Εγώ ένα παλικάρι παραδέχτηκα, πραγματικά όμως, γιατί το έλεγε η ψυχούλα του τουλάχιστον με τον τρόπο που δούλευε την πένα του και σκάρωνε τις εμπειρίες του στο ψηφιακό χαρτί.

Εγραφε σαν road spirit και τα βρόντηξε όλα κάτω στην αρχή της κρίσης, καβάλησε το Gs800 του μαζί με την κοπελιά του και έφυγε για 6 μήνες στη Νότια Αμερική.

Πραγματικά το απόλαυσα αυτό το ταξιδιωτικό γιατί μόνο με το γραπτό λόγο σου πέρασε όλη την φιλοσοφία του ανθρώπου ο οποιως ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΆ ταξιδεύει.

Όσοι διαβαζαν/έγραφαν στο Moto.gr σίγουρα τον ξέρουν.

Αν μπορούσα να βρω και το βιντεακι θα το ανέβαζα. Δυστηχως δεν έχω επαρκή δεδομένα Internet.
Αν κάποιος καταλαβαίνει πιο βίντεο λέω ας το ανεβάσει.

 
Top Bottom