Balkan express story... 9/2021

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Μια ρακή στο κοπαονικ έφερε τα πράγματα στην σωστή τους θέση μετά το κρύο που επικρατούσε στην περιοχή
 

IliADVas

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
BMW R1250 GS ADVENTURE
Μια από τις πιο όμορφες εκδρομές που έχω κάνει με εκπληκτικές διαδρομές, πολύ όμορφες εικόνες και καλή παρέα. Ο Στέργιος αποδείχθηκε για άλλη μια φορά άξιος πλοηγός διαψεύδοντας πανηγυρικά τις κασσάνδρες. Τα παιδιά της Χαλκίδας όλα τα λεφτά κάνοντας παντού και πάντα αισθητή την παρουσία τους χαρίζοντας γέλιο σε όλους μας. Αφανής ήρωας και ο Κώστας gsmaniac με τις τρομερές διαδρομές που μας έδωσε. (Κώστα ευχαριστούμε!).
Η Πέμπτη που ξεκινήσαμε, μέρα βαρετών χιλιομέτρων εθνικής που πέρναγαν όμως εύκολα όσο σκεφτόμουν ότι ξεκινάει το ταξίδι κι έχουμε να δούμε πολλά.
Φτάνουμε βράδυ στα Σκόπια με τον καιρό να μας φυλάει για έκπληξη ένα μίνι ντουζάκι στο κέντρο της πόλης λίγα λεπτά πριν φτάσουμε στο ξενοδοχείο. Ξυπνήσαμε το πρωί με βροχερό καιρό που μέχρι να ξεκινήσουμε είχε στρώσει και έδωσε τη σκυτάλη στον ήλιο που μας συντρόφευε για όλο το υπόλοιπο ταξίδι μας.


Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

IliADVas

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
BMW R1250 GS ADVENTURE
Από το μεσημέρι της Παρασκευής ξεκινά το ενδιαφέρον κομμάτι της διαδρομής με αρχικό προορισμό το Κοπαόνικ που με λίγες δυσκολίες και διαπραγματεύσεις με τους τεχνικούς των οδικών έργων λόγω ασφαλτόστρωσης καταφέραμε και φτάσαμε.


Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

IliADVas

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
BMW R1250 GS ADVENTURE
Η χαμηλή θερμοκρασία μας οδήγησε χωρίς σκέψη στο ζεστό περιβάλλον μιας pub για ζεστό ρόφημα και τσιμπολόγημα.

Αφού πήραμε τις ανάσες μας αναχωρούμε με τελικό προορισμό το Zlatibor.

Κάπου στη διαδρομή
Άφιξη στην πόλη βραδάκι. Τακτοποιούμαστε στα δωμάτια και βραδινή βολτιτσα στην όμορφη πλατεία της πόλης.


Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

IliADVas

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
BMW R1250 GS ADVENTURE
Πρωινό Σαββάτου και μετά από πρωινό καφεδάκι και μια τελευταία βόλτα στην πλατεία....

αναχωρούμε σιγά σιγά για την υπέροχη διαδρομή που μας περιμένει η οποία μεταξύ άλλων περιλαμβάνει διέλευση από το εθνικό πάρκο Tara.

Συνεχίζουμε την όμορφη διαδρομή με κατεύθυνση για Βοσνία Ερζεγοβίνη. Οι εικόνες από την οδήγηση πολλές αλλά οι φωτογραφίες ενδεικτικές δυστυχώς λόγω έλλειψης χρόνου για πολλές στάσεις.


Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

IliADVas

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
BMW R1250 GS ADVENTURE
Στη Βοσνία πλέον με κατεύθυνση προς Μαυροβούνιο. Μικρή στάση στο Βίσεγκραντ για φωτό.

Μπαίνουμε Μαυροβούνιο και λίγο μετά τα σύνορα συναντιομαστε με την υπόλοιπη παρέα για καφεδάκι και ξεμούδιασμα.
Συνεχίζουμε το δρόμο μας για Zabljak

όπου φτάνουμε στο ξενοδοχείο

Κουβεντουλα, φαγητό, κρασάκι και.... τούφα. Τι άλλο θες για να κλείσει ωραία η μέρα!

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

IliADVas

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
BMW R1250 GS ADVENTURE
Δεν έχεις συχνά τέτοια θέα με το που ανοίγεις τα μάτια σου.

Ξεκιναμε την Κυριακή από άλλη μια καταπληκτική διαδρομή προς Vermosh που είναι τα σύνορα Μαυροβουνίου με Αλβανία.
Μερικές εικόνες από τη διαδρομή.

Είμαστε Αλβανία και λίγο μετά τα σύνορα αντικρίζουμε αυτό το εκπληκτικό πέτρινο εγκαταλειμμένο κτίριο. Προσπαθώ να φανταστώ τι μπορεί να ήταν...
.
Η διαδρομή επιφύλασσε κι άλλες εκπλήξεις.

Στην καντίνα που υπήρχε στην κορυφή του πάσου σταματήσαμε για ξεκούραση και γνωρίσαμε και τον σύντροφο από Αμερική που έκανε το γύρο των Βαλκανίων off road

Respect!!
Το αρχικό και φιλόδοξο πλάνο ήταν να μπούμε Ελλάδα και να διανυκτερεύσουμε στην Καστοριά αλλά ήταν πολλά τα χιλιόμετρα και πολύ σοφά η πλοηγάρα μας αποφάσισε να διανυκτερεύσουμε στο Πόγραδετς της Αλβανίας. Δε μας χάλασε καθόλου.


Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

IliADVas

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
BMW R1250 GS ADVENTURE
Δευτέρα και δυστυχώς μέρα επιστροφής. Το πιο όμορφο κλείσιμο της εκδρομής έγινε στην τελευταία μεγάλη στάση στην Καστοριά με την υπέροχη λίμνη της.

!

Να είμαστε καλά να ξανα ταξιδέψουμε!!

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Στην τύχη πήγαιναν .

Στάλθηκε από το SM-G980F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
αυτα ειναι τα καλυτερα..οπου κατσει :p:p
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
αυτα ειναι τα καλυτερα..οπου κατσει :p:p
Πολλά χρόνια το πουλι φεύγει χωρίς πρόγραμμα και διαδρομές και είναι ένας από τους λόγους που άσπρισα από τα 30 μου
Όταν είσαι μόνος αυτό δουλεύει και στο κάτω κάτω τρως εσύ την ταλαιπωρία
Όταν έχεις άλλους 15 μαζί, δεν γίνεται να πηγαίνεις χωρίς διαδρομή, εκτός και βαράς εθνικές
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Πολλά χρόνια το πουλι φεύγει χωρίς πρόγραμμα και διαδρομές και είναι ένας από τους λόγους που άσπρισα από τα 30 μου
Όταν είσαι μόνος αυτό δουλεύει και στο κάτω κάτω τρως εσύ την ταλαιπωρία
Όταν έχεις άλλους 15 μαζί, δεν γίνεται να πηγαίνεις χωρίς διαδρομή, εκτός και βαράς εθνικές
Άι μαρι σπασογρια στην μητέρα Γιουγκοσλαβία πάω με κλειστά μάτια όμως σίγουρα στο μυαλό μου τα έχω λίγο μπερδεμένα ....γενικώς
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Άι μαρι σπασογρια στην μητέρα Γιουγκοσλαβία πάω με κλειστά μάτια όμως σίγουρα στο μυαλό μου τα έχω λίγο μπερδεμένα ....γενικώς
Εσυ πας και στη μητέρα Τερέζα με κλειστά μάτια, οι υπόλοιποι τι φταίγανε
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Εσυ πας και στη μητέρα Τερέζα με κλειστά μάτια, οι υπόλοιποι τι φταίγανε
Αβαντουρα ιμα ριζικ
Η περιπέτεια έχει ρίσκο
 
Top Bottom