Bell MX-9 Adventure Mips

vagelisrc

Μέλος
Όνομα
Ey;aggelow
Μοτό
ΒΜW F800GS
Καλησπέρα,

Θα ήθελα την γνώμη σας για το παρακάτω κράνος.

Bell MX-9 Adventure Mips Matt Solid Black

Υπόψιν το budget το οποίο θέλω να δαπανήσω είναι μέχρι 250Ε, η μηχανή που οδηγώ είναι ένα BMW F800GS και η χρήση που κάνω είναι καθημερινές μετακινήσεις από και προς την δουλειά και κανά ταξιδάκι.

Ευχαριστώ.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Καλησπέρα,

Θα ήθελα την γνώμη σας για το παρακάτω κράνος.

Bell MX-9 Adventure Mips Matt Solid Black

Υπόψιν το budget το οποίο θέλω να δαπανήσω είναι μέχρι 250Ε, η μηχανή που οδηγώ είναι ένα BMW F800GS και η χρήση που κάνω είναι καθημερινές μετακινήσεις από και προς την δουλειά και κανά ταξιδάκι.

Ευχαριστώ.
Εφόσον δεν πατάς χώμα, γιατί δεν κοιτάζεις χωρίς γείσο;
Νομίζω ότι θα σου είναι άχρηστο για την χρήση που κάνεις με τη μοτοσυκλέτα. Ειδικά στο ταξίδι θα σε παιδέψει.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Το έχω κάμποσο καιρό και το έχω βάλει ελάχιστα. Με είχαν πετάξει κάτω φορώντας το... Δεν κατάλαβα τίποτα αλλά ΟΚ ήταν με ελάχιστη ταχύτητα. Γενικά δεν είναι άσχημο, αλλά βάζει μπόλικο αέρα και τον χειμώνα αυτό δεν είναι καλό, όπως είναι αναμενόμενο έχει και περισσότερο θόρυβο. Σε σχέση με άλλα, μου αρέσει το ύφασμα μέσα, είναι απαλό.

Αν δεν πατάς χώμα θα σου έλεγα να μην πάρεις με γείσο απλά για το χωμάτινο στυλ που συμπληρώνει την μοτοσικλέτα.
 

Poulevou

Μέλος
Όνομα
Pavlos
Μοτό
Bmw Gs 1200 adventure
Εχω το εν λογω κρανος ειναι ποιοτικη κατασκευη το αγορασα πριν ενα μηνα και του εβαλα και την φιμε ζελατινα.
Δεν κανει ιδιαιτερο θορυβο αλλα στο δικο μου κεφαλι δεν ταιριαξε απολυτα, για αυτο σκεφτομαι να το πουλησω εαν σε ενδιαφερει ειναι νουμερο large
 

vagelisrc

Μέλος
Όνομα
Ey;aggelow
Μοτό
ΒΜW F800GS
Η αλήθεια είναι ότι με επηρέασε πολύ το να συμπληρώσω το στυλ της μηχανής με ένα on off κράνος.
Υπάρχει κάποια άλλη εναλλακτική σε αυτό το budget που να είναι όσο το δυνατόν περισσότερο value for money?
Poulevou Δυστυχώς φοράω medium.
 

dimprio

Μέλος
Περιοχή
Πάτρα
Όνομα
dimitris
Μοτό
GS 800
Ls2 τσέκαρε . Νομίζω είναι κοντά σε αυτά που ζητάς. Επειδή κ γώ έχω την ίδια μηχανή προσανατολίζομαι σε αντίστοιχο κράνος . Αυτό που σου λέω το σκέφτομαι ήδη

 

bill race

Μέλος
Περιοχή
Λουτρακι
Όνομα
Βασιλης
Μοτό
Gamoto
Και τα hebo transam επίσης στο ίδιο βάρος και τιμή.
Βασική προϋπόθεση να τα δοκιμάσεις.....
Μετά ξεφεύγεις σε ποιότητα και τιμή.
π.χ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Κατω απο κιλο (με γεισο, ζελατινα) δεν ειναι αλλα ειναι πολυ κοντα.

Στα μονα μειον του η πολυ λεπτη ζελατινα που εχει, για να συμβαλει στη μειωση του βαρους. Eπισης το πολυ λεπτο και ευκαμπτο γεισο του, αλλα αυτο το ελυσα βαζοντας ενα γεισο απο τα παλια μου Uvex που ειναι σαφως πιο στιβαρο. Φοραω τους προγονους του, Uvex Enduro, απο το 2007 και παρ'ολο που ηταν τα φτηνα θερμοπλαστικα ημουν πολυ ευχαριστημενος. Ποτε δεν καταφερα να παρω το τοτε Uvex Enduro Carbon γιατι ηταν πανακριβο, κοντα στα 500€ αν θυμαμαι καλα τοτε. Το nishua Carbon ειναι το Uvex, απλα η Uvex εκλεισε και αγορασε τα καλουπια και τα μηχανηματα η Nishua, εταιρια του Louis.Eu , ενος απο τα τιτανοτεραστια τυπου hypermarket μαγαζια ειδων μοτο στη Γερμανια.


Ακομη και αν δεν μπαινεις χωμα το γεισο ειναι μεγαλη δουλεια για την αντηλια, εαν εχεις θεμα ευαισθησιας οπως εγω. Ποτε δεν με κουρασαν στην Εθνικη.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Ας μας δώσει ένα review ο κάτοχος του... ;)
el-Gatto ακούει...???
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Σχετικα αθορυβο (με το γεισο Uvex) , δεν κουναει δεν κουραζει, ξεχνας οτι το φορας, ιδανικο για πολυωρη χρηση, χωραει ανετα κανονικη μασκα εντουρο, ερχεται ετοιμο με πινλοκ, πολυ καλη ποιοτητα βαφης των ανθρακονηματων με βερνικι, μετρια ποιοτητα μαξιλαριων αλλα τα δινει ολα ο Λουις σαν ανταλ/κα σε πολυ χαμηλες τιμες, λουρακι διπλο D-ring.

A ναι, στα μισα και λιγοτερα λεφτα απο το διδυμο ... ξαδερφακι του Klim Krios .
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Top Bottom