Bell MX-9 Adventure MIPS

tsak8

Μέλος
Περιοχή
Ζωγραφου
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
R 1200 GS
Και στο Klim Krios που εχω δεν κλεινουν αλλα με την μπαλακλαβα που φοραω δεν εχω κρυώσει και 2 φορες σε πολλή βροχή δεν μπήκε νερό.

Στάλθηκε από το LG-H930 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Και στο Klim Krios που εχω δεν κλεινουν αλλα με την μπαλακλαβα που φοραω δεν εχω κρυώσει και 2 φορες σε πολλή βροχή δεν μπήκε νερό.

Στάλθηκε από το LG-H930 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Επειδη εχω το Nishua Enduro carbon, που ειναι το ίδιο, ο αεραγωγος που εχει πανω στο μετωπο κλεινει κανονικα. Μαλλον λες για τον αεραγωγο στο πηγουνι που ειναι μονιμα ανοιχτος, αλλα εμεις για το ΜΧ9 λεμε για τους πανω αεραγωγούς κεφαλης που μένουν μόνιμα ανοιχτοί.
 

tsak8

Μέλος
Περιοχή
Ζωγραφου
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
R 1200 GS
Ααα, οκ. Πάντως και τον πάνω συνηθως ανοιχτό τον έχω συνέχεια. Αλλά δεν ειμαι σίγουρος

Στάλθηκε από το LG-H930 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Ragnarsson

Μέλος
Περιοχή
Άνω Πατήσια, Αθήνα
Όνομα
Thanos
Μοτό
Φρέσκος Έρωτας F 800 GS Anniversary
Νερά δεν μπάζει σίγουρα, πιστεύω θα το είχα διαπιστώσει αυτές τις μέρες που έχει γαμηθεί να βρέχει. Δε γνωρίζω εάν αυτό αλλάζει σε ταξίδι, καθώς εντός Αθηνών εγώ κάνω μισάωρες αποστάσεις
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
Ηρθε! Άμεσα!
Το λαγκουνιζον χρωμα,το ν-τακαρισιο,
Με το Mips!
Αγορα απο τον εξαιρετικο Θανο tripper.gr ,τι αθορυβη κ συνεπής συναλλαγή..
Ειμαστε τυχεροι που τον εχουμε διπλα μας!!


Στάλθηκε από το MYA-L41 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Ηρθε! Άμεσα!
Το λαγκουνιζον χρωμα,το ν-τακαρισιο,
Με το Mips!
Αγορα απο τον εξαιρετικο Θανο tripper.gr ,τι αθορυβη κ συνεπής συναλλαγή..
Ειμαστε τυχεροι που τον εχουμε διπλα μας!!


Στάλθηκε από το MYA-L41 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ωραιο!! Καλοτάξιδο!!!! Μεγιες!!!!
 

rantanplan

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Μαλκότσι
Ηρθε! Άμεσα!
Το λαγκουνιζον χρωμα,το ν-τακαρισιο,
Με το Mips!
Αγορα απο τον εξαιρετικο Θανο tripper.gr ,τι αθορυβη κ συνεπής συναλλαγή..
Ειμαστε τυχεροι που τον εχουμε διπλα μας!!


Στάλθηκε από το MYA-L41 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Καλοτάξιδο, καλά χλμ,
όντως για τον Tripper, μ' εντυπωσίασε σε κάποια αγορά το φακελάκι με το παραστατικό που έγραφε ευχαριστώ, απλά μικροπράγματα που σου μένουν
 

Spyrious

Μέλος
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
00' TL1000R
22' 701 Enduro
Μιας και το εχω στη κατοχη μου απο τον Μαϊο ας πω κι εγω τις εντυπωσεις μου.
Για αρχη πετυχα εκπληκτικη προσφορα απο την Αγγλια και το πηρα σε προσφορα μοντελο 2018 με το συστημα mips στα 130€. Το χρωμα που επελεξα ειναι το torch red. Δηλαδη το Hi Viz το οποιο ομως δεν ειναι σαν κωνος αλλα σαν ενα πολυ φωτεινο κοκκινο θα ελεγα.
Θετικα:
  • Εξαιρετικο fitment. Ταιριαζει στη καρκαλα μου αψογα.
  • Εσωτερικο πολυ ανετο και ωραια αισθηση
  • Ωραιο ζυγισμα
  • Εξαερισμος ικανοποιητικος
  • Ποιοτητα βαφης εξαιρετικη. Εχει φαει βρωμια και πετραδακι και με ενα σκουπισμα σαν καινουριο.
  • Ζελατινα. Χωρις pinlock ΔΕ ΘΟΛΩΝΕΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ. Σε βουνο με βροχη και κρυο με αεραγωγους κλειστους μονο μια υπονοια υγρασιας πανω. Φανταζομαι εχει καποια επιστρωση σαν τα agv.
  • Εχει μακρυ λουρακι και μπορεις να το βγαλεις απλα χαλαρωνοντας το.
Αρνητικα:
  • Βαρος. Οχι οτι ειναι πολυ βαρυ αλλα συγκριτικα με το AGV AX8 που εχω σε carbon η διαφορα στο χερι ειναι χαοτικη. Σε συνθηκες οδηγησης ομως καταλαβαινεις το βαρος μονο μετα απο πολλες ωρες.
  • Τριζει το γεισο. Δε κουναει. Τριζει. Με λιγη σιλικονη στα σημεια επαφης μια στο τοσο το προβλημα μειωνεται πολυ.
  • Με ενοχλει μετα απο καποιες ωρες στο αριστερο αυτι το οποιο ομως προφανως εχει να κανει με το σχημα του αυτιου μου.
Overall ειναι το κρανος που χρησιμοποιω στα ταξιδια και στις εκδρομες. Παρολο που εχω κρανη τριπλασιας αξιας ειναι αυτο που προτιμω. Το εχω φορεσει συνεχομενα 13 ωρες χωρις κανενα προβλημα.
Δε ξερω πως θα στεκοταν απεναντι σε ενα Arai ή Shoei αλλα με γνωμονα τη τιμη που το πηρα ειναι εξαιρετικο VFM. Το προτεινω ανεπιφυλακτα!
Sorry για τον τυπο των φωτογραφιων αλλα δεν εχω τραβηγμενες σκετο.



Βλέπω έχεις και εσύ το 990.Σε τι ταχύτητες κινήσε;Έχει κουνήματα λόγω γείσου;Θόρυβο;
 

rock n rolla_990

Κόπανος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Ζ
Μοτό
GS χιλιαδιακοσα
Piaggio Beverly
Vespa PX200E
Βλέπω έχεις και εσύ το 990.Σε τι ταχύτητες κινήσε;Έχει κουνήματα λόγω γείσου;Θόρυβο;
Αρχικα να σημειωσω οτι ΔΕ παιρνει νερα απο τους πανω αεραγωγους.
Σχετικα με τις ταχυτητες κινουμαι εως 150 και ειναι αρκετα σταθερο σε αυτα τα χλμ. Ασφαλως δε συγκρινεται με ενα στριταδικο κρανος ομως η σταθεροτητα του. Οσο για τον θορυβο το αναμενομενο απο ενα τετοιο κρανος. Γενικα το 990 δε φημιζεται και για την αεροδυναμικη του. Καλυτερα θα ηταν χωρις ζελατινα, πιστευω οτι τα κανει χειροτερα αυτη που εχει. Να σημειωθει οτι φοραω οτωασπιδες παντα σε εθνικη πραγμα που θια επρεπε να κανουν ολοι.
Εφοσον εχεις προβλημα θα προτεινα καποιο χωρις γεισο.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Spyrious

Σπύρο αν σε ενδιαφέρει κράνος χωρίς γείσο, τότε κοίτα σε Shubert.
Πολύ καλή ηχομόνωση.
Καλοζυγισμενο.
Εκπληκτική ποιότητα κατασκευής.
Πολύ καλή αεροδυναμική.

Στα μείον είναι πιο ζεστό από αντίστοιχα κράνη, αλλά σχεδόν πάντα τα ύσηχα κράνη είναι και τα πιο ζεστά.

Έχω το S2 Sport τρία χρόνια τώρα.

180αρες με ωτοασπίδες για 5-6 ώρες σε Εγνατία και Εθνικη, με ξεταπωτες akrapovic.

Ζαγοροχώρια - Μηχανιώνα - Αθήνα σε μια μέρα.



Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Spyrious

Σπύρο αν σε ενδιαφέρει κράνος χωρίς γείσο, τότε κοίτα σε Shubert.
Πολύ καλή ηχομόνωση.
Καλοζυγισμενο.
Εκπληκτική ποιότητα κατασκευής.
Πολύ καλή αεροδυναμική.

Στα μείον είναι πιο ζεστό από αντίστοιχα κράνη, αλλά σχεδόν πάντα τα ύσηχα κράνη είναι και τα πιο ζεστά.

Έχω το S2 Sport τρία χρόνια τώρα.

180αρες με ωτοασπίδες για 5-6 ώρες σε Εγνατία και Εθνικη, με ξεταπωτες akrapovic.

Ζαγοροχώρια - Μηχανιώνα - Αθήνα σε μια μέρα.



Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Εγω απο ολα αυτα κρατισα το tour..... Γιαυτο σαγαπαμε καπτεν

#xrv_world_explorer
 

bill race

Μέλος
Περιοχή
Λουτρακι
Όνομα
Βασιλης
Μοτό
Gamoto
Ηρθε! Άμεσα!
Το λαγκουνιζον χρωμα,το ν-τακαρισιο,
Με το Mips!
Αγορα απο τον εξαιρετικο Θανο tripper.gr ,τι αθορυβη κ συνεπής συναλλαγή..
Ειμαστε τυχεροι που τον εχουμε διπλα μας!!


Στάλθηκε από το MYA-L41 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Μεγειες, καλοταξίδευτο, τι βαρος εχει;;;
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
Μεγειες, καλοταξίδευτο, τι βαρος εχει;;;
Medium 1680 + - 50gr γραφει.
Ομως ενώ στο χερι αισθανεσαι οτι οντως ειναι βαρυ οταν το φορεσεις δεν νιωθεις τπτ.
Βεβαια παιζει ρολο το ζυγισμα κ η σωστη εφαρμογή πιστευω καθως σε μενα ειναι πράγματικα "καλτσα".
Αναμενω πολύωρο ταξιδι να δω κ εκει πως ειναι...
 

nikk

Μέλος
Περιοχή
Βόλος
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Kle 500
Medium 1680 + - 50gr γραφει.
Ομως ενώ στο χερι αισθανεσαι οτι οντως ειναι βαρυ οταν το φορεσεις δεν νιωθεις τπτ.
Βεβαια παιζει ρολο το ζυγισμα κ η σωστη εφαρμογή πιστευω καθως σε μενα ειναι πράγματικα "καλτσα".
Αναμενω πολύωρο ταξιδι να δω κ εκει πως ειναι...
Μεγιες καλοφορετο κ αχρειαστο. Πρόσφατα κάτοχος κι εγω... Θα ήθελα να σε ρωτήσω για το μέγεθος από τα μαξιλαράκια γιατί το δικό μου,small μέγεθος,ενώ κάθεται καλά στο κεφάλι τα μαξιλαράκια φαίνονται πεσμένα. Στο νετ που κοίταξα λέει σμολ 35mm medium 40mm. Όντως έτσι είναι; Σκέφτομαι να βάλω τα μεγαλύτερα...
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
Μεγιες καλοφορετο κ αχρειαστο. Πρόσφατα κάτοχος κι εγω... Θα ήθελα να σε ρωτήσω για το μέγεθος από τα μαξιλαράκια γιατί το δικό μου,small μέγεθος,ενώ κάθεται καλά στο κεφάλι τα μαξιλαράκια φαίνονται πεσμένα. Στο νετ που κοίταξα λέει σμολ 35mm medium 40mm. Όντως έτσι είναι; Σκέφτομαι να βάλω τα μεγαλύτερα...
Δεν ξερω να σου πω,παντως μην συγκρινεις με μαξιλάρια απο αλλου τυπου κρανη διοτι το Bell θεωρειται εντουραδικο κ οχι dual face.
Ομως παιζει να θες αλλα μαξιλάρια,συμβαινει σε πολυ κοσμο παρά το σωστο μεγεθος κράνους...
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Μεγιες καλοφορετο κ αχρειαστο. Πρόσφατα κάτοχος κι εγω... Θα ήθελα να σε ρωτήσω για το μέγεθος από τα μαξιλαράκια γιατί το δικό μου,small μέγεθος,ενώ κάθεται καλά στο κεφάλι τα μαξιλαράκια φαίνονται πεσμένα. Στο νετ που κοίταξα λέει σμολ 35mm medium 40mm. Όντως έτσι είναι; Σκέφτομαι να βάλω τα μεγαλύτερα...
Noμιζω το αναποδο θες. Αν φορας S και στο κεφαλι σου ειναι καλο αλλα στα μαγουλα ειναι λασκα, θες να πας σε μαξιλαρια απο το XS, οχι απο Μ.

Tωρα ειδα οτι εχει 3 μεγεθη κελυφους, οποτε ειτε του XS παρεις είτε του Μ το ιδιο ειναι (40χιλ). Ναι , θα κανεις δουλεια.

Bell Helmets Cheek Pads for MX-9 Adventure Helmets
 

nikk

Μέλος
Περιοχή
Βόλος
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Kle 500
Το σκέφτομαι κ για 45 mm αν κ ίσως σφίξει πολύ. Πέφτουν γρήγορα τα μαξιλάρια σε βάθος χρόνου;
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
Το σκέφτομαι κ για 45 mm αν κ ίσως σφίξει πολύ. Πέφτουν γρήγορα τα μαξιλάρια σε βάθος χρόνου;
Σε αυτο θα απαντησουν οι παλιοτεροι κατοχοι...κ μενα με ενδιαφερει
 

osama

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
KTM Super Adventure S 1290, 2017
Καλησπέρα παιδιά..Έχω το κράνος περίπου δυο χρόνια..
Καθημερινή χρήση (περίπου 30’ + 30’ λεπτά διαδρομή).
Τα μαξιλάρια του είναι μια χαρά!
μονο το λάστιχο που σφραγίζει το τζάμι του, γύρω και πάνω από τον μπροστά αεραγωγό ξεκόλλησε ..λίγη σιλικόνη κ οκ..
Αυτά


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom