Bell MX-9 Adventure MIPS

Ktmalx

Μέλος
Όνομα
Alexandros
Μοτό
Ktm adventure 990 09
Καλησπέρα

Παρέλαβα πριν καμιά εβδομάδα το εν λόγω κράνος.
Σε χρώμα μαύρο ματ
Από εμφάνιση δεν είναι κάτι εξαιρετικό αλλά ομορφο Ντουαλ.
Η εφαρμογή του είναι εξαιρετική
Με πολύ ωραιο υλικό εσωτερικα.
Στον δρόμο είναι αρκετά αθόρυβο ακόμα και με 140 χλμ
Με ποιο πολλά και με το γυσο στην θέση ένα κουναει λίγο.
Ο αερισμός του είναι πολυ καλός ειδικά για καλοκαιρι και έχει παρα πολύ μεγάλο άνοιγμα στο οπτικό πεδίο.ετσι περιμένω και μια μάσκα 100%,να χρησιμοποιηθεί για καλοκαιράκι.
Να επισημάνω ότι είναι παναλαφρο σχεδόν σαν μοτοκροσαδικο.
Εκτός δρόμου δεν το έχω πάει ακόμα.
Το μιπς ήταν μαστ και πολύ μικρή διαφορά στα χρηματα.
Αχρηαστο να ναι
Τέλος το γυσο βγαίνει με τρεις βιδες χωρίς εργαλεία πολύ πρακτικό και γίνετε ένα κρανος φαητερ πολύ όμορφο.
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Καλοταξιδο
Και η σχετικη ερωτηση !!!
Εχει πινλοκ;
Τιμη ;
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
ωραιος,καλοφορετο,τελικα αυτα ειναι Ιταλικα,Αμερικανικα..?λενε οτι κατασκευαζονται Κινα...ισχυει?
 

Ktmalx

Μέλος
Όνομα
Alexandros
Μοτό
Ktm adventure 990 09
Καλοταξιδο
Και η σχετικη ερωτηση !!!
Εχει πινλοκ;
Τιμη ;
Είναι πινλοκ ρεντυ λέει
Δηλαδή αγοραζεις άλλη ζελατίνα ένα 50€ και εχει
Τιμή από ευρωπη ήρθε στα 220 με τα μεταφορικά
 

Ktmalx

Μέλος
Όνομα
Alexandros
Μοτό
Ktm adventure 990 09
ωραιος,καλοφορετο,τελικα αυτα ειναι Ιταλικα,Αμερικανικα..?λενε οτι κατασκευαζονται Κινα...ισχυει?
Αμερική λέει η θεωρία
Bell Sports sold the rights to use the Bell name for automobile helmets to two new entities: BELL Racing USA (for North and South America + New Zealand) and BELL Racing Europe (for Europe, Asia and Africa) located near Brussels, Belgium. Both BELL Racing US and BELL Racing Europe operate as two totally independent companies under license from Bell Sports Inc; each having their own Research and Development programs and product line adapted to their individual markets.
 

rock n rolla_990

Κόπανος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Ζ
Μοτό
GS χιλιαδιακοσα
Piaggio Beverly
Vespa PX200E
Μιας και το εχω στη κατοχη μου απο τον Μαϊο ας πω κι εγω τις εντυπωσεις μου.
Για αρχη πετυχα εκπληκτικη προσφορα απο την Αγγλια και το πηρα σε προσφορα μοντελο 2018 με το συστημα mips στα 130€. Το χρωμα που επελεξα ειναι το torch red. Δηλαδη το Hi Viz το οποιο ομως δεν ειναι σαν κωνος αλλα σαν ενα πολυ φωτεινο κοκκινο θα ελεγα.
Θετικα:
+ Εξαιρετικο fitment. Ταιριαζει στη καρκαλα μου αψογα.
+ Εσωτερικο πολυ ανετο και ωραια αισθηση
+ Ωραιο ζυγισμα
+ Εξαερισμος ικανοποιητικος
+ Ποιοτητα βαφης εξαιρετικη. Εχει φαει βρωμια και πετραδακι και με ενα σκουπισμα σαν καινουριο.
+ Ζελατινα. Χωρις pinlock ΔΕ ΘΟΛΩΝΕΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ. Σε βουνο με βροχη και κρυο με αεραγωγους κλειστους μονο μια υπονοια υγρασιας πανω. Φανταζομαι εχει καποια επιστρωση σαν τα agv.
+ Εχει μακρυ λουρακι και μπορεις να το βγαλεις απλα χαλαρωνοντας το.

Αρνητικα:
- Βαρος. Οχι οτι ειναι πολυ βαρυ αλλα συγκριτικα με το AGV AX8 που εχω σε carbon η διαφορα στο χερι ειναι χαοτικη. Σε συνθηκες οδηγησης ομως καταλαβαινεις το βαρος μονο μετα απο πολλες ωρες.
- Τριζει το γεισο. Δε κουναει. Τριζει. Με λιγη σιλικονη στα σημεια επαφης μια στο τοσο το προβλημα μειωνεται πολυ.
- Με ενοχλει μετα απο καποιες ωρες στο αριστερο αυτι το οποιο ομως προφανως εχει να κανει με το σχημα του αυτιου μου.

Overall ειναι το κρανος που χρησιμοποιω στα ταξιδια και στις εκδρομες. Παρολο που εχω κρανη τριπλασιας αξιας ειναι αυτο που προτιμω. Το εχω φορεσει συνεχομενα 13 ωρες χωρις κανενα προβλημα.
Δε ξερω πως θα στεκοταν απεναντι σε ενα Arai ή Shoei αλλα με γνωμονα τη τιμη που το πηρα ειναι εξαιρετικο VFM. Το προτεινω ανεπιφυλακτα!
Sorry για τον τυπο των φωτογραφιων αλλα δεν εχω τραβηγμενες σκετο.



 
Τελευταία επεξεργασία:

Ragnarsson

Μέλος
Περιοχή
Άνω Πατήσια, Αθήνα
Όνομα
Thanos
Μοτό
Φρέσκος Έρωτας F 800 GS Anniversary
Πήρα και εγώ αυτό το κράνος, και έβγαλα για αρχή το peak μιας και δεν έχω φύγει εκτός πόλης ακόμα. Ήθελα να ρωτήσω, αυτές τις μαύρες ταπούλες (που δίνει και 1 spare) που φαίνονται να χάνονται πολύ εύκολα που τις ψωνίζουμε καμία ιδέα (Αναφέρομαι στα μικρά πλαστικά που 'μπαλώνουν' τις επάνω τρύπες της βίδας του peak, όχι στα πλαϊνά πλαστικά του visor); Γιατί νομίζω πως έχω χάσει ήδη το spare στη μια εβδομάδα και είναι κρίμα να χαθεί η στεγανοποίηση.
 

Γιαννης20v

Μέλος
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
BMW R1200GS LC
εχω βαλει κ γω στο ματι αυτο το κρανος σε παραλαγη αλλα οπου τοχω βρει λεει η "out of stock" η "αναμενεται".που το βρηκες 130 ευρω;;;;!!!!
 

rock n rolla_990

Κόπανος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Ζ
Μοτό
GS χιλιαδιακοσα
Piaggio Beverly
Vespa PX200E
εχω βαλει κ γω στο ματι αυτο το κρανος σε παραλαγη αλλα οπου τοχω βρει λεει η "out of stock" η "αναμενεται".που το βρηκες 130 ευρω;;;;!!!!
Αν ρωτας εμενα το ειχα παρει απο ενα online καταστημα στην Αγγλια και μου ειχαν κανει και δωρεαν μεταφορικα. Motorcycle Clothing Store - Helmets Jackets Gloves Boots & Accessories
:)
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Σίγουρα ανά περιόδους παιζουν πολύ καλές προσφορές σε ανώτερης ποιότητας.πχ Η Μακαν έδινε το aventuro στα 270 αν θυμάμαι καλά. Αν ξέρεις το νούμερο σου θα βρεις καλή τιμή και από εξωτερικό...
 

Miouos

Μέλος
Όνομα
Καρολος
Μοτό
ktm
Και σήμερα έχει καλές προσφορές λόγο ημέρας


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
σαν "δεύτερο" κράνος, περισσότερο για το καλοκαίρι, λόγω αερισμού, έχω ένα LS2 Pioneer ( αυτό ).

Τον χειμώνα όμως το νιώθω πως δεν έχει καθόλου κάλυψη ψηλά στον αυχένα (ευτυχώς που έχω το Schuberth, το οποίο όμως σιγά σιγά πρέπει να αλλάξω)

το Bell πως είναι τώρα με τα κρύα?
 

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Μεγάλο μειονεκτημα πάντως που δεν έχει ζελατινακι ηλίου. Βέβαια ήδη λόγω MIPS είναι στα 1700gr, με ζελατινακι θα πήγαινε στα 1800...το πιο βαρύ της Κατηγορίας θα ηταν
 

Greg Ø

Μέλος
Όνομα
Γρηγόρης
Μοτό
KTM 990 Adventure '07
Δε νομίζω παντως ότι αυτου του είδους τα κράνη ενδείκνυνται για το κρύο, Θοδωρε!
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
Δε νομίζω παντως ότι αυτου του είδους τα κράνη ενδείκνυνται για το κρύο, Θοδωρε!
για το κρύο έχω το Schuberth, του οποίου το Pinlock πάλι χάλασε (ξεκολάει από τη ζελατίνα), οπότε και θαμπώνει με την καμία... οπότε ψάχνομαι (ωχ αμάν...) για καινούριο βασικό κράνος και το MX9 μου άρεσε πολύ, αλλά αν είναι σαν το LS2 που έχω, δεν έχει και πολλή νόημα να το πάρω
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Ισχυει αυτο που διαβαζω σε ολα τα ξενα reviews , οτι δεν κλεινουν οι αεραγωγοι του?

Και αν ισχυει, μπαζει τοσο αερα ωστε να το κανει απαγορευτικο για χειμωνα?
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
Ισχυει αυτο που διαβαζω σε ολα τα ξενα reviews , οτι δεν κλεινουν οι αεραγωγοι του?

Και αν ισχυει, μπαζει τοσο αερα ωστε να το κανει απαγορευτικο για χειμωνα?
Ναι,ηταν απο τους λογους που δεν το αγόρασα,στον δρόμο δεν ξερω ποσο μπαζει αλλα ειναι ρισκο...
 

rock n rolla_990

Κόπανος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Ζ
Μοτό
GS χιλιαδιακοσα
Piaggio Beverly
Vespa PX200E
Σιγουρα δε παιρνει νερα για αρχη. Εμενα δε μπαζει ουτε αερα αλλα και να εμπαζε θα κολλουσα μια ταινια απο πανω κι ουτε γατα ουτε ζημια!
 

Ragnarsson

Μέλος
Περιοχή
Άνω Πατήσια, Αθήνα
Όνομα
Thanos
Μοτό
Φρέσκος Έρωτας F 800 GS Anniversary
Ισχυει αυτο που διαβαζω σε ολα τα ξενα reviews , οτι δεν κλεινουν οι αεραγωγοι του?

Και αν ισχυει, μπαζει τοσο αερα ωστε να το κανει απαγορευτικο για χειμωνα?
Μέχρι στιγμής δεν έχω "κρυώσει" απ' τους αεραγωγούς, το έχω περίπου 20 μέρες. Μπάζει στο σαγόνι γιατί δεν έχει μαξιλαράκι εκεί, αλλά προσωπικά φοράω κασκόλ οπότε δεν με έχει πειράξει καθόλου.
 
Top Bottom