Benelli TRK 502

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Τζάμπα εκεί, εδώ όμως γιατί 6800? Το τσιμπάνε αρκετά...
τα έχουμε τόσες φορές....
Τέλη ταξινόμησης και ΦΠΑ είμαστε "αλλού".... ;)
Ξεκινώντας από την ίδια βασική τιμή, η τελική τιμή είναι άλλη σε κάθε κράτος λόγω τοπικών χρεώσεων.
 

BabisStinson

Μέλος
Περιοχή
Πειραιάς
Όνομα
Μπάμπης
Μοτό
Moto Guzzi V85TT
τα έχουμε τόσες φορές....
Τέλη ταξινόμησης και ΦΠΑ είμαστε "αλλού".... ;)
Ξεκινώντας από την ίδια βασική τιμή, η τελική τιμή είναι άλλη σε κάθε κράτος λόγω τοπικών χρεώσεων.
Ισχύει αυτό που λες αλλά και πάλι η διαφορά είναι μεγάλη, δεν είναι 200-300 ευρώ. Γιατί το ιταλικό ΦΠΑ είναι 22% και το δικό μας 24%? Τι τέλος ταξινόμησης έχει το TRK502 για παράδειγμα?
Γιατί για το MT-07 (των 696cc) η τιμή στην Ιταλία είναι € 6.790,00 και στην Ελλάδα 7100. Δηλαδή 300 ευρώ διαφορά. Άρα γιατί το 5900 της Ιταλίας στο Benelli γίνεται 6800 στην Ελλάδα?
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
για 700 κ.εκ είναι 7% το τέλος ταξινόμησης και 2% παραπάνω ο ΦΠΑ εδώ. Σύνολο 9% επί της εργοστασιακής τιμής. Χοντρικά 600 γιούρα η διαφορά εις βάρος μας..... Την έκαναν 900. Πού να ξέρω γιατί τα +300;
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ισχύει αυτό που λες αλλά και πάλι η διαφορά είναι μεγάλη, δεν είναι 200-300 ευρώ. Γιατί το ιταλικό ΦΠΑ είναι 22% και το δικό μας 24%? Τι τέλος ταξινόμησης έχει το TRK502 για παράδειγμα?
Γιατί για το MT-07 (των 696cc) η τιμή στην Ιταλία είναι € 6.790,00 και στην Ελλάδα 7100. Δηλαδή 300 ευρώ διαφορά. Άρα γιατί το 5900 της Ιταλίας στο Benelli γίνεται 6800 στην Ελλάδα?
Γιατι γνωριζουν οτι.....λεφτα υπαρχουν:wacky::wacky::wacky:
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Τα 300 τα παιρνει ο εκαστοτε αντιπροσωπος σαν κερδος !
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Ρε παιδιά δεν είναι έτσι ακριβώς. Υπάρχουν αυτοκίνητα που στην Ελλάδα είναι πιο φθηνά από ότι σε άλλες χώρες τις Ευρώπης.
Είναι και άλλα που έχουν σημασία.
Έχει να κάνει με την πολιτική του εργοστασίου (τι τιμές δίνει για χώρες που είναι μικρότερες ή σε οικονομική κρίση).
Έχει να κάνει με την πολιτική του Έλληνα κεντρικού διανομέα.
Φυσικά έχει να κάνει και με τους φόρους (μερικές φορές)

Όμως υπάρχουν παραδείγματα που δείχνουν πως το πρόβλημα δεν είναι μόνο αυτό. Απόδειξη ότι πριν 5-6 χρόνια έβρισκες σχεδόν όλα τα αξεσουάρ πιο φθηνά στο εξωτερικό. Αυτή η κατάσταση έχει σχεδόν αντιστραφεί, ο ΦΠΑ στη χώρα μας είναι μεγαλύτερος και όμως βρίσκεις πράγματα φθηνότερα.

Τέλος, πάντων. Θέλω να πω πως δεν είναι μόνο θέμα φόρων και δασμών.
 

BabisStinson

Μέλος
Περιοχή
Πειραιάς
Όνομα
Μπάμπης
Μοτό
Moto Guzzi V85TT
ο TRK 502 X..
300€ ακριβότερο από το "απλό".
+ Ειδικό Τέλος Ταξινόμησης. Και πάλι καλή τιμή γι αυτά που προσφέρει, πιστεύω όμως θα μπορούσε να είναι πιο κάτω. Είδα ότι πάνε και πολύ καλά σε πωλήσεις:
Ταξινομήσεις 6μηνου 2018 - ΟΛΕΣ οι μοτοσυκλέτες - Bikeit.gr - Καθημερινό Περιοδικό Μοτοσυκλέτας
68 ταξινομήσεις, μία παραπάνω από το ΜΤ-07 και μία λιγότερη από το Tracer 700..!
 

Fatsas502

Μέλος
Όνομα
Vagelis
Μοτό
ktm lc4
Γεια σας παιδια!!Με λενε Βαγγελη και ειμαι νεοπας στο γκρουπ!Εψαχνα να βρω πληροφοριες για το ΤRK502 και βρηκα τις συνομιλιες σας..Ζω στην Γερμανια και εχω ενα ΚΤΜ LC4 του 2006..Ειναι να το περασω ΚΤΕΟ και να το πουλησω μιας κ εδω πιανουνε καλη τιμη..Εδω και μερες το μυαλο μου καιγεται..Μια εκλεινα προς fazer 800 μια προς βερσυς 650 (ερωτευμενος απο παλια) μια προς nc750x..Ξαφνικα εκει που εψαχνα στο γερμανικο σαιτ λεω ας βαλω επιλογη ολες τις μαρκες για on off και μ πεταει το 502..Βλεπω καινουργιο στα 5490 ευρω..Λεω καμια κινεζια θα ειναι με πλαισιο χαρτονι φρενα ανυπαρκτα κτλ..Μπαινω κ βλεπω ενα πανεμορφο μηχανακι με φρεναρες καλο πλαισιο οχι τρελο γκαζι νταξει αλλα μην τα θελουμε κ ολα δικα μας..Ερωτευτηκα στο δευτερολεπτο..Ειμαι 35 χρονων κ παντα επαιρνα μεταχειρο γτ δεν ηθελα να χρεωνομαι σε τραπεζες κ ποτε δεν ειχα την υπομονη να μαζεψω πολλα λεφτα για καινουργιο..Νομιζω ηρθε επιτελους η ωρα μου μετα απο καμια 12αρια μηχανακια που εχω παρει να παρω ενα καινουργιο..Μεσα στην βδομαδα θα παω για τεστ ντραιβ λογικα και θα σας πω εντυπωσεις..
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Γεια σας παιδια!!Με λενε Βαγγελη και ειμαι νεοπας στο γκρουπ!Εψαχνα να βρω πληροφοριες για το ΤRK502 και βρηκα τις συνομιλιες σας..Ζω στην Γερμανια και εχω ενα ΚΤΜ LC4 του 2006..Ειναι να το περασω ΚΤΕΟ και να το πουλησω μιας κ εδω πιανουνε καλη τιμη..Εδω και μερες το μυαλο μου καιγεται..Μια εκλεινα προς fazer 800 μια προς βερσυς 650 (ερωτευμενος απο παλια) μια προς nc750x..Ξαφνικα εκει που εψαχνα στο γερμανικο σαιτ λεω ας βαλω επιλογη ολες τις μαρκες για on off και μ πεταει το 502..Βλεπω καινουργιο στα 5490 ευρω..Λεω καμια κινεζια θα ειναι με πλαισιο χαρτονι φρενα ανυπαρκτα κτλ..Μπαινω κ βλεπω ενα πανεμορφο μηχανακι με φρεναρες καλο πλαισιο οχι τρελο γκαζι νταξει αλλα μην τα θελουμε κ ολα δικα μας..Ερωτευτηκα στο δευτερολεπτο..Ειμαι 35 χρονων κ παντα επαιρνα μεταχειρο γτ δεν ηθελα να χρεωνομαι σε τραπεζες κ ποτε δεν ειχα την υπομονη να μαζεψω πολλα λεφτα για καινουργιο..Νομιζω ηρθε επιτελους η ωρα μου μετα απο καμια 12αρια μηχανακια που εχω παρει να παρω ενα καινουργιο..Μεσα στην βδομαδα θα παω για τεστ ντραιβ λογικα και θα σας πω εντυπωσεις..
ωραιος....
 

strofakias

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
Το καλυτερο
ναι αναμενουμε εντυπωσεις γιατη με ενδιαφερει κι εμενα το συγκεκριμενο μοντελο.
 

Fatsas502

Μέλος
Όνομα
Vagelis
Μοτό
ktm lc4
ναι αναμενουμε εντυπωσεις γιατη με ενδιαφερει κι εμενα το συγκεκριμενο μοντελο.
Καλησπέρα φίλος!Πριν λίγο γύρισα από το μαγαζί.Δεν είχανε διαθέσιμη για τεστ ντραιβ αλλά θα κοιτάξω να βρω σε άλλο.Εμφανισιακα είναι πανέμορφη η μηχανή!!Ποιοτική κατασκευή σε πλαστικά.Ωραιο σήμα της benelli στη μάσκα μπροστα όπως κ στον κινητήρα..Η σέλα πολύ αναπαυτική κ πολύ ωραία αίσθηση γενικά.Τα φρένα φαίνονται γαμάτα!Από τα λίγα που δεν μου άρεσαν είναι οι κολλήσεις κ η βαφή στο πλαίσιο κ το τελικό της εξάτμισης (αλλά αυτό αλλάζει)..Μου άρεσε που έχει led φλασάκια led φανάρι κάτω από κύριο έτοιμα κάγκελα γ βαλίτσες πολύ ωραίες χούφτες!!Είχε μόνο το γκρι χρώμα το οποίο μου άρεσε αλλά δεν τρελάθηκα κιόλας!!Θεωρώ ότι αν ήταν μαύρο με κάποιο πράσινο στα αυτοκόλλητα TRK με πράσινη ανάρτηση κ πράσινα αυτοκόλλητα στη ζάντα θα ήταν απίστευτα όμορφο!!Όχι ότι δεν είναι κ τώρα!Δίπλα του είχε κ το BN600 το γυμνό..Έφαγα ένα σκάλωμα γερό κ με αυτό αλλά κ με το leovinco..Πανέμορφα μηχανάκια κ τα 3.Αυτα γ τώρα .Νεότερα όταν κάνω κ το τεστ ντραιβ
 

venumis

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
DL650 vstrom 2006
Υπάρχει κάποιος που να έχει κάνει test ride ή ακόμα καλύτερα να το έχει αγοράσει από εδώ μέσα?

Με τις τιμές στα μικρά να έχουν φτάσει κοντά στα 5500€ Το trk 502 φαντάζει άκρος vfm

Τελικά υπάρχει κάποιος να μας πει εντυπώσεις?
Από ξένα φορουμ και YouTube διαβάζω θετικά σχόλια.
 

petros KLR

Μέλος
Περιοχή
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Όνομα
ΠΕΤΡΟΣ
Μοτό
KAWASAKI KLR 650
Aprilia pegaso 650
Το εχουν δυο φιλοι κ μελη εδω δεν γραφουν συχνα.
Το εχω οδηγησει εχουμε παει βολτες δικαβαλοι.......αρκετα ποιοτικο μηχανακι....πολυ ανετο για δυο......νομιζεις οτι καβαλας χιλιαρι.....πολυ καλη ανεμοκαλυψη.....φρεναρες φοραει τετραπιστονες με 50αρια καλαμια.....κινητηρας με ωραιο δουλεμα....ζορικο ηχο.....με αποδοση οριακη....γιατι ειναι βαρουτσικο κ λογω ογκου δεν καταλαβαινεις τα χλμ. φτανει ευκολα τα 130-140 κ τα κραταει ανετα......ο ενας ειχε πριν Vstrom κ λεει οτι το κρατημα του 502 ειναι ανωτερο.......κ τελος πολυ καλη καταναλωση.
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Το εχουν δυο φιλοι κ μελη εδω δεν γραφουν συχνα.
Το εχω οδηγησει εχουμε παει βολτες δικαβαλοι.......αρκετα ποιοτικο μηχανακι....πολυ ανετο για δυο......νομιζεις οτι καβαλας χιλιαρι.....πολυ καλη ανεμοκαλυψη.....φρεναρες φοραει τετραπιστονες με 50αρια καλαμια.....κινητηρας με ωραιο δουλεμα....ζορικο ηχο.....με αποδοση οριακη....γιατι ειναι βαρουτσικο κ λογω ογκου δεν καταλαβαινεις τα χλμ. φτανει ευκολα τα 130-140 κ τα κραταει ανετα......ο ενας ειχε πριν Vstrom κ λεει οτι το κρατημα του 502 ειναι ανωτερο.......κ τελος πολυ καλη καταναλωση.

Έκανα test ride to x με 19-17 τροχούς. Μου φάνηκε πολύ άνετο αλλά το μοτέρ αν και ροπατο για 500ρι τα 120 τα είχε πολύ ψηλά. Επίσης δεν ανεβάζει γρήγορα στροφές.
 

petros KLR

Μέλος
Περιοχή
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Όνομα
ΠΕΤΡΟΣ
Μοτό
KAWASAKI KLR 650
Aprilia pegaso 650
Έκανα test ride to x με 19-17 τροχούς. Μου φάνηκε πολύ άνετο αλλά το μοτέρ αν και ροπατο για 500ρι τα 120 τα είχε πολύ ψηλά. Επίσης δεν ανεβάζει γρήγορα στροφές.
Εχεις δικιο Κωστη....ειναι πολυ κοντο γραναζωμενο....ο Γιωργος μακρυνε τις σχεσεις κ δουλευει σε χαμηλοτερες στροφες.....οσο για το δευτερο μγνξεχνας οτι ειναι αρκετα βαρυ....παιζει κοντα στα 800-1000αρια της αγορας......παντως ειναι πολυ ελαστικος ο κινητηρα.......να πω οτι λογω ογκου φορτωνεται ευκολα με τριβαλιτσο κ δικαβαλο.
Για μενα ειναι πολυ καλη επιλογη σε εξαιρετικη τιμη αρκει να μην ζητας γκαζια....το σημαντικοτερο ειναι να αποδειχτει αξιοπιστο σε βαθος χρονου !!!!
 

RIGGER

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
Tiger 955i
δοκιμη ειχα κανει στο ¨ασφαλτινο" βεβαια το γραναζωμα ειναι διαφορετικο το οποιο επισης μου φανηκε κοντο. Θα προσπαθησω να κανω και στο χ για να συγκρινω.
υγ. Να πω την αμαρτια μου..... το Versys 300Χ μου φανηκε αλλα πιστευω οτι ειναι πιο γργορο και ψωμομενο απο αυτο. Ειχα την ευκαιρια πριν καμια 20αρια μερες να το περπατησω στο Πηλιο για μεγαλη αποσταση οταν αλλαξαμε μηχανακια με εναν φιλο πυου το εχει κατι μηνες τωρα,
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Είχα κάνει κι εγώ μια βόλτα το απλό,καθως το Χ δεν υπήρχε διαθέσιμο για τεστ ραιντ τότε,αν και υπήρχε στην έκθεση.
Όντως όπως είπαν παραπάνω τα παιδιά είναι ωραίο στην αίσθηση,ωραίος ήχος, φαίνεται ότι είναι 500 κυβικά και 200 κιλά.
Εμένα αυτό που δεν μαρεσε καθόλου είναι η ποιότητα των περιφερειακών του.
Ζελατίνα, χούφτες κλπ φαινόταν ότι είναι φθηνά.
Μάλιστα κοιτώντας μέσα απτην ζελατίνα δεν έβλεπα καθαρά και πήγα δίπλα στην ζελατίνα του Τάιγκερ για να επιβεβαιώσω ότι κάτι φταιει με το μπενελι κι όχι με τα μάτια μου.
 

petros KLR

Μέλος
Περιοχή
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Όνομα
ΠΕΤΡΟΣ
Μοτό
KAWASAKI KLR 650
Aprilia pegaso 650
Σωστος ο Ακης......ενω φοραει ποιοτικα φρενα κ αναρτησεις......στα πλαστικα κ το φινιρισμα φαινεται το χαμηλο κοστος.....ειδικα στη βαφη του πλαισιου......ψαληδιου.
Περα απο το αισθητικο μερος πιστευω δεν επηρεαζει την αξιοπιστια της.......μαλλον πρεπει να το συνηθισουμε......γιατι ολες οι εταιριες Ευρωπαικες η Γιαπωνεζικες στα τελεθταια μοντελα κανουν εκπτωσεις στη ποιοτητσ......χωρις αυτο να φαινεται στη τελικη τιμη αγορας !!!!!
 
Top Bottom