Benelli TRK 502

petros KLR

Μέλος
Περιοχή
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Όνομα
ΠΕΤΡΟΣ
Μοτό
KAWASAKI KLR 650
Aprilia pegaso 650
Σωστά όσα γράφεις.
Από την άλλη οι περισσότερες μηχανές που αγόρασα εγώ μέχρι το 2006 ήταν χωρίς τη δυνατότητα test ride και για καμία δε μετάνιωσα.
Η μόνη μηχανή που αγόρασα και κράτησα μόνο για λίγους μήνες ήταν το TDR250 και αυτό γιατί η κάπνα του δεν αντεχόταν. Και στο περίπτερο να πήγαινες ήθελες μπάνιο μετά, κάτι που δεν συνέβαινε με το DT200R που ήταν επίσης δίχρονο. Νομίζω πως και test ride να το έκανα δε θα σκεφτόμουν πόσο έντονο ήταν το πρόβλημα μυρωδιάς και... θα το αγόραζα, μιας που ήταν μια υπέροχη μοτοσυκλέτα σε όλα τα άλλα. Έπρεπε να ζήσεις με το πρόβλημα για να καταλάβεις (είχα βάλει προεκτάσεις στα τσουτσούνια των τελικών αλλά το πρόβλημα δεν λύθηκε, γλύτωσα κάποιες σταγόνες λαδιών αλλά όχι τη μυρωδιά).

Σε όλα τα υπόλοιπα που αναφέρεις συμφωνώ αλλά δε θυμάμαι ποτέ τον εαυτό μου να αγοράζει απερίσκεπτα. Ναι μεν βασικό συστατικό ήταν να μου αρέσει, αλλά πριν φτάσω ταμείο ήταν τόσο ψαγμένη η επιλογή που σχεδόν ήξερα τι παίρνω και χωρίς test ride. Με άλλα λόγια, έχουν υπάρξει μηχανές που μου αρέσαν αλλά για διάφορους λόγους δεν πήρα (πρακτικούς, οικονομικούς κτλ).
5 χρονια κρατησα το TDR250......ειχα κ παπι για τα καθημερινα....δεν μας ενοιαζαν κ πολλα τοτε...!!!!!
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
5 χρονια κρατησα το TDR250......ειχα κ παπι για τα καθημερινα....δεν μας ενοιαζαν κ πολλα τοτε...!!!!!
Ρε μπας και ήσουν φαλάκρας τότε και έκανες μεταγενέστερα εμφύτευση μαλλιών; Γιατί εγώ με κάθε μπουκάλι λάδι 2Τ αγόραζα κι ένα σαμπουάν!
 

petros KLR

Μέλος
Περιοχή
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Όνομα
ΠΕΤΡΟΣ
Μοτό
KAWASAKI KLR 650
Aprilia pegaso 650
Ρε μπας και ήσουν φαλάκρας τότε και έκανες μεταγενέστερα εμφύτευση μαλλιών; Γιατί εγώ με κάθε μπουκάλι λάδι 2Τ αγόραζα κι ένα σαμπουάν!
Βρεεεε...λελοφλωρε......οι Μαλλιαδες δεν λουζομασταν τοτε....μπανιο κ μινερβα βρακι......καθε Κυριακη.......χαχαχα !!!!!!
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Ρε μπας και ήσουν φαλάκρας τότε και έκανες μεταγενέστερα εμφύτευση μαλλιών; Γιατί εγώ με κάθε μπουκάλι λάδι 2Τ αγόραζα κι ένα σαμπουάν!
Βρεεεε...λελοφλωρε......οι Μαλλιαδες δεν λουζομασταν τοτε....μπανιο κ μινερβα βρακι......καθε Κυριακη.......χαχαχα !!!!!!
Σταματηστε τωρα αυτα τα σχόλια, γιατι μας διαβαζει και γυναικειος κοσμος...... :laugh:!
Εχουμε βγαλει τα.... απλυτα μας στη φορα...... :muted::cool:
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Θα είχε ενδιαφέρον (για εμένα τουλάχιστον) να εξηγήσεις λίγο παραπάνω πως μια τριγωνομετρικη συνάρτηση θα βοηθήσει στο υπολογισμό της διαδρομής του πίσω άξονα γνωρίζοντας το μήκος της ανάρτησης (με μοχλικο)
Το μοχλικο ή μοχλικα (δεν εχει σημασια ο αριθμος τους, παρα μονο στις πραξεις) εχουν σταθερες διαστασεις. Η αποσταση απο τα κεντρα τους ειναι σταθερη. Οι πλευρες των τριγωνων που σχηματιζουν δηλαδη, ειναι αμεταβλητες. Οι γωνιες των μεταξυ τους ¨πλευρων¨, ειναι αυτες που αλλαζουν αναλογα με την συμπιεση ή οχι του ελατηριου. Ειναι θεμα καθαρα πραξεων για να υπολογιστει η διαδρομη του αξονα της ροδας.
Δεν ξερω εαν εγινα κατανοητος..... προσπαθησα παντως!!!:)
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Mεταβαλλεται η γωνια του ψαλιδιου, μεταβαλλεται η γωνια του μοχλικου, μεταβαλλεται η γωνια των αποστατων και μεταβαλλεται η γωνια και του αμορτισερ, οποτε θα κανεις πραξεις και τριγωνομετριες για 3-4 μερες.
 

joks

Μέλος
Όνομα
Σπυρος
Μοτό
Africa 750
Αν έχω καταλάβει σωστά ο σκοπός του μοχλικου είναι να συμπιέσει την ανάρτηση με ρυθμο που μεγαλώνει όσο η ρόδα κινείται προς τα πάνω σκληραίνοντας την ανάρτηση.
Γνωρίζουμε αν αυτό γίνεται με σταθερό Ρυθμό?
Κάπου διάβασα ότι βοηθάει και το αμορτισέρ που λειτουργεί με σταθερή δυναμη να ακολουθήσει το ελατήριο που όσο συμπιέζεται αυξάνεται και δύναμη που ασκεί αλλά δεν έπιασα το πως βοηθάει( τον μηχανισμό)
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Mεταβαλλεται η γωνια του ψαλιδιου, μεταβαλλεται η γωνια του μοχλικου, μεταβαλλεται η γωνια των αποστατων και μεταβαλλεται η γωνια και του αμορτισερ, οποτε θα κανεις πραξεις και τριγωνομετριες για 3-4 μερες.
Γι΄αυτο υπαρχουν οι κατασκευαστες, για να τις κανουν εκεινοι για εμας!!!! :cool:
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Αν έχω καταλάβει σωστά ο σκοπός του μοχλικου είναι να συμπιέσει την ανάρτηση με ρυθμο που μεγαλώνει όσο η ρόδα κινείται προς τα πάνω σκληραίνοντας την ανάρτηση.
Γνωρίζουμε αν αυτό γίνεται με σταθερό Ρυθμό?
Κάπου διάβασα ότι βοηθάει και το αμορτισέρ που λειτουργεί με σταθερή δυναμη να ακολουθήσει το ελατήριο που όσο συμπιέζεται αυξάνεται και δύναμη που ασκεί αλλά δεν έπιασα το πως βοηθάει( τον μηχανισμό)
Ισχυει, το μοχλικο δεν εχει γραμμική λειτουργια επειδη αλλάζει ολη αυτη η γεωμετρια κατα την διαδρομή του πισω αξονα.
 

mikechios

Μέλος
Όνομα
mikechios
Μοτό
Bmw f650gs Dakar
Τι λςςι το εργαλειο για χωμα; απλη βολτα μιλαμε στη φυση με μετριο χωματόδρομο, οχι χαραξη νεου
 

Chester24

Fatus Olus
Περιοχή
Πατρα - Σαμος
Όνομα
Κωστας
Μοτό
Yamaha XT660z
Τι λςςι το εργαλειο για χωμα; απλη βολτα μιλαμε στη φυση με μετριο χωματόδρομο, οχι χαραξη νεου
Για απλή διέλευση είναι μια χαρά... Όλα τα ψευτο on/off Είναι. Εντάξει και στα πιο δύσκολα θα πάει άμα το θες εσύ.

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Τι λςςι το εργαλειο για χωμα; απλη βολτα μιλαμε στη φυση με μετριο χωματόδρομο, οχι χαραξη νεου
Είναι αρκετά βαρύ αλλά έχει αναρτησάρες. Λογικά το x θα είναι ευχάριστο σε χωμάτινες βόλτες με τα κατάλληλα λάστιχα.
 

kostas_366

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Πόρκα κρίση :)
Τα έκανα βόλτα και τα 2 (μικρό κ μεγάλο τροχό). Δεν ήταν άσχημα. Το μικρό ήθελε μια καλύτερη ρύθμιση πίσω αμορτισέρ (ή άλλο αν δεν ρυθμίζει) το μεγάλο συνεργαζόταν καλύτερα.
 

petros KLR

Μέλος
Περιοχή
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Όνομα
ΠΕΤΡΟΣ
Μοτό
KAWASAKI KLR 650
Aprilia pegaso 650
Τα έκανα βόλτα και τα 2 (μικρό κ μεγάλο τροχό). Δεν ήταν άσχημα. Το μικρό ήθελε μια καλύτερη ρύθμιση πίσω αμορτισέρ (ή άλλο αν δεν ρυθμίζει) το μεγάλο συνεργαζόταν καλύτερα.
Βρηκες καπου τον Μουρικη.....κ τα πηρες βολτα...;;;;
 

kostas_366

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Πόρκα κρίση :)
Βρηκες καπου τον Μουρικη.....κ τα πηρες βολτα...;;;;
Ναι, ο Ζοζο μαζί με τον Κίμωνα στο Αγνάντι. Τα έκανα βόλτα κ τα 2
 

Fatsas502

Μέλος
Όνομα
Vagelis
Μοτό
ktm lc4
Καλησπέρα παιδιά! Έχω το Χ εδώ κ 3 μήνες.. Στα 1200 Χιλ μ έβγαλε έναν ηχο από το ψυγείο κ τώρα είναι συνεργείο.. Σε γνωστό έβγαλε τρόμπα νερού, βενζίνης μίζα φλάντζα καύσης.. Στο παγκόσμιο ΤΡΚ στο fb έχουν αναφερθεί φλαντζες καύσης, προβλήματα με τα φρενα, κάποιος είχε διαρροή από το μπροστινό κτλ.. Το μηχανάκι έχει πολύ καλή θέση οδήγησης, πηρουναρα, καλή ποιότητα κύλισης ωραίο στήσιμο, πανέμορφο αλλά υπολείπεται σε ποιότητα κατασκευής.. Μέτρια θα την χαρακτήριζα.. Το γενικό μου συμπέρασμα για την αξιοπιστία από τόσα που έχω διαβάσει είναι ότι έχει βγάλει θεματακια. Δεν είναι σκυλί.. Αρκετά τίμιο αλλά ρε φιλε σχεδιάζεις ένα τόσο όμορφο μηχανάκι φτιαξτο λίγο πιο ποιοτικό να μην προλαβαίνεις να πουλάς..
 

petros KLR

Μέλος
Περιοχή
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Όνομα
ΠΕΤΡΟΣ
Μοτό
KAWASAKI KLR 650
Aprilia pegaso 650
Καλησπέρα παιδιά! Έχω το Χ εδώ κ 3 μήνες.. Στα 1200 Χιλ μ έβγαλε έναν ηχο από το ψυγείο κ τώρα είναι συνεργείο.. Σε γνωστό έβγαλε τρόμπα νερού, βενζίνης μίζα φλάντζα καύσης.. Στο παγκόσμιο ΤΡΚ στο fb έχουν αναφερθεί φλαντζες καύσης, προβλήματα με τα φρενα, κάποιος είχε διαρροή από το μπροστινό κτλ.. Το μηχανάκι έχει πολύ καλή θέση οδήγησης, πηρουναρα, καλή ποιότητα κύλισης ωραίο στήσιμο, πανέμορφο αλλά υπολείπεται σε ποιότητα κατασκευής.. Μέτρια θα την χαρακτήριζα.. Το γενικό μου συμπέρασμα για την αξιοπιστία από τόσα που έχω διαβάσει είναι ότι έχει βγάλει θεματακια. Δεν είναι σκυλί.. Αρκετά τίμιο αλλά ρε φιλε σχεδιάζεις ένα τόσο όμορφο μηχανάκι φτιαξτο λίγο πιο ποιοτικό να μην προλαβαίνεις να πουλάς..
Εχεις ενα δικιο.......αλλα μονο η χρηση ενος νεου μοντελου μπορει να δειξει την ποιοτητα......κ χρειαζεται χρονος για να γινουν διορθωσεις κ αξιοπιστα...!!!

Το ιδιο εχει συμβει κ με πολυδιαφημισμενα μοντελα....μεγαλων κ καθιερωμενων εταιριων.....αλλα εκει συνηθως ο κοσμος δινει δευτερη κ τριτη ευκαιρια....ενω σε νεοσυστατες εταιριες με νεα κ αγνωστα μοντελα....ειναι με το δαχτυλο στη σκανδαλη....!!!!!
 

Fatsas502

Μέλος
Όνομα
Vagelis
Μοτό
ktm lc4
Εχεις ενα δικιο.......αλλα μονο η χρηση ενος νεου μοντελου μπορει να δειξει την ποιοτητα......κ χρειαζεται χρονος για να γινουν διορθωσεις κ αξιοπιστα...!!!

Το ιδιο εχει συμβει κ με πολυδιαφημισμενα μοντελα....μεγαλων κ καθιερωμενων εταιριων.....αλλα εκει συνηθως ο κοσμος δινει δευτερη κ τριτη ευκαιρια....ενω σε νεοσυστατες εταιριες με νεα κ αγνωστα μοντελα....ειναι με το δαχτυλο στη σκανδαλη....!!!!!
Σωστά τα λες αν κ εγώ αναφέρομαι καθαρά στην ποιότητα των υλικών που χρησιμοποιήθηκαν για να φτιαχτεί η μηχανη κ όχι στην αξιοπιστία.. Θα μπορούσε να ήταν πιο ποιοτική η κατασκευή κ πλέον μετράμε 3 μοντέλα.. 17,18 κ 19 στα οποία δεν βλέπω διαφορες..Αν βγάλουνε το τρκ 750 η 800 που ακούγεται θεωρώ ότι θα είναι πιο ποιοτικό κ κρατώντας την τιμή χαμηλά θα τινάξει την μπάνκα..
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Καλησπέρα παιδιά! Έχω το Χ εδώ κ 3 μήνες.. Στα 1200 Χιλ μ έβγαλε έναν ηχο από το ψυγείο κ τώρα είναι συνεργείο.. Σε γνωστό έβγαλε τρόμπα νερού, βενζίνης μίζα φλάντζα καύσης.. Στο παγκόσμιο ΤΡΚ στο fb έχουν αναφερθεί φλαντζες καύσης, προβλήματα με τα φρενα, κάποιος είχε διαρροή από το μπροστινό κτλ.. Το μηχανάκι έχει πολύ καλή θέση οδήγησης, πηρουναρα, καλή ποιότητα κύλισης ωραίο στήσιμο, πανέμορφο αλλά υπολείπεται σε ποιότητα κατασκευής.. Μέτρια θα την χαρακτήριζα.. Το γενικό μου συμπέρασμα για την αξιοπιστία από τόσα που έχω διαβάσει είναι ότι έχει βγάλει θεματακια. Δεν είναι σκυλί.. Αρκετά τίμιο αλλά ρε φιλε σχεδιάζεις ένα τόσο όμορφο μηχανάκι φτιαξτο λίγο πιο ποιοτικό να μην προλαβαίνεις να πουλάς..
Μακάρι να λύσει τα όποια θεματάκια αυτά η Benelli γιατί σε προδιαγραφές, ομορφιά είναι πολύ δυνατή! Και είναι συνέχεια σε διαδικασία παρουσίασης νέων μοντέλων.
 
Top Bottom