Bluetooth ακουστικό κράνους-ΟΧΙ ενδοεπικοινωνια...

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Θελω να βρω-αν υπαρχει,ουτε καν το ξερω...-ενα stereo Bluetooth ακουστικο,να το εγκαταστησω μόνιμα εσωτερικα τού full face κρανους μου,στις ειδιες υποδοχες στα αυτια που εχει,ωστε να εχω τα εξης οφελη:
  1. Χωρις καλωδια να κρεμονται.
  2. Να ακουω πλοηγηση απο το GPS ή το κινητο(και τα δυο διαθετουν BT)
  3. Να ακουω μουσικη που αποθηκευω στο GPS ή στο κινητο
  4. (προαιρετικα αλλά επιθυμητο αν παιζει)να απαντω στο τηλεφωνο αν ειναι κατι επειγον καθ'οδον...αν για αυτο απαιτειται ΚΑΙ μικροφωνο και εξτρα εγκατασταση και κοστος να ανεβαινει ψηλα τοτε το αφηνω απ'εξω!
Ξερω μεν οτι υπαρχουν και οι ενδοεπικοινωνιες αλλά εκει παμε αλλου...εγω εδω ψαχνω για τις solo βολτες μου(και οχι με συνεπιβατιδα),μονο για ενα καλο ακουστικο για τη δουλειά που εγραψα...υπαρχει κατι;Εχει δοκιμασει κανείς τετοιο;Καποια αξιολογη προταση;
Αξιζουν ή ειναι τελικα μονοδρομος ενα καλο συστημα ενδοεπικοινωνιας που περιλαμβανει και αυτα που θελω;
Θενκς :)
 
Τελευταία επεξεργασία:

MOYTPO

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
Παυλος
Μοτό
BMW
Τα bluetooth συστηματα ενδοεπικοινωνιας δεν βγαινουν αποκλειστικα και μονο σε ζευγαρια.
Και η Interphone και η Midiland εχουν μεμονωμενα συστηματα μονο για τον οδηγο τα οποια ζεγαρωνουν με αλλα αυτονομα ωστε οι οδηγοι μιας παρεας να μιλανε μεταξυ τους.
Αυτο που δεν θες σιγουρα ειναι τα bluetooth των κινητων τηλεφωνων.

Εγω προσωπικα θα επαιρνα ενα της σειρας F5 απο το motoraid ;)
(οταν οδηγαω δεν γουσταρω να μιλαω... if you know what I mean!!!!)
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Τα bluetooth συστηματα ενδοεπικοινωνιας δεν βγαινουν αποκλειστικα και μονο σε ζευγαρια.
Δεν θελω ΕΝΔΟΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ!Ουτε control στη συσκευη ουτε ομιλια ουτε επικοινωνια μεταξυ δυο ατομων ή παραπανω.Θελω μόνο ενα ζευγαρι ακουστικα για οσα ζητησα...ακουστικα μόνο.Να τα ζευγαρωσω με τη συσκευη GPS ή το κινητο και να δουλευουν σωστα.Κατι αντιστοιχο με τα Bluetooth τα γνωστα ακουστικα τηλεφωνου αλλά εδω μιλαω για κρανος και μονιμη εγκατασταση...(αν υπαρχουν).
Κατι τετοιο ας πουμε αλλά καλης ποιοτητας και χωρις το κόστος να φθανει στα επιπεδα ενος συστηματος ενδοεπικοινωνιας...
 
Περιοχή
ΚΑΒΑΛΑ
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
XRV 650 - XRV 750 - Varadero - VFR 800 - CB 750 F Bol d' Or
Μάθο, χρησιμοποιώ το F3xt, έχει όλα όσα ζητάς (bluetooth με σύνδεση στο κινητό-GPS) με δυνατότητα πραγματοποίησης και απάντησης κλήσης καθ' οδόν, οδηγίες από το GPS, αδιάβροχη, μικρόφωνο και για ανοιχτό και για κλειστό κράνος, με πολύ μεγάλη αυτονομία και με πολλές δυνατότητες τοποθέτησης στο κράνος. Δέκα μέρες ολοήμερης χρήσης στο πρόσφατο ταξίδι έξω και είμαι πολύ ικανοποιημένος. Αν δεν θέλεις ενδοεπικοινονία, απλά αγοράζεις μια συσκευή. Εγώ πήρα το σετ με 170€, και η συναναβάτις το χρησιμοποιεί ανεξάρτητα από εμένα (μιας και εγώ σπάζομαι από το κουβεντολόι όταν οδηγώ), ακούγοντας μουσική και απαντώντας στο δικό της κινητό.

 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Ναι βρε Παναγιωτη δικιο εχεις...κι εγω ισως θελω να μπορω να εχω και να χαιρομαι μια Ferrari 458:geek:

αλλά ...μάλλον δεν ειναι αυτο που ζηταω...:wacky::Watching:ουτε η ενδοεπικοινωνια ειναι το θεμα μου.:(Λεω ΜΟΝΟ για ενα ζευγαρι ακουστικα να τα βαλω στο κρανος μονιμα,αν ειναι δυνατον bluetooth για να μην εχω καλωδια να κρεμονται και να ακουω πλοηγηση-μουσικη καθ'οδον...:rolleyes:
 

δημήτρης

Μέλος
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
CRF 300L
κώστα θες δηλ ασύρματα ακουστικά μόνιμα εγκατεστημένα στο κράνος και να συνδέονται με κινητό κτλ... ?
ασύρματα ακουστικά και ασύρματη συσκευή να συνδέονται όλα μαζί (ασύρματα πάντα) και με άλλη-άλλες συσκευές μαζί, δεν πρέπει να υπάρχει.
αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος.
αναγκαστικά θα έχεις τα καλώδια μεταξύ των 2 ακουστικών και της συσκευής. απλά ασύρματη θα είναι η σύνδεση με την άλλη συσκευή, όποια και αν είναι. δεν νομίζω όμως ότι θα σε ενοχλούν τα καλώδια. τα βάζεις κάτω από το εσωτερικό του κράνους και ούτε που φαίνονται.
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Δημητρη θελω ενα ζευγαρι ακουστικων(δες τη φωτο πιο πανω που ανεβασα στο ποστ#3)που να τοποθετηθουν εσωτερικα του κρανους μου(τα δυο ακουστικα μαζι συνδεονται με καλωδιο)και αυτα τα ακουστικα με ΑΣΥΡΜΑΤΟ τροπο(αρα bluetooth)να επικοινωνουν(pairing)με BT συσκευες ωστε να ακουω πλοηγηση ή μουσικη...χωρις καλωδιωση να κρεμεται,αυτο θελω να αποφυγω!
Αυτο ψαχνω και προσπαθω να εξηγησω ως τωρα.:alien:
Ειδα καποια δειγματα αλλά δεν ξερω κατα πόσο ειναι ποιοτικα.
ΥΓ.Η Ferrari δεν με χαλαγε καθολου αλλά γμτ.......:D
 

asotosios

Μέλος
Όνομα
Ευγενιος
Μοτό
Moto Guzzi Breva 1100 2007 ABS
Επειδή και εγω δεν εχω την δυνατότητα για ακριβή ενδοεπικοινωνια θα σου προτείνω μια λύση των 5€...κεφαλακουςτικα με καλώδιο...
την εχω χρησιμοποιήσει σε 3-4 ταξιδάκια 600+χλμ εκαςτω σόλο...και το καλώδιο δεν με ενοχλεί καθόλουτο περνάω πίσω απο την πλάτη και μέσα στο τσαντακι μωρού...
Αλλιώς όταν εχω και σε λειτουργία το gps...βάζω την βάση του κιν στο τιμόνι και ευθεία μπροστά μου το καλώδιο...
εγω εχω το πλεονέκτημα οτι το gps το εχω στο κιν...οπότε και βολεύει...

Νομίζω οτι με 5€ δεν θα σε ενοχλεί το καλώδιο...:)
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
... και πως θα φορτίζονται?


Sent from my iPad using Tapatalk
Φορτιζονται οπως τα bluetooth ακουστικα τηλεφωνου.Με καλωδιο και εχουν αυτονομια αναλογα πόσο τα χρησιμοποιεις.
Ποιοτικα σε αποδοση ηχου δεν ξερω τι μπορουν να καταφερουν?!?...
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Επειδή και εγω δεν εχω την δυνατότητα για ακριβή ενδοεπικοινωνια θα σου προτείνω μια λύση των 5€...κεφαλακουςτικα με καλώδιο...
την εχω χρησιμοποιήσει σε 3-4 ταξιδάκια 600+χλμ εκαςτω σόλο...και το καλώδιο δεν με ενοχλεί καθόλουτο περνάω πίσω απο την πλάτη και μέσα στο τσαντακι μωρού...
Αλλιώς όταν εχω και σε λειτουργία το gps...βάζω την βάση του κιν στο τιμόνι και ευθεία μπροστά μου το καλώδιο...
εγω εχω το πλεονέκτημα οτι το gps το εχω στο κιν...οπότε και βολεύει...

Νομίζω οτι με 5€ δεν θα σε ενοχλεί το καλώδιο...:)
Αυτην τη λυση την εχω δοκιμασει αλλά θελω να την αποφυγω διοτι η πιεση του κρανους σε συνδιασμο με το ακουστικο που ακουμπα στα αυτια μετα απο ωρα στο ταξιδι δημιουργουν πονο κ μουδιασμα στα αυτια...
Συν το αρνητικο τού καλωδιου που κρεμεται...
Γι'αυτο αναζητω καλυτερη λυση-στα ορια του φθηνου και ικανοποιητικου,αλλιως παμε σε μια καλη ενδοεπικοινωνια και τελος...
 

asotosios

Μέλος
Όνομα
Ευγενιος
Μοτό
Moto Guzzi Breva 1100 2007 ABS
Αυτην τη λυση την εχω δοκιμασει αλλά θελω να την αποφυγω διοτι η πιεση του κρανους σε συνδιασμο με το ακουστικο που ακουμπα στα αυτια μετα απο ωρα στο ταξιδι δημιουργουν πονο κ μουδιασμα στα αυτια...
Συν το αρνητικο τού καλωδιου που κρεμεται...
Γι'αυτο αναζητω καλυτερη λυση-στα ορια του φθηνου και ικανοποιητικου,αλλιως παμε σε μια καλη ενδοεπικοινωνια και τελος...

Κεφαλακουςτικα κράνους...σαν ενδοεποικοινωνιας δλδ...τέτοια εχω πάρει...μπαίνουν στις θήκες μου έχουν τα κράνη και δεν νιώθεις τίποτα...
Μιλάμε για πολλές ώρες χωρίς να τα βγάλω...
Εγω πήρα αυτά...
http://www.ebay.com/itm/161090356798

Αλλιώς κάτι τέτοιο...ιςως σου κάνει αλλα φοβάμαι οτι το ακουστικό ειναι παχύ και θα σε ενοχλεί...
http://www.ebay.com/itm/121398843235


Αλλιώς κάτι τέτοιο...
http://www.ebay.com/itm/231088850212
Αλλα και πάλι δεν πιστεύω οτι θα σε βολέψει...
 
Τελευταία επεξεργασία:

kostas

Μέλος
Περιοχή
Orestiáda, Evros, Greece
Όνομα
Κώστας
Μοτό
R1200GS ADV
Vespa lxv 50
Ενα φθηνό επώνυμο ή ενα Κινεζικο Bluetooth 1 τμχ θα σου κάνει τη δουλειά μιας και ειναι κατάλληλο για αυτό και μονο!

Και θα εχεις δυνατότητα ακομα και να μιλάς απο το κινητό σου!!

Μερικά έχουν επισης και ραδιόφωνο.
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Κεφαλακουςτικα κράνους...σαν ενδοεποικοινωνιας δλδ...τέτοια εχω πάρει...μπαίνουν στις θήκες μου έχουν τα κράνη και δεν νιώθεις τίποτα...
Μιλάμε για πολλές ώρες χωρίς να τα βγάλω...
Εγω πήρα αυτά...
http://www.ebay.com/itm/161090356798
Ααααα μπραβο!Αυτο ακριβως το "σχεδιο"σκεφτομουνα.Μονο που θελω να ειναι ΧΩΡΙΣ καλωδιο συνδεσης με τη συσκευη...

Δινω ενα παραδειγμα σε κατι που βρηκα ψαχνοντας στο διαδικτυο...


Κινεζικη λυση και αυτο που με νοιαζει ειναι πόσο ποιοτικο ηχο μπορει να εχει κατι αντιστοιχο.Αν καποιος τα εχει δοκιμασει κατι τετοιο, ακομα καλυτερα να μας πει την αποψη του...

Βρηκα βεβαια κι αυτα

που ειναι λενε σε προδιαγραφες αλλά και μαρτυριες χρηστων,εξαιρετικα αλλά ειναι πανακριβα για ενα σετ ακουστικων...αν ειναι αυτη η τιμη τοτε καλυτερα να δωσουμε κατι παρταπανω για ενα πληρες σετ συστηματος καλης ενδοεπικοινωνιας...
 

asotosios

Μέλος
Όνομα
Ευγενιος
Μοτό
Moto Guzzi Breva 1100 2007 ABS
Τα ακουστικά ακούγονται ικανοποιητικά τοςο όσο να μην χάνεις και την επαφή σου με τον δρόμο...δεν ειναι τέλειας ποιότητας όπως φανταζεςαι ακουστικής αλλα εμένα μια χαρά παρέα μου κρατάνε μέχρι τώρα...έχουν ρυθμιστή έντασης που τον δουλεύεις εύκολα και με το γάντι...και μέχρι μεγάλες ταχύτητες ακούς ικανοποιητικά...προσωπικά δεν εχω μεγάλες απαιτήσεις σε πιστωτητα ήχου κτλ κτλ...και υπόψιν η Ιταλίδα μου δεν εχει την κάλυψη απο τον αέρα που έχουν τα GS...


Το δεύτερο λινκ που σου έβαλα προηγούμενος ειναι bluetooth αλλα μόνο ακουστικό...απλα τα βλέπω αρκετά χοντροκομμένα...

Τα Δευτέρα που εχεις βάλει ειναι ακριβά...και δεν ειναι φτιαγμένα για κράνος μηχανής αλλα για κράνος ποδηλάτων άρα ο χώρος δεν ειναι ίδια εταίρος μικρός κτλ...τα bern helmets ειναι τέτοια...σαν brain caps...δεν νομίζω να βολεύουν σε full face κράνος...

Θα έλεγα να επενδύσεις 5€ στο καλώδιατο σετακι να τα δοκιμάσεις και αν βρεις οτι ειναι τόσο ενοχλητικό το καλώδιο να εχεις χάσει μόνο 5€ και αν...
Προσωπικά πιστεύω οτι το καλώδιο όταν είσαι στην μηχανή δεν μπορεί να σε ενοχλεί...

Αν πάντως βρεις μια φθηνή λύση σε bluetooth θα με ενδιέφερε να τα εχω μόνιμα μέσα στο κράνος και οπότε θέλω να ακούω την μούσι κούκλα μου...
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom