BMW F650 GS DAKAR για πρώτη μηχανή ή κάτι άλλο;

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
6 με 6,5 λτ/100χλμ καινε μονο τα καλοσυντηριμενα ΤΑ650
...Και δυστιχως τα περισσοτερα δεν ειναι
Το ΤΑ650 λογω υψους μαλλον δεν σου κανει Θα τρως πολυ αερα και θα κουραζονται σε πολυωρη οδηγηση τα γονατα σου

Νομιζω παντως οτι το vstrom ειναι κατα πολυ καταλληλοτερο για την χρηση που θελεις να κανεις Και υπερτερει παντου του ΤΑ (εκτος απο το χωμα)
 

MotoADVTales

Ο Μαστροχαλαστής
Περιοχή
Χαλκιδικη
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
XRV 750 RD07A
Η Dakar ή η Transalp γιατί είμαι τουλαχιστον 1,88 (στο στρατό πριν λίγα χρόνια με βγάλανε 1,91)
Θα ήταν κομμένη η μεζούρα


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
Α ωραία. Πρέπει να ψάξω για συγκεκριμένης χρονιάς 650 η συγκεκριμένο εύρος ετών που για κάποιο λόγο έχει βγει καλύτερο;
χρησταρα....
υπαρχει ενα στο Ναυπλιο....
δεν χρειαζεται ουτε να το δεις....
το πληρωνεις και στο στελνει με το κτελ....
ειναι καλυτερο και απο οταν το αγορασε ''κουτα''....

και για να μην μπαινουμε στη διαδικασια με διαφορες ερωτησεις...
δεν συνηθιζω να λεω μεγαλα λογια...
δεν εχω κανενα οφελος...
τυχαινει απλως να γνωριζω τοσο το μηχανακι οσο και το φιλο που το εχει...
το τηλ. μου ειναι στο προφιλ μου...
καλεσε με αν θες να σου πω λεπτομερειες....
δεν τα ''παω'' καλα με τα μνμ και γενικοτερα με το γραψιμο...

αυτα και την καλημερα μου....
:friendship:
 

akis92

Μέλος
Περιοχή
Αγια Χωματα(Ηλεια)
Όνομα
Aκης
Μοτό
R1200GS
χρησταρα....
υπαρχει ενα στο Ναυπλιο....
δεν χρειαζεται ουτε να το δεις....
το πληρωνεις και στο στελνει με το κτελ....
ειναι καλυτερο και απο οταν το αγορασε ''κουτα''....

και για να μην μπαινουμε στη διαδικασια με διαφορες ερωτησεις...
δεν συνηθιζω να λεω μεγαλα λογια...
δεν εχω κανενα οφελος...
τυχαινει απλως να γνωριζω τοσο το μηχανακι οσο και το φιλο που το εχει...
το τηλ. μου ειναι στο προφιλ μου...
καλεσε με αν θες να σου πω λεπτομερειες....
δεν τα ''παω'' καλα με τα μνμ και γενικοτερα με το γραψιμο...

αυτα και την καλημερα μου....
:friendship:
Ισχυει το χα κοιταξει και γω να το επαιρνα...πρεπει να ναι πολυ καλο...και φαινοταν τιμιο το παλικαρι που το πουλαει.και γω μεσω του γλυκογιωργη βεβαια το χα δει τοτε...

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

chrismma

Μέλος
Όνομα
Christos
Μοτό
Ποδηλατο
χρησταρα....
υπαρχει ενα στο Ναυπλιο....
δεν χρειαζεται ουτε να το δεις....
το πληρωνεις και στο στελνει με το κτελ....
ειναι καλυτερο και απο οταν το αγορασε ''κουτα''....

και για να μην μπαινουμε στη διαδικασια με διαφορες ερωτησεις...
δεν συνηθιζω να λεω μεγαλα λογια...
δεν εχω κανενα οφελος...
τυχαινει απλως να γνωριζω τοσο το μηχανακι οσο και το φιλο που το εχει...
το τηλ. μου ειναι στο προφιλ μου...
καλεσε με αν θες να σου πω λεπτομερειες....
δεν τα ''παω'' καλα με τα μνμ και γενικοτερα με το γραψιμο...

αυτα και την καλημερα μου....
:friendship:
Σε ευχαριστω για την πληροφορία φίλε μου αλλά είναι νωρίς για μένα. Δεν έχω δίπλωμα ακόμη! Μετά την Πρωτοχρονιά θα είμαι σε θέση για την αγορά, επίσης από όσο διαβάζω εδώ μάλλον στο 1.88 είμαι ψηλός για την μηχανή...

Με βλέπω να γυρίζω πάλι στο Ντακαρ αν μπορώ να κάνω ενδελεχή έλεγχο και αποδειχθεί κάτι καλοσυντηρημένο αλλιώς πάω πιο ψηλά για V-Strom η το 800ρι
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Για το F650 υπαρχει τεραστια βαση πληροφοριων στο ιντερνετ για οποιαδηποτε δουλεια ή βελτιωση μπορει να χρειαστεις να κανεις. Εαν πιανουν τα χερια σου , μια τετοια βιβλιοθηκη ειναι πολυ σημαντικο πλεονεκτημα.

Κατα τα αλλα η μονη συμβουλη που εχω να σου δωσω για 1η μηχανη (αφου σιγουρα θα την παρεις μεταχειρισμενη) ειναι να μη μεινεις στο τι διαβαζεις στο ιντερνετ και τι ακους απο τους αλλους, για το ποια μηχανη ειναι πιο ανετη για ψηλους , ποια καλυτερη για χωμα, ποια για ασφαλτο κτλ. Το πιο σημαντικο στην 1η μηχανη ειναι να βρεις μια που θα σου ταιριαξει στην πραξη, που θα "κουμπωσεις" που λενε. Μια που θα νιωθεις ανετα πανω της και θα τη νιωθεις ανετη για να την κουμανταρεις. Πιασε κανε δοκιμες σε οσες περισσοτερες μπορεις, ακομη και στατικα εαν δεν υπαρχει δυνατοτητα τεστ ραιντ σε ολες. Αφου βρεις μια που την νιωθεις ανετη και καλη, τοτε ψαξου για γνωμες, βλαβες, ιστοριες, χωρους κτλ. Να ξερεις επισης οτι στο ιντερνετ ολοι γραφουν παραπονα και ζημιες, κανεις δεν μπαινει να γραψει "τι γαματο που ειναι το Χ μηχανακι μου".
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Α όχι k0k0s μερικοί το γράφουμε και η στάνταρ απάντηση είναι "το παλιό το χρέπι είναι καλό ντα φακ τι λες τώρα" :p

Σε γενικές γραμμές συμφωνώ μαζί σου αν και ό,τι ψώνισα μέχρι στιγμής το πήρα περίπου στα τυφλά ψάχνοντας κριτικές από ίντερνετ, μόνο για τον πήγασο ήξερα ότι θα μου αρέσει λόγω εκτεταμένης δοκιμής του F650GS, που όμως καίει 30% λιγότερο και ήταν πιο μαζεμένο σε διαστάσεις.

Επειδή συζητάμε για μοτοσικλέτες 10ετίας+ ο όσο γίνεται καλύτερος έλεγχος εννοείται πως ωφελεί την τσέπη και την ψυχική ηρεμία.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Χαλαρη μηχανη ιδανικη για πρωταρηδες.

Κομπλερ μιζας το αδυνατο σημειο του.
Τρόμπα νερού είναι το αδύνατο. .. Το κομπλερ ηταν στο φουντουρο.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Και σε αυτα εχω ακουσει για κομπλερ στα πρωτα Κωστα.
Γενικα το έλυσαν αυτό... Το κύκλωμα νερού θέλει καλό τσεκ.
Γενικα είναι καλά μηχανάκια για τα λεφτά τους, τα οποία κάνουν τα πάντα σε ικανοποιητικό βαθμό.
 

chrismma

Μέλος
Όνομα
Christos
Μοτό
Ποδηλατο
Γενικα το έλυσαν αυτό... Το κύκλωμα νερού θέλει καλό τσεκ.
Γενικα είναι καλά μηχανάκια για τα λεφτά τους, τα οποία κάνουν τα πάντα σε ικανοποιητικό βαθμό.
Γενικά δηλαδή αν επικεντρωθώ δε αυτά με δυο μπουζί που είναι μεταγενέστερα ις έχουν λυθεί οποία αρχικά προβλήματα ε; Όταν μιλάμε για τρόμπα νερού γιατί κόστος μιλάμε; Αν μπορώ να την αλλάξω εξαρχής και να έχω λίγο πιο καθαρό το μυαλό μου μετά.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Βασικά δεν χαλούσε ακριβώς η τρόμπα, είχε/έχει κάποια κατασκευαστική ατέλεια σε έναν αποστάτη ή άξονα που τρώγεται και χαλάει ένα ορινγκ και και και και

κάποιοι λένε ότι προληπτικά το αλλάζουν κάθε κάποιο χρονικό διάστημα, άλλοι είχαν βάλει αναβαθμισμένο κομμάτι αφτερμάρκετ... Είδα ότι σήμερα ανέβηκε ένα νήμα με το Xchallenge που έχει το ίδιο μοτέρ και έχει ένα λινκ από φόρουμ εξωτερικού "βίβλο" για τα μηχανάκια με τον ρόταξ, ρίξε λίγο διάβασμα και θα τα δεις.
 

akis92

Μέλος
Περιοχή
Αγια Χωματα(Ηλεια)
Όνομα
Aκης
Μοτό
R1200GS
Ολα τα μηχανακια εχουν τα θεματακια τους...οτι παρεις θα διαβασεις και θα μαθεις να συμβιωνεις με τα υπερ του και τα κατα του..εμενα επεσε στα χερια μου καταλαθος ενα f650 gs και παροτι ειχα μια απεχθεια στη μαπα του εκανα σε ενα 6μηνο 8000 χλμ...δεθηκα μαζι του στο τελος κατα καποιο τροπο.. δεν ζητησε παρα μονο δισκους συμπλεκτη...αλλα φυσιολογικη φθορα...τωρα μηχανακια που φορανε τον ροταξ θα τα παιρνα χθες...εχει ωραια λειτουργια ο μονοκυλινδρος και ειναι και οικονομικος..ελεγες ας κανω μια χιλιαρα χλμ δεν θα καψει και τιποτα...ταξιδι μετρημενο δικαβαλος φορτωμενος με ταχυτητες 110 περιπου εκαψα θυμαμαι 3.8..το ειδα και δεν το πιστευα.ηταν βεβαια το διμπουζο του 2006.

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Γενικά δηλαδή αν επικεντρωθώ δε αυτά με δυο μπουζί που είναι μεταγενέστερα ις έχουν λυθεί οποία αρχικά προβλήματα ε; Όταν μιλάμε για τρόμπα νερού γιατί κόστος μιλάμε; Αν μπορώ να την αλλάξω εξαρχής και να έχω λίγο πιο καθαρό το μυαλό μου μετά.
Σε γενικες γραμμες ναι.Δεν χρειαζεται να την αλλαξεις εξαρχης την τρομπα.Ψαξτο λιγακι και θα βρεις λυση.Πολυ προσοχη γιατι κυκλοφορουν πολλα καλα κομματια αλλα και πολλα παρταλια.
 

Doudo

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM LC8-950 Adventure '04
YAMAHA XT-1200Z Super-Tenere '14
Με το καλό να μπεις στην μοτοσυκλετιστικη οικογένεια και να κανεις όλα τα ταξίδια που ονειρεύεσαι!
Μια μόνο συμβουλή, ειδικά επειδή είσαι νέος οδηγός:

ΜΗΝ πάρεις μηχανάκι χωρίς ABS!


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Με το καλό να μπεις στην μοτοσυκλετιστικη οικογένεια και να κανεις όλα τα ταξίδια που ονειρεύεσαι!
Μια μόνο συμβουλή, ειδικά επειδή είσαι νέος οδηγός:

ΜΗΝ πάρεις μηχανάκι χωρίς ABS!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Σωστοοοοοος!!
 

chrismma

Μέλος
Όνομα
Christos
Μοτό
Ποδηλατο
Με το καλό να μπεις στην μοτοσυκλετιστικη οικογένεια και να κανεις όλα τα ταξίδια που ονειρεύεσαι!
Μια μόνο συμβουλή, ειδικά επειδή είσαι νέος οδηγός:

ΜΗΝ πάρεις μηχανάκι χωρίς ABS!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Τα Dakar δεν έχουν όλα ABS, δεν ξέρω γιατί αλλά αυτή την εντύπωση είχα. Στο ΚΑΡ σπο τα οκτώ μόνο ένα γράφει ότι έχει ABS
 
Top Bottom