BMW F650 GS DAKAR για πρώτη μηχανή ή κάτι άλλο;

Περιοχή
Πλαταιές Κιθαιρωνας
Όνομα
ΛΕΩΝΙΔΑΣ.
Μοτό
GS 1150 ADV
Κ μονο που είσαι 1:90 κ σκέφτεσαι Τρίκαλα Αθήνα εθνικη οδο κ ουτο καθεξής για εμένα μην πάρεις το Dakar.

Άποψη μου είναι οτι θα καταλάβεις το λάθος απο την πρώτη φορά που θα κάνεις το δρομολόγιο.
 

chrismma

Μέλος
Όνομα
Christos
Μοτό
Ποδηλατο
Κ μονο που είσαι 1:90 κ σκέφτεσαι Τρίκαλα Αθήνα εθνικη οδο κ ουτο καθεξής για εμένα μην πάρεις το Dakar.

Άποψη μου είναι οτι θα καταλάβεις το λάθος απο την πρώτη φορά που θα κάνεις το δρομολόγιο.
Γιατί; Από όσα έχω διαβάσει το Dakar ενδείκνυται για πιο ψηλούς αναβάτες
 
Περιοχή
Πλαταιές Κιθαιρωνας
Όνομα
ΛΕΩΝΙΔΑΣ.
Μοτό
GS 1150 ADV
Γιατί; Από όσα έχω διαβάσει το Dakar ενδείκνυται για πιο ψηλούς αναβάτες
Εχω συνταξιδεψει με ψιλο αναβάτη με το Dakar κάποιοι θα τον θυμούνται,τον γερμανό τον Μαουρις ο οποίος έκανε τουρ στην Ευρώπη.
Έπεφτε πάνω στο μηχανάκι να γλιτώσει απο τον αέρα.
Οικονομικό μεν αλλα θεωρώ οτι με v strom η κατι αναλογο δεν θα σκέφτεσαι την διαδρομή που έχεις να κάνεις.
Προσωπικά δεν θα το έπαιρνα για μεγάλες αποστάσεις.
 

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
Εμένα σε Ντακάρ που οδήγησα κάποτε με την προϋπόθεση ότι θα το αγοράσω,δεν κουμπωναν τα πόδια στο ντεπόζιτο με τπτ,με αποτέλεσμα να τα ανοίγει ο αέρας στα 80 και πάνω...1.88 και γω..
Μάλλον θα πρέπει να οδηγήσεις να δεις μόνος σου
 

Doudo

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM LC8-950 Adventure '04
YAMAHA XT-1200Z Super-Tenere '14
Τα Dakar δεν έχουν όλα ABS, δεν ξέρω γιατί αλλά αυτή την εντύπωση είχα. Στο ΚΑΡ σπο τα οκτώ μόνο ένα γράφει ότι έχει ABS
Είτε πάρεις Dakar 650, Transalp 700, Vstrom 650, F650GS (2κυλινδρο) κτλ να έχει ABS. Και μια φορά να το χρειαστείς, αξίζει.
Το ότι δεν το λένε στην αγγελία, δεν λέει κάτι, πάρε τους όλους τηλέφωνο και ρώτα. Αλλιώς δεν βγάζεις άκρη.
Είμαι επίσης 1.90 και 110 με 120 κιλά (ανάλογα την εποχή, χαχαχα) και είχα και Dakar 650 και Vstrom 650.
Και στα δυο ήθελα μεγαλύτερη ζελατίνα και είχα φτιάξει και τις σέλες, από εκεί και πέρα για χρήση 90% άσφαλτο, δαγκωτό Vstrom.




Sent from my iPhone using Tapatalk
 

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
Είτε πάρεις Dakar 650, Transalp 700, Vstrom 650, F650GS (2κυλινδρο) κτλ να έχει ABS. Και μια φορά να το χρειαστείς, αξίζει.
Το ότι δεν το λένε στην αγγελία, δεν λέει κάτι, πάρε τους όλους τηλέφωνο και ρώτα. Αλλιώς δεν βγάζεις άκρη.
Είμαι επίσης 1.90 και 110 με 120 κιλά (ανάλογα την εποχή, χαχαχα) και είχα και Dakar 650 και Vstrom 650.
Και στα δυο ήθελα μεγαλύτερη ζελατίνα και είχα φτιάξει και τις σέλες, από εκεί και πέρα για χρήση 90% άσφαλτο, δαγκωτό Vstrom.




Sent from my iPhone using Tapatalk
Μια χαρά τα λες
Επίτρεψέ μου να συμπληρώσω ότι το abs του στρομ, είναι χαμηλής ποιότητος και ότι είναι απλά για να μη πέφτεις και τπτ παραπάνω δυστυχώς, εν συγκρίσει με τα φρένα της χονδα, και αντίστοιχης χρονολογίας μοτο εννοείται..
Οι νεότερες μοτο σχεδον όλες έχουν μια χαρά φρένα :)
 

chrismma

Μέλος
Όνομα
Christos
Μοτό
Ποδηλατο
Ωραία, νομίζω ότι για την ώρα έχει εξαντληθεί το θέμα και με δεδομένο ότι είμαι τουλάχιστον ένα εξάμηνο μακριά πολλα μπορεί να αλλάξουν. Σας ευχαριστω όλους για τον χρόνο και τις συμβουλές !
 

akis92

Μέλος
Περιοχή
Αγια Χωματα(Ηλεια)
Όνομα
Aκης
Μοτό
R1200GS
Kαλα μην αγχωνεσαι...το καλυτερο ολων ειναι να γινονται αυτες οι συζητησεις...ειδικα μετα το κλεισιμο του γνωστου θεματος "μετα το v-strom τι?"

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
Kαλα μην αγχωνεσαι...το καλυτερο ολων ειναι να γινονται αυτες οι συζητησεις...ειδικα μετα το κλεισιμο του γνωστου θεματος "μετα το v-strom τι?"

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ε καλά μη νομίζεις......Και το θέμα " μετά το 640 τι; " κοντά είναι..:p:D:D:D
 

Pikinos

Ο Φαρμακοποιος
Περιοχή
Αγια παρασκευη -Αθηνα
Όνομα
Πανος
Μοτό
BMW f800gsa
Γιατί; Από όσα έχω διαβάσει το Dakar ενδείκνυται για πιο ψηλούς αναβάτες
Εγώ είμαι 178 και μπορώ να σου πω πως θα ήθελα λίγο χαμηλότερα μασπιε. Να ανοίξουν λίγο τα γόνατα. Ο Λεωνίδας νομίζω αναφέρεται στην κούραση του μόνοκυλινδρου. Αν το κάνεις κάθε σκ το Αθήνα Τρίκαλα ας πούμε, δεν θα την παλέψεις. Άλλο η βόλτα.

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Περιοχή
Πλαταιές Κιθαιρωνας
Όνομα
ΛΕΩΝΙΔΑΣ.
Μοτό
GS 1150 ADV
Εγώ είμαι 178 και μπορώ να σου πω πως θα ήθελα λίγο χαμηλότερα μασπιε. Να ανοίξουν λίγο τα γόνατα. Ο Λεωνίδας νομίζω αναφέρεται στην κούραση του μόνοκυλινδρου. Αν το κάνεις κάθε σκ το Αθήνα Τρίκαλα ας πούμε, δεν θα την παλέψεις. Άλλο η βόλτα.

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
αυτό ;);)
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Ωραία κάναμε ολόκληρο κύκλο και είμαι πάλι στην αρχή χαχα.
Κοιτα, εαν δεν μπεις στη διαδικασια να κανεις τουλαχιστον 3 κύκλους μεχρι να αποφασισεις, να τριβελισεις το μυαλο σου για το εαν αξιζει το ευρωπαικο που καραγουσταρεις ενω ολοι οι αλλοι λενε ότι βγαζει ζημιες γι'αυτό παρε ιαπωνικο, να δεις κανα δυο μηχανακια απο κοντα και να τα δοκιμασεις, να λιωσεις στο ιντερνετ ψάχνοντας την παραμικρη λεπτομέρεια αλλα και αξεσουάρ για αυτο που σε ενδιαφερει, τοτε δεν εχεις κανει τιποτα.
 

akis92

Μέλος
Περιοχή
Αγια Χωματα(Ηλεια)
Όνομα
Aκης
Μοτό
R1200GS
Κοιτα, εαν δεν μπεις στη διαδικασια να κανεις τουλαχιστον 3 κύκλους μεχρι να αποφασισεις, να τριβελισεις το μυαλο σου για το εαν αξιζει το ευρωπαικο που καραγουσταρεις ενω ολοι οι αλλοι λενε ότι βγαζει ζημιες γι'αυτό παρε ιαπωνικο, να δεις κανα δυο μηχανακια απο κοντα και να τα δοκιμασεις, να λιωσεις στο ιντερνετ ψάχνοντας την παραμικρη λεπτομέρεια αλλα και αξεσουάρ για αυτο που σε ενδιαφερει, τοτε δεν εχεις κανει τιποτα.
Μεγαλη κουβεντα ειπες ...εκει ειναι ολο το ζουμι...και οταν το παρεις να πεις τελικα χρειαζομαι και τα αλλα δυο που απερριψα...

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Μια μοτοσικλέτα ίσον καμία μοτοσικλέτα, νόμος. Ο σωστός αριθμός οχημάτων είναι πάντα ν+1 όπου ν ο αριθμός των οχημάτων που ήδη έχεις.
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
μα είπα τη γνώμη μου!!!! DL650VStrom να πάρει, αλλά το έχει αποφασίσει το 650gs.... φαίνεται στα γραπτά του ;);)

αλλά....
κάτι τέτοια άτομα που ξέρουν τι θέλουν.... α πα πα πα!!
πολύ τα φοβάμαι!!!
φίδια στον κόρφο μας!!!
 

chrismma

Μέλος
Όνομα
Christos
Μοτό
Ποδηλατο
Άμα έχω καμία ερώτηση για συγκεκριμένη αγγελία μπορώ να ποστάρω εδώ λινκ στο καρ με την ερώτηση;
 
Top Bottom