Bmw F650 GS Dakar

akis92

Μέλος
Περιοχή
Αγια Χωματα(Ηλεια)
Όνομα
Aκης
Μοτό
R1200GS
Δεν τον ρωτάς και φέτος αν άλλαξε γνώμη ?? χεχε!



Συμφωνώ.. και ας είναι και άλλη κατηγορία.. και το σκέφτομαι σοβαρά και το ενδεχόμενο μέσα σε όσα λίγα ακόμα σκέφτομαι σοβαρά.. Βέβαια δεν έχω δει και κανένα από κοντά μήπως ψηθώ πολύ..
Από την άλλη εκεί ανεβαίνω και άλλο γιατί είναι και τα έξοδα του διαζυγίου..



Τα έχω δει όσα παίζουν στο car .. όχι από κοντά όλα.. κάποια ναι. Νομίζω και στο car όποιος βάλει αγγελία κοιτάζει που παίζουν τα υπόλοιπα και σου λέει σου δίνω τσάμπα πράμα άμα το έχει 500 ευρώ πιο κάτω. και επειδή δεν πιστεύω ότι υπάρχει μηχανάκι όσο προσεγμένο και να το έχει κάποιος που να πεις δίνω 4000 αλλά δεν θα μου βγάλει τίποτα άμεσα.. όλα θέλουν μαζέματα και γι'αυτό δεν θέλω να δώσω 3500 - 4000 για ντακαρ.. Από την άλλη το απλό δεν μου κάνει το κλικ το άτιμο.. πόση διαφορά κάνουν μερικοί πόντοι ε ??
Εχεις δικιο με το απλο ...το ειχα αλλα τωρα δεν ξαναγυριζα...στο dakar πηγαινα πιο ευκολα.

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Ειδες ότι μετά την πρόταση μου... Μπορεί ακόμα να το δώσει πάνω από 3500
Το συγκεκριμένο μοντέλο παίζει σε τιμές 650twin.
Οι τιμές στην αγορά διαμορφωνονται με δεδομένα προσφοράς ζήτησης.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Έχω έναν γείτονα... Μιλάμε για το καλύτερο Dakar που έχω δει εγω
Του είχα προτείνει 3500 πριν 1 χρόνο και γέλαγε.



Advphone....
Σιγά το Άγιο δισκοπότηρο!!
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Μην δίνετε μια περιουσία για μηχανές 20 ετών. Ας είναι και μέσα στη ζελατίνα.

Παρωχημένη τεχνολογία σε πλαίσια, ηλεκτρονικά, αναρτήσεις. Αδυναμία εύρεσης ανταλλακτικών καινούργιων και ακριβών μεταχειρισμένων.

Για να γίνουν μηχανές με σωστές αναρτήσεις και φρένα θέλεις αλλα τόσα.

Κάντε το για συναισθηματικούς λόγους. Εϊχε ο μπαμπάς σας ένα R100GS Ξέρω γω και θέλετε να αναστήσετε ένα τέτοιο να το έχετε να το βλέπετε. Μην το κάνετε για να έχετε ένα όχημα που και καλά είναι και γαμώ και παλιά τα έφτιαχναν καλύτερα κλπ κλπ.

Εγώ το LC4 το πήρα καλή τιμή και έριξα πολύ προσωπική εργασία, ευτυχώς βρωμάει ο τόπος απο ανταλλακτικά και πράγματα επειδή κυκλοφόρησαν πολλά. Να ήταν ένα LC4 πιπίλα ξέρω γω και να ζήταγε 3500€ θα γέλαγα εγώ!! Και το LC4 είναι Η μηχανή. Σε αναρτήσεις, σε κινητήρα σε στήσιμο. Το Dakar τί ακριβώς είναι ή ένα tenere 660?? Αργά βαρετά κακοστημμένα μηχανάκια με φτωχά περιφερειακά! Για να γίνουν μηχανές θέλουν 2 χιλιάρικα! Σιγά τον πύραυλο!!

Δεν είναι αντίκα! Δεν έχει κάποια υπεραξία, μούφες είναι και μερικοί νομίζουν πως πουλάνε το πλευρό του Μέγα Αλέξανδρου. Βλέπεις κάτι αστείες τιμές.

το βρήκαμε μονοκύλινδρα τύπου 650 dakar, tenere, 650 africa κλπ να πουλήσουμε και ένα διαμέρισμα να τα πάρουμε! Σπάσανε το καλούπι μόλις τα έφτιαξαν και δεν θα ξαναβρείς μηχανή τέλος!
 

g1ann1s

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Kawasaki Versys 650
Σιγά το Άγιο δισκοπότηρο!!
Αυτό σκέφτομαι και εγώ .. τελικά μήπως δεν αξίζει τον κόπο τόση προσπάθεια να βρω .. Δεν θεωρώ ότι αξίζουν τα 3500 και 4000 που ζητάνε. στην τελική θα έχεις δώσει τόσα θα δώσεις και ένα 500άρικο στο πρώτο 6μηνο για να έχεις 20ετίας σχεδόν μηχανάκι..


Το συγκεκριμένο μοντέλο παίζει σε τιμές 650twin.
Οι τιμές στην αγορά διαμορφωνονται με δεδομένα προσφοράς ζήτησης.
Και εκεί κάπου χάνεις κάπου κερδίζεις.. εγώ θα προτιμούσα να κινηθώ προς το δικύλινδρο μόνο και μόνο ως πιο σύγχρονο σε αυτά τα λεφτά.. εκεί θα δώσεις τα λεφτά να το φέρεις στα μέτρα σου αλλά έχεις πιο πολύ μηχανάκι νομίζω χωρίς να το έχω ψάξει ιδιαίτερα γιατί ξεφεύγει και στα πάγια λειτουργικά έξοδα λίγο..

Με λίγα λόγια από όταν έπαψαν να φτιάνουν 650άρια μονοκύλινδρα ον - οφφσ πληρώνουμε για καινούρια τα παλιά.. τα ΧΤ που έχουν θεοποιηθεί εδώ και 10 χρόνια παίζουν ίδιες τιμές.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Μην δίνετε μια περιουσία για μηχανές 20 ετών. Ας είναι και μέσα στη ζελατίνα.

Παρωχημένη τεχνολογία σε πλαίσια, ηλεκτρονικά, αναρτήσεις. Αδυναμία εύρεσης ανταλλακτικών καινούργιων και ακριβών μεταχειρισμένων.

Για να γίνουν μηχανές με σωστές αναρτήσεις και φρένα θέλεις αλλα τόσα.

Κάντε το για συναισθηματικούς λόγους. Εϊχε ο μπαμπάς σας ένα R100GS Ξέρω γω και θέλετε να αναστήσετε ένα τέτοιο να το έχετε να το βλέπετε. Μην το κάνετε για να έχετε ένα όχημα που και καλά είναι και γαμώ και παλιά τα έφτιαχναν καλύτερα κλπ κλπ.

Εγώ το LC4 το πήρα καλή τιμή και έριξα πολύ προσωπική εργασία, ευτυχώς βρωμάει ο τόπος απο ανταλλακτικά και πράγματα επειδή κυκλοφόρησαν πολλά. Να ήταν ένα LC4 πιπίλα ξέρω γω και να ζήταγε 3500€ θα γέλαγα εγώ!! Και το LC4 είναι Η μηχανή. Σε αναρτήσεις, σε κινητήρα σε στήσιμο. Το Dakar τί ακριβώς είναι ή ένα tenere 660?? Αργά βαρετά κακοστημμένα μηχανάκια με φτωχά περιφερειακά! Για να γίνουν μηχανές θέλουν 2 χιλιάρικα! Σιγά τον πύραυλο!!

Δεν είναι αντίκα! Δεν έχει κάποια υπεραξία, μούφες είναι και μερικοί νομίζουν πως πουλάνε το πλευρό του Μέγα Αλέξανδρου. Βλέπεις κάτι αστείες τιμές.

το βρήκαμε μονοκύλινδρα τύπου 650 dakar, tenere, 650 africa κλπ να πουλήσουμε και ένα διαμέρισμα να τα πάρουμε! Σπάσανε το καλούπι μόλις τα έφτιαξαν και δεν θα ξαναβρείς μηχανή τέλος!
Ρε Βαγγο σκληρός...
Βαρβατίλα σκέτη..
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Ρε Βαγγο σκληρός...
Βαρβατίλα σκέτη..
Δε μπήκε η σκάστρα εγκαίρως και ανέβασα πίεση..:roflmao::roflmao:

Μα ρε φίλε βλέπεις τωρα ζητάνε για Tenere 660 12 χρονών με 1.000.000 χιλιόμετρα 4 και 5 χιλιάρικα. Και είχε καινούργιο 7,5. Και είναι όχι μέτριο, πολύ κάτω του μετρίου. ΘΑ μου πεις άμα τα δίνουν κάποιοι μαγκιά τους.

Αντίστοιχα, ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ! βρέθηκε πιπίλα 650 Dakar!! Ω μαλάκα κλείστε τα σύνορα μη μας το πάρουν οι ξένοι!! Πουλάω την αδερφή μου και ένα εξοχικό στο Ζούμπερι και κάνουμε χαρτιά τώρα!!
 

g1ann1s

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Kawasaki Versys 650
Δε μπήκε η σκάστρα εγκαίρως και ανέβασα πίεση..:roflmao::roflmao:

Μα ρε φίλε βλέπεις τωρα ζητάνε για Tenere 660 12 χρονών με 1.000.000 χιλιόμετρα 4 και 5 χιλιάρικα. Και είχε καινούργιο 7,5. Και είναι όχι μέτριο, πολύ κάτω του μετρίου. ΘΑ μου πεις άμα τα δίνουν κάποιοι μαγκιά τους.

Αντίστοιχα, ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ! βρέθηκε πιπίλα 650 Dakar!! Ω μαλάκα κλείστε τα σύνορα μη μας το πάρουν οι ξένοι!! Πουλάω την αδερφή μου και ένα εξοχικό στο Ζούμπερι και κάνουμε χαρτιά τώρα!!
Έτσι όπως το πας με βλέπω να αρχίζω να κοιτάζω πάλι πορτοκαλί και είχα μπει σε σειρά..
 

Chester24

Fatus Olus
Περιοχή
Πατρα - Σαμος
Όνομα
Κωστας
Μοτό
Yamaha XT660z
Έτσι όπως το πας με βλέπω να αρχίζω να κοιτάζω πάλι πορτοκαλί και είχα μπει σε σειρά..
Μα αληθειες λεει..

Ομως ολα αυτα ειναι συμβατικα μονοκυλινδρα(Τενερε, Ντακαρ κλπ) και θεωρουνται δυσευρετα. Κακως η υψηλη τιμη, αλλα ετσι ειναι. Γιουζερ φρεντλυ, δεν σπανε δεν χαλανε. Μεχρι εκει.

ΟΜΩΣ, το ντακαρ εχει και κατι να δωσει.. ABS, Θερμαινομενα γκριπ, αναρτηση πισω με τηλεπροφορτιση κλπ κλπ.

Οτι δηλαδη χρειαζεται ενα μηχανακι, με ικανοτητα φορτωσης και ταξιδιου.

Το τενερε δεν εχει απολυτως τιποτα και για να το φερεις πρεπει να δωσεις 1000 ευρω ξεκινωντας απο την αναρτηση. Για να σφιξω την αναρτηση πρεπει να το κανω με το σφυροκαλεμο. Ειμαι κατοχος και το γνωριζω.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Έτσι όπως το πας με βλέπω να αρχίζω να κοιτάζω πάλι πορτοκαλί και είχα μπει σε σειρά..
Τώρα μιλάς σωστά.
Είπαμε...
Τα ΚΤΜ είναι για αρχόντους..
 

g1ann1s

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Kawasaki Versys 650
Τώρα μιλάς σωστά.
Είπαμε...
Τα ΚΤΜ είναι για αρχόντους..
Και μαθαίνεις και από μηχανολογία για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.. διπλό το κέρδος..
Πάντως και εκεί δεν είναι καλύτερα τα πράγματα .. τα adventure δαγκώνουν από τιμές .. enduro παίζουν και εκεί ελάχιστα και Sm που υπάρχουν συνήθως είναι σκισμένα και καγκούρικα..

Γενικό το κακό. τουλάχιστον ότι πάρω ξέρω ότι θα πουληθεί στην αρχική τιμή αγοράς.:ha

Από ένα σημείο και μετά δεν κατεβαίνουν άλλο .. Δεν ξέρω μπορεί να είναι και λογικό..

Μου φαίνεται με τον todor θα κάναμε κολλητή παρέα αν ήμασταν κοντά..
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
Και μαθαίνεις και από μηχανολογία για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.. διπλό το κέρδος..
Πάντως και εκεί δεν είναι καλύτερα τα πράγματα .. τα adventure δαγκώνουν από τιμές .. enduro παίζουν και εκεί ελάχιστα και Sm που υπάρχουν συνήθως είναι σκισμένα και καγκούρικα..

Γενικό το κακό. τουλάχιστον ότι πάρω ξέρω ότι θα πουληθεί στην αρχική τιμή αγοράς.:ha

Από ένα σημείο και μετά δεν κατεβαίνουν άλλο .. Δεν ξέρω μπορεί να είναι και λογικό..

Μου φαίνεται με τον todor θα κάναμε κολλητή παρέα αν ήμασταν κοντά..
εσένα θα σου κάνω καλύτερη τιμή αν αποφασίσεις να πάρεις 640 ;)

μετά να δεις πόσο φίλοι θα γίνουμε :fun:fun:fun:fun
 

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
Ενω τα Dominator...σταθερη τιμη τσαμπα , πιο πατος δεν παει , δε σπαει ,δεν χαλαει . Απο μοτερ , το ιδιο σε 5 μηχανακια απο το 80 εως τωρα.
Κατι φημες για κοκκορια ειναι απλα φημες. Απο ομορφια ειναι απο τα λιγα μηχανακια που το θεμα δεν ειναι υποκειμενικο και αντικειμενικα ειναι οτι πιο ομορφο εχει βγει μετα το DN-01. Και τελος...το μοναδικο που η μεταπωλητικη του αξια δεν πεφτει (πιο κατω)
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
To παρακάτω ξεφεύγει από το budget σου, αλλά θεωρώ αξίζει εφόσον υπάρχει η δυνατότητα για υπέρβαση:
Bmw F 650 GS Dakar Abs '02 - 3.700 € - Car.gr
Aυτό βγήκε από το εργοστάσιο κ μπήκε στη βιτρίνα απλό(17''-19'')
Είναι όλο μετατροπή ,σωστή ,μελετημένη ,με ακριβά κ ικανά περιφεριακά ,αλλά είναι πιό ψηλό κι από 990R ,οπότε το νου τους οι Χόμπιτς.
Σαν δουλειά-περιφερειακά-στήσιμο-λειτουργικότητα ,ΑΞΙΖΕΙ ,αν κ εφόσον όλα δουλεύουν ακόμα σωστά κ ο κινητήρς δεν είναι στα πρόθυρα επισκευής.
Το αντίτιμο είναι ρεαλιστικό ,αλλά κ υψηλό όσον αφορά την ηλικία (μοντ.2002) κ μόνο της μοτό.

Ρε Βαγγο σκληρός...
Βαρβατίλα σκέτη..
Ελα μου ντέ.
Ντροπή σου κι εσύ που το πήρες το 15άχρονο μοτόρι σου €ΧΧΧ κ σου'χει φτάσει €ΧΧΧΧΧΧ + 640 εργατώρες
Είναι σα να σε λέει μλκ....αν ήσουνα Χονδαίος θα του'κοβες κ την καλημέρα.:p
Αλλά οι ΚαΤεΜαίοι είναι συνηθισμένοι σ'αυτά...απαντάνε στο δρόμο.:sneaky:


Δε μπήκε η σκάστρα εγκαίρως και ανέβασα πίεση..:roflmao::roflmao:

Μα ρε φίλε βλέπεις τωρα ζητάνε για Tenere 660 12 χρονών με 1.000.000 χιλιόμετρα 4 και 5 χιλιάρικα. Και είχε καινούργιο 7,5. Και είναι όχι μέτριο, πολύ κάτω του μετρίου. ΘΑ μου πεις άμα τα δίνουν κάποιοι μαγκιά τους.

Αντίστοιχα, ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ! βρέθηκε πιπίλα 650 Dakar!! Ω μαλάκα κλείστε τα σύνορα μη μας το πάρουν οι ξένοι!! Πουλάω την αδερφή μου και ένα εξοχικό στο Ζούμπερι και κάνουμε χαρτιά τώρα!!
Αυτό το Τενερέ το 660 ρε Βάγγο σου'χει μείνει απωθημένο.
Δεν μπορείς να ξεπεράσεις που δεν το πήρες καινούργιο ,αλλά ακόμα περισσότερο ,δεν μπορείς να ξεπεράσεις ότι θα το πούλαγες μετά από 4 χρόνια 1000 ευρά κάτω από την αγορά σου.:p
Ελα...τσώπα...τσώπα :ha...........:crs:


Μα αληθειες λεει..

Ομως ολα αυτα ειναι συμβατικα μονοκυλινδρα(Τενερε, Ντακαρ κλπ) και θεωρουνται δυσευρετα. Κακως η υψηλη τιμη, αλλα ετσι ειναι. Γιουζερ φρεντλυ, δεν σπανε δεν χαλανε. Μεχρι εκει.

ΟΜΩΣ, το ντακαρ εχει και κατι να δωσει.. ABS, Θερμαινομενα γκριπ, αναρτηση πισω με τηλεπροφορτιση κλπ κλπ.

Οτι δηλαδη χρειαζεται ενα μηχανακι, με ικανοτητα φορτωσης και ταξιδιου.
Κι όμως ,όλα αυτά που αναφέρεις ,είναι δυνατότητες που ψάχνουν πολλοί αναβάτες ,σε συνδιασμό με την μη πολυπλοκότητα κατασκευής κ ηλεκτρονικών.
Κι όταν ένα σύγχρονο 250άρι ΟνΟφφ κάνει το λιγότερο 7500 € ,κ θέλει κι αυτό με το καλημέρα αναρτήσεις ,κ δεν έχει καμία σχέση η ευρύτητα χρήσης του με όλα αυτά τα 650άρια ΟνΟφφ που θεωρούμε ακριβά στα 3000 € ,εσείς ψάχνετε ακόμα το λόγο που είναι δυσεύρετα ,έχουν ζήτηση ,κ κρατάνε τιμές.

Αναρωτιέστε για το αυτονόητο ,ή τα'χετε πάρει κράνα επειδή δεν είναι φτηνά ,κ για να πάρετε ένα θα πρέπει να το πληρώσετε ?

Κι εγώ ψάχνω αυτή την περίοδο διάφορα ,ένα από αυτά το Ντακάρ του νήματος ,βλέπω τις τιμές ,αλλά σε καμία περίπτωση δεν μπορώ να κατακρίνω τον πωλητή ,αφού
α) Οι τιμές στην αγορά ΓΕΝΙΚΑ είναι θέμα προσφοράς κ ζήτησης
β) Μπαίνω στη διαδικασία να σκεφτώ πόσο το πλήρωσε κι εκεινος κ πόσα έχει σκάσει πάνω του για να το φέρει σε κατάσταση να γουσταρω να το πάρω εγώ τώρα.

Ας μην είμαστε απόλυτοι κ ισοπεδωτικοί.


Το τενερε δεν εχει απολυτως τιποτα και για να το φερεις πρεπει να δωσεις 1000 ευρω ξεκινωντας απο την αναρτηση. Για να σφιξω την αναρτηση πρεπει να το κανω με το σφυροκαλεμο. Ειμαι κατοχος και το γνωριζω.
Κι όμως ,το όντως μέτριο σε όλα ,Τενερέ ,έχει πολλά να δώσει σε επίπεδο πολυχρηστικότητας ,τα οποία έχω αναφέρει στο σχετικό νήμα.
Οντως είναι βαρύ ,κ μάλιστα ψηλόβαρο ,κ θέλει ψάξιμο με αναρτήσεις για να μπορεσεις να το χαρείς.
Από την άλλη ,είναι το τελευταίο κ μοναδικό σύγχρονο μονοκύλινδρο ,που μπορεί να γυρίσει τον κόσμο 2κάβαλο τριβάλιτσο από άσφαλτο κ χώμα ,να ταξιδεύει σε ΕΟ 140-150 πραγματικά όλη μέρα ,κ την επόμενη Κυριακή να παίρνει μέρος σε TrailRide.
Kι όλα αυτά χωρίς να φτύνει κοκκοράκια ,να καίει 1 λτ λάδι στα 1000 χλμ ,κ ταυτόχρονα να έχει τις επιδόσεις των 2κύλινδρων V650 της HRC με αποδεδειγμένη μακροζωϊα κ αξιοπιστία κινητήρα.

Παρεπιπτώντως
Αν θέλεις σφυροκάλεμο για να σφίξεις την ανάρτηση του Τενερε΄,αυτό σημαίνει ότι είναι after-market κ πιθανά καλύτερης ποιότητας απο την "μάπα" δικιά του.
Η μαμά σφίγγει σε επίπεδα με γατζόκλειδο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

g1ann1s

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Kawasaki Versys 650
Το συγκεκριμένο και εγω πιστευω τα αξιζει τα λεφτα του.. εφόσον θα το αξιοποιήσει ο αγοραστής του.

Γενικα ομως εχει και πιο ακριβα που δεν εχει πειραχτεί κατι απο το εργοστάσιο. Όπως βγήκε.. συμφωνώ οτι παίζει η προσφορά και η ζήτηση στην διαμόρφωση τιμής στο οτι υπαρχει ενα μεγαλο κενό διάστημα που δεν υπήρξαν νέες αγορές όπως παλιότερα ώστε να υπάρχουν μεταχειρισμένα σημερα και κάποιοι απλα κοιτάνε να «εκμεταλλευτούν» ας το πουμε αυτη την έλλειψη.. Μεσα σε πολλα εισαγωγικά. Απλα επειδη καποιος ήθελε να εχει περιποιημένο το μηχανάκι του νομίζω πρωτίστως το εκανε για την παρτυ του και να το εχει και να το χαίρεται. Ο επόμενος δεν ξερει τι εχει γινει για να φαινεται τοσο περιποιημένο και δεν οφείλει να πληρώσει τα γούστα του προηγούμενου. Μεταχειρισμένο παραμένει. Ετσι καταλήγουμε να αγοράζουμε μεταχειρισμένα ψιλοχρεπια σε τιμη που θα έπρεπε να πληρώνουμε περιποιημένο.

Αυτο υπαρχει σε πολλα πραγματα δυστυχώς σε μια Ελλαδα που ο περισσότερος πληθυσμός βιώνει μια κρίση τα τελευταία 10 χρονια και που όπως δειχνει θα συνεχιστεί.. εγω θα νιωθω λακαμας τελειως να δωσω τόσα λεφτα για 20 ετών μηχανάκι που θα συνεχίσει να ζητάει και τελικα δεν θα χαρώ. Οσο Καλοδιατηρημένο και αν ειναι..
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Το συγκεκριμένο και εγω πιστευω τα αξιζει τα λεφτα του.. εφόσον θα το αξιοποιήσει ο αγοραστής του.

Γενικα ομως εχει και πιο ακριβα που δεν εχει πειραχτεί κατι απο το εργοστάσιο. Όπως βγήκε.. συμφωνώ οτι παίζει η προσφορά και η ζήτηση στην διαμόρφωση τιμής στο οτι υπαρχει ενα μεγαλο κενό διάστημα που δεν υπήρξαν νέες αγορές όπως παλιότερα ώστε να υπάρχουν μεταχειρισμένα σημερα και κάποιοι απλα κοιτάνε να «εκμεταλλευτούν» ας το πουμε αυτη την έλλειψη.. Μεσα σε πολλα εισαγωγικά. Απλα επειδη καποιος ήθελε να εχει περιποιημένο το μηχανάκι του νομίζω πρωτίστως το εκανε για την παρτυ του και να το εχει και να το χαίρεται. Ο επόμενος δεν ξερει τι εχει γινει για να φαινεται τοσο περιποιημένο και δεν οφείλει να πληρώσει τα γούστα του προηγούμενου. Μεταχειρισμένο παραμένει. Ετσι καταλήγουμε να αγοράζουμε μεταχειρισμένα ψιλοχρεπια σε τιμη που θα έπρεπε να πληρώνουμε περιποιημένο.

Αυτο υπαρχει σε πολλα πραγματα δυστυχώς σε μια Ελλαδα που ο περισσότερος πληθυσμός βιώνει μια κρίση τα τελευταία 10 χρονια και που όπως δειχνει θα συνεχιστεί.. εγω θα νιωθω λακαμας τελειως να δωσω τόσα λεφτα για 20 ετών μηχανάκι που θα συνεχίσει να ζητάει και τελικα δεν θα χαρώ. Οσο Καλοδιατηρημένο και αν ειναι..
Εσύ πόσες μοτοσυκλέτες έχεις αγοράσει (ακριβά) κ συντηρήσει άψογα για πάρτυ σου (με κόστος) τις οποίες μετά πούλησες σε τιμή χρεπιού ,επειδή είναι "μεταχειρισμένες"..?
Για πες...

Υπάρχουν πολλές μοτοσυκλέτες εκεί έξω.
Κοιτώντας το ίδιο ακριβώς μοντέλο ,μπορείς να βρείς μία με τιμή 1500 κι άλλη μία "ίδια" με 3500.
Πίστεψέ με ,ΔΕΝ είναι ίδιες!
Απλά θα καταλάβεις μετά την αγορά σου ότι ,συνήθως ,το φτηνό ,αποδεικνύεται ακριβό.

Επίσης ,κανένας δεν σε αναγκάζει να αγοράσεις κάποια με οποιοδήποτε αντίτιμο.
Οπότε γιατί να αισθανθείς λακαμάς?
Δεν θες ,δεν ψωνίζεις.

Από την άλλη ,σύμφωνα με το σκεπτικό σου ,θα ήθελες κάποιος που αγόρασε πρίν 2 χρόνια ένα Ντακάρ 3500 ,κι έχωσε κι άλλα 1000 για να το έχει σήμερα σε άψογη κατάσταση ώστε να αξίζει να το πάρεις ,να στο πουλήσει 1500 επειδή...
Δηλαδή δεν υπάρχει πρόβλημα να νιώσει εκείνος λακαμάς...?
 
Top Bottom