Bmw F650gs /Dakar Modified, Accessories and Problems

Hellmarine

Μέλος
Περιοχή
Ζωγράφου
Όνομα
Δημος
Μοτό
Bmw f800gs
Για πάμε λίγο γτ αν είναι να πάρω το touratech πρέπει να δώσω το δικό μου.
Αλλά θέλω να το δώσω πένα... Οπότε θέλω να αλλάξω δίσκους συμπλέκτη γτ έχει αρχίσει και πατιναρει... Έχουμε καμιά εμπειρία με τις aftermarket ebc, newfren, ferodo? Επίσης η λύση του φίλτρου βενζίνης της mann δουλεύει?
 

Hellmarine

Μέλος
Περιοχή
Ζωγράφου
Όνομα
Δημος
Μοτό
Bmw f800gs
Ξέρουμε καθόλου τις διαφορές που έχουν οι κινητήρες που έχει το μεκανακι μας? Πέρα από το μόνο-διπλό μπουζί, και τον μαύρο κινητήρα που μπήκε στα τελευταία, Κοιτάω τους δίσκους συμπλέκτη και σε μερικα μαγαζιά έχει άλλους για 00-03 και άλλους για 04-07
 

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Αλλη μια diy λυση
Εργαλειο για σωστη προφορτιση του ρουλεμαν τιμονιου (εννοείται με τη χρηση δυναμοκλειδου) μιας και το αντιστοιχο εργαλειο της bmw αν οχι δυσευρετο ειναι πανακριβο...

Tip...καρυδακι 32mm


Στάλθηκε από το LM-X525 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Pikinos

Ο Φαρμακοποιος
Περιοχή
Αγια παρασκευη -Αθηνα
Όνομα
Πανος
Μοτό
BMW f800gsa
Ξέρουμε καθόλου τις διαφορές που έχουν οι κινητήρες που έχει το μεκανακι μας? Πέρα από το μόνο-διπλό μπουζί, και τον μαύρο κινητήρα που μπήκε στα τελευταία, Κοιτάω τους δίσκους συμπλέκτη και σε μερικα μαγαζιά έχει άλλους για 00-03 και άλλους για 04-07
Ίδιοι είναι. Και του 00-04 και του 05-07

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Hellmarine

Μέλος
Περιοχή
Ζωγράφου
Όνομα
Δημος
Μοτό
Bmw f800gs
Νομίζω στο διμπουζο αλλάζει το καπάκι του συμπλέκτη... Οι δισκοί δλδ του 04+ ferodo 60€ του 04- 90€
 

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Υπάρχει διαφορα και στο παχος και στον αριθμο των πλακων

Στάλθηκε από το LM-X525 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Hellmarine

Μέλος
Περιοχή
Ζωγράφου
Όνομα
Δημος
Μοτό
Bmw f800gs
Καλημέρα, πριν μια βδομάδα μου την πέταξε κάτω μια κυρία που ξεπαρκαρε και μου έσπασε την μανετα του συμπλέκτη, δεν ήθελα να ασχοληθώ με ασφαλιστικές γτ θα έχανα χρόνο και είναι μικρό το κόστος..
Προσοχη σε όποιον θέλει για κάποιο λόγο να αλλάξει, η δικιά μου είναι μοντέλο 03 αλλά η μανετα που μου έδιναν όλοι δεν ταίριαζε, τελικά ταίριαξε αυτή από του 04 και μετά....
 

Hellmarine

Μέλος
Περιοχή
Ζωγράφου
Όνομα
Δημος
Μοτό
Bmw f800gs
Καλημέρα-καλησπέρα
Αυτή η βδομάδα είναι της αναστήλωσης... Άμα κάποιος έχει υπόψη του που μπορώ να βρω δίσκους συμπλέκτη, ελατήρια και τρομπα νερου ας μου στείλει επίσης αν δεν κάνω λάθος αυτός είναι σωστός κωδικός ferodo fcd0688 ? Επίσης η τρομπα νερου είναι ίδια με το pegaso? Ρύθμιση βαλβίδων έχει κάνει κάποιος μόνος του?
 

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Καλημέρα-καλησπέρα
Αυτή η βδομάδα είναι της αναστήλωσης... Άμα κάποιος έχει υπόψη του που μπορώ να βρω δίσκους συμπλέκτη, ελατήρια και τρομπα νερου ας μου στείλει επίσης αν δεν κάνω λάθος αυτός είναι σωστός κωδικός ferodo fcd0688 ? Επίσης η τρομπα νερου είναι ίδια με το pegaso? Ρύθμιση βαλβίδων έχει κάνει κάποιος μόνος του?
Αντλια νερου παρε της bmw..ειναι στα 65€ περιπου

Στάλθηκε από το LM-X525 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Pikinos

Ο Φαρμακοποιος
Περιοχή
Αγια παρασκευη -Αθηνα
Όνομα
Πανος
Μοτό
BMW f800gsa
Αντλια νερου παρε της bmw..ειναι στα 65€ περιπου

Στάλθηκε από το LM-X525 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Επ, που ξερεις εσύ από αντλίες νερού;


Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Επ, που ξερεις εσύ από αντλίες νερού;


Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Οχι ενταξει ακομα κραταει το ρεκορ guiness o_O..σε ενος φιλου ειχαμε αλλαξει
 

Pikinos

Ο Φαρμακοποιος
Περιοχή
Αγια παρασκευη -Αθηνα
Όνομα
Πανος
Μοτό
BMW f800gsa
Οχι ενταξει ακομα κραταει το ρεκορ guiness o_O..σε ενος φιλου ειχαμε αλλαξει
Πρέπει να το πας στην bmw να το ερευνήσουν κάτι δεν πάει καλά
Οχι τώρα, χωρίς πλάκα. Πρέπει να το πας

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Θα μου πουν ελα να το παρεις αυριο...και ως δια μαγειας μετα υα χρειαζεται καθε 10000

Στάλθηκε από το LM-X525 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

christoslazy

Bad habits die hard
Περιοχή
Larisa
Όνομα
Christos Lazidis
Μοτό
BMW F650GS DAKAR 2005
KAWASAKI ZZR 600 2006 Black UK edition
Καλημέρα-καλησπέρα
Αυτή η βδομάδα είναι της αναστήλωσης... Άμα κάποιος έχει υπόψη του που μπορώ να βρω δίσκους συμπλέκτη, ελατήρια και τρομπα νερου ας μου στείλει επίσης αν δεν κάνω λάθος αυτός είναι σωστός κωδικός ferodo fcd0688 ? Επίσης η τρομπα νερου είναι ίδια με το pegaso? Ρύθμιση βαλβίδων έχει κάνει κάποιος μόνος του?
Να συμπληρώσω ότι καλό είναι να αλλαχθούν και τα πλαστικά γραναζακια τις αντλίας με την ευκαιρία! Επίσης τσιμούχες στο χέρι και βρίσκεις ολόιδιες με τις γνήσιες πολύ φθηνότερα! Στο δικό μου χρειάστηκε επισκευή η αντλία μετά από τους δίσκους συμπλέκτη που άλλαξα και επειδή βαριόμουν να ξαναβγάζω το πλαϊνό καπάκι, πειραματίστηκα επιτυχώς μόνο με αλλαγή τσιμουχών, χωρίς νέο άξονα! 20 χιλ χιλ μετά καμία διαρροή ακόμα!


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 

Hellmarine

Μέλος
Περιοχή
Ζωγράφου
Όνομα
Δημος
Μοτό
Bmw f800gs
Ρουλεμάν εννοείς την φτεροτη της αντλίας? Όλο σετ λέω να τ αλλάξω, άμα έχει κάνει γραμμές ο άξονας από την χρήση νομίζω καλύτερα να αλλαχτεί όλο γτ θα περνάει το ψυκτικό... Όντως το έχω ακούσει ότι παίζουν καλύτερα τσιμουχακια.... Αλλά που?
 

christoslazy

Bad habits die hard
Περιοχή
Larisa
Όνομα
Christos Lazidis
Μοτό
BMW F650GS DAKAR 2005
KAWASAKI ZZR 600 2006 Black UK edition
Ρουλεμάν εννοείς την φτεροτη της αντλίας? Όλο σετ λέω να τ αλλάξω, άμα έχει κάνει γραμμές ο άξονας από την χρήση νομίζω καλύτερα να αλλαχτεί όλο γτ θα περνάει το ψυκτικό... Όντως το έχω ακούσει ότι παίζουν καλύτερα τσιμουχακια.... Αλλά που?
Αν αναφέρεσαι στο δικό μου ποστ, δεν είπα κάτι για ρουλεμάν, αλλά για τα δυο πλαστικά γρανάζια μέσω των οποίων κινείται ο άξονας! Το κιτ που πουλάει η bmw δεν είμαι σίγουρος αν περιλαμβάνει τις τσιμούχες! Δεν βρήκα καλύτερες, βρήκα ακριβώς τις ίδιες σε πολύ καλύτερη τιμή! Ιδανικά, πρέπει να αλλαχτεί και ο άξονας! Εν προκειμένω οι αυλακώσεις στον δικό μου δεν ήταν πολύ μεγαλες και ετσι οι καινούριες τσιμούχες κάλυψαν το πρόβλημα! Περιμένω να ξαναεμφανιστεί, ο χρόνος θα δείξει!


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Το κιτ της bmw εχει και τσιμουχες

Στάλθηκε από το LM-X525 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Hellmarine

Μέλος
Περιοχή
Ζωγράφου
Όνομα
Δημος
Μοτό
Bmw f800gs
Στο δικό μου δεν έχει δείξει κάποιο πρόβλημα αλλά θα το αλλάξω προληπτικά μιας και θα ανοιχτεί να μπουν οι δίσκοι του συμπλέκτη... Αυτό που πραγματικά με έχει κουράσει είναι το ψάξιμο τον ανταλλακτικών... Δίσκους και ελατήρια βρήκαμε στον Λούη, ψάχνουμε τώρα τρόμπα νερού και φλατζες... Κάτι άλλο βρήκα έναν τύπο στην Κόρινθο που φτιάχνει ανωρθοτες και λέει ότι είναι ενισχυμένοι σε σχέση με τους απλούς και έχει καλύτερη απόδοση... Έχει κανείς υπόψη του κάτι?
 
Top Bottom