Bmw F650gs /Dakar Modified, Accessories and Problems

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Το έχω κάνει αρκετές, αλλά θα πρότεινα αγορά με αποστολη απο ευρωπαϊκή αποθήκη προς αποφυγή δασμών και συρρίκνωση συνολικού χρόνου. Κίνα πλέον τη αποφεύγω, εκτός αν πρόκειται για κάτι πολύ φθηνό.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
Ψάχνοντας ρεζερβουάρ για το pit bike του μικρού η μοναδική λύση ήταν Κίνα, Αμερική και Αυστραλία.
Επιλέχθηκε η Κίνα μέσω του AliExpress με κόστος γύρω στα 30€ και περιμένοντας το μπουγιουρντί του εκτελωνισμού και των φόρων διαπίστωσα ότι η αποστολή έγινε μέσω Ουγγαρίας...:thumbsdown:
Όχι από αποθήκη στην Ουγγαρία αλλά μέσω Ουγγαρίας και ως εκ τούτου θεωρητικά θα γλιτώσω τα επιπλέον έξοδα του εκτελωνισμού και των υπόλοιπων φόρων.
Θα ενημερώσω όταν με το καλό παραλάβω. (βρίσκεται ήδη στην Ελλάδα και η αποστολή έγινε στις 24/8)
 

OrestesFirefighter

Μέλος
Όνομα
Orestes
Μοτό
Bmw f650gs '07
Ψάχνοντας ρεζερβουάρ για το pit bike του μικρού η μοναδική λύση ήταν Κίνα, Αμερική και Αυστραλία.
Επιλέχθηκε η Κίνα μέσω του AliExpress με κόστος γύρω στα 30€ και περιμένοντας το μπουγιουρντί του εκτελωνισμού και των φόρων διαπίστωσα ότι η αποστολή έγινε μέσω Ουγγαρίας...:thumbsdown:
Όχι από αποθήκη στην Ουγγαρία αλλά μέσω Ουγγαρίας και ως εκ τούτου θεωρητικά θα γλιτώσω τα επιπλέον έξοδα του εκτελωνισμού και των υπόλοιπων φόρων.
Θα ενημερώσω όταν με το καλό παραλάβω. (βρίσκεται ήδη στην Ελλάδα και η αποστολή έγινε στις 24/8)
Ευχαριστώ πολύ παίδες. Η αλήθεια ειναι οτι μεχρι αμερική εχει φτάσει η χάρη μου, από την άλλη μερια δεν εχω παραγείλει τίποτα. Εν τω μεταξυ εχουν λιωσει και τα χερούλια. Νομιζω κιαυτά πανε για κίνα!Θα ενημερώσω οταν έρθει αυτή η άγια μερα
 

Hellmarine

Μέλος
Περιοχή
Ζωγράφου
Όνομα
Δημος
Μοτό
Bmw f800gs
Καλησπερα συντροχοι! Σήμερα το πρωί και ενώ πάρκαρα την μηχανη στο ρελαντί παρατήρησα μια αυξομειώση τάσης σε βαθμό που έπαιζαν και τα φώτα, αυτό που με προβλημάτισε όμως είναι ότι αρχισε να αναβοσβήνει το λαμπάκι του abs, έδινα γκάζι και έσβηνε. Τώρα που επέστρεφα όλα καλά. Καμία ιδέα?
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Πάλι? Πέρυσι την άλλαξα με κλειστού τύπου.. Εγω σκέφτηκα ανωρθοτη να πω την αλήθεια..
Και εγώ για ανορθωτή υποψιάζομαι.
Πρέπει να τσεκάρεις αν φορτίζει η μπαταρία.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Αν έχεις το service manual λέει τι πρέπει να βγάζει σε πόσες στροφές. Ένα βολτόμετρο πάνω στην μπαταρία θα στο δείξει.

Βέβαια αν δεν έδινε σωστό ρεύμα δεν θα φόρτιζε μετά την βόλτα. Είναι μια ιδέα που χρειάζεται διερεύνηση όμως.
 

Hellmarine

Μέλος
Περιοχή
Ζωγράφου
Όνομα
Δημος
Μοτό
Bmw f800gs
Λοιπόν μάλλον το βρήκα το πρόβλημα, σήμερα έκατσα άλλαξα φίλτρα λάδια ξύδια και καθάρισα πεταλούδα. Παρατήρησα όμως ότι η μπουζοπιπα είχε πιάσει άλατα οπότε την έλουσαν με σπρευ επαφών.. Στην εκκίνηση η μίζα ακούγεται αργή αλλά παίρνει με την μια και το ρελαντί δουλεύει κανονικά. Θα το έχω το νου μου.. Επίσης στα λίγα χλμ που έκανα με τα καινούργια λάδια παρατήρησα ότι έχει μαλακώσει πολύ το κιβώτιο.. Έβαλα τα bardhal 15-50.. Τα προηγούμενα τα motul πάντως 6χιλ δεν είχαν σπάσει καθόλου
 

mikechios

Μέλος
Όνομα
mikechios
Μοτό
Bmw f650gs Dakar
Καλησπέρα,έχω από τον Απρίλιο την εν λόγω μηχανή,έχω κάνει τις βόλτες μου,έχω μπει σε αρκετουε χωματόδρομους και έχω κάνει συνεχόμενα μεγάλες αποστάσεις,φοράω τα mitas mc 24 και μπορώ να πω ότι μέχρι στιγμής και στην άσφαλτο και στο χώμα είμαι ευχαριστημένος,απλά κάνω μια διέλευση με λίγα χιλιόμετρα σχεδόν πάντα
Αυτό που ήθελα να ρωτήσω σαν αρχάριος στο χώμα,για να μου απαντήσουν οι εμπειροτεροι είναι το εξής:
Τώρα με τα κρύα θα τη χρησιμοποιώ όλο και λιγότερο στο νησί. να αγοράσω μεταχειρισμένα χωμάτινα λάστιχα που βρισκω από το διαδίκτυο και να τα έχω πάνω μέχρι την άνοιξη,έτσι ώστε να γίνω καλύτερος στο χώμα αλλα και να ξεφοβηθω τη λάσπη που την αποφεύγω; Η λέω βλακείες;
 

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
Κάτι τέτοιο σκεφτόμουν
Αν τη χρησιμοποιεις μονο χωμα/λασπη ,δοκιμασε κατι χωματινο ,οχι το 1ο που εδειξες.
 
Τελευταία επεξεργασία:

mikechios

Μέλος
Όνομα
mikechios
Μοτό
Bmw f650gs Dakar
Αν τη χρησιμοποιεις μονο χωμα/λασπη ,δοκιμασε κατι χωματινο ,οχι το 1ο που εσειξες.
Κάτι τέτοιο δηλαδή;
 

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500

labros

Μέλος
Περιοχή
Ιλιον - Τζουμέρκα
Όνομα
Λάμπρος
Μοτό
Ντακαρίσιο
Καπου μου χει ξεμείνει ενα φιλτρο k&n.θελει καθαρισμα και τα σχετικά αλλα ειναι σε καλη κατασταση.αν καποιος το θελει να το βρω να του το δωσω.και δυο χούφτες (μαμα) παιζουν με τα αντιβαρα.
Ακη, υπάρχει το φιλτρο k&n ακομα ;
 

g1ann1s

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Kawasaki Versys 650
Σήμερα ανακάλυψα μία ζημιά :


Εχει καποιος να προτείνει απο καπου να το βρω; Και πως το ζητάω ; Δεν έχω βρει να αναφέρεται με καποια ονομασία στο manual. Ειναι το εξάρτημα που ενώνει τη ντίζα του συμπλέκτη με το αξονακι του συμπλέκτη.
 

christoslazy

Bad habits die hard
Περιοχή
Larisa
Όνομα
Christos Lazidis
Μοτό
BMW F650GS DAKAR 2005
KAWASAKI ZZR 600 2006 Black UK edition
Σήμερα ανακάλυψα μία ζημιά :


Εχει καποιος να προτείνει απο καπου να το βρω; Και πως το ζητάω ; Δεν έχω βρει να αναφέρεται με καποια ονομασία στο manual. Ειναι το εξάρτημα που ενώνει τη ντίζα του συμπλέκτη με το αξονακι του συμπλέκτη.
Στο realoem δεν το έχει; Επειδή παντως μεταχειρισμένο δύσκολο να το βρεις με το P/N, αλλά ενδεχομενως και σαν περιγραφή μεμονωμένο, θα πρότεινα να ψάξεις στο car για εμπόρους που έχουν ολόκληρη μοτοσικλέτα και να περιγράψεις τι ζητάς.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 

endtourista

'' ... ''
Όνομα
ΣΠΥΡΟΣ
Σήμερα ανακάλυψα μία ζημιά :


Εχει καποιος να προτείνει απο καπου να το βρω; Και πως το ζητάω ; Δεν έχω βρει να αναφέρεται με καποια ονομασία στο manual. Ειναι το εξάρτημα που ενώνει τη ντίζα του συμπλέκτη με το αξονακι του συμπλέκτη.
Υπάρχει, τηλεφώνησε εδώ:

κωδ. 21207652919
Μοχλός αποσύμπλεξης
 
Τελευταία επεξεργασία:

Hellmarine

Μέλος
Περιοχή
Ζωγράφου
Όνομα
Δημος
Μοτό
Bmw f800gs
Και μιας που το αναφέραμε.. Μήπως ήρθε και η σειρά μου για κομπλερ? Όταν είναι κρύα η μηχανή και πατάω μίζα ακούγεται ένα δυνατό τακ τακ μεταλλικό.. Όταν είναι ζεστή κανένα πρόβλημα
 
Top Bottom