Bmw F650gs /Dakar Modified, Accessories and Problems

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Και μιας που το αναφέραμε.. Μήπως ήρθε και η σειρά μου για κομπλερ? Όταν είναι κρύα η μηχανή και πατάω μίζα ακούγεται ένα δυνατό τακ τακ μεταλλικό.. Όταν είναι ζεστή κανένα πρόβλημα
Καρβουνακια μίζας??
 

Pikinos

Ο Φαρμακοποιος
Περιοχή
Αγια παρασκευη -Αθηνα
Όνομα
Πανος
Μοτό
BMW f800gsa
Και μιας που το αναφέραμε.. Μήπως ήρθε και η σειρά μου για κομπλερ? Όταν είναι κρύα η μηχανή και πατάω μίζα ακούγεται ένα δυνατό τακ τακ μεταλλικό.. Όταν είναι ζεστή κανένα πρόβλημα
Καδενα είναι. Να την αλλάξεις. Δεν είναι μεγάλο το κόστος

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Hellmarine

Μέλος
Περιοχή
Ζωγράφου
Όνομα
Δημος
Μοτό
Bmw f800gs
Μιας και θα πάω για ρύθμιση βαλβίδων και μιας και πλησιάζουν τα 100κ χιλιόμετρα λέτε Ν υπάρχει κάτι άλλο προληπτικό που πρέπει να αλλάξω?
 

labros

Μέλος
Περιοχή
Ιλιον - Τζουμέρκα
Όνομα
Λάμπρος
Μοτό
Ντακαρίσιο
Υπαρχουν τα καγκελα givi αλλα δεν υπαρχει τιποτε απο τα παρελκομενα 3 εως 11 που εμφανιζονται στο παρακατω pdf
https://media.givi.it/XN-Prodotti/istruzioni/PL188.pdf

Eιδικα τα 10 & 11 γνωριζει καποιος εαν μπορουν να βρεθουν καπου ή να φτιαχτουν;
H givi δεν τα δινει ξεχωριστα.
 

mikechios

Μέλος
Όνομα
mikechios
Μοτό
Bmw f650gs Dakar
Καλησπέρα,στη μηχανή φοράω τις γνήσιες χούφτες και λόγω κρύου σκέφτομαι να βάλω και θερμαινόμενα γκριπ,ξέρουμε αν ταιριάζει κάποιο με τις χούφτες,να μη της καταργήσω;
 

mikechios

Μέλος
Όνομα
mikechios
Μοτό
Bmw f650gs Dakar
mikechios

Δεν επηρεάζουν τα θερμαινομενα τις χούφτες. Μπορείς έχεις ότι χούφτες θες με ή χωρίς θερμαινομενα
Καλημέρα,μόλις παρέλαβα τα γκριπ από εξωτερικό και έχω αλλάξει το αριστερό,το δεξί με φοβίζει λίγο μην έχει αισθητήρα γκαζιού ή κάτι το οποίο θα χαλάσω, υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω;
 

mikechios

Μέλος
Όνομα
mikechios
Μοτό
Bmw f650gs Dakar
Ενημέρωση: πέρασα μόλις από το τοπικό συνεργείο της bmw και μου είπε ο μάστορας ότι έχω πάρει universal grip και δε θα εφαρμόζει,γιατί το δικό μου έχει ένα σύστημα με γρανάζια στο Γκάζι, ισχύει;
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Ενημέρωση: πέρασα μόλις από το τοπικό συνεργείο της bmw και μου είπε ο μάστορας ότι έχω πάρει universal grip και δε θα εφαρμόζει,γιατί το δικό μου έχει ένα σύστημα με γρανάζια στο Γκάζι, ισχύει;
Θα σου έλεγα να αλλάξεις μάστορα αλλά δεν ξέρω τι άλλες επιλογές έχεις...
Βγάλε το παλιό grip με πιστόλι αέρα και βάλε αντίστροφα το νέο...
Στο δικό μου είχα αλλάξει δύο φορές νομίζω...
 

christoslazy

Bad habits die hard
Περιοχή
Larisa
Όνομα
Christos Lazidis
Μοτό
BMW F650GS DAKAR 2005
KAWASAKI ZZR 600 2006 Black UK edition
Ενημέρωση: πέρασα μόλις από το τοπικό συνεργείο της bmw και μου είπε ο μάστορας ότι έχω πάρει universal grip και δε θα εφαρμόζει,γιατί το δικό μου έχει ένα σύστημα με γρανάζια στο Γκάζι, ισχύει;
Θα σου έλεγα να αλλάξεις μάστορα αλλά δεν ξέρω τι άλλες επιλογές έχεις...
Βγάλε το παλιό grip με πιστόλι αέρα και βάλε αντίστροφα το νέο...
Στο δικό μου είχα αλλάξει δύο φορές νομίζω...
Μηπως πήρες από eBay ή από Ali αυτά που είναι μαζί με το κόκαλο; Αν ναι γι’αυτό είπε αυτό που είπε ο μάστορας. Συνηθως τα πουλάνε χωρίς κόκκαλο και μηχανισμό όμως και το μονο που πρέπει να προσεχθεί είναι η εσωτερική διάμετρος του δεξιού γκριπ. Αν ισχύει το δεύτερο και εφόσον δεν υπήρχαν θερμαινόμενα πριν, βγάζεις το παλιο γκριπ (με αέρα όπως λέει ο Θενος βοηθάει πολύ, αλλιώς φαλτσέτα και γεια σας).

Βάλε μια φωτό των γκριπ και ίσως καταλάβουμε καλύτερα γιατί έχω πάρει και έχω βάλει τα πρώτα που αναφερω (όχι στο δακαρ εννοείται, αλλά σε άλλη μηχανή)
 
Τελευταία επεξεργασία:

mikechios

Μέλος
Όνομα
mikechios
Μοτό
Bmw f650gs Dakar
Μηπως πήρες από eBay ή από Ali αυτά που είναι μαζί με το κόκαλο; Αν ναι γι’αυτό είπε αυτό που είπε ο μάστορας. Συνηθως τα πουλάνε χωρίς κόκκαλο και μηχανισμό όμως και το μονο που πρέπει να προσεχθεί είναι η εσωτερική διάμετρος του δεξιού γκριπ. Αν ισχύει το δεύτερο και εφόσον δεν υπήρχαν θερμαινόμενα πριν, βγάζεις το παλιο γκριπ (με αέρα όπως λέει ο Θενος βοηθάει πολύ, αλλιώς φαλτσέτα και γεια σας).

Βάλε μια φωτό των γκριπ και ίσως καταλάβουμε καλύτερα γιατί έχω πάρει και έχω βάλει τα πρώτα που αναφερω (όχι στο δακαρ εννοείται, αλλά σε άλλη μηχανή)
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, έχω πάρει από το αλι ,η μηχανή δεν είχε θερμαινόμενα, μου είπε και ο μάστορας με τον αέρα..τα στέλνω σε λινκ
 

christoslazy

Bad habits die hard
Περιοχή
Larisa
Όνομα
Christos Lazidis
Μοτό
BMW F650GS DAKAR 2005
KAWASAKI ZZR 600 2006 Black UK edition
€ 14,26 18%OFF | AUTO Black 7/8" motos Motorcycle handlebar Electric Hot Heated Grips Handle Handlebar Warmer manillar motocicleta hot sale
13.93€ 18% OFF|Auto Black 7/8 "Motos Motorfiets Stuur Elektrische Hot Verwarmde Grips Handvat Stuur Warmer Manillar Motocicleta Hot Koop|manillar motocicleta|heated gripshandlebar warmer - AliExpress αυτά ειναι
Ίδια με αυτά που πήρα κι εγώ είναι πριν 5 χρόνια. Ορθά σου είπαν ότι δεν μπαίνουν γιατί το δακαρ έχει ένα σύστημα με πλάγιους οδοντωτούς τροχούς. Επίσης νομίζω ότι δεν γίνεται πατέντα να κρατήσεις μόνο το περίβλημα γιατί μια φορά άνοιξα το δεξί για επισκευή και είδα από μέσα πως είναι. Δεν μπορώ να σκεφτώ τι πατέντα θα μπορούσες να κανεις για να τα ταιριαξεις αλλά νομίζω δεν αξίζει γι’αυτο το κοστος. Πάντως παρα το ελάχιστο κόστος αγορας, τα δικα μου αντέχουν ακόμα με εξαίρεση την επισκευή που χρειάστηκε στο χρόνο και το γεγονός ότι λαμπάκι λειτουργίας ήταν καμμένο από την αρχή (όποτε μου έκανε και partial refund :) )


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
€ 14,26 18%OFF | AUTO Black 7/8" motos Motorcycle handlebar Electric Hot Heated Grips Handle Handlebar Warmer manillar motocicleta hot sale
13.93€ 18% OFF|Auto Black 7/8 "Motos Motorfiets Stuur Elektrische Hot Verwarmde Grips Handvat Stuur Warmer Manillar Motocicleta Hot Koop|manillar motocicleta|heated gripshandlebar warmer - AliExpress αυτά ειναι
Τότε δεν είναι απλά γκριπ...
Είναι γκριπ με γκαζιερα μαζί...
Οπότε ενδεχομένως ο μάστορας να έχει και δίκιο.
Μόνο αν ανοίξεις το δεξί δικό σου θα μπορέσεις να δεις αν ταιριάζει.
 

christoslazy

Bad habits die hard
Περιοχή
Larisa
Όνομα
Christos Lazidis
Μοτό
BMW F650GS DAKAR 2005
KAWASAKI ZZR 600 2006 Black UK edition
Τότε δεν είναι απλά γκριπ...
Είναι γκριπ με γκαζιερα μαζί...
Οπότε ενδεχομένως ο μάστορας να έχει και δίκιο.
Μόνο αν ανοίξεις το δεξί δικό σου θα μπορέσεις να δεις αν ταιριάζει.
Σωστά. Γιατί τώρα που βλέπω λεπτομερέστερα τις φωτό υπάρχουν μικροδιαφορές με τα δικα μου (στο διακόπτη πχ), όποτε μπορεί να υπάρχουν και σε σημεία που δεν φαίνονται. Αν τα σύρματα είναι μέσα στο λάστιχο του γκριπ ίσως μπορέσεις να ξεχωρίσεις το γκριπ από το κόκκαλο της γκαζιέρας και να το χρησιμοποιήσεις. Αν όχι και είναι όπως στα δικα μου τυλιγμένα γύρω από το κόκκαλο τότε όχι. Το σίγουρο είναι ότι αυτό το κόκκαλο δεν ταιριάζει με τη μηχανή.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 

mikechios

Μέλος
Όνομα
mikechios
Μοτό
Bmw f650gs Dakar
Οπότε μια λύση είναι να ξεχωρίσω το γκριπ ( το κομμάτι το λαστιχένιο μόνο) από το κόκκαλο και να προσπαθήσω να το περάσω στη θέση του γκαζιού;
 
Top Bottom