Bmw F650gs /Dakar Modified, Accessories and Problems

mikechios

Μέλος
Όνομα
mikechios
Μοτό
Bmw f650gs Dakar
Το εγδυσα το καινούριο γκριπ από το κόκκαλο του,μας ταλαιπώρησε αρκετά και ήθελε προσοχή να μη κοπεί κάπου,και το πέρασα στο μόνο του στο κόκκαλο της μηχανής..μόλις περάσει αρκετό διάστημα θα σας πω και τις εντυπώσεις μου για τη ποιότητα τους,προς το παρόν φαίνονται καλα
 

mikechios

Μέλος
Όνομα
mikechios
Μοτό
Bmw f650gs Dakar
Καλησπέρα,επανέρχομαι εδώ μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε, τα τελευταία 3 γεμίσματα που τα έκανα επίτηδες σε διαφορετικά βενζινάδικα, παρατηρώ ότι έχει ανεβασμένη κατανάλωση 5,5-6 λίτρα ενώ πριν ήταν μέχρι 4,2 όταν το πίεζα..
Τι μπορεί να φτάει;
 

labros

Μέλος
Περιοχή
Ιλιον - Τζουμέρκα
Όνομα
Λάμπρος
Μοτό
Ντακαρίσιο
Καλησπέρα,επανέρχομαι εδώ μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε, τα τελευταία 3 γεμίσματα που τα έκανα επίτηδες σε διαφορετικά βενζινάδικα, παρατηρώ ότι έχει ανεβασμένη κατανάλωση 5,5-6 λίτρα ενώ πριν ήταν μέχρι 4,2 όταν το πίεζα..
Τι μπορεί να φτάει;
Ή ετυχες σε νοθευταδες ή το φίλτρο αέρα είναι για αντικατάσταση.
 

christoslazy

Bad habits die hard
Περιοχή
Larisa
Όνομα
Christos Lazidis
Μοτό
BMW F650GS DAKAR 2005
KAWASAKI ZZR 600 2006 Black UK edition
Καλησπέρα,επανέρχομαι εδώ μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε, τα τελευταία 3 γεμίσματα που τα έκανα επίτηδες σε διαφορετικά βενζινάδικα, παρατηρώ ότι έχει ανεβασμένη κατανάλωση 5,5-6 λίτρα ενώ πριν ήταν μέχρι 4,2 όταν το πίεζα..
Τι μπορεί να φτάει;
Αν οι καταναλώσεις που μετράς είναι πραγματικές και δεδομένου ότι η διαφορά φάνηκε απότομα και όχι σταδιακά, το δικό μου μυαλό πάει σε αισθητήρα λαμβδα (το έχω πάθει). Αν έχεις διαγνωστικό gs911 ή έστω κλώνο μπορείς να τσεκάρεις. Αλλιώς αντιπροσωπεία ή κάπου που έχουν. Ο καινούριος γνήσιος είχε πάνω από 200€ και δεν θα το πρότεινα. Μεταχειρισμένο πάλι δε θα πρότεινα γιατί πιθανό να ξανά χαλάσει σύντομα (το έχω πάθει κι αυτό). Αν όντως αισθητήρας κ πας για αλλαγή θα πρότεινα NTK (NGK). Το P/N το βρίσκεις από το site τους αν θες και η τιμή είναι γενικά νορμάλ.

edit: οι καταναλώσεις. Το διάβασα ξανά και σαν κάτι να μπήκε στο μάτι μου


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 
Τελευταία επεξεργασία:

labros

Μέλος
Περιοχή
Ιλιον - Τζουμέρκα
Όνομα
Λάμπρος
Μοτό
Ντακαρίσιο
Αν η καταναλώσεις που μετράς είναι πραγματικές και δεδομένου ότι η διαφορά φάνηκε απότομα και όχι σταδιακά, το δικό μου μυαλό πάει σε αισθητήρα λαμβδα (το έχω πάθει). Αν έχεις διαγνωστικό gs911 ή έστω κλώνο μπορείς να τσεκάρεις. Αλλιώς αντιπροσωπεία ή κάπου που έχουν. Ο καινούριος γνήσιος είχε πάνω από 200€ και δεν θα το πρότεινα. Μεταχειρισμένο πάλι δε θα πρότεινα γιατί πιθανό να ξανά χαλάσει σύντομα (το έχω πάθει κι αυτό). Αν όντως αισθητήρας κ πας για αλλαγή θα πρότεινα NTK (NGK). Το P/N το βρίσκεις από το site τους αν θες και η τιμή είναι γενικά νορμάλ.
Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
Ο παλιος πιο στοχευμενος :cool: :)
 

christoslazy

Bad habits die hard
Περιοχή
Larisa
Όνομα
Christos Lazidis
Μοτό
BMW F650GS DAKAR 2005
KAWASAKI ZZR 600 2006 Black UK edition
Ο παλιος πιο στοχευμενος :cool: :)
:) :) :)

Με είχε προβληματίσει πολύ τότε γιατί ουσιαστικά είχε ακυρωθεί ένα από τα πολύ δυνατά assets αυτής της μοτό.

Και πριν καταλήξω αντιπροσωπεία (τότε δεν είχα κλώνο gs911), είχα αλλάξει/επιθεωρήσει ότι μπορούσα να φανταστώ. Μπουζί ιριδίου, φίλτρο βενζίνης (φθηνό πατέντα αρχικά, γνήσιο πανάκριβο μετά), φίλτρο αέρα, βαλβίδες, έβαλα καθαριστικό βενζίνης. Τίποτα.

Βέβαια δεν αποκλείεται να είναι και κάτι άλλο. Δίνω κάποιες πιθανότητες και στον αισθητήρα θερμοκρασίας στο snorkel πριν το φίλτρο αν και δεν ακούσει ποτέ δυσλειτουργία. Για λαμβδα έχω ξανακούσει όμως.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 

mikechios

Μέλος
Όνομα
mikechios
Μοτό
Bmw f650gs Dakar
Αν οι καταναλώσεις που μετράς είναι πραγματικές και δεδομένου ότι η διαφορά φάνηκε απότομα και όχι σταδιακά, το δικό μου μυαλό πάει σε αισθητήρα λαμβδα (το έχω πάθει). Αν έχεις διαγνωστικό gs911 ή έστω κλώνο μπορείς να τσεκάρεις. Αλλιώς αντιπροσωπεία ή κάπου που έχουν. Ο καινούριος γνήσιος είχε πάνω από 200€ και δεν θα το πρότεινα. Μεταχειρισμένο πάλι δε θα πρότεινα γιατί πιθανό να ξανά χαλάσει σύντομα (το έχω πάθει κι αυτό). Αν όντως αισθητήρας κ πας για αλλαγή θα πρότεινα NTK (NGK). Το P/N το βρίσκεις από το site τους αν θες και η τιμή είναι γενικά νορμάλ.

edit: οι καταναλώσεις. Το διάβασα ξανά και σαν κάτι να μπήκε στο μάτι μου


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
Οι καταναλώσεις είναι πάντα γέμισμα με μηδενισμό μερικού χιλιομετρητή οπότε είναι πραγματικές, θα το πάω σε διαγνωστικό εδώ στο νησί να δούμε,ίσως αλλάξω και το φίλτρο αέρα γιατί το έχω παραμελήσει,να αποκλείσουμε αυτό το σεναριο
 

mikechios

Μέλος
Όνομα
mikechios
Μοτό
Bmw f650gs Dakar
Μιλάμε δηλαδή για ένα τέτοιο ανταλλακτικό;για να καταλάβω πως μοιάζει
 

labros

Μέλος
Περιοχή
Ιλιον - Τζουμέρκα
Όνομα
Λάμπρος
Μοτό
Ντακαρίσιο
... μπορείς να επιλέξεις και την budget επιλογή να αφαιρέσεις το δεξί τελικό (έτσι το έχω τώρα, φανταστικός ήχος)! Επίσης, μπορείς και απλά να ανοίξεις την αριστερή για περισσότερο ήχο!

Χρήστο, σ' αυτη την επιλογή, στον συνδετικό σωληνα των 2 τελικών, που τωρα ειναι ελεύθερο, εχεις βαλει καποιο κουρμπαρισμένο κομματι σωλήνα τυπου dbkiller ώστε τα αερια
να κατευθύνονται χωρις να ζεσταίνουν και να ενοχλούν οτιδήποτε ;
 

christoslazy

Bad habits die hard
Περιοχή
Larisa
Όνομα
Christos Lazidis
Μοτό
BMW F650GS DAKAR 2005
KAWASAKI ZZR 600 2006 Black UK edition
Χρήστο, σ' αυτη την επιλογή, στον συνδετικό σωληνα των 2 τελικών, που τωρα ειναι ελεύθερο, εχεις βαλει καποιο κουρμπαρισμένο κομματι σωλήνα τυπου dbkiller ώστε τα αερια
να κατευθύνονται χωρις να ζεσταίνουν και να ενοχλούν οτιδήποτε ;
Καλησπέρα Λαμπρο. Όχι δεν έχω βάλει γιατί δεν χρησιμοποιώ σαμάρια, αν και το σκεφτομουν να το κάνω έτσι κι αλλιώς. Τελικά μάλλον δεν, γιατί πήρα τελικό chinesium (aka κινεζικό) και θα βάλω αυτό πάνω.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 

christoslazy

Bad habits die hard
Περιοχή
Larisa
Όνομα
Christos Lazidis
Μοτό
BMW F650GS DAKAR 2005
KAWASAKI ZZR 600 2006 Black UK edition
για δωσε info
50€ έκανε από τοπικό κινεζικό μαγαζί εδώ Θεσσαλονικη που έχει απ’ολα. Ανοξείδωτο, με σιγαστήρα, 2.5 κιλά περίπου, φαίνεται καλή κατασκευή και θέλει μόνο το συνδετηριο κομμάτι μέχρι το τελικό. Φωτό δεν έχω τώρα, θα τραβήξω όμως αργότερα.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Στον Γκάντι άντεξε πολύ λίγο ο κιζενοβιτς
Μετά από λίγο άδειασε ότι είχε μέσα και έκανε σαν τρίκυκλο μεταφορικό στο μοναστηρακι
 

christoslazy

Bad habits die hard
Περιοχή
Larisa
Όνομα
Christos Lazidis
Μοτό
BMW F650GS DAKAR 2005
KAWASAKI ZZR 600 2006 Black UK edition
Στον Γκάντι άντεξε πολύ λίγο ο κιζενοβιτς
Μετά από λίγο άδειασε ότι είχε μέσα και έκανε σαν τρίκυκλο μεταφορικό στο μοναστηρακι
Γινόταν να το ξανά γεμίσεις με υλικό όμως, σωστά; Σκέφτομαι να γεμίσω με έξτρα υλικό πριν καν τη βάλω πάνω. Μερικά πριτσίνια είναι μόνο.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Γινόταν να το ξανά γεμίσεις με υλικό όμως, σωστά; Σκέφτομαι να γεμίσω με έξτρα υλικό πριν καν τη βάλω πάνω. Μερικά πριτσίνια είναι μόνο.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
Σωστά ...αλλά αν τα προσθέσεις φτάνεις σε κόστος όχι και τόσο φθηνό.
Εμένα με χάλασε ο ήχος και πήρα την arrow και ξεμπερδεψα
 

xisor98

Μέλος
Όνομα
Ιασων
Μοτό
BMW F 650 GS 2004
Καλησπερα, για αλυσιδογραναζα εχετε να προτεινετε καμια "καλη" μαρκα, επειδη ειμαι ασχετος.
 

HackmaN

Χωμασφάλτινος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Xtz 660 tenere 2009
Did, afam, jt, Regina, ek, rk, tsubaki, sunstar.
 
Top Bottom