Bmw F650gs /Dakar Modified, Accessories and Problems

labros

Μέλος
Περιοχή
Ιλιον - Τζουμέρκα
Όνομα
Λάμπρος
Μοτό
Ντακαρίσιο
Με ενα γεματο τεπόζιτο ειναι νορμάλ 260 χλμ μεχρι να ανάψει το λαμπάκι της ρεζέρβας;
Αναφέρομαι στο μονομπουζο. Για πείτε οποιος θυμάται.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Με ενα γεματο τεπόζιτο ειναι νορμάλ 260 χλμ μεχρι να ανάψει το λαμπάκι της ρεζέρβας;
Αναφέρομαι στο μονομπουζο. Για πείτε οποιος θυμάται.
ποσα λιτρα χωραει το τεποζιτο??
 

Pikinos

Ο Φαρμακοποιος
Περιοχή
Αγια παρασκευη -Αθηνα
Όνομα
Πανος
Μοτό
BMW f800gsa
270 Μαξ 280 σε αστικό περιβάλλον. Εκεί επαιζε
Σε εθνική έχω δει και 3.3 lt /100km με 100-120 km/h
2spark model '05 dakar

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Pikinos

Ο Φαρμακοποιος
Περιοχή
Αγια παρασκευη -Αθηνα
Όνομα
Πανος
Μοτό
BMW f800gsa
ποσα λιτρα χωραει το τεποζιτο??
17lt όταν ανάψει Λαμπακι έχει άλλα 4-5 lt
Πιστεύω ότι 350 βγάζει άνετα. Δεν το είχα δοκιμάσει ποτέ

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

labros

Μέλος
Περιοχή
Ιλιον - Τζουμέρκα
Όνομα
Λάμπρος
Μοτό
Ντακαρίσιο
ποσα λιτρα χωραει το τεποζιτο??
17
270 Μαξ 280 σε αστικό περιβάλλον. Εκεί επαιζε
Σε εθνική έχω δει και 3.3 lt /100km με 100-120 km/h
Πάνο το δικο σου ειναι 2μπουζο.
Αρα καλα ειμαι. Ευχαριστώ
 

christoslazy

Bad habits die hard
Περιοχή
Larisa
Όνομα
Christos Lazidis
Μοτό
BMW F650GS DAKAR 2005
KAWASAKI ZZR 600 2006 Black UK edition
Με ενα γεματο τεπόζιτο ειναι νορμάλ 260 χλμ μεχρι να ανάψει το λαμπάκι της ρεζέρβας;
Αναφέρομαι στο μονομπουζο. Για πείτε οποιος θυμάται.
Νορμαλ νομίζω, αναλόγως και της χρήσης βέβαια.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 

Ανεμος

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Ανδρέας
Μοτό
Αμήχανος
ex BMW F650GS, KTM 640 prestige
Ειχα κανει 340 δικαβαλος φορτωμενος ψαχνοντας βενζιναδικο σε επαρχιακους καπου στη Σερβία αν θυμαμαι καλα.
Απο το λαμπακι και μετα βεβαια με ρυθμούς τερμα economy καθως με ειχε πιασει ενα αγχος οτι θα κοιμηθουμε σε καμια στάνη
(το αν θυμαμαι παει για την Σερβια, τα 340 καπου τα εχω φωτο και ειχε και κανα λιτρο ακομα μεσα,Dakar 2001)
 

mikechios

Μέλος
Όνομα
mikechios
Μοτό
Bmw f650gs Dakar
Καλησπέρα,επανέρχομαι για το θέμα της κατανάλωσης γιατί είχα ξεχάσει να γράψω,
Πήγα εδώ στο τοπικό συνεργείο όπου κατόπιν ελέγχου έδειξε ότι δεν ευθύνεται ο αισθητήρας λ..οπότε έκανε ένα καθαρισμό του injection και από τότε έχει πέσει στα προηγούμενα επίπεδα η κατανάλωση,εδώ στο νησί οι βενζίνες είναι χάλια...όσο αφορά την αυτονομία το έχω πάει μέχρι 360 χλμ και στο γέμισμα έβαλα 15,4 λίτρ
 

Hellmarine

Μέλος
Περιοχή
Ζωγράφου
Όνομα
Δημος
Μοτό
Bmw f800gs
Ξεγελάει το λαμπάκι που ανάβει πολύ νωρίς, έχω πάει να βάλω με το που άναψε και έβαλα 11κατι λίτρα, τα σημείωνα κιόλας για κάποια χλμ και η κατανάλωση ήταν πάντα σε μικτό κύκλο μέχρι 4,5
 

Acevol

Μέλος
Περιοχή
Λευκωσία, Βόλος
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
KTM 790 Adv 2023
Το δικό μου παιδιά που είναι το μονόμπουζο του 2002 βγάζει 290-300 έως το λαμπάκι σε στροφιλίκι κυριώς σε βουνό. Με την αναλογική 12 λίτρα βγάζει 300 χιλιόμετρα άρα στα 17 λίτρα 425 περίπου. Με ρεζερβα έχεις σίγουρα άλλα 100 χιλιομέτρα. Δεν το έχω δοκιμάσει αλλά η λογική αυτό λέει.
 

christoslazy

Bad habits die hard
Περιοχή
Larisa
Όνομα
Christos Lazidis
Μοτό
BMW F650GS DAKAR 2005
KAWASAKI ZZR 600 2006 Black UK edition
Στην εργοστασιακή πίσω ανάρτηση μπορώ να αλλάξω το σωληνάκι του λαδιού;
Ναι γίνεται. Είτε αναφέρεσαι στο σωληνάκι της υδραυλικής προφορτισης, είτε στο σωληνάκι του δοχείου αζώτου. Για το δεύτερο είναι πιο ιδιαίτερη η συνολική διαδικασία όμως. Για το πρώτο θέλει απλά εξαέρωση μετά.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 

Acevol

Μέλος
Περιοχή
Λευκωσία, Βόλος
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
KTM 790 Adv 2023
Ναι γίνεται. Είτε αναφέρεσαι στο σωληνάκι της υδραυλικής προφορτισης, είτε στο σωληνάκι του δοχείου αζώτου. Για το δεύτερο είναι πιο ιδιαίτερη η συνολική διαδικασία όμως. Για το πρώτο θέλει απλά εξαέρωση μετά.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
Έχω την εργοστασιακή με το σωληνάκι της υδραυλικής προφόρτισης. Το σωληνάκι είναι σχεδόν έτοιμο να κοπεί. Πως γίνεται η εξαέρωση; Δώσε λίγες οδηγίες; Η αν έχεις κανένα link ή βιντεο. Τι λάδι πρέπει να μπει μέσα;

Thanks,
 

christoslazy

Bad habits die hard
Περιοχή
Larisa
Όνομα
Christos Lazidis
Μοτό
BMW F650GS DAKAR 2005
KAWASAKI ZZR 600 2006 Black UK edition
Έχω την εργοστασιακή με το σωληνάκι της υδραυλικής προφόρτισης. Το σωληνάκι είναι σχεδόν έτοιμο να κοπεί. Πως γίνεται η εξαέρωση; Δώσε λίγες οδηγίες; Η αν έχεις κανένα link ή βιντεο. Τι λάδι πρέπει να μπει μέσα;

Thanks,

Εγώ από αυτό το βιντεάκι βοηθήθηκα αρκετά αλλά αν ψάξεις με παρόμοιες λέξεις κλειδιά, υπάρχει πληθώρα αντίστοιχων.

Δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολη διαδικασία, αλλά δεν νιώθεις σίγουρος να το κανεις μονος, για εναν αμορτισερά είναι παιχνίδι.

Λάδι δε θυμάμαι τι έβαλα μέσα. Ιδανικά θα έπρεπε υδραυλικό, αλλά αν θυμάμαι έβαλα λάδι για πηρουνι ανάρτησης.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 
Τελευταία επεξεργασία:

mikechios

Μέλος
Όνομα
mikechios
Μοτό
Bmw f650gs Dakar
Καλησπέρα,μήπως έχει κάποιος να προτείνει ζευγάρι φλασ λεντ για τη μηχανή;,ακόμα και από αλι εχξπρεσ αν είναι πιο φτηνα
 

Acevol

Μέλος
Περιοχή
Λευκωσία, Βόλος
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
KTM 790 Adv 2023
Καλησπέρα,μήπως έχει κάποιος να προτείνει ζευγάρι φλασ λεντ για τη μηχανή;,ακόμα και από αλι εχξπρεσ αν είναι πιο φτηνα
Φίλε μου Mikechios,

Έγω τα άλλαξα με αυτά που θα βρεις στο πιο κάτω Link.


Όμως 3-4 σημεία που πρέπει να προσέξεις:

  1. Θα χρεαστεί να αλλάξεις το relay των flash με relay για LED. Δες link πιο κάτω.
  2. Πρέπει να φτιάξεις τις καλωδιώσεις μόνος σου γιατί τα βύσματα με τα οποία έρχονται τα flash δεν τεριάζουν με αυτά της μηχανής.
  3. Εκεί που κουμπώνουν τα flash πρέπει να μεγαλώσεις λίγο την τρύπα.
  4. Σπάζουν έυκολα τα συγκεκριμένα flash και συγκεκριμένα στο σημείο της μαύρη βάσης. Είναι από σκληρό πλαστικό. Εγώ τα έχω κολλήσει δύο φορές έως τώρα.
Link για το flasher relay
 

Acevol

Μέλος
Περιοχή
Λευκωσία, Βόλος
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
KTM 790 Adv 2023
Έχει κανείς γνώση πάνω στην ρύθμιση των βαλβίδων;

Μπορείς να καταλάβω με κάποιο τρόπο χωρίς να ανοίξω το καπάκι των βαλβίδων αν θέλουν ρύθμιση ή όχι;

Είδα ένα video στο YouTube για την ρύθμιση αλλά με προβλημάτισε ο τύπος όταν ξεβίδωσε μία βίδα κάτω στο κάρτερ και έβαλε μία μακριά βίδα για να κλειδώσει τον κεντροφόρο όπως είπε. Τελικά στο τέλος χρειάστηκε να μετακινήσει την καδένα του κεντροφόρου 1-2 δόντια.

Τι παίζει ξέρεις κανείς; Παραθέτω πιο κάτω το video στο οποίο αναφέρομαι.

 
Top Bottom