Bmw F650gs /Dakar Modified, Accessories and Problems

Acevol

Μέλος
Περιοχή
Λευκωσία, Βόλος
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
KTM 790 Adv 2023
Με τα μαμά υπάρχει προβλημα?
Αν δεν έχει κάποιος πρόβλημα να δώσει 60-70€ για να βάλει την BMW που τα αγοράζει από άλλου λογικά δεν θα έχουν προβλημα. Το ορθό είναι βάλεις OEM με τον τύπο των μαμά brake pads. Αλλά ξέρει κανεις τι τύπο φοράει;
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Αν δεν έχει κάποιος πρόβλημα να δώσει 60-70€ για να βάλει την BMW που τα αγοράζει από άλλου λογικά δεν θα έχουν προβλημα. Το ορθό είναι βάλεις OEM με τον τύπο των μαμά brake pads. Αλλά ξέρει κανεις τι τύπο φοράει;
Επειδή έβαζα στην χοντρή μαμά τακάκια για 350000 χλμ, στο τέλος ερχόταν πιο οικονομικά και φυσικά είχα τα φρένα που έπρεπε.
Φυσικά δεν παράγει τακάκια η bmw, αλλά οι προδιαγραφές των δικών της είναι διαφορετικές .
 

labros

Μέλος
Περιοχή
Ιλιον - Τζουμέρκα
Όνομα
Λάμπρος
Μοτό
Ντακαρίσιο
Ta sintered ειναι για κυνηγι με το αντιστοιχο τιμημα στην πιο γρηγορη φθορα των δισκων αλλα ειναι το gsακι για κυνηγητό ?
Τα οργανικα ειναι για ολες τις φασεις στο μεσο ορο χρησης.
 

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Τα brembo σφυρίζουν.
Βάλε artrax sintered και θα με θυμηθείς.
Περίπου 25€ εχουν
οργανικα μια φορά έβαλα και δε ξαναβάζω. Είναι ολίγον τραγικά.θελουν ζεσταμα για να λειτουργήσουν σωστά.
Τα sintered και κρύα έχουν το δάγκωμα που πρέπει. Προτιμώ να αλλαξω δισκοπλακα νωρίτερα αλλά να έχω φρένο.
Παρεπιπτόντως 89.000 χλμ ακόμα τη μαμά έχω μπροστά δισκοπλακα.και μόνο sintered artrax.
Και σε αυτό οφείλεται ότι ούτε θεοβαρο μηχανάκι είναι ούτε γκαζιαρικο
 
Τελευταία επεξεργασία:

Acevol

Μέλος
Περιοχή
Λευκωσία, Βόλος
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
KTM 790 Adv 2023
Επειδή έβαζα στην χοντρή μαμά τακάκια για 350000 χλμ, στο τέλος ερχόταν πιο οικονομικά και φυσικά είχα τα φρένα που έπρεπε.
Φυσικά δεν παράγει τακάκια η bmw, αλλά οι προδιαγραφές των δικών της είναι διαφορετικές .
Το έψαξα λίγο για τα μαμά PADs και είναι και αυτά Sintered. Είναι της Brembo σειρά.
 

Acevol

Μέλος
Περιοχή
Λευκωσία, Βόλος
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
KTM 790 Adv 2023
Καλημέρα,

Με βάση τα πιο πάνω οι επιλογές που μου δώσατε είναι artrax sintered & ferodo platinum. Τι να επιλέξω από τα δύο; Η χρήση της μοτοσυκλέτας είναι εκτός πόλης σε δρόμο κυρίως για βουνά.

Thanks,
 

Acevol

Μέλος
Περιοχή
Λευκωσία, Βόλος
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
KTM 790 Adv 2023
Γιατί δεν βάζεις τα Brembo που έβαζε μαμά?
Γιατί Brembo φοράω τώρα και σφυρίζουν. Της μαμάς με αυτά που έχω δεν έχουν διαφορά. Είναι sintered και τα δύο.

Φοβάμαι ότι θα συνεχίσω να έχω το ίδιο πρόβλημα.

Και όπως λέει και ο φίλος μας ο kaf πιο πάνω, τα Brembo σφυρίζουν.
 

Acevol

Μέλος
Περιοχή
Λευκωσία, Βόλος
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
KTM 790 Adv 2023
Τα brembo σφυρίζουν.
Βάλε artrax sintered και θα με θυμηθείς.
Περίπου 25€ εχουν
οργανικα μια φορά έβαλα και δε ξαναβάζω. Είναι ολίγον τραγικά.θελουν ζεσταμα για να λειτουργήσουν σωστά.
Τα sintered και κρύα έχουν το δάγκωμα που πρέπει. Προτιμώ να αλλαξω δισκοπλακα νωρίτερα αλλά να έχω φρένο.
Παρεπιπτόντως 89.000 χλμ ακόμα τη μαμά έχω μπροστά δισκοπλακα.και μόνο sintered artrax.
Και σε αυτό οφείλεται ότι ούτε θεοβαρο μηχανάκι είναι ούτε γκαζιαρικο
Kaf,

Τα τακάκια Artrax που λες είναι τα AX35-209;

 

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Kaf,

Τα τακάκια Artrax που λες είναι τα AX35-209;

Νομιζω ναι .Η τιμη παντως ειναι οντως τοσο χαμηλη, εκανα λαθος παραπανω ... στα 17 ευρω τα ψωνισα τελευταια φορα προπερσι απο γνωστο καταστημα. 25 ευρω ειχαν κοστισει με την τοποθετηση οταν τα ειχα βαλει για πρωτη φορα καπου το 14 ή το 15. και απο τοτε μονο αυτα.
 

Acevol

Μέλος
Περιοχή
Λευκωσία, Βόλος
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
KTM 790 Adv 2023
Μπρόστα μαμα brembo. Πίσω βάλε ότι θες. Μικρή σημασία έχει. Συστήνω μαμα brembo.

Κάποτε που έψαχνα, ήθελα να βρω σε σχήμα πεταλούδα αλλά οι επιλογές είναι λίγες και κυρίως από Κίνα και το άφησα με τους μαμίσιους δίσκους.

Αλλαγή θέλουν όταν το πάχους του δίσκους μπροστά και πίσω πέσει κάτω από 4.5mm

Εκτός και αν τους έχεις στραβώσει.

Thanks,
 

CrazyMits

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
BMW F650GS 01'
Ο μπροστά είναι καλά. Ο πίσω είναι για αλλαγή αλλά είπα αφού θα το αλλάξω πόση διαφορά να έχει κάποιος πιο καλός. Ήθελα να πάω σε κάτι δοκιμασμένο. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις
 

Acevol

Μέλος
Περιοχή
Λευκωσία, Βόλος
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
KTM 790 Adv 2023
Μπήκα και είδα τους δίσκους από braking και Arashi που αναφέρει ο Δήμος πιο πάνω. O braking έχει μόνο για πίσω πλευστό και ο Arashi για μπροστά πάλι πλευστό. Από τον Arashi μπορείς να παραγγείλεις και απ' ευθείας. Φαίνονται καλοί. Ίσως κάποιος από το Forum να τους έχει δοκιμάσει και να μας δώσει γενικά εντυπώσεις.

Σιγούρα οι πλευστοί είναι καλύτεροι από ότι έχω διαβάσει σε διάφορα forums.
 

st3rgios

Μέλος
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
gs650 2001
καλησπερα θα εκτιμουσα την γνωμη σας για τα ψυγεια gs650 2001 r13 ? εχω διαρροη στη δεξια πλευρα.

Εχει βρει καποιος aftermarket λυσεις η μονο bmw και μεταχειρισμενα;

Η επισκευη δεν με ενδιαφερει την ξερω την οδο αν χρειαστει
 
Top Bottom