Bmw F650gs /Dakar Modified, Accessories and Problems

xisor98

Μέλος
Όνομα
Ιασων
Μοτό
BMW F 650 GS 2004
Εγω εβαλα τα χριστουγεννα αυτο εδω Ψυγείο BMW F650GS
ειναι μεταλλικο οπότε θεωρητικα δεν θα κανει τις ρωγμες του γνησιου, αλλα δεν εχει θερμοστατη.
Προς το παρων δουλευει καλα, ο χρονος θα δειξει. Εχει και ταπες αυτο το μαγαζι στα 10 ευρω αν θυμαμαι ( γνησια ειχε 40++), αλλα προσεχε τα bar, μου ειχαν δωσει λαθος.
 

st3rgios

Μέλος
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
gs650 2001
Εγω εβαλα τα χριστουγεννα αυτο εδω Ψυγείο BMW F650GS
ειναι μεταλλικο οπότε θεωρητικα δεν θα κανει τις ρωγμες του γνησιου, αλλα δεν εχει θερμοστατη.
Προς το παρων δουλευει καλα, ο χρονος θα δειξει. Εχει και ταπες αυτο το μαγαζι στα 10 ευρω αν θυμαμαι ( γνησια ειχε 40++), αλλα προσεχε τα bar, μου ειχαν δωσει λαθος.
τα πρωτα r13 σχεδον ολα χαλασαν στα πρωτα 5 -10 χιλ χλμ και βελτιωθηκαν στα επομενα ετη με μια μεταλλικη μπαρα που ενωνει τα δυο αυτια μεταξυ τους.

Ακομη και αυτο βλεπω δεν ειναι η βελτιωμενη εκδοση απλα αντιγραψαν οτι βγαλαν απο πανω απο την μηχανη.

Μηπως εχεις υποψην σου ποιος ειναι ο κατασκευαστης ; ειχε καποια επωνυμια ;
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Εγω εβαλα τα χριστουγεννα αυτο εδω Ψυγείο BMW F650GS
ειναι μεταλλικο οπότε θεωρητικα δεν θα κανει τις ρωγμες του γνησιου, αλλα δεν εχει θερμοστατη.
.
Αν δεν έχει θερμοστάτη, πώς "ελέγχει" την θερμοκρασία του κινητήρα;;;
 

Acevol

Μέλος
Περιοχή
Λευκωσία, Βόλος
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
KTM 790 Adv 2023
Ρε παιδιά ο θερμοστάτης είναι ξεχωριστό ανεξάρτητο part από το ψυγείο. Μεταφέρεις τον θερμοστάτη και όλα τα άλλα εξαρτήματα που έχει το παλιό ψυγείο στο νέο.
 

Ka0s

Μέλος
Όνομα
Ανδρέας
Μοτό
Bmw f650gs 2003
Yamaha T7 2021
Εγω εβαλα τα χριστουγεννα αυτο εδω Ψυγείο BMW F650GS
ειναι μεταλλικο οπότε θεωρητικα δεν θα κανει τις ρωγμες του γνησιου, αλλα δεν εχει θερμοστατη.
Προς το παρων δουλευει καλα, ο χρονος θα δειξει. Εχει και ταπες αυτο το μαγαζι στα 10 ευρω αν θυμαμαι ( γνησια ειχε 40++), αλλα προσεχε τα bar, μου ειχαν δωσει λαθος.
Κι εγώ αυτό είχα βάλει. Το εργοστασιακό τρυπάει κάτω από τον θερμοστάτη μιας και είναι πλαστικό (λολ) ο προηγούμενος ιδιοκτήτης το είχε αλλάξει 2 φορες.
 

Blackfyre

Μέλος
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
BMW F650GS 2005
Έχει κανείς εμπειρία από ζελατίνα MRA Vario; Έχω βάλει αποστάτες στο τιμόνι και με την εργοστασιακή ζελατίνα, που έσπασε από πτώση, έβρισκε το δοχείο υγρών πάνω και δεν έστριβε σωστά η μηχανή.
Έχει αντίστοιχα θέματα αυτή η ζελατίνα; Υπάρχει κάποια καλύτερη πρόταση; Υπόψιν το ύψος μου είναι 1.85 και με τη μαμά είχα θέματα με τον αέρα συν ότι δεν μου έκανε γιατί θέλω μια πιο όρθια για να μπει custom μπαρακι για βάση gps. Οποτε μιας και έσπασε ευκαιρία για αλλαγη:cool:

Και επίσης αν υπάρχει κάποια εναλλακτική πρόταση από barkbusters για χούφτες. Το τιμόνι είναι Renthal χωρίς εσωτερικό σπείρωμα και σκεφτόμουν μήπως μπαίνει από άλλης μηχανής τύπου Africa ή Transalp.
 

endtourista

'' ... ''
Όνομα
ΣΠΥΡΟΣ

Pikinos

Ο Φαρμακοποιος
Περιοχή
Αγια παρασκευη -Αθηνα
Όνομα
Πανος
Μοτό
BMW f800gsa
Είχα αυτή που παραθέτει ο Σπύρος πιο πάνω με χούφτες burkbusters και μπαράκι custom για GPS. Με αποστάτες τιμονιού και τιμόνι rental χωρίς κανένα πρόβλημα.
Για το θέμα στο τιμόνι χωρίς σπείρωμα υπάρχουν έτοιμες λύσεις από την burkbusters ρώτα στον Γεωργοπουλο που τις φέρνει.


Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Blackfyre

Μέλος
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
BMW F650GS 2005
Pikinos το εχω δει το μηχανακι σου και τις μετατροπές που εχεις κανει, και ομολογουμένως είναι πολύ ωραία η δουλειά που του εχεις κανει. Στην αρχή για mpf πήγαινα αλλά το ξανασκεφτηκα γιατί άκουσα κάποια αρνητικά σχόλια στην ποιότητα. Ανάμεσα σε αυτή που έχεις βάλει και της mra είμαι ακόμα.
Επίσης για τα barkbusters ξέρω οτι προσφέρει λύσεις, απλα ψάχνω να δω αν υπάρχει κάτι πιο οικονομικό, πχ acerbis ή και σε μεταχειρισμένο από άλλες μηχανές κλπ.
 

Pikinos

Ο Φαρμακοποιος
Περιοχή
Αγια παρασκευη -Αθηνα
Όνομα
Πανος
Μοτό
BMW f800gsa
Μια χαρά είναι η ποιότητα. Και η τιμή!
Το 50αρικο που θα γλιτώσεις από την ζελατίνα το βάζεις στις χούφτες
Την είχα 5χρονια και δεν είχε κάνει κιχ ούτε από τούμπες ούτε από τον ήλιο. Συν του ότι παίρνεις την xl που είναι τεράστια και στην κόβει στα μέτρα σου.


Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

christoslazy

Bad habits die hard
Περιοχή
Larisa
Όνομα
Christos Lazidis
Μοτό
BMW F650GS DAKAR 2005
KAWASAKI ZZR 600 2006 Black UK edition
Οικονομική εγχώρια πρόταση:

Η φωτό Νο5 είναι η μηχανή μου όταν είχα πάει πριν 10+ χρόνια. Μόνο που φορούσα τη γνήσια wunderlich ζελατίνα και όχι τη δίκη του και τότε αν θυμάμαι καλά, πήγα να πάρω το σπόιλερ της ίδιας εταιρίας που είχε αντιγράψει με επιτυχία. Ας είναι, δεν πειράζει. Έτσι κι αλλιώς και αυτήν την πετύχαινε με ακρίβεια αλλά και σε άλλη ζελατίνα που είχα πάρει από εκεί, ήμουν ευχαριστημένος.

Τελικά η wunderlich έσπασε σε πτώση και δεν την έχω πλέον. Την αντικατέστησα με MRA VARIO αλλά δεν είμαι απόλυτα ικανοποιημένος γιατί με το σπόιλερ σηκωμένο λυγίζει από κάποια ταχύτητα και μετά. Για να το διορθώσω έκανα πατέντα με μεταλλικά λαμακια ως ενίσχυση.

Για χώμα πάντως η γνήσια του Dakar (2 spark) νομίζω είναι καλύτερη. Αλλά και στην εθνική αν φοράς ωτοασπίδες.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 

Acevol

Μέλος
Περιοχή
Λευκωσία, Βόλος
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
KTM 790 Adv 2023
Καλησπέρα,

Ξέρει κάποιος που μπορεί να οφείλετε το κόμπιασμα στο γκάζι από τις 1500 στροφές με απότομο άνοιγμα του; Αν ανοίξω το γκάζι απαλά όλα καλά. Αν το ανοίξω απότομα κομπιάζει σαν να πνίγεται. Να ενημερώσω ότι προσφάτως άλλαξα εξάτμιση (τελικό) από εργοστασιακή σε μία πιο sport με καταλύτη όμως, ενώ έχω αλλάξει,spark με iridium, Φίλτρο αέρα πριν 4000χιλ., και φίλτρο βενζίνης.
 
Τελευταία επεξεργασία:

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Καλησπέρα,

Ξέρει κάποιος που μπορεί να οφείλετε το κόμπιασμα στο γκάζι από τις 1500 στροφές με απότομο άνοιγμα του; Αν ανοίξω το γκάζι απαλά όλα καλά. Αν το ανοίξω απότομα κομπιάζει σαν να πνίγεται. Να ενημερώσω ότι προσφάτως άλλαξα εξάτμιση (τελικό) από εργοστασιακή σε μία πιο sport με καταλύτη όμως, ενώ έχω αλλάξει,spark με iridium, Φίλτρο αέρα πριν 4000χιλ., και φίλτρο βενζίνης.
Την έχω πατήσει με μπουζί ιριδίου στο δικό μου (950 Adv) το οποίο δεν δούλευε με αυτά.
Είχες παρατηρήσει και πριν την αλλαγή της εξάτμισης κάτι τέτοιο?
 

Acevol

Μέλος
Περιοχή
Λευκωσία, Βόλος
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
KTM 790 Adv 2023
Την έχω πατήσει με μπουζί ιριδίου στο δικό μου (950 Adv) το οποίο δεν δούλευε με αυτά.
Είχες παρατηρήσει και πριν την αλλαγή της εξάτμισης κάτι τέτοιο?
Μέχρι και μετά την αλλαγή δεν έκανε πρόβλημα. Όταν μπήκε ο καταλύτης νομίζω το ξεκίνησε.
 

Acevol

Μέλος
Περιοχή
Λευκωσία, Βόλος
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
KTM 790 Adv 2023
Θα δοκιμάσω να κάνω Reset Adaptation. Δεν είχα σκεφτεί ότι μετά από αλλαγή εξαρτημάτων θα πρέπει να γίνει.

Αν κάποιος έχει να προτείνει κάτι άλλο με ενημερώνει.
 

christoslazy

Bad habits die hard
Περιοχή
Larisa
Όνομα
Christos Lazidis
Μοτό
BMW F650GS DAKAR 2005
KAWASAKI ZZR 600 2006 Black UK edition
Θα δοκιμάσω να κάνω Reset Adaptation. Δεν είχα σκεφτεί ότι μετά από αλλαγή εξαρτημάτων θα πρέπει να γίνει.

Αν κάποιος έχει να προτείνει κάτι άλλο με ενημερώνει.
Ναι βοηθάει το ρισετ μετά από αλλαγές. Έχεις GS911 ή έστω κλώνο;


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 
Top Bottom