Bmw F650gs /Dakar Modified, Accessories and Problems

Acevol

Μέλος
Περιοχή
Λευκωσία, Βόλος
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
KTM 790 Adv 2023
Νομίζω είναι τυπική συμπεριφορά, η έξοδος του ανορθωτή να ανεβαίνει αρχικά με την άνοδο των στροφών και στη συνέχεια να πέφτει. Εσένα, μέγιστη έξοδος στο ρελαντί και συνεχώς μείωση από εκεί και πάνω;


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
Ακριβώς. Πριν κανένα μήνα όμως συνέβαινε ακριβώς το αντίθετο.
 

christoslazy

Bad habits die hard
Περιοχή
Larisa
Όνομα
Christos Lazidis
Μοτό
BMW F650GS DAKAR 2005
KAWASAKI ZZR 600 2006 Black UK edition
Ακριβώς. Πριν κανένα μήνα όμως συνέβαινε ακριβώς το αντίθετο.
Μου φαίνεται περίεργο, μόνο και μόνο επειδή το δικό μου έχει αν θυμάμαι τη συμπεριφορά που περίγραψα. Θα το παρατηρήσω όμως.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 

Acevol

Μέλος
Περιοχή
Λευκωσία, Βόλος
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
KTM 790 Adv 2023
Φίλοι μου σας χαιρετώ,

Θέλω για άλλη μία φορά τις γνώσεις σας.

Θέμα μπαταρία-δυναμός-ανορθωτής.

Όταν είναι σβηστή η μηχανή η τάση είναι στα 13.6V. (Έχω φροντίσει να την φορτίσω πριν κάνω τις συγκεκριμένες μετρήσεις).

Όταν μιζάρω η τάση πέφτει στα 11.5V και μετά ξανά ανεβαίνει στα 14V.

Τέλος όταν ανεβάζω στροφές η τάση πέφτει μέχρι και τα 13.4V. Όσο πιο πολλές στροφές τόσο πιο πολύ πέφτει.

Μέχρι πριν λίγο καιρό συνέβαινε ακριβώς το αντίθετο. Στο ρελαντί η τάση ήταν γύρω στα 13V και όταν ανέβαζα στροφές ανέβαινε και η τάση μέχρι και τα 14.1V

Τι μπορεί να σημαίνει αυτό;

Η μπαταρία είναι 2 χρονών με υγρά.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια σας.
Καλημέρα.

Επιπρόσθετα ευρήματα.

1. Ο ανορθωτής μετά από 2-3 λεπτά λειτουργίας της μηχανής, ψήνει αυγά.

2. Κατά την λειτουργία του κινητήρα αν αφαιρέσω τον αρνητικό πόλο, σβήνει η μηχανή.

3. Μέτρησα τον ανορθωτή με πολύμετρο και πήρα τιμές από το Diode Function από .492 έως .498 σε όλους τους συνδυασμούς. Σε ανάποδη σύνδεση (Δηλαδή θετικό με θετικό ή αρνητικό με αρνητικό δεν πήρα ένδειξη.
 
Τελευταία επεξεργασία:

christoslazy

Bad habits die hard
Περιοχή
Larisa
Όνομα
Christos Lazidis
Μοτό
BMW F650GS DAKAR 2005
KAWASAKI ZZR 600 2006 Black UK edition
Καλημέρα.

Επιπρόσθετα ευρήματα.

1. Ο ανορθωτής μετά από 2-3 λεπτά λειτουργίας της μηχανής, ψήνει αυγά.

2. Κατά την λειτουργία του κινητήρα αν αφαιρέσω τον αρνητικό πόλο, σβήνει η μηχανή.

3. Μέτρησα τον ανορθωτή με πολύμετρο και πήρα τιμές από το Diode Function από .492 έως .498 σε όλους τους συνδυασμούς. Σε ανάποδη σύνδεση (Δηλαδή θετικό με θετικό ή αρνητικό με αρνητικό δεν πήρα ένδειξη.
Για το πρώτο και τρίτο μπορείς να αναζητήσεις φυσιολογικές τιμές λειτουργίας και να κρίνεις. Ο ανορθωτής σίγουρα ζεσταίνεται αλλά νομίζω όχι τόσο πολύ. Κρατάω επιφύλαξη όμως. Το 2ο είναι απόλυτα φυσιολογικό. Το δικό σου που έχει τον ανορθωτή; Πίσω από τον κινητήρα ή στο πλάι;


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 

Acevol

Μέλος
Περιοχή
Λευκωσία, Βόλος
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
KTM 790 Adv 2023
Για το πρώτο και τρίτο μπορείς να αναζητήσεις φυσιολογικές τιμές λειτουργίας και να κρίνεις. Ο ανορθωτής σίγουρα ζεσταίνεται αλλά νομίζω όχι τόσο πολύ. Κρατάω επιφύλαξη όμως. Το 2ο είναι απόλυτα φυσιολογικό. Το δικό σου που έχει τον ανορθωτή; Πίσω από τον κινητήρα ή στο πλάι;


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
Κάτω από τον κινητήρα δεξιά μπροστά.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

christoslazy

Bad habits die hard
Περιοχή
Larisa
Όνομα
Christos Lazidis
Μοτό
BMW F650GS DAKAR 2005
KAWASAKI ZZR 600 2006 Black UK edition
Κάτω από τον κινητήρα δεξιά μπροστά.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ρώτησα γιατί στα πρώτα μοντέλα το είχε πίσω από τον κινητήρα και είναι κλασσικη μοντα η μεταφορά του μπροστά για καλύτερη ψύξη.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 

CrazyMits

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
BMW F650GS 01'
Έχω δει να το βάζουν στο πλάι δεξια. Υπάρχει νομίζω και κωδικός για τη βάση που πρέπει να βάλεις έξτρα. Είναι ακόμα καλύτερα.
Το δικό μου το έχει κάτω δεξιά επίσης μοντέλο του 01'
 

CrazyMits

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
BMW F650GS 01'
Μόλις το έψαξα λιγο.
Βάζεις τη βάση από το xcountry . Θέλει κάνα πόντο κόψιμο μάλλον.
Bracket BMW Part No - 62167696798

Μπαίνει στο πλάι όπως στη φωτογραφία και βοηθάει πάρα πολύ μπαταρία και ανορθωτη. Έχω σκοπό να το κάνω και γω στο μέλλον.

Αλλαγή θέσης
 

Vagelis84

Μέλος
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW f650gs Dakar
Καλησπέρα παιδιά
Έχει βρει κανείς καμιά πατέντα για το ραουλο της αλυσιδας;;
Στη bmw έχει 100ευρω.
 

christoslazy

Bad habits die hard
Περιοχή
Larisa
Όνομα
Christos Lazidis
Μοτό
BMW F650GS DAKAR 2005
KAWASAKI ZZR 600 2006 Black UK edition
Καλησπέρα παιδιά
Έχει βρει κανείς καμιά πατέντα για το ραουλο της αλυσιδας;;
Στη bmw έχει 100ευρω.
Καλησπέρα.

Δοκίμασα ένα επώνυμο after πριν κάποια χρόνια, αλλά έκανε αρκετό θόρυβο και ξανά έβαλα το παλιο παρότι φθαρμένο (τώρα ακόμα χειρότερο). Το ότι δε δούλεψε αυτό δε σημαίνει ότι δε δουλεύει κανένα. Αρκεί να βρεθεί το κατάλληλο. Κι εγώ το ψάχνω.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 

labros

Μέλος
Περιοχή
Ιλιον - Τζουμέρκα
Όνομα
Λάμπρος
Μοτό
Ντακαρίσιο
Καλησπέρα παιδιά
Έχει βρει κανείς καμιά πατέντα για το ραουλο της αλυσιδας;;
Στη bmw έχει 100ευρω.
Αν εχεις το ράουλο με τα ρουλεμαν του πηγαινε σε μαγαζί με υλικά υδραυλικου να σου δωσει κομματακια απο σωληνες πλαστικους pvc π.χ. κοντινων διαφορετικων διατομων οπου θα σφηνωσεις
το ενα μεσα στο αλλο και θα αποκαταστησεις το λαστιχένιο κομματι που καταστραφηκε.
Μεχρι και σε μαγαζια με ειδη κιγκαλεριας μπορεις να παρεις κυλινδρικό σκληρο τεφλον που χρησιμοποιούν στι; συρόμενες αυλόπορτες-γκαραζόπορτες .

Ας την bmw να κουρεύεται...
 

Vagelis84

Μέλος
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW f650gs Dakar
Καλησπέρα.

Δοκίμασα ένα επώνυμο after πριν κάποια χρόνια, αλλά έκανε αρκετό θόρυβο και ξανά έβαλα το παλιο παρότι φθαρμένο (τώρα ακόμα χειρότερο). Το ότι δε δούλεψε αυτό δε σημαίνει ότι δε δουλεύει κανένα. Αρκεί να βρεθεί το κατάλληλο. Κι εγώ το ψάχνω.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
Εμένα εχει
Αν εχεις το ράουλο με τα ρουλεμαν του πηγαινε σε μαγαζί με υλικά υδραυλικου να σου δωσει κομματακια απο σωληνες πλαστικους pvc π.χ. κοντινων διαφορετικων διατομων οπου θα σφηνωσεις
το ενα μεσα στο αλλο και θα αποκαταστησεις το λαστιχένιο κομματι που καταστραφηκε.
Μεχρι και σε μαγαζια με ειδη κιγκαλεριας μπορεις να παρεις κυλινδρικό σκληρο τεφλον που χρησιμοποιούν στι; συρόμενες αυλόπορτες-γκαραζόπορτες .

Ας την bmw να κουρεύεται...
Να σου πω και γω αυτό σκέφτηκα να πάρω ένα τέτοιο ραουλο τεφλον με 1.5 ευρώ που βρίσκω και να το κατεβάσω στον τόρνο
 

Ka0s

Μέλος
Όνομα
Ανδρέας
Μοτό
Bmw f650gs 2003
Yamaha T7 2021

Acevol

Μέλος
Περιοχή
Λευκωσία, Βόλος
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
KTM 790 Adv 2023
:ll: Έφαγα ένα άγχος. Μέχρι και στα PARTS της BMW κοίταξα. Δείχνουν το σχήμα του ράουλου αλλά κωδικό δεν έχει.

Σε ευχαριστώ φίλε μου για την άμεση απάντηση σου.
 

Acevol

Μέλος
Περιοχή
Λευκωσία, Βόλος
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
KTM 790 Adv 2023
Καλησπέρα παιδιά
Έχει βρει κανείς καμιά πατέντα για το ραουλο της αλυσιδας;;
Στη bmw έχει 100ευρω.

Πάρε από εδώ ένα να μην τα κλαις τα λεφτά σου.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW

christoslazy

Bad habits die hard
Περιοχή
Larisa
Όνομα
Christos Lazidis
Μοτό
BMW F650GS DAKAR 2005
KAWASAKI ZZR 600 2006 Black UK edition
Καλησπέρα παιδιά
Έχει βρει κανείς καμιά πατέντα για το ραουλο της αλυσιδας;;
Στη bmw έχει 100ευρω.
Παρακινούμενος από το ποστ και διαβάζοντας και τις απαντήσεις των υπολοίπων αποφάσισα ότι ήρθε η ώρα να δραστηριοποιηθώ.


Με το (υπερβολικά) φθαρμένο ράουλο ανα χείρας, ψώνισα τα δυο εσωτερικά ρουλεμάν. 6€ έκαστο σε καλής ποιότητας ΝΚΕ

Επίσης βρήκα και αυτό το ραουλο απο τεφλόν ίδιας εξωτερικής διαμέτρου (2€) για να τα πάω στο μηχανουργο να τα ταιριάξει στον τόρνο και την πρέσα.

Ο μηχανουργός πρότεινε τη χρήση μαύρου τεφλον ως πιο ανθεκτικού, έναντι χαμηλού αντιτίμου και το δέχτηκα (και για λόγους καλύτερης αισθητικής).
Βέβαια ο μάστορας ίσως δεν είχε πιει καφέ ή είχε μαλώσει με τη γυναίκα του πιο πριν γιατί σήμερα που πηγα να παραλάβω αντίκρισα αυτό:

Αναπαρήγαγε στο τόρνο και τη φθορά για να μη χρειαστεί να τη κάνω εγώ :) ; Anyway, μάλλον φταίω κι εγώ που δεν το ξεκαθάρισα αλλά νόμιζα πως ήταν προφανές ότι οι αυλακώσεις έγιναν λόγο φθοράς και δεν προβλέπονται σχεδιαστικά.

Αύριο θα πάω να πάρω το σωστό.

Problem solved.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 

Vagelis84

Μέλος
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW f650gs Dakar
Παρακινούμενος από το ποστ και διαβάζοντας και τις απαντήσεις των υπολοίπων αποφάσισα ότι ήρθε η ώρα να δραστηριοποιηθώ.


Με το (υπερβολικά) φθαρμένο ράουλο ανα χείρας, ψώνισα τα δυο εσωτερικά ρουλεμάν. 6€ έκαστο σε καλής ποιότητας ΝΚΕ

Επίσης βρήκα και αυτό το ραουλο απο τεφλόν ίδιας εξωτερικής διαμέτρου (2€) για να τα πάω στο μηχανουργο να τα ταιριάξει στον τόρνο και την πρέσα.

Ο μηχανουργός πρότεινε τη χρήση μαύρου τεφλον ως πιο ανθεκτικού, έναντι χαμηλού αντιτίμου και το δέχτηκα (και για λόγους καλύτερης αισθητικής).
Βέβαια ο μάστορας ίσως δεν είχε πιει καφέ ή είχε μαλώσει με τη γυναίκα του πιο πριν γιατί σήμερα που πηγα να παραλάβω αντίκρισα αυτό:

Αναπαρήγαγε στο τόρνο και τη φθορά για να μη χρειαστεί να τη κάνω εγώ :) ; Anyway, μάλλον φταίω κι εγώ που δεν το ξεκαθάρισα αλλά νόμιζα πως ήταν προφανές ότι οι αυλακώσεις έγιναν λόγο φθοράς και δεν προβλέπονται σχεδιαστικά.

Αύριο θα πάω να πάρω το σωστό.

Problem solved.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
Καλησπέρα φίλε μου.
Και γω το έβγαλα σήμερα και το πήγα σε μηχανουργείο. Μου έφτιαξε από τεφλον μαύρο χρησιμοποίησε τα ίδια ρουλεμαν.
Κόστος 30 ευρώ και δεν ακούγεται τπτ και δεν θα χρειαστεί και ποτέ αλλαγή ξανά πιστεύω.
Μπέκας Ν. Κόσμος Θρασύβουλου 22
Συστήμενος πήγα από Παρασκευά boxer garage
 
Top Bottom