Bmw F650gs /Dakar Modified, Accessories and Problems

christoslazy

Bad habits die hard
Περιοχή
Larisa
Όνομα
Christos Lazidis
Μοτό
BMW F650GS DAKAR 2005
KAWASAKI ZZR 600 2006 Black UK edition
Καλησπέρα φίλε μου.
Και γω το έβγαλα σήμερα και το πήγα σε μηχανουργείο. Μου έφτιαξε από τεφλον μαύρο χρησιμοποίησε τα ίδια ρουλεμαν.
Κόστος 30 ευρώ και δεν ακούγεται τπτ και δεν θα χρειαστεί και ποτέ αλλαγή ξανά πιστεύω.
Μπέκας Ν. Κόσμος Θρασύβουλου 22
Συστήμενος πήγα από Παρασκευά boxer garage
Τα ρουλεμάν προτίμησα να τα αλλάξω γιατί ένιωθα ένα ανεπαίσθητο κόμπιασμα στην περιστροφή. Για τη χρήση που προορίζονται θα μπορούσαν μα μείνουν αλλά προτίμησα να τα ανανεώσω. Κάπου τόσο θα βγει και σε μένα αλλά μαζί με τα ρουλεμάν. Στη Λάρισα η δουλειά.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 
Τελευταία επεξεργασία:

Vagelis84

Μέλος
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW f650gs Dakar
Μια χαρά καλά έκανες και εγώ αν είχα χρόνο θα τα άλλαζα ότι αλλάζεις καλό είναι αλλά σκέψου πήγα και μέσα σε 25λεπτα μου το έφτιαξε το πρεσαρε και το βάλαμε
Ο βραχνάς είναι αλλού να βάλω εξάτμιση η θα δουλεύει χάλια και θα κάνει θόρυβο φουλ.
Πραγματικά αυτό το μηχανάκι σε θέμα εξάτμισης είναι μυστήριο...
 

christoslazy

Bad habits die hard
Περιοχή
Larisa
Όνομα
Christos Lazidis
Μοτό
BMW F650GS DAKAR 2005
KAWASAKI ZZR 600 2006 Black UK edition
Μια χαρά καλά έκανες και εγώ αν είχα χρόνο θα τα άλλαζα ότι αλλάζεις καλό είναι αλλά σκέψου πήγα και μέσα σε 25λεπτα μου το έφτιαξε το πρεσαρε και το βάλαμε
Ο βραχνάς είναι αλλού να βάλω εξάτμιση η θα δουλεύει χάλια και θα κάνει θόρυβο φουλ.
Πραγματικά αυτό το μηχανάκι σε θέμα εξάτμισης είναι μυστήριο...
Νομίζω ότι εξάτμιση και να βάλεις θα κάνει από πολύ έως υπερβολικό θορυβο. Έχω μια κινεζική με χειροποίητο συνδετηριο. Δουλεύει καλύτερα αλλά κάνει ενοχλητικό θόρυβο ειδικά χωρίς σιγαστήρα. Βέβαια δείχνει πολύ ωραία. Λόγω θορύβου ωστόσο, κοιτάω να βρω κανένα πιο ογκώδες τελικό (τιτανίου κατά προτίμηση) για να μετριάσω το θορυβο.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 

Vagelis84

Μέλος
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW f650gs Dakar
Νομίζω ότι εξάτμιση και να βάλεις θα κάνει από πολύ έως υπερβολικό θορυβο. Έχω μια κινεζική με χειροποίητο συνδετηριο. Δουλεύει καλύτερα αλλά κάνει ενοχλητικό θόρυβο ειδικά χωρίς σιγαστήρα. Βέβαια δείχνει πολύ ωραία. Λόγω θορύβου ωστόσο, κοιτάω να βρω κανένα πιο ογκώδες τελικό (τιτανίου κατά προτίμηση) για να μετριάσω το θορυβο.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
Ναι όντως αυτό έχω καταλάβει πολύ θορυβώδες και δεν καταλαβαίνω γιατί, ίσως λόγω υψηλης συμπίεσης τι να πω...
Σκέφτομαι να κάνω καμια τρύπα στο καζανάκι το μαμά το δεξί όμως όχι τον καταλύτη που κάνουν όλοι.
 

christoslazy

Bad habits die hard
Περιοχή
Larisa
Όνομα
Christos Lazidis
Μοτό
BMW F650GS DAKAR 2005
KAWASAKI ZZR 600 2006 Black UK edition
Ναι όντως αυτό έχω καταλάβει πολύ θορυβώδες και δεν καταλαβαίνω γιατί, ίσως λόγω υψηλης συμπίεσης τι να πω...
Σκέφτομαι να κάνω καμια τρύπα στο καζανάκι το μαμά το δεξί όμως όχι τον καταλύτη που κάνουν όλοι.
Το δεξί είναι ελεύθερο, δε χρειάζεται τρύπα. Άνοιγμα κάνουν στο αριστερό. Στο διαδίκτυο θα βρεις οδηγίες. Το είχα κάνει κι εγώ πριν 10 χρόνια περίπου. Εναλλακτικά μπορείς να αφαιρέσεις τελείως το δεξί καζανάκι (το είχα και έτσι κανα χρόνο περίπου).


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 

mikechios

Μέλος
Όνομα
mikechios
Μοτό
Bmw f650gs Dakar
Καλησπέρα,μιας που ήμουν άτακτο παιδί και αγόρασα ένα χωραφακι ,ψάχνω για αριστερό καθρέφτη..ίσως είναι και ευκαιρία να ψαχτω και για λεντ φλας αντί να το επισκευάσω το αριστερό,έχετε να προτείνετε κάτι;
 

Acevol

Μέλος
Περιοχή
Λευκωσία, Βόλος
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
KTM 790 Adv 2023
Καλησπέρα,μιας που ήμουν άτακτο παιδί και αγόρασα ένα χωραφακι ,ψάχνω για αριστερό καθρέφτη..ίσως είναι και ευκαιρία να ψαχτω και για λεντ φλας αντί να το επισκευάσω το αριστερό,έχετε να προτείνετε κάτι;
Για τα LED Flash θα χρειαστείς και LED Flasher.
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Οπότε παμς για απλα
Αν δεν βαλεις φλασερ για λεντ τοτε τα φλας απλα θα αναβοσβηνουν πιο γρηγορα
Παντως φλασερ για λεντ μπορεις να βρεις με κοστος ισως και κατω απο 10 ευρω απο ασια μερια
Ενναλακτικα μπορεις να προσθεσεις απο μια αντισταση σε καθε λεντ φλας
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Απλά για την πληροφορία : το γρήγορο άναψε σβήσε αποτελεί λειτουργία ασφαλείας των φλας έτσι ώστε για να ειδοποιήσει ότι κάποια λάμπα είναι καμμένη. Το ρελέ είναι κατασκευασμένο επίτηδες ώστε με μεταβολή του ρεύματος να αλλάζει η συχνότητα.
 

CrazyMits

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
BMW F650GS 01'
Θα μπορούσες να δοκιμάσεις καποιου είδους πλαστικό σε καποιο μηχανουργείο(δεν ξερω αν θα ασχοληθούν ομως) ή να σου φτιαξει κάποιος με 3D printer σε ABS πλαστικο ας πουμε.
 

xisor98

Μέλος
Όνομα
Ιασων
Μοτό
BMW F 650 GS 2004
Καλημερα, αλλαξα προσφατα την μανετα του φρενου μιας και η παλια ειχε στραβωσει, και η καινουρια ειναι πολυ σκληρη και αποτομη. Τι μπορει να φταιει ( μιας και δεν ειναι με ντιζα οπως του συμπλεκτη). Ιδανικα θα ηθελα να την χαλαρωσω καπως, γιατι οδηγικα με ενοχλει. Υπαρχει και περιπτωση να ειναι οτι εχω συνηθισει κανα 3μηνο την στραβωμενη μανετα, αλλα δεν νομιζα να ηταν παλια τοσο σκληρη.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Καλημερα, αλλαξα προσφατα την μανετα του φρενου μιας και η παλια ειχε στραβωσει, και η καινουρια ειναι πολυ σκληρη και αποτομη. Τι μπορει να φταιει ( μιας και δεν ειναι με ντιζα οπως του συμπλεκτη). Ιδανικα θα ηθελα να την χαλαρωσω καπως, γιατι οδηγικα με ενοχλει. Υπαρχει και περιπτωση να ειναι οτι εχω συνηθισει κανα 3μηνο την στραβωμενη μανετα, αλλα δεν νομιζα να ηταν παλια τοσο σκληρη.
Μήπως έχεις σφίξει πολύ την βίδα στερέωσής της?
 

xisor98

Μέλος
Όνομα
Ιασων
Μοτό
BMW F 650 GS 2004
Την χαλαρωσα λιγο, δεν ειδα καμια αισθητη διαφορα μπορω να πω στην αισθηση του φρενου, θα ενημερωσω οταν την κινησω αν αλλαξε κατι, ευχαριστω πολυ.
 

nikosmec

Μέλος
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F650GS, Yamaha SRX400,
Καλησπέρα,μιας που ήμουν άτακτο παιδί και αγόρασα ένα χωραφακι ,ψάχνω για αριστερό καθρέφτη..ίσως είναι και ευκαιρία να ψαχτω και για λεντ φλας αντί να το επισκευάσω το αριστερό,έχετε να προτείνετε κάτι;
Για να δουλέψει με led φλας το F650GS θέλει και πατέντα στο λαμπάκι της ένδειξης φλας στο καντραν. Lόγω σχεδίασης της καλωδίωσης αμα βάλεις λεντ θα ανάβουν όλα μαζι και πρέπει να τοποθετηθούν δύο δίοδοι. Υπάρχουν οι σχετικές πληροφορίες στο F650.Crossroadz.
 

Acevol

Μέλος
Περιοχή
Λευκωσία, Βόλος
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
KTM 790 Adv 2023
Για να δουλέψει με led φλας το F650GS θέλει και πατέντα στο λαμπάκι της ένδειξης φλας στο καντραν. Lόγω σχεδίασης της καλωδίωσης αμα βάλεις λεντ θα ανάβουν όλα μαζι και πρέπει να τοποθετηθούν δύο δίοδοι. Υπάρχουν οι σχετικές πληροφορίες στο F650.Crossroadz.
Ο λόγος που θέλει επίσης διόδους και ο αρνητικός πάνω στο σασί της μηχανής είναι διότι το λαμπάκι led δεν λειτουργεί με ανάποδη καλωδίωση όπως τα συμβατικά.
 

xisor98

Μέλος
Όνομα
Ιασων
Μοτό
BMW F 650 GS 2004
Χθες που την εβγαλα βολτα τελικα, νομιζω ειναι καλυτερα το φρενο. Η μανετα ειναι ολοιδια με την γνησια, απλα οχι brembo
 
Top Bottom