Bmw F650gs /Dakar Modified, Accessories and Problems

petros KLR

Μέλος
Περιοχή
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Όνομα
ΠΕΤΡΟΣ
Μοτό
KAWASAKI KLR 650
Aprilia pegaso 650
Εγω με μονομπουζο του 02 κάνω 290-300 χλμ με 13 λίτρα γέμισμα.
Οικονομικό.....με 13 λίτρα το κουλούρι κάνει 250-260..max...
Έτσι ενημερωτικά...ο μπιγκουλας Λάμπρο πόσο έκαιγε..;;;;
 

Varonos

Μέλος
Περιοχή
Ηλιούπολη
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
BMW F 650 GS Dakar
Φτάνω στο γκαράζ παρκάρω την καλή μου και να σου μια μυρωδιά καμμένου στη αρχή του όμως, αν βοηθάει η περιγραφή.....τι σκ@τα λέω από το μούτρο ερχεται...να μην σας τα ζαλίζω, πιάνω την φύσα της λάμπας (μπροστά επαναλαμβάνω) ζεμάταγε....δεν είχα χρόνο να ασχοληθώ την στιγμή εκείνη (πριν καμια ώρα). Όταν κατέβω γκαράζ θα βγάλω την φύσα να δω σε τι κατάσταση είναι.
Υπάρχει ιστορικό με πρόβλημα ανάλογο;
 

Vagelis84

Μέλος
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW f650gs Dakar
Περί κατανάλωσης:
Πόσα χλμ κάνετε με γεμάτο ρεζεβουάρ πριν την αφή της λυχνίας της ρεζέρβας;;;
/// Β
3.9 l/100 σ ταξίδι 100-120
4,2-4.5 νορμάλ εντός πόλης
5.2 εντός πόλης με ταρζανιες
2μπουζο Ντακάρ με 99κ χλμ και φίλτρο DNA με MIitas e07+ πίσω e07 μπροστά με 34psi και 16/47 μαμά βήμα
 

christoslazy

Bad habits die hard
Περιοχή
Larisa
Όνομα
Christos Lazidis
Μοτό
BMW F650GS DAKAR 2005
KAWASAKI ZZR 600 2006 Black UK edition
Φτάνω στο γκαράζ παρκάρω την καλή μου και να σου μια μυρωδιά καμμένου στη αρχή του όμως, αν βοηθάει η περιγραφή.....τι σκ@τα λέω από το μούτρο ερχεται...να μην σας τα ζαλίζω, πιάνω την φύσα της λάμπας (μπροστά επαναλαμβάνω) ζεμάταγε....δεν είχα χρόνο να ασχοληθώ την στιγμή εκείνη (πριν καμια ώρα). Όταν κατέβω γκαράζ θα βγάλω την φύσα να δω σε τι κατάσταση είναι.
Υπάρχει ιστορικό με πρόβλημα ανάλογο;
Μου έχει τύχει μια φορά με λάμπα Philips Motovision (αν θυμάμαι καλά το όνομα της).

Πέταξα την λάμπα, άλλαξα φυσα γιατί την έλιωσε και ποτέ ξανά.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 

christoslazy

Bad habits die hard
Περιοχή
Larisa
Όνομα
Christos Lazidis
Μοτό
BMW F650GS DAKAR 2005
KAWASAKI ZZR 600 2006 Black UK edition
Για λάμπα Η4 έχετε καταλήξει σε κάποια που σας ικανοποιεί ως προς τη δέσμη και την ένταση της; (αλογόνου ή led)
Λάμπρο έχω δοκιμάσει αρκετές λύσεις, αλλά νομίζω μια καλή LED λάμπα προσφέρει τα καλύτερα αποτελέσματα.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 

Acevol

Μέλος
Περιοχή
Λευκωσία, Βόλος
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
KTM 790 Adv 2023
Για λάμπα Η4 έχετε καταλήξει σε κάποια που σας ικανοποιεί ως προς τη δέσμη και την ένταση της; (αλογόνου ή led)
Καλημέρα σε όλη την παρέα.

Έγω έχω βάλει αυτή στο link πιο κάτω. Δεν θέλει καμία μετατροπή, τεριάζουν τα καλώδια και δουλεύει σωστά με τον ανακλαστήρα του φαναριού. Πρόσεχε με τις LED λάμπες. Δεν κάνουν όλες.

 

Varonos

Μέλος
Περιοχή
Ηλιούπολη
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
BMW F 650 GS Dakar


Είχε φύγει το λάστιχο και πήρε νερά ή πέρασε πολύ ρεύμα που σημαίνει ότι δεν πάμε καλά…;;;
Η φίσα της λάμπας που σας έγραψα…
 

christoslazy

Bad habits die hard
Περιοχή
Larisa
Όνομα
Christos Lazidis
Μοτό
BMW F650GS DAKAR 2005
KAWASAKI ZZR 600 2006 Black UK edition


Είχε φύγει το λάστιχο και πήρε νερά ή πέρασε πολύ ρεύμα που σημαίνει ότι δεν πάμε καλά…;;;
Η φίσα της λάμπας που σας έγραψα…
Ακριβώς το ίδιο και με τη δίκη μου περίπτωση. Άλλαξα φις (το βρίσκεις παντού σε μαγαζιά με ηλεκτρολογικό υλικό για αυτοκίνητα), άλλαξα και λάμπα και δεν ξαναεμφανίστηκε.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 

Varonos

Μέλος
Περιοχή
Ηλιούπολη
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
BMW F 650 GS Dakar
Ακριβώς το ίδιο και με τη δίκη μου περίπτωση. Άλλαξα φις (το βρίσκεις παντού σε μαγαζιά με ηλεκτρολογικό υλικό για αυτοκίνητα), άλλαξα και λάμπα και δεν ξαναεμφανίστηκε.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
Εύκολη διαδικασία; Φις μόνο αλλάζει εύκολα; Δεν έχω ασχοληθεί αλλά τα χέρια μου δουλεύουν καλά και έξυπνα.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Εύκολη διαδικασία; Φις μόνο αλλάζει εύκολα; Δεν έχω ασχοληθεί αλλά τα χέρια μου δουλεύουν καλά και έξυπνα.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Τα καλώδια των φις ξεκουμπώνουν από την πίσω πλευρά εύκολα πατώντας κάποιο έλασμα στο καθένα με ένα ίσιο κατσαβίδι ώστε να μπορείς να τα τραβήξεις έξω.
Βέβαια σε αυτό που έχει λιώσει πιθανολογώ ότι θα είναι ακόμη πιο εύκολο.
Ελέγχεις τα ελάσματα (ότι θα ασφαλίσουν μετά) και τα καλώδια ότι είναι σε καλή κατάσταση και κουμπωνεις ξανα στο νέο θηλυκό πλαστικό.
 

christoslazy

Bad habits die hard
Περιοχή
Larisa
Όνομα
Christos Lazidis
Μοτό
BMW F650GS DAKAR 2005
KAWASAKI ZZR 600 2006 Black UK edition
Ακριβώς όπως είπε ο Θάνος. Εναλλακτικά αν βαριέσαι, κόβεις όσο πιο κοντά στη φυσα για να μη μειώσεις αισθητά το μηκος των καλωδίων, απογυμνωνεις και συνδέεις τη νέα φυσα που συνηθως έρχεται με καινούρια ελάσματα. Προσεχε μόνο τι θα συνδέσεις που για να έχεις σωστή λειτουργία.

Εναλλακτικά αφού είναι διαλυμένη έτσι όπως έχει καεί, είναι και ψαθυροποιημενη όποτε μπορείς να την συνθλίψεις με μια πένσα σαν καρύδι και να μη χρειάζεται να κόψεις τίποτα. Απλά να κουμπώσεις τη νέα φυσα.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 
Τελευταία επεξεργασία:

Varonos

Μέλος
Περιοχή
Ηλιούπολη
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
BMW F 650 GS Dakar
Ενημερωτικά και μόνο η μοτο είναι νεκρή τελείως, απο εχθές το μεσημέρι μέχρι τώρα.
0 ρεύμα….κλαίω απο τώρα για προπόνηση.
 
Top Bottom