Bmw F650gs /Dakar Modified, Accessories and Problems

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Παιδιά μια χαζή ερώτηση:
Μπορώ να βγάλω εκτός το abs μόνο στο πίσω τροχό;;μεγαλώνοντας την απόσταση του αισθητήρα με τον δικό πχ; Βγάζοντας τον πίσω αισθητήρα μόνο; Ή έτσι θα διαβάσει βλάβη ο εγκέφαλος;
Ευχαριστώ
Θα διαβαζει βλαβη ο εγκεφαλος και δε θα δουλευει πουθενα.
εντελως πληροφοριακα παντως, αν θελεις να το εχεις συνολικα μονιμα απενεργοποιημενο π.χ. για ενα τριημερο στο βουνο, το μονο που εχεις να κανεις ειναι να βαλεις μια μικρη ροδελα αναμεσα στην εδραση του εμπρος αισθητηρα και το πηρουνι.Η αποσταση απο το δαχτυλιδι abs θα μεγαλωσει και θα διαβαζει σφαλμα συνεχως.
 

Varonos

Μέλος
Περιοχή
Ηλιούπολη
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
BMW F 650 GS Dakar
Θα διαβαζει βλαβη ο εγκεφαλος και δε θα δουλευει πουθενα.
εντελως πληροφοριακα παντως, αν θελεις να το εχεις συνολικα μονιμα απενεργοποιημενο π.χ. για ενα τριημερο στο βουνο, το μονο που εχεις να κανεις ειναι να βαλεις μια μικρη ροδελα αναμεσα στην εδραση του εμπρος αισθητηρα και το πηρουνι.Η αποσταση απο το δαχτυλιδι abs θα μεγαλωσει και θα διαβαζει σφαλμα συνεχως.
Ψάχνοντας στο εξωτερικό αυτό βρήκα σαν "μόνιμη" λύση για ένα τριήμερο οπως είπες....
Και κάπου εκεί καταλήγω...
Ευχαριστώ
 
Reactions: kaf

Varonos

Μέλος
Περιοχή
Ηλιούπολη
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
BMW F 650 GS Dakar
Varonos ο διακόπτης του abs στο τιμόνι δεν λειτουργεί;
Δουλεύει δουλεύει, απλά είχα απορία αν μπορώ να απομονώσω μόνο τον πίσω ή αν υπάρχει «ξέγνοιαστη» λύση για δυο τρεις μέρες στο βουνό όπως αναφέραμε πιο πάνω.



Sent from my iPhone using Tapatalk
 

labros

Μέλος
Περιοχή
Ιλιον - Τζουμέρκα
Όνομα
Λάμπρος
Μοτό
Ντακαρίσιο
Ναι όντως , αλλά και για να βγάλεις το αριστερό πλαστικό πρέπει να ανοίξεις και την τάπα του δοχείου λαδιού, τραντζικ. o_O
Τα κάνει όλα κι από λίγο.I love my gs.
Τι γράφωωω, θα μπερδεύει ο Μπιγκουρας.:roflmao:
 
Τελευταία επεξεργασία:

Varonos

Μέλος
Περιοχή
Ηλιούπολη
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
BMW F 650 GS Dakar
Ναι όντως , αλλά και για να βγάλεις το αριστερό πλαστικό πρέπει να ανοίξεις και την τάπα του δοχείου λαδιού, τραντζικ. o_O
Τα κάνει όλα κι από λίγο.I love my gs.
Τι γράφωωω, θα μπερδεύει ο Μπιγκουρας.:roflmao:
Αυτό με το αριστερό πλαστικό είναι όντως τρατζικ!!!
Αλλά όπως αναφέρθηκε abs σε 650 την εποχή του…..
ζύγισμα βάρους λόγο ντεπόζιτου κάτω από την σέλα σε άλλο επίπεδο για την κατηγορία του…
Πολύ το χαίρομαι και ειδικά στο χώμα.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Acevol

Μέλος
Περιοχή
Λευκωσία, Βόλος
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
KTM 790 Adv 2023
Φίλοι μου,

Ακούω από το σημείο που είναι η αντλία της βενζίνης ένα σφύριγμα σαν αυτό που κάνει όταν γυρίζεις το κλειδί στον ON αλλά συνεχές και με πιο μικρή ένταση. Το ακόυτε και εσεις κάποτε ή πάει για απόσυρση η δικιά μου;
 

Varonos

Μέλος
Περιοχή
Ηλιούπολη
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
BMW F 650 GS Dakar
SOS sos

Ψάχνω φίλτρο βενζίνης όχι το μαμα (ακου 190 ευρώ!!!) αρα Bosch
Δεν βρίσκω πουθενά.
Δεν κρατάει ρελαντί. Έχουν αλλαχτεί φίλτρα λαδια φιλτρ ο αέρος μπουζί καθαρίστηκε ψεκασμός καθαρίστηκε βαλβίδα ρελαντί αλλά τίποτα.
Είπα να αλλάξω και φίλτρο βενζίνης που είναι το μαμα επάνω με 90.000χλμ!!!!




Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

zanny

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στάθης
Μοτό
Husqvarna TE630
KTM EXC-F 500
SOS sos

Ψάχνω φίλτρο βενζίνης όχι το μαμα (ακου 190 ευρώ!!!) αρα Bosch
Δεν βρίσκω πουθενά.
Δεν κρατάει ρελαντί. Έχουν αλλαχτεί φίλτρα λαδια φιλτρ ο αέρος μπουζί καθαρίστηκε ψεκασμός καθαρίστηκε βαλβίδα ρελαντί αλλά τίποτα.
Είπα να αλλάξω και φίλτρο βενζίνης που είναι το μαμα επάνω με 90.000χλμ!!!!




Sent from my iPhone using Tapatalk
Έχω από το παλιό δικό μου αυτό. Το είχα αλλάξει προληπτικά, χωρίς να έχει κάποιο πρόβλημα. Αν σου κάνει είναι δικό σου.


Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk
 

labros

Μέλος
Περιοχή
Ιλιον - Τζουμέρκα
Όνομα
Λάμπρος
Μοτό
Ντακαρίσιο
wk69/1 είναι στα 2,5 bar, αν θυμαμε καλά, και είναι η πίεση που δίνει η μαμά για ψεκασμό.
Κοίτα και σε φίλτρο mann, δεν μπορεί να μην υπάρχει, μπες στο site της mann και δες ακριβώς τι δίνει.

Επίσης πριν αλλάξεις αισθητηρα λάμδα , που σίγουρα θα είναι καπνομπαρουτιασμενος , βγάλε τη φισα του, λυστον με ένα 19 Άρι και καθάρισε τον με καθαριστικο καρμπυρατερ-ψεκασμου.
Εάν πας για αλλαγή λάμδα βάλε ngk ,
ψάχνω με part number και από το site του Αυστραλού.

Και αφου κάνεις ολη αυτη τη δουλειά άνοιξε και το τεπόζιτο και καθάρισε ή άλαξε και το φιλτράκι που έχει η τρόμπα βενζίνης μέσα στο τεπόζιτο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Varonos

Μέλος
Περιοχή
Ηλιούπολη
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
BMW F 650 GS Dakar
Ευχαριστώ πολύ !! Αν δεν βρω και το χρειαστώ τελικά θα ενοχλήσω.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
wk69/1 είναι στα 2,5 bar, αν θυμαμε καλά, και είναι η πίεση που δίνει η μαμά για ψεκασμό.
Κοίτα και σε φίλτρο mann, δεν μπορεί να μην υπάρχει, μπες στο site της mann και δες ακριβώς τι δίνει.

Επίσης πριν αλλάξεις αισθητηρα λάμδα , που σίγουρα θα είναι καπνομπαρουτιασμενος , βγάλε τη φισα του, λυστον με ένα 19 Άρι και καθάρισε τον με καθαριστικο καρμπυρατερ-ψεκασμου.
Εάν πας για αλλαγή λάμδα βάλε ngk ,
ψάχνω με part number και από το site του Αυστραλού.

Και αφου κάνεις ολη αυτη τη δουλειά άνοιξε και το τεπόζιτο και καθάρισε ή άλαξε και το φιλτράκι που έχει η τρόμπα βενζίνης μέσα στο τεπόζιτο.
3.5 δινει η μαμα λειτουργια ψεκασμου και λειτουργια πιεσης αντλιας
 

christoslazy

Bad habits die hard
Περιοχή
Larisa
Όνομα
Christos Lazidis
Μοτό
BMW F650GS DAKAR 2005
KAWASAKI ZZR 600 2006 Black UK edition
Σωστά, 3.5 θυμάμαι κι εγώ από μνήμης. Όλες οι λεπτομέρειες και τα εναλλακτικά P/Ns υπάρχουν στο site του Αυστραλού crossroadz.

Στα 90.000 καλό να αλλαχτεί αν και δε νομίζω να φταίει αυτό. Στο μονομπουζα δεν έχω εντρυφήσει αλλά νομίζω υπάρχει και αναβαθμισμένο λογισμικό από την BMW. Ξεκινά με τα πολύ βασικά πάντως και τσέκαρε ότι οι πόλοι είναι καθαροί και οι ακροδέκτες επαρκώς σφιγμένοι.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 

Varonos

Μέλος
Περιοχή
Ηλιούπολη
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
BMW F 650 GS Dakar
Σωστά, 3.5 θυμάμαι κι εγώ από μνήμης. Όλες οι λεπτομέρειες και τα εναλλακτικά P/Ns υπάρχουν στο site του Αυστραλού crossroadz.

Στα 90.000 καλό να αλλαχτεί αν και δε νομίζω να φταίει αυτό. Στο μονομπουζα δεν έχω εντρυφήσει αλλά νομίζω υπάρχει και αναβαθμισμένο λογισμικό από την BMW. Ξεκινά με τα πολύ βασικά πάντως και τσέκαρε ότι οι πόλοι είναι καθαροί και οι ακροδέκτες επαρκώς σφιγμένοι.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
Ολα έχουν καθαριστεί και αλλαχτεί….


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Top Bottom