Bmw F650gs /Dakar Modified, Accessories and Problems

vassat

Μέλος
Περιοχή
Χαλάνδρι
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
F650 GS Dakar MY '03
Sprint ST 1050 MY '06
Ευχαριστώ πολύ !! Αν δεν βρω και το χρειαστώ τελικά θα ενοχλήσω.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Αν δεν βρεθεί, έχω ένα αχρησιμοποίητο.
Είχε αγοραστεί εκ παραδρομής για το σέρβις των 50Κ χλμ, αλλά την ίδια στιγμή είχε αγοραστεί και από τον μηχανικό...
/// Β
 

Varonos

Μέλος
Περιοχή
Ηλιούπολη
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
BMW F 650 GS Dakar
Αν δεν βρεθεί, έχω ένα αχρησιμοποίητο.
Είχε αγοραστεί εκ παραδρομής για το σέρβις των 50Κ χλμ, αλλά την ίδια στιγμή είχε αγοραστεί και από τον μηχανικό...
/// Β
Οκ Βασίλη. Ευχαριστώ. Αύριο πρωι θα ξέρω και τότε θα ενοχλήσω αν χρειαστεί.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

christoslazy

Bad habits die hard
Περιοχή
Larisa
Όνομα
Christos Lazidis
Μοτό
BMW F650GS DAKAR 2005
KAWASAKI ZZR 600 2006 Black UK edition
Έχεις μεράκι για το μηχανάκι σου!
Πόσο πήγε το μαλλί αν επιτρέπεται?
Ωραία Κίνηση,
Με γειές,
κάποιο λινκ του καταστήματος;;;
/// Β
Ευχαριστώ πολύ.

Ισχύει, μου αρέσει πολύ το συγκεκριμένο μηχανάκι, ακόμα και μετά από 12 χρόνια κατοχής του και ετοιμάζονται μερικές ακόμα τροποποιήσεις που θα εξαλείψουν/αμβλύνουν τις αδυναμίες του.

Το συγκεκριμένο αμορτισερ είναι από την Ολλανδική TFX suspension και το πήρα απ’ευθείας από αυτούς.

Είναι ειδική έκδοση με αυξημένη διαδρομή στα 250mm. Το είχε παραγγείλει ένας βρετανός από το advrider με αντιγραφή των σπεκς του WP που έδινε η TOURATECH, αλλά με περισσότερες ρυθμίσεις. Η TFX δεν έχει αυτή την επιλογή στο site (όπου δίνει μόνο την κλασσικη επιλογή στα 210mm διαδρομή) και το P/N μου το έδωσε ο Βρετανός, οπότε έστειλα mail και τους το ζήτησα. Το ενδιαφέρον είναι ότι δεν ζητούν περισσότερα χρήματα για την ειδική έκδοση, όποτε η τιμή είναι ίδια με την απλή και βγαίνει κοντά στα 900€ με έξοδα αποστολης, χωρίς υδραυλική προφόρτιση.

Η τελευταία είναι αναγκαία στα μηχανάκια μας αλλά προκειμένου να γλιτώσω 300€ επέλεξα να μην τη ζητήσω και θα προσαρμόσω με λίγη πατέντα την υδραυλική από το Showa . Το έχω ξανακάνει σε άλλο μηχανάκι και νομίζω ότι γίνεται. Αν όχι, τότε αναγκαστικά θα ξοδευτώ γιατί δεν γίνεται χωρίς.

Το αμορτισερ δε θα μπει άμεσα επάνω, αλλά θα μπει μαζί με το WP EXTREME πηρουνι που είναι σχεδόν έτοιμο (μετά από 3 χρόνια περιστασιακης ενασχολησης) και τον 18αρι τροχό που θα ετοιμαστεί με το κέντρο από τον τροχό από Πήγασο που διακρίνεται στη φωτό (σχεδόν 1 κιλο ελαφρύτερος αλλά ήθελε αποστάτες στον άξονα και στη γραναζιερα) και ένα στεφάνι excel που έχω ήδη προμηθευτεί.

Το μηχανάκι θα ψηλώσει και το διπλό σταντ δε θα λειτουργει αν δεν τροποποιηθεί, οπότε πρέπει να έχω τελειωσει και την επανατοποθέτηση του πλαγιοστατη μιας και κατήργησα το κάτω υποπλαίσιο αρα προσωρινα και τον πλαγιοστατη και το αντικατέστησα με μια ελαφρύτερη ιδιοκατασκευη με μεγαλύτερη απόσταση από το έδαφος.

Τέλος θα μπουν και οι SCHRICK εκκεντροφόροι που έχω στο ράφι να κάθονται εδώ και δυο χρόνια και νομίζω θα είμαι εντάξει.

Αυτά τα λίγα.




Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 

CrazyMits

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
BMW F650GS 01'
Οκ Βασίλη. Ευχαριστώ. Αύριο πρωι θα ξέρω και τότε θα ενοχλήσω αν χρειαστεί.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Αν είσαι Αθηνα σίγουρα σε οποιοδήποτε καλό μαγαζί ανταλλακτικών αυτοκινήτων θα βρείς είτε σε Mann (το κωδικό που έγραψαν παραπάνω)είτε Bosch F 026 403 006. Είναι ο εναλλακτικός του Mann.

Για τα αμορτισέρ έχουμε κωδικούς ή κάποιο link αν είναι εύκολο? Την επιλογή της υδραυλικής προφορτιση την δίνει κατευθείαν στο site? Θα με ενδιέφερε να είναι έτοιμο κομπλέ. Άκυρο τα έχει έτοιμα στο site!
 
Τελευταία επεξεργασία:

christoslazy

Bad habits die hard
Περιοχή
Larisa
Όνομα
Christos Lazidis
Μοτό
BMW F650GS DAKAR 2005
KAWASAKI ZZR 600 2006 Black UK edition
Αν είσαι Αθηνα σίγουρα σε οποιοδήποτε καλό μαγαζί ανταλλακτικών αυτοκινήτων θα βρείς είτε σε Mann (το κωδικό που έγραψαν παραπάνω)είτε Bosch F 026 403 006. Είναι ο εναλλακτικός του Mann.

Για τα αμορτισέρ έχουμε κωδικούς ή κάποιο link αν είναι εύκολο? Την επιλογή της υδραυλικής προφορτιση την δίνει κατευθείαν στο site? Θα με ενδιέφερε να είναι έτοιμο κομπλέ. Άκυρο τα έχει έτοιμα στο site!
Σωστά, τα έχει όλα στο site αλλά εκεί έχει μόνο την στάνταρ έκδοση στα 210mm. Η έκδοση στα 250mm έχει άλλο P/N. Πρέπει να το ξαναδώ γιατί δεν το θυμάμαι.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 

christoslazy

Bad habits die hard
Περιοχή
Larisa
Όνομα
Christos Lazidis
Μοτό
BMW F650GS DAKAR 2005
KAWASAKI ZZR 600 2006 Black UK edition
christoslazy περιμένω φωτορομαντζο...
Ναι όταν τελειώσω θα ανεβάσω περισσότερες λεπτομέρειες, αλλά μου παίρνει πολύ καιρό γιατί δεν έχω αρκετό ελεύθερο χρόνο. Το πηρουνι έχω πόσο καιρό που το λιβανίζω.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 

vassat

Μέλος
Περιοχή
Χαλάνδρι
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
F650 GS Dakar MY '03
Sprint ST 1050 MY '06
Μια ερώτηση για τα εμπρός ελατήρια:
Στο απλό και στο Dakar τοποθετούνται τα ίδια ελατήρια ;;;
Ρωτάω, γιατί πχ στο site της extra products προτείνει ίδιους κωδικούς ελατηρίων OHLINS για το απλό GS και το Dakar.
/// B
 

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
οχι αποκλειεται εχουν διαφορετικο μηκος. διαφορετικο μηκος και ο εσωτερικος αποστατης και το εσωτερικο φυσιγγιο.
μπορεις να βρεις πινακες με τα εργοστασιακα p/n και θα δεις οτι ειναι διαφορετικα. ειχα βρει παλιοτερα πινακα με τα μηκη των ανωτερω εξαρτημαατων οταν εκανα τη μετατροπη στο δικο μου. Δε το βρισκω δυστυχως
 

vassat

Μέλος
Περιοχή
Χαλάνδρι
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
F650 GS Dakar MY '03
Sprint ST 1050 MY '06
το βρηκα στον συνηθη....
GSForkPartsR5.pdf (crossroadz.com.au)
Ευχαριστώ Κωνσταντίνε!
... αν και ομολογώ ότι "χάθηκα" στο crossroadz και δεν βρήκα τα Ρ/Ν, (το λινκ ανακατευθύνει στην αρχική σελίδα), αυτό προτάσσει -και- η "κοινή λογική".
/// Β
 

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Κάνεις κλικ διαδοχικά
Repairs
Suspension repairs
GS fork parts μέσα στο κείμενο
 

vassat

Μέλος
Περιοχή
Χαλάνδρι
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
F650 GS Dakar MY '03
Sprint ST 1050 MY '06
Κάνεις κλικ διαδοχικά
Repairs
Suspension repairs
GS fork parts μέσα στο κείμενο
:ok: !
/// B

ΥΓ Κατόπιν επικοινωνίας με extra products τα ελατήρια της OHLINS είναι τα ίδια και για τις δύο εφαρμογές, ενώ αυτό που αλλάζει είναι το μήκος του αποστάτη,
χωρίς να μεταβάλλεται το μήκος της διαδρομής.
 

christoslazy

Bad habits die hard
Περιοχή
Larisa
Όνομα
Christos Lazidis
Μοτό
BMW F650GS DAKAR 2005
KAWASAKI ZZR 600 2006 Black UK edition
Παρεπιπτόντως, μιας και αναφέρθηκε πολλάκις το crossroadz, o wayneC από το advrider που κατασκεύασε τη σελίδα, ενίοτε ζητάει ενίσχυση γιατί συντηρεί τη σελίδα από χόμπι με δικά του έξοδα, χωρίς να έχει έσοδα από αυτό. Ακόμα και έσοδα να έχει από το εγχείρημα, δε με πειράζει γιατί βρίσκω το σάιτ απίστευτα εξυπηρετικό, πραγματική εγκυκλοπαίδεια για το συγκεκριμένο μηχανάκι και νομίζω θα ήταν κρίμα να κλείσει.

Οπότε νομίζω 1-2€ δωρεά από τους χρήστες της σελίδας μια στο τόσο, δεν είναι μεγάλη υπόθεση.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 
Τελευταία επεξεργασία:

Varonos

Μέλος
Περιοχή
Ηλιούπολη
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
BMW F 650 GS Dakar
Μια ερώτηση για τα εμπρός ελατήρια:
Στο απλό και στο Dakar τοποθετούνται τα ίδια ελατήρια ;;;
Ρωτάω, γιατί πχ στο site της extra products προτείνει ίδιους κωδικούς ελατηρίων OHLINS για το απλό GS και το Dakar.
/// B
Έτσι ακριβώς την πατήσανε από το συγκεκριμένο μαγαζί και μου δώσανε αλλά ελατήρια για ένανTDM κάποτε.
Δεν έγινε επίτηδες, μου τα άλλαξε φυσικά όταν διαπίστωσα ότι κλότσαγε το μπροστινό στα πρώτα χλμ. Αλλά υπάρχει ένα μπέρδεμα με τους κωδικούς του διακρίνω….


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Varonos

Μέλος
Περιοχή
Ηλιούπολη
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
BMW F 650 GS Dakar
vassat Σε ευχαριστώ και από εδώ μέσα για την προσφορά του φίλτρου βενζίνης. Παιδιά υπάρχει έλλειψη και δεν βρίσκαμε πουθενά.
Άλλαξα και ένα tps (μεταχειρο) που είχε ένας άλλος γνωστός και έστρωσε η κατάσταση.
Ευχαριστώ όλους σας.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Varonos

Μέλος
Περιοχή
Ηλιούπολη
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
BMW F 650 GS Dakar
Αλλαγή λαδια-φίλτρο,καθάρισμα φιλτροκουτι
Αλλαγή μπουζί, καθάρισμα μπουζοπιπας
Αλλαγή φίλτρο αέρος
Αλλαγή φίλτρο βενζίνης
Αλλαγή tps
Καθάρισμα ψεκασμός
Καθάρισμα βαλβίδα ρελαντί

Δουλεύει τόσο ωραία….ετοιμοπόλεμο στο φουλ….χαλάλι το τρέξιμο


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
vassat Σε ευχαριστώ και από εδώ μέσα για την προσφορά του φίλτρου βενζίνης. Παιδιά υπάρχει έλλειψη και δεν βρίσκαμε πουθενά.
Άλλαξα και ένα tps (μεταχειρο) που είχε ένας άλλος γνωστός και έστρωσε η κατάσταση.
Ευχαριστώ όλους σας.


Sent from my iPhone using Tapatalk
To tps εφταιγε τελικα;
 

Varonos

Μέλος
Περιοχή
Ηλιούπολη
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
BMW F 650 GS Dakar
To tps εφταιγε τελικα;
Κώστα ίσως ναι....αν και αυτό που μου έδωσαν είναι αμφιβόλου λειτουργίας....σε μια μικρή βόλτα σήμερα μου έκανε κατι νερά στο ρελαντί....αν δεν δοκιμάσω ενα tps που να είναι σίγουρο πως δεν έχει θέμα δεν θα μπορώ να απαντήσω με σιγουριά γιατί μπορεί να φταίει και ο εγκέφαλος.....:(
 
Top Bottom