Bmw F650gs /Dakar Modified, Accessories and Problems

mikechios

Μέλος
Όνομα
mikechios
Μοτό
Bmw f650gs Dakar
Να αλλαξεις και το υγρο του ψυγειου αλλα επισης και τα υγρα των φρενων Καλο θα ηταν να αλλαχτουν και καποια στιγμη τα λαδια στο μπροστινο Επισης πιθανοτατα τα λαστιχα πλεον μετα απο 3 χρονια ακινησια και ειδικα αν ηταν ξεφουσκωτα να εχουν προβλημα Εχε το νου σου σε αυτο οταν θα την πρωτοκυκλοφορησεις
Εγω παντως δεν θα εκανα κατι αλλο περαν των ανωτερω αλλα θα ειχα στο μυαλο μου την πιθανοτητα (και στην τσεπη καποια χρηματα) για καποιες πιθανες μικροεπισκευες οπως ας πουμε για αλλαγη τσιμουχων στο μπροστινο
Τα λάστιχα έχουν αλλαχθεί επιτόπου,τακάκια φρένων επίσης,θα ρωτήσω το συνεργείο αν έκανε και αλλαγή υγρών στα φρενα
 

mikechios

Μέλος
Όνομα
mikechios
Μοτό
Bmw f650gs Dakar
Καλησπέρα,μόλις το πήγα τη πρώτη μεγάλη βόλτα και παρατήρησα όταν το παρκαρα ,μυρωδιά βενζίνης,και έπειτα να κυλάει βενζίνη και να στάζει πίσω στο πηρούνι από την αριστερή μέρα.ξερετε τι μπορεί να είναι;
 

Pikinos

Ο Φαρμακοποιος
Περιοχή
Αγια παρασκευη -Αθηνα
Όνομα
Πανος
Μοτό
BMW f800gsa
Καλησπέρα,μόλις το πήγα τη πρώτη μεγάλη βόλτα και παρατήρησα όταν το παρκαρα ,μυρωδιά βενζίνης,και έπειτα να κυλάει βενζίνη και να στάζει πίσω στο πηρούνι από την αριστερή μέρα.ξερετε τι μπορεί να είναι;
Τσέκαρε τα σωληνάκια. Αριστερά μπροστά είναι το φίλτρο βενζίνης. Άνοιξε τη σέλα και δες

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

akis92

Μέλος
Περιοχή
Αγια Χωματα(Ηλεια)
Όνομα
Aκης
Μοτό
R1200GS
Καλησπέρα.

Πιθανό να ευθύνεται ο αισθητήρας λάμβδα (μου συνέβη και πριν είχα αλλάξει κι εγώ τα πάντα όπως γράφεις). Το ελεύθερο φίλτρο δύσκολο να στομώσει τόσο, ειδικά αφού το είδες καλό.

Χρειάζεσαι ένα gs911 για να ελέγξεις σε πραγματικό χρόνο τη λειτουργία του αισθητήρα. Εναλλακτικά αντιπροσωπεία. Αν οντως μην το πάρεις από εκεί γιατί το χρεώνουν 200+€. Καλύτερη επιλογή ΝΤΚ (NGK σε αισθητήρες) με P/N OZA630-BM3

Τότε είχα βάλει μεταχειρισμένο και δούλεψε αλλά μάλλον μετά από 5 χρόνια και αυτός τα έφτυσε γι’αυτο ξέρω το P/N.

Βέβαια ακόμα δεν βρήκα να χρόνο να το σιγουρεψω με gs911 (εχω) γι’αυτο και δεν προέβην ακόμα σε αγορά αλλά το έχω στα υπόψη.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
Κουμπωθηκε και ελέγχθηκε...ο ψεκασμός φαινεται να λειτουργεί αψογα αποτι μου παν στο εξουσιοδοτημένο.δεν εχει κανενα θεμα....εχω αρχισει να πιστευω οτι λογω κατι τρελων που κανει το κοντερ(αναβοσβηνει ωρες ωρες) χανει χιλιόμετρα..αλλα μικρο το κακο...αποτι εχω δει στο f650.gs.crossroads λυνεται ευκολα αυτο το θεμα.
Ευχαριστώ παρολαυτα.

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

mikechios

Μέλος
Όνομα
mikechios
Μοτό
Bmw f650gs Dakar
Γνωρίζει κάποιος αν οι γνήσιες πλαϊνές βάριο,έχουν διαφορά μεταξύ τους στο μέγεθος;
Αν η μια είναι ελάχιστα πιο ρηχή από την άλλη;
 

christoslazy

Bad habits die hard
Περιοχή
Larisa
Όνομα
Christos Lazidis
Μοτό
BMW F650GS DAKAR 2005
KAWASAKI ZZR 600 2006 Black UK edition
Γνωρίζει κάποιος αν οι γνήσιες πλαϊνές βάριο,έχουν διαφορά μεταξύ τους στο μέγεθος;
Αν η μια είναι ελάχιστα πιο ρηχή από την άλλη;
Καλησπέρα. Συμμετρικές είναι, όπως συμμετρική είναι και η ουρά της μηχανης. Απλά δύνανται να παίρνουν δυο διακριτούς όγκους έκαστη (εξ ου και vario).


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 

mikechios

Μέλος
Όνομα
mikechios
Μοτό
Bmw f650gs Dakar
Τα κάγκελα είναι αυτά σωστά; Οι βαλίτσες μπαίνουν και βγαίνουν εύκολα από πάνω τους;
 

christoslazy

Bad habits die hard
Περιοχή
Larisa
Όνομα
Christos Lazidis
Μοτό
BMW F650GS DAKAR 2005
KAWASAKI ZZR 600 2006 Black UK edition
Τα κάγκελα είναι αυτά σωστά; Οι βαλίτσες μπαίνουν και βγαίνουν εύκολα από πάνω τους;
Σωστά.

Πολύ ευκολα.

Απλά οι βαλίτσες οι ίδιες δεν είναι ανθεκτικές σε κακομεταχείριση, πτώσεις, χωματαδες κλπ. Βέβαια τα παρελκόμενα τους πωλούνται ξεχωριστά αν χρειαστεί, που θα χρειαστεί σε περίπτωση πτώσης. Στη δικιά μου δεξιά έχω αλλάξει ήδη μια φορά το καπάκι.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 

akis92

Μέλος
Περιοχή
Αγια Χωματα(Ηλεια)
Όνομα
Aκης
Μοτό
R1200GS
Θελω να αρχισω να βαζω το μηχανακι χωμα...ειχα καταληξει να βαλω mitas e09 αλλα δεν βρισκω πουθενα το μπροστινό σε 100/90/19.Μηπως εχει δοκιμασει κανεις e09 με shinko 804 μπροστά?η αλλη επιλογη ειναι tkc80.

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
Θελω να αρχισω να βαζω το μηχανακι χωμα...ειχα καταληξει να βαλω mitas e09 αλλα δεν βρισκω πουθενα το μπροστινό σε 100/90/19.Μηπως εχει δοκιμασει κανεις e09 με shinko 804 μπροστά?η αλλη επιλογη ειναι tkc80.

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Γιατι δεν βαζεις shinko μπρος-πισω? Το πισω ,εκτος απο τη πολυ λασπη ,δν προβληματιζει καθολου με χαμηλες πιεσεις.
 

Pikinos

Ο Φαρμακοποιος
Περιοχή
Αγια παρασκευη -Αθηνα
Όνομα
Πανος
Μοτό
BMW f800gsa
Θελω να αρχισω να βαζω το μηχανακι χωμα...ειχα καταληξει να βαλω mitas e09 αλλα δεν βρισκω πουθενα το μπροστινό σε 100/90/19.Μηπως εχει δοκιμασει κανεις e09 με shinko 804 μπροστά?η αλλη επιλογη ειναι tkc80.

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Μη βάλεις το e09 μπροστά, είναι άθλιο λαστιχο, σε 90/90/21 που φορούσα εγώ τουλάχιστον. (Το πέταξα μετά από 1000km)
 

akis92

Μέλος
Περιοχή
Αγια Χωματα(Ηλεια)
Όνομα
Aκης
Μοτό
R1200GS
Μη βάλεις το e09 μπροστά, είναι άθλιο λαστιχο, σε 90/90/21 που φορούσα εγώ τουλάχιστον. (Το πέταξα μετά από 1000km)
Θενκς...εβαλα τωρα το πρωι τα shinko μπρος-πισω για να μην το παιδευω αλλο....

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

mikechios

Μέλος
Όνομα
mikechios
Μοτό
Bmw f650gs Dakar
Καλησπέρα, σκοπεύω να παραγγείλω καλύμματα πιρουνιού acerbis που έχω δει φορεμένα σε φίλου μηχανή και μου άρεσαν,
Ξέρω ότι η διαδρομή αναρτήσεων είναι 210 και πάχος 41χιλ,αυτό εδώ κάνει που είναι μακρύτερο;
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Καλησπέρα, σκοπεύω να παραγγείλω καλύμματα πιρουνιού acerbis που έχω δει φορεμένα σε φίλου μηχανή και μου άρεσαν,
Ξέρω ότι η διαδρομή αναρτήσεων είναι 210 και πάχος 41χιλ,αυτό εδώ κάνει που είναι μακρύτερο;
Πόσο μήκος χρειάζεσαι?
Λογικά κάνουν και εάν περισσεύει πολύ κόψε λιγάκι από το πάνω και κάτω μέρος.
 

mikechios

Μέλος
Όνομα
mikechios
Μοτό
Bmw f650gs Dakar
Δε ξέρω γ αυτό ρωτάω,ξέρω ότι η διαδρομή είναι 210mm ,ήθελα να δω αν δε χρειάζεται μετατροπή ή να πρέπει να κοψω
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Δε ξέρω γ αυτό ρωτάω,ξέρω ότι η διαδρομή είναι 210mm ,ήθελα να δω αν δε χρειάζεται μετατροπή ή να πρέπει να κοψω
Στο δικό μου όταν το είχα είχα βάλει κάποια όπως τα παρακάτω τα όποια προστάτευαν το μέρος που είναι η ξύστρα και το μισό καλάμι.
Λογικά αυτά που έχεις βάλει παραπάνω δεν θα σου κάνουν εαν δεν τα κόψεις.
 
Top Bottom