Bmw K1300s σκέψεις

dkamzelas

Μέλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
triumph tiger 800 2016
Κάτοχος tiger 800 xr εδώ και ένα χρόνο... Γύρω στις 12000 χλμ σε βόλτες και ταξίδια και κατάλαβα ότι δεν είναι για μένα. Θέση οδήγησης περίεργη για μένα ενώ το κέντρο βάρους που είναι ψηλά, την κάνει να χρειάζεται ιδιαίτερους χειρισμούς παρά το εξαιρετικό στήσιμο και τις αναρτήσεις. Το πιο σημαντικό όμως για μένα είναι η χαμηλής ποιότητας κάλυψη σε ταξίδι με ταχύτητες 140+ και η σταθερότητα. Άρχισα λοιπόν να κοιτάω μια μηχανή που πάντα μου άρεσε αλλά πολλοί λόγοι με είχαν κρατήσει πίσω στο να την αποκτήσω. Κ1300 s λοιπόν. Όταν είχα κάνει κάποια στιγμή τη κίνηση, αρκετοί μου είπαν ότι δεν είναι για τη χώρα μας καθώς ζοριζεται σε επαρχιακούς ενώ κάποιοι μου είπαν ότι θα δίνω τον μισό μισθό μου σε βλάβες. Σε αγγελίες υπάρχουν λίγα κομμάτια ότι και να σημαίνει αυτο.
Ερώτηση. Αξίζει η μετάβαση σε μια τέτοια μηχανή;
Δεδομένα: Μένω επαρχία, δε κυκλοφορώ με τη μηχανή καθημερινά. Έχω αρκετά σφιχτά κομμάτια επαρχιακού κοντά μου ενώ κάνω τουλάχιστον 3 μεγάλα ταξίδια δικαβαλος τον χρόνο.
Τη βοήθεια σας παρακαλώ, ειδικά όσοι είχατε ή είχατε οδηγήσει τη συγκεκριμένη μοτοσικλέτα.

Στάλθηκε από το SM-A515F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Πριν αρκετά χρόνια ταξιδεύαμε μαζί με τον Παναγιώτη τον Magelanos με ένα Κ και δεν φαινόταν να έχει πρόβλημα σε σφιχτά κομμάτια.
Ας μας πει καλύτερα ο ίδιος αν δει το θεμα
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Κάτοχος tiger 800 xr εδώ και ένα χρόνο... Γύρω στις 12000 χλμ σε βόλτες και ταξίδια και κατάλαβα ότι δεν είναι για μένα. Θέση οδήγησης περίεργη για μένα ενώ το κέντρο βάρους που είναι ψηλά, την κάνει να χρειάζεται ιδιαίτερους χειρισμούς παρά το εξαιρετικό στήσιμο και τις αναρτήσεις. Το πιο σημαντικό όμως για μένα είναι η χαμηλής ποιότητας κάλυψη σε ταξίδι με ταχύτητες 140+ και η σταθερότητα. Άρχισα λοιπόν να κοιτάω μια μηχανή που πάντα μου άρεσε αλλά πολλοί λόγοι με είχαν κρατήσει πίσω στο να την αποκτήσω. Κ1300 s λοιπόν. Όταν είχα κάνει κάποια στιγμή τη κίνηση, αρκετοί μου είπαν ότι δεν είναι για τη χώρα μας καθώς ζοριζεται σε επαρχιακούς ενώ κάποιοι μου είπαν ότι θα δίνω τον μισό μισθό μου σε βλάβες. Σε αγγελίες υπάρχουν λίγα κομμάτια ότι και να σημαίνει αυτο.
Ερώτηση. Αξίζει η μετάβαση σε μια τέτοια μηχανή;
Δεδομένα: Μένω επαρχία, δε κυκλοφορώ με τη μηχανή καθημερινά. Έχω αρκετά σφιχτά κομμάτια επαρχιακού κοντά μου ενώ κάνω τουλάχιστον 3 μεγάλα ταξίδια δικαβαλος τον χρόνο.
Τη βοήθεια σας παρακαλώ, ειδικά όσοι είχατε ή είχατε οδηγήσει τη συγκεκριμένη μοτοσικλέτα.

Στάλθηκε από το SM-A515F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ο Άγγελος angelthing είναι ο άνθρωπος σου .
Κάτσε να το δει ,σε προειδοποιω,είναι απολαυστικός ο κύριος καθηγητης
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
"3 μεγάλα ταξίδια δικαβαλος τον χρόνο"

Θελει η κυρά να καβαλησει τετοιο και για πολυ ωρα ?

Αντεχεις να φορτωσεις σπαρτιακτικα ?

Τα περι ζημιαρικα κτλ δεν τα ακουω καν. Εγω θα ειχα χτυπησει Κ1200S που ειναι και φτηνοτερο... και το ζαχαρωνω ακομα.
 

dkamzelas

Μέλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
triumph tiger 800 2016
"3 μεγάλα ταξίδια δικαβαλος τον χρόνο"

Θελει η κυρά να καβαλησει τετοιο και για πολυ ωρα ?

Αντεχεις να φορτωσεις σπαρτιακτικα ?

Τα περι ζημιαρικα κτλ δεν τα ακουω καν. Εγω θα ειχα χτυπησει Κ1200S που ειναι και φτηνοτερο... και το ζαχαρωνω ακομα.
Για αυτό ρωτάω όσους το έχουν....Συνήθως κουβαλάμε ένα σακβουαγιάζ το οποίο βάζαμε στη σχάρα και ένα τανκμπαγκ.

Στάλθηκε από το SM-A515F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Εμένα το ζητούσε το Κ γιατί το είχαμε δει στο δρόμο μερικές φορές αλλά δεν βολεύει για πολλές ώρες (ξανά, το δικό μου γούστο) και εκτός από την πρώτη χρονιά Κ1300 (νομίζω 2008) τα υπόλοιπα λένε ότι είναι άσπαστα και είναι απλά εξαιρετικό GT μηχανάκι. Είναι από αυτά που θα ήθελα στο γκαράζ, αν ζούσαμε με καθεστώς ελβετίας ας πούμε και δεν είχαμε τέλη και ασφάλειες για κάθε ένα όχημα.
 

kostas_366

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Πόρκα κρίση :)
Πριν αρκετά χρόνια ταξιδεύαμε μαζί με τον Παναγιώτη τον Magelanos με ένα Κ και δεν φαινόταν να έχει πρόβλημα σε σφιχτά κομμάτια.
Ας μας πει καλύτερα ο ίδιος αν δει το θεμα
Tώρα τα είπες όλα :D
 

kostas_366

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Πόρκα κρίση :)
Μια χαρά είναι, το 1200 έχω κάνει βόλτα, με 217000κλμ, του ξάδερφου και είναι το κάτι άλλο. Ζημιές καμπάνα, 800ε από τζέρμαν. ΑΒΣ δεν του έχει βγάλει, αυτά τα θέματα έχει. Οπως είπες και ο σκληρός, ένα 1200 καλό θα ήταν ταμάμ.
 

alfa7

for Life
Περιοχή
Χανιά,Κρήτης / Μαρούσι
Όνομα
Στέλιος
Μοτό
R1250GS F800GS X-ADV 690enduro XTX660 CRF450 CB50
Κατά 'ρχην δε έχει κάποιο θέμα με επαρχιακά στροφιλίκια και ούτε βλάβες...στα 1300 λύθηκαν όλα
τα παιδικά θέματα...

Αν όμως κάνεις μεγάλα ταξίδια ρίξε μια ματιά σε Κ1300GT... ίδια απόδοση με το S αλλά σε πιο ταξιδιάρικο
πακέτο... θέση οδήγησης, πραγματική κάλυψη αέρα, σοβαρές βαλίτσες, κατανάλωση μικρότερη(λίγο)
και φυσικά σέλες για βόλτες μακρινές, πολύωρες... θα το εκτιμήσει καλύτερα και η συμβία.... μιλώ εκ πείρας...!
 

kostas_366

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Πόρκα κρίση :)
Είναι κούκλα η άτιμη και σφενδονα



Advphone
Aυτό το λευκο, που εμένα μ αρέσουν οι σκούρες, είναι το κάτι άλλο..
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Κατά 'ρχην δε έχει κάποιο θέμα με επαρχιακά στροφιλίκια και ούτε βλάβες...στα 1300 λύθηκαν όλα
τα παιδικά θέματα...

Αν όμως κάνεις μεγάλα ταξίδια ρίξε μια ματιά σε Κ1300GT... ίδια απόδοση με το S αλλά σε πιο ταξιδιάρικο
πακέτο... θέση οδήγησης, πραγματική κάλυψη αέρα, σοβαρές βαλίτσες, κατανάλωση μικρότερη(λίγο)
και φυσικά σέλες για βόλτες μακρινές, πολύωρες... θα το εκτιμήσει καλύτερα και η συμβία.... μιλώ εκ πείρας...!
Σωστός.. Βέβαια είναι 30 κιλά πιο βαρύ, αλλά είναι ταξιδιάρα.



Advphone
 

dkamzelas

Μέλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
triumph tiger 800 2016
Το gt αποκλείεται λόγω εμφάνισης. Τα ταξίδια είναι της τάξης των 400 με 600 χιλιομέτρων. Με νοιάζει κυρίως καλή κάλυψη για μένα όσον αφορά ταχύτητες των 150 με 160 σταθερά όταν χρειάζεται και άνεση για πίσω. Συντήρηση και κατανάλωση γνωρίζει κάποιος; Μιλάμε για μεταχειρισμένο με 40 έως 60 χιλιάδες χιλιόμετρα.

Στάλθηκε από το SM-A515F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Magelanos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα-Ίλιον
Όνομα
Πανος
Μοτό
1)BMW K1200S
2)BMW F650
Αχ ρε φίλε τι μου θύμησες έρωτας με πρώτη ματιά το κιτρινομαυρο K1200s τότε το μακρινό 2006. Το έφερα από Γερμανία και του έκανα 163.000 χιλιόμετρα μέχρι να παραδώσει πνεύμα και ψυχή. Τα περισσότερα από αυτά έγιναν διπλός. Και που δεν με έιχε πάει Ευρώπη, Σκανδιναβία, Ρωσία, Ισλανδία, Σκωτία, Βαλκάνια, Ελλάδα φυσικά από άκρη σε άκρη πάντα διπλός.

Μηχανή που έκανα τα πάντα ακόμα και off road. Ναι και καλά διάβασες, και θα πω ότι έχω κάνει από τα καλύτερα εκτός δρόμου μαζί του. Ανοιχτά κομμάτια απλά δεν σε απασχολούν, κλειστά κομμάτια άνετα εκτός τα πολύ κλειστά με κατηφόρα όπου η δύναμη από τα φρένα πάει στα χέρια και κουράζει..

Αν είσαι πολύ ψηλός μπορεί να έχεις θέμα στα γρήγορα κομμάτια. Βέβαια με μια ψηλή ζελατίνα είσαι οκ. Η θέση συνοδηγού αρκετά καλή, αλλά γίνεται καλύτερη με μια σέλα ανατομική. Το έκανα και ήταν σούπερ και για μένα. Από μπαγκάζια παίρνει αρκετά. Εγώ είχα μπαγκαζιερα πίσω, πλαϊνά βαλιτσάκια τύπου βαρελάκι σχήμα της BMW και ένα τανγκ μπανγκ μπροστά. Με αυτά έκανα ταξίδια ενός μηνός εξωτερικό δικαβαλος και ήμουν οκ.

Ζημιές ότι είχε το 1200 δεν το έχει το 1300. Θα ξανά πήγαινα άνετα σε Κ αλλά 1300 πλέον, αν και δεν θα έλεγα οχι σε 1200 και ιδιαίτερα τα τελευταία του 2008 που δεν έχουν το πρόβλημα με την μονάδα ABS. Αυτό που με φρέναρε ήταν ότι έχουν καταργηθεί τα μοντέλα ήδη το 1300 είναι 11 ετών πλέον και αυτό συνεπάγεται με δύσκολη εύρεση σε ανταλλακτικά και κόστος αρκετά υψηλό. Να σου δώσω ένα παράδειγμα πχ μόνο οι δίσκοι συμπλέκτη πάνε 500 ευρωπουλακια μπορεί και λιγο παραπάνω.

Δεν υπάρχουν πολλά στην Ελλάδα μεταχειρισμένα 10 τον αριθμό, παίζουν στο car και γι'αυτο κρατάνε και τιμές υψηλές. Έχουν και αρκετά χιλιόμετρα. Ελπίζω να βοήθησα.. :ok:
 

Doc.DD

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
r 1200gs 07/suzuki dr 350s 92
Το είχε παρει για τριήμερο τεστ ραιντ ο πατερας μου πριν χρόνια. Το 1200.ωραιο μηχανάκι, μακρυ μεταξόνιο βράχος στα πολλα χλμ σχετικά καλή κάλυψη. Όπως κάθε τέτοιου είδους κλιπονατο στα κλειστά κομμάτια αν κυνηγας μηχανάκια όρθια θα κουραστείς δεν είναι το ίδιο ευκολο, αλλά δεν σημαίνει ότι δεν ακολουθεί. Ένα μείον για μένα η σέλα του πισω που ήταν άβολη. Τελικά ο φαδερ προτιμησε τότε το k1200gt που συμβιωσε μαζί του 50000χλμ και το έδωσε περσι καθότι του έπεφτε πλεον βαρυ, και εγώ όταν πηρα προτιμησα τότε ένα μεταχειρο ζζρ1200 το οποίο ίσως έπρεπε να το κράταγα για παντα στο γκαράζ αφου δεν ζήταγε ευρώ και ήταν απολαυστικό
 

vassat

Μέλος
Περιοχή
Χαλάνδρι
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
F650 GS Dakar MY '03
Sprint ST 1050 MY '06
Αμφότερα, όταν τα πρωτοκαβαλάς στατικά δίνουν την αίσθηση τρένου (μακριά και βαριά), αλλά στρίβουν πολύ καλά και σε "κλειστούς" /επαρχιακούς δρομούς. To 13 έχει κατάτι πιο γρήγορη γεωμετρία από το 12, επίσης είναι πολύ δυνατά, το 13 έτι περαιτέρω από το 12. Αυτό που θα ήθελα για πολύωρη οδήγηση από τη μικρή οδηγική μου εμπειρία, ήταν λίγο πιο ψηλά κλιπ-ον, το οποίο λύνεται εύκολα, πχ:
...τώρα για ταξίδια διπλός δεν έχω άποψη, σίγουρα έχει τις προδιαγραφές για υπερηχητικές ταχύτητες, αλλά άλλο η θεωρία, άλλο η πράξη, ήτοι μια επιφύλαξη όσον αφορά το φόρτωμα θα την είχα.
/// Β
 

petros KLR

Μέλος
Περιοχή
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Όνομα
ΠΕΤΡΟΣ
Μοτό
KAWASAKI KLR 650
Aprilia pegaso 650
Για ταξίδια 400-600 χλμ είπε ο φίλος...
Για τις μηχανές αυτές..είναι σαν να λέω εγώ πάω για καφέ στο Λαύριο...
Πας μια ..δικαβαλος κ αφού σίγουρα θες κι άλλο...γυρνάς φορτώνεις τα μπαγκαζια κ ξαναπάς.. φρέσκος κ ευχαριστιμενος..!!!!!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Για ταξίδια 400-600 χλμ είπε ο φίλος...
Για τις μηχανές αυτές..είναι σαν να λέω εγώ πάω για καφέ στο Λαύριο...
Πας μια ..δικαβαλος κ αφού σίγουρα θες κι άλλο...γυρνάς φορτώνεις τα μπαγκαζια κ ξαναπάς.. φρέσκος κ ευχαριστιμενος..!!!!!
Τα 500 ημερήσια χλμ θέλουν απλά να είσαι προπονημενος.
Αν κάνεις ένα ταξίδι τον χρόνο, θα κουραστείς με όλα τα μηχανάκια
 

dkamzelas

Μέλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
triumph tiger 800 2016
Έχει ένας φίλος ένα 1200 s. Θα το πάω μια βόλτα μόνος και μετά διπλός. Αυτό θα είναι και το καταληκτικό για μένα. Αν όντως κουμπωσω καλά και δε θα έχει θέμα και η πίσω, το tiger θα πει για πούλημα.

Στάλθηκε από το SM-A515F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Top Bottom