BMW Navigator και πρόβλημα με παροχή ρεύματος (;)

FR_Aid

Μέλος
Όνομα
G.P.
Μοτό
R1200GS LC
Στο R1200GS του 2014 που έχω, ο προηγούμενος κάτοχος είχε βγάλει τη βάση του GPS. Η μοτό είναι GPS ready (και έχει και τον επιλογέα αριστερά στο τιμόνι).
Αγόρασα μια βάση της BMW από το ebay αρκετά φθηνά. Την έβαλα πάνω, βάζω και το NAVI IV που έχω. Όλα καλά μέχρι στιγμής.
Μόλις ανάβω το διακόπτη, ενεργοποιείται το GPS, μου εμφανίζει ότι όλα καλά και μόλις μπει στην κύρια οθόνη βγάζει μήνυμα ότι "η πηγή ρεύματος χάθηκε, σβήσιμο σε 30 σεκ". Αυτό το μήνυμα δεν το βγάζει μια φορά, αλλά κάθε δευτερόλεπτο ξαναεμφανίζεται. Είναι δηλαδή, σαν κάποιος να του ανοίγει και κλείνει την παροχή ρεύματος κάθε δευτερόλεπτο.

Μιλώντας με το Γέρακα μου είπαν ότι 99% είναι η καλωδίωση της βάσης. Οπότε παρήγγειλα μια καινούργια και την έβαλα πάνω. Πάλι τα ίδια. Άρα η βάση δεν είναι.
Περιορίζω το τσεκ στο Navi ή στην καλωδίωση της μοτό. Το Navi δεν έχει πάνω από 30 ώρες χρήσης οπότε και αυτό παράξενο είναι.

Το έχει αντιμετωπίσει κανένας αυτό;
 

jon t

Μέλος
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
Honda CRF1100L
Στο δικό μου Garmin που είχε το ίδιο σύμπτωμα, ήταν απλά τα πινάκια στην βάση που κάνει επαφή και φορτίζει.

Με τον καιρό είχαν πιάσει λίγο σκόνη και δεν έπαιζαν ελεύθερα για να υπάρχει διαρκής επαφή με το GPS.

Λίγο σπρέι επαφών και δούλεμα με το δάχτυλο και όλα οκ.

Μήπως... ;)
 

FR_Aid

Μέλος
Όνομα
G.P.
Μοτό
R1200GS LC
Λοιπόν, το πρόβλημα λύθηκε με μια... αναβάθμιση λογισμικού του Garmin.
Διάβασα (κατόπιν), ότι οι παλιές εκδόσεις λογισμικού, δεν είχαν σχεδιασθεί για να λαμβάνουν υπόψη το χειριστήριο και το canbus του LC, το οποίο διάβαζει κάποια υψηλή τάση όταν ξεκίναγε το GPS και έσβηνε το ρεύμα στιγμιαία. Κατέβασα φρέσκο λογισμικό και έπαιξε αμέσως, χωρίς δεύτερη κουβέντα.

Οπότε τώρα έχω 2 βάσεις που λειτουργούν και δεν χρειάζομαι τη μια - σε περίπτωση που τη θέλει κάποιος.
 
Top Bottom