BMW R1250GS 2019

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Το εχω ξαναπει και το δειχνουμε σε καθε μας βολτα, οτι εδω μεσα ειναι πρωταγωνιστης ο αναβατης και μετα το σιδερο.
Στις βολτες μας περναμε καλα και υπαρχουν ολα τα ειδη on off μαζι μας.
Το πιο αξιοπεριεργο για εμενα και μετα απο 11 χρονια και 270000 χλμ με την πομωνα ειναι αλλο.
Οι κατοχοι μεγαλων GS τρωγαμε κραξιμο γιατι τα πηγαιναμε μονο για καφε και στο κολωνακι τριβαλιτσα
Τα παμε στα χωματα και τρωμε κραξιμο γιατι τα παμε.
Οποτε δεν ξερω τι να κανω ....εχω μπερδευτει:waiting:
Δεν καταλαβαίνω το γιατί μπερδεύεσαι.

Είναι άλλο πράγμα το "δεν πάει" και άλλο πράγμα το "πάει αλλά θα ήταν πιο ξεκούραστο/πιο βολικό/πιο εύκολο" με πιο μικρό/ελαφρύ, το οποίο δεν αρνείται κανείς. Οπότε καλά κάνεις και πας, δεν λέει τίποτα αυτό από μόνο του.

Και οι πενφεδάκηδες ακόμα καφέ κολωνάκι πάνε κατά 99,5% όπως λέει και ο φοίνικας. Εσύ είσαι το υπόλοιπο 0,5%.
 

GGS

Μέλος
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
Honda CRF 1000L-Africa Twin
Bmw GS…
Οπου αναφέρονται , ξεκινάει πάντα ατελείωτη κουβέντα..
Αν ποτέ καταργηθούν, το 50% της παγκόσμιας κουβέντας για μοτοσυκλέτες θα σταματήσει..:laugh:

Το 1250 είναι μια εξέλιξη του 1200WC , που ήταν μια εξέλιξη του 1200 ,που ήταν μια εξέλιξη του 1150 ,που ήταν μια εξέλιξη του 1100 , που ηταν μια εξέλιξη του r100, που ήταν μια εξέλιξη του r80….k.o.k.

Η εξέλιξη πρέπει να υπάρχει. Σε όλες τις μοτοσυκλέτες . γιατί έτσι πάνε μπροστά όλες οι εταιρίες και βγαίνουν για εμάς , τους καταναλωτές , καλύτερές μηχανές.
Το «κακό» της εξέλιξης είναι ότι , πλέον, πολύ γρήγορα αλλάζουν τα μοντέλα και οι τεχνολογίες και «απαξιώνονται» πολύ γρήγορα προηγούμενα μοντέλα.
Καλό για τα μεταχειρισμένα βέβαια..;)

Τώρα, η κουβέντα «αν πάνε χώμα» ,«πόσο χώμα» ,»τι χώμα» κλπ επειδή ανήκουν στην κατηγορία μεγκα ον- ΟΦΦ , θα μπορούσε να γινόταν και με την ερώτηση «αν πάνε πίστα» επειδή ανήκουν στην κατηγορία μεγκα ΟΝ-οφφ.

Πάνε και χώμα και πίστα .
Χώμα ,δυσκολότερα από ένα μηχανάκι που εχει φτιαχτεί για χώμα (όταν το οδηγανε τα ίδια χέρια)
Πιστα , πολύ πιο αργά από ένα μηχανάκι που εχει φτιαχτεί για πίστα (όταν το οδηγανε τα ίδια χέρια)
Ναι , το ιδανικό θα ήταν να είχαμε 3-4 μηχανάκια αναλόγως του τερεν.
Και πολλοί έχουν τουλάχιστον 2 για να βγάζουν γουστα αναλογως.

Όμως , ακόμα κα αν είχαμε 3-4 μηχανάκια , αν ήταν να πάμε ένα 2ημερο-3ημερο κλπ ταξίδι με άγνωστες ή μικτές συνθήκες δρόμου, με φόρτωμα, με δικαβασλο κλπ μαλλον το μεγαλο ον οφφ θα προτιμούσαμε.

Όχι γιατί δεν μπορεί να γίνει με άλλα μηχανάκια. Όλα τα μηχανάκια μπορούν να κάνουν σχεδόν τα πάντα αν εμείς θέλουμε.
Γιατι θα τα κάνει ΟΛΑ σχετικά εύκολα.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Ναι δεν λέτε αυτό ακριβώς. Και ο άνθρωπος δεν λέει ότι περνάει αποπάνω ΠΑΝΤΟΥ, λέει ΜΟΝΟ εκεί που βολεύεται το GS δηλαδή στις φλαταδούρες με σκληρό έδαφος. Και με 21/18 τροχό. Δηλαδή ότι είπε και ο φοίνικας.

Προφανώς και το να κάνεις το "δύσκολο" με το "λάθος" μηχανάκι είναι ωραίο. Στα άγραφα με το στριτ και να βρίσκει από κάτω εκείνο δεν πέρασε καλά αλλά εγώ πολύ χάρηκα. Θα είχα περάσει καλύτερα οδηγικά με τον Πήγασο; Ναι. Θα είχα περάσει καλύτερα με ένα 690; Ναι. Με ένα DR650/KLR650/XR650/Dominator ή ένα 250 baja/djebel/domi κάτι; Ναι. Θα χάζευα και τοπίο.
Μ ενα gs θα περναγες ακομα καλυτερα απο ολα οσα ανεφερες ;)
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Bmw GS…
Οπου αναφέρονται , ξεκινάει πάντα ατελείωτη κουβέντα..
Αν ποτέ καταργηθούν, το 50% της παγκόσμιας κουβέντας για μοτοσυκλέτες θα σταματήσει..:laugh:
.

Μεγαλη αληθεια φιλε μου!!!!
Εγραψες ;)
 
Reactions: GGS

GGS

Μέλος
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
Honda CRF 1000L-Africa Twin
ετσι ειναι..:laugh:

κι αυτό είναι (θετικό) κατόρθωμα που το πιστώνεται 100% η BMW..;)
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Το εχω ξαναπει και το δειχνουμε σε καθε μας βολτα, οτι εδω μεσα ειναι πρωταγωνιστης ο αναβατης και μετα το σιδερο.
Στις βολτες μας περναμε καλα και υπαρχουν ολα τα ειδη on off μαζι μας.
Το πιο αξιοπεριεργο για εμενα και μετα απο 11 χρονια και 270000 χλμ με την πομωνα ειναι αλλο.
Οι κατοχοι μεγαλων GS τρωγαμε κραξιμο γιατι τα πηγαιναμε μονο για καφε και στο κολωνακι τριβαλιτσα
Τα παμε στα χωματα και τρωμε κραξιμο γιατι τα παμε.
Οποτε δεν ξερω τι να κανω ....εχω μπερδευτει:waiting:
Γι αυτό έβγαλε τα νέα υγροψυκτα η ΒεΒε ρε φίλος...
Γιατί στο Κολωνάκι τα αεροψυκτα ανέβαζαν θερμοκρασίες κ καίγονται...
Πάρε LC κ τράβα Κολωνάκι να ησυχάσεις. :p
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
ολα αυτα τα γραφω και κατα 99% φετο θα!! τα κανω ολα (τα χωματα) με 1200gs ......ευχομαι δηλαδη...
Πφφφφφ πας για σπουπα καταλαβα !!! Λογικο αφου ο γεροντας με το Domi θα παιζει στις μπροστα θεσεις
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Πφφφφφ πας για σπουπα καταλαβα !!! Λογικο αφου ο γεροντας με το Domi θα παιζει στις μπροστα θεσεις
ναι για σπουπα και φακασι
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Πφφφφφ πας για σπουπα καταλαβα !!! Λογικο αφου ο γεροντας με το Domi θα παιζει στις μπροστα θεσεις
Ο μονόδρομος θα είναι εκεί.... Μην λέμε τα ίδια.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Ο μονόδρομος θα είναι εκεί.... Μην λέμε τα ίδια.
Πραγματικά πρέπει να βάζετε υπότιτλους.

Μονόδρομος το σκατέμ (κοπιραιτ γάτος) η το πενφέ; αποφασίστε επιτέλους γιατί όλα Μονόδρομοι είναι και δεν ξέρουμε που να μπούμε και αν πάμε ανάποδα.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Πραγματικά πρέπει να βάζετε υπότιτλους.

Μονόδρομος το σκατέμ (κοπιραιτ γάτος) η το πενφέ; αποφασίστε επιτέλους γιατί όλα Μονόδρομοι είναι και δεν ξέρουμε που να μπούμε και αν πάμε ανάποδα.
Μονοδρομος ειναι το τζιες.... ;)
Ετσι βαφτιστηκε μια νυχτα περσι σε τουτες τις σελιδες. Απο μενα.
Για το ολα σε ενα συμπεριλαμβανομενου συνεπιβατη. Ετσι το ειχα πει κι εμεινε. Μια μερα ειπαμε και το 950 μονοδρομο για κ@υλογκαζους χωματινους που γυρνοβολουν μοναχοι.

Ετσι για να μη χρειαζονται υποτιτλοι :)
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Εγώ γιατί βρίσκομαι σε topic της BMW???

Στο πραγματικό θέμα μας όμως. Έχω περιέργεια να δω πως θα είναι το ΚΤΜ 1290 αυτό του 2019 το καλό με τα 30 Lt. Επίσης θα ήθελα πολύ να δω ένα BMW R nineT Adventure κάτι σαν το Urban που βγάζει άλλα πιο touring.
Φίλε μου θα στο πω σύντομα και περιεκτικα...το urban g/s είναι ο οικονομικότερος δρόμος για να αποκτήσεις ποξερ. Αυτα. Η μάλλον ο οικονομικότερος μετά το Pure. Μέχρι εκεί...
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Εγώ γιατί βρίσκομαι σε topic της BMW???

Στο πραγματικό θέμα μας όμως. Έχω περιέργεια να δω πως θα είναι το ΚΤΜ 1290 αυτό του 2019 το καλό με τα 30 Lt. Επίσης θα ήθελα πολύ να δω ένα BMW R nineT Adventure κάτι σαν το Urban που βγάζει άλλα πιο touring.
Αυτο το εχει κανει η touratech με αση το R1200R lc ομως, κι εφτιαξε ενα χωματινο προτζεκτ που το τρεχει ενα τρελοκομειο στα εζμπεργκ.κλπ και κοντραρεται με τον Κρις Μπιρτς που τρεχει το 1090.
Το εκανε γιατι ηθελε τηλεσκοπικο πηρουνι εμπρος και βολεψε το R1200R. Επισης ηθελε και την παραπανω δυναμη οποτε δεν εκανε το r9t.
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Το οδήγησα και το urban και το r90t το αρχικό πάνω από μιάμιση ώρα το καθένα...κι έλεγα μέσα μου ευτυχώς που δεν είναι το τσι Ες γιατί θα την έκανα για άλλη γη για άλλα μερη. Πότε ένα μηχανάκι 230 κιλά δεν έμοιαζε τόσο μανιτζιβελο. Και τι κινητήρας ήταν αυτός ωρε...ήμουν ένα κλικ να πατήσω τη σκανδάλη για το ουρπαν έτοιμος να πάω κι εγώ να βρω τον Οριόλ όπως στο βιντεάκι να πάμε στο τακαρ...αλλά τελικά κατάλαβα άλλο τακαρ κι άλλο ταγαρ...urban gs και θέση οδήγησης σαν να οδηγάω κατεμ τουκ. Από διαδρομή ανάρτησης άστα. Βουτιά στον αδη...πιο στριτ κι από στριτ. Άλλα είχε ένα ήχο το άτιμο...ήσουν έτοιμος να την κάνεις για τακαρ...μόνο το αρχικό ρ90τ αξίζει...
 

Miouos

Μέλος
Όνομα
Καρολος
Μοτό
ktm
Το εχω ξαναπει και το δειχνουμε σε καθε μας βολτα, οτι εδω μεσα ειναι πρωταγωνιστης ο αναβατης και μετα το σιδερο.
Στις βολτες μας περναμε καλα και υπαρχουν ολα τα ειδη on off μαζι μας.
Το πιο αξιοπεριεργο για εμενα και μετα απο 11 χρονια και 270000 χλμ με την πομωνα ειναι αλλο.
Οι κατοχοι μεγαλων GS τρωγαμε κραξιμο γιατι τα πηγαιναμε μονο για καφε και στο κολωνακι τριβαλιτσα
Τα παμε στα χωματα και τρωμε κραξιμο γιατι τα παμε.
Οποτε δεν ξερω τι να κανω ....εχω μπερδευτει:waiting:
Να πάρεις σκατεμ
Σου βρήκα την λύση



Sent from my iPhone using Tapatalk
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Δεν ξέρω τι λέτε εσείς αλλά από ελλάδα ως αυστραλία ένας είναι ο άρχοντας στην κατηγορία...το συγκεκριμένο από Ιταλία...bmw roma...

Βεβαια κάποιοι κατοχοι lc που οδηγησαν το Multi 1200 Enduro ενθουσιάστηκαν με την Ιταλίδα...αλλά ο άρχοντας παραμένει άρχοντας...ο λευκός σταυρός στον τοιχο είναι για τους ανταγωνιστές...αιωνία τους η μνήμη...
 
Top Bottom