BMW RX2R ... Να το δούμε και αυτο...

IoannisPanagiotidis

Μέλος
Περιοχή
Solingen - Thessaloniki
Όνομα
Ιωαννης
Μοτό
R1200GS
Δεν ξερω αν σπανε πλάκα μαζι μας ή αν οντως πινουν κατι τοσο καλό και δεν το λενε εκει στο Μόναχο ... αλλα ο λόγος γινεται σε προσφατο περιοδικό που έπεσε στα χέρια μου , για ενα νεο Projekt που ετοιμαζουν με boxer κινητηρα μεν , αλλα εγκαρσια τοποθετημενο δε.... και κινηση με ιμάντα ...








Ο συγραφέας εξηγει κιόλας οτι κατι παρομοιο εχει κατασκευασει ηδη η BMW πολυ παλιότερα με το μοντελο Victoria K. R. 1




... Χεχε... Για να δουμε... και βασικα να μας εξηγησουν σε τι ενδεχομενος θα εξυπηρετει αυτη η τοποθετηση !
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
θα ειναι κατα καποιο τροπο ενας V κινητηρας 180 μοιρων με οτι αυτο συνεπαγεται!!!στην διαταξη των υπολοιπων κοματιων της μηχανης αλλα και των βαρων!!!
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Σχεδιαστικά είναι καταπληκτικό για όσους τη βρίσκουν με τα muscle bikes και προφανώς απευθύνεται κυρίως σε Αμερικάνικη αγορά.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Πως θα ψυχεται ετσι που τον εστριψαν??
Δεν εχουν και κανενα νοημα οι ψυκτρες...
Ειμαι περιεργος πως θα φαινεται απο την αριστερη πλευρα...
Γενικα μου μοιαζει για μουφα
 

IoannisPanagiotidis

Μέλος
Περιοχή
Solingen - Thessaloniki
Όνομα
Ιωαννης
Μοτό
R1200GS
το πως θα ψυχεται ειναι ευλογο ερωτημα ...αλλα δεν μας δειχνουν ακριβως πως ειναι η κατασταση ακριβως στο πισω κυλινδρο . Εξαλου η η υδροψυξη μπορει να προχωρησει στο μελλον . Πως προχωρανε κατι Buell με κατι μεγαλα βεντιλατερ στο πίσω ... Ποιος ξερει .. Θα δουμε !

Απο κει και περα οπως αναφερει και στο αρθρο ... υπαρχει ηδη ενα μοντελακι που ηδη βγαινει στη παραγωγη με την ιδια διαταξη .

Το Midual type 1



Το ψαξα λιγο και ισχύει οντως ... η τιμούλα του ειναι φυσικα λιγο ´τσιμπιμένή´... αλλα τουμπανάκι φαινεται .!!!






..
 

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Και πως ψύχεται ο πίσω κύλινδρος;
Δεν βλέπω σαφή πλεονεκτήματα αυτής της διάταξης, πέρα από το συμμάζεμα στο πλάτος, αλλά το παίρνει σε μήκος....
 
Τελευταία επεξεργασία:

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Πως θα ψυχεται ετσι που τον εστριψαν??
Δεν εχουν και κανενα νοημα οι ψυκτρες...
Ειμαι περιεργος πως θα φαινεται απο την αριστερη πλευρα...
Γενικα μου μοιαζει για μουφα
με την γωνια που εχει ολο το μοτερ στο σασι δεν εχει κανενα προβλημα ο πισω κυλινδρος
αν και εχει νερο!!!!!!
 

Corki

Μέλος
Όνομα
Ν!κολας
Μοτό
Μάρκα Απεριορίστων Διαδρομών
Ας πουμε οτι λειτουργικά ειναι άρτιο και δεν θα υπάρχει πρόβλημα ψύξης..................

...........για ποιό λογο να βάλω το μοτέρ σε τέτοια διάταξη?.....τι μου προσφέρει σε σχέση με τα συμβατικα "μοτερ" ή τον παραδοσιακο προσανατολισμο του boxer?

:thinking:
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Ας πουμε οτι λειτουργικά ειναι άρτιο και δεν θα υπάρχει πρόβλημα ψύξης..................

...........για ποιό λογο να βάλω το μοτέρ σε τέτοια διάταξη?.....τι μου προσφέρει σε σχέση με τα συμβατικα "μοτερ" ή τον παραδοσιακο προσανατολισμο του boxer?

:thinking:
αλλο κοινο που δε του αρεσει οπτικα το μποξερ αλλα θελει να εχει bmw με θορυβο απο μποξερ
καλο ε!!!!!!!!???????
 

christof40

Μέλος
Όνομα
χριστοφορος
Μοτό
cbr r1 gsxr το γνωστο ninja
Ας πουμε οτι λειτουργικά ειναι άρτιο και δεν θα υπάρχει πρόβλημα ψύξης..................

...........για ποιό λογο να βάλω το μοτέρ σε τέτοια διάταξη?.....τι μου προσφέρει σε σχέση με τα συμβατικα "μοτερ" ή τον παραδοσιακο προσανατολισμο του boxer?

:thinking:
κατι παραπανω θα ξερουν οι μηχανικοι της bmw για να βαλουν ετσι τον κινητηρα;)
λες να ειπαν...βαλτον ετσι για προτωπορεια και οτι μας βγει?
δεν νομιζω
 

Corki

Μέλος
Όνομα
Ν!κολας
Μοτό
Μάρκα Απεριορίστων Διαδρομών
κατι παραπανω θα ξερουν οι μηχανικοι της bmw για να βαλουν ετσι τον κινητηρα;)
λες να ειπαν...βαλτον ετσι για προτωπορεια και οτι μας βγει?
δεν νομιζω
"Δηλαδις" αυτοί οι γερμανοι μηχανικοι είναι τοσο "σαταναδες" που ξέρουν οτι αυτή η διάταξη έχει οφέλη σε σχεση με τον κλασσικο προσανατολισμο .......αλλα 120 χρονια το κρατανε για εκπληξη.................ενω ταυτόχρονα κανεις αλλος στον πλανητη δεν το "πηρε γραμμη" να το κανει αυτός πρώτος!

Ρε τα παλιοπαιδα..........
 

christof40

Μέλος
Όνομα
χριστοφορος
Μοτό
cbr r1 gsxr το γνωστο ninja
"Δηλαδις" αυτοί οι γερμανοι μηχανικοι είναι τοσο "σαταναδες" που ξέρουν οτι αυτή η διάταξη έχει οφέλη σε σχεση με τον κλασσικο προσανατολισμο .......αλλα 120 χρονια το κρατανε για εκπληξη.................ενω ταυτόχρονα κανεις αλλος στον πλανητη δεν το "πηρε γραμμη" να το κανει αυτός πρώτος!

Ρε τα παλιοπαιδα..........
αν δεις πιο πανω το εχουν ξανακανει παλια,προπολεμικα.
σαταναδες δεν ξερω αν ειναι αλλα απο σενα και μενα σιγουρα ξερουν πολλααααα παραπανω μηχανολογικα και για να κατασκευαζουν κινητηρες σε μια
μεγαλη εταιρεια,σιγουρα ειναι μηχανολογοι με μεγαλα κανταρια.
αυτη η διαταξη κινητηρα (εγω σαν αδαης) βλεπω οτι εχει οφελος στο πλατος της μηχανης (δυστυχως οχι και στο μηκος) και σωστη αδρανεια στροφαλου
(μπρος-πισω και οχι δεξια-αριστερα)
 

alx_k

Skipper
Περιοχή
Βόλος-Θεσσαλονίκη
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
BMW R1200GS '05
Κι εγω πιστευω πως πρόκειται περι "σαταναδων" :p μιας και σε αυτόν τον κολοσσό εργάζονται οι καλύτεροι των καλυτερων επιστημόνων μηχανικών της αυτοκινητοβιομηχανιας παγκοσμίως.

Στάλθηκε από το SM-G355HN μου
 

la veloce

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
theoharis
Μοτό
Multistrada 1200s
Κι εγω πιστευω πως πρόκειται περι "σαταναδων" :p μιας και σε αυτόν τον κολοσσό εργάζονται οι καλύτεροι των καλυτερων επιστημόνων μηχανικών της αυτοκινητοβιομηχανιας παγκοσμίως.

Στάλθηκε από το SM-G355HN μου
έχετε λίγο το νου σας μην σας βγάλουν κανένα αυτοκινητομηχανάκι!!!!! γιατί την έχουν την τάση αυτή !!!
 
Top Bottom