BMW S1000XR(F?) ... τι να λεμε τωρα!... Funbike!

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Οικογενειακή ταβέρνα "Ο Γιάννης", στο χωριό.


Όταν λείπει ο σεφ το μεσημέρι σπάνια ασχολείται κάποιος άλλος με κουζίνα, οπότε η εύκολη λύση "πες όταν γυρίζεις να πάμε έξω".


Πρέπει εκτός των άλλων να περάσω από τον Άγγελο την επόμενη εβδομάδα να δούμε το θέμα της εξάτμισης. Είναι ωραίο ήσυχο αλλά και η καφρίλα έχει την χάρη της.
Δίνει μια ολόσωμη.
Βαλτην να σε ακούω Πειραιά όταν βάζεις μπρος
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Δίνει μια ολόσωμη.
Βαλτην να σε ακούω Πειραιά όταν βάζεις μπρος
Νομίζω ότι κοντεύουν να με επικυρηξουν εδώ.
Ένα τελικό με την τάπα του και πολύ είναι.

Το θέμα είναι να μου το ταιριάξει αυτό που πήρα γιατί δεν κουμπώνει.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Αχ μάστορα. Αχ.

Βγάζεις φρένα και abs δαχτυλίδι για να στείλεις ζάντα για επισκευή. Στην επανατοποθέτηση κάνεις μαλακία με το ένα τορξ του abs. Και το αφήνεις

Και πάω να λύσω και δεν μπαίνει το εργαλείο μέσα και μετά βλέπω ότι είναι πρακτικά τα splines χαλασμένα και γυρίζει τρελά.

Γιατί ρε μάγκες, για μια βίδα δύο ευρώ ξέρω γω. Γιατί "έλα μωρέ θα βγει πάλι αυτό, ποτέ".




 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Αχ μάστορα. Αχ.

Βγάζεις φρένα και abs δαχτυλίδι για να στείλεις ζάντα για επισκευή. Στην επανατοποθέτηση κάνεις μαλακία με το ένα τορξ του abs. Και το αφήνεις

Και πάω να λύσω και δεν μπαίνει το εργαλείο μέσα και μετά βλέπω ότι είναι πρακτικά τα splines χαλασμένα και γυρίζει τρελά.

Γιατί ρε μάγκες, για μια βίδα δύο ευρώ ξέρω γω. Γιατί "έλα μωρέ θα βγει πάλι αυτό, ποτέ".




Λες και χρειάζονται καμιά τρελή δύναμη αυτές για να σφίξουν... :wacky:
Πιάσε την με μια σκύλα και θα λύσει.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Κάτσε να δω αν έχω κιόλας
Εάν δεν έχεις να σου στείλω ή εάν θέλεις έλα να την πάρεις.
Τι είναι για σένα μία μικρή σίδηρο:mooning:λη...;)
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Εάν δεν έχεις να σου στείλω ή εάν θέλεις έλα να την πάρεις.
Τι είναι για σένα μία μικρή σίδηρο:mooning:λη...;)
Εργαλεία θα βρω, βίδα θα βρω επίσης.

Το γαμώτο είναι περισσότερο. Ζημιά χωρίς λόγο.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Εργαλεία θα βρω, βίδα θα βρω επίσης.

Το γαμώτο είναι περισσότερο. Ζημιά χωρίς λόγο.
Μήπως ξέρουν στο συνεργείο ότι κάνει παρέα στο γκαράζ σου με KTM...? :secret:
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Μήπως το σύμπαν μιλάει και πρέπει να το ακούω, δεν ξέρω, το σκέφτομαι σοβαρά πλέον. Τέλος πάντων, πάω Άγιο Στέφανο να βρω σκύλα και αν δεν έχει θα τραβηχτώ Δαμίγο/Ντέτσικα.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Μήπως το σύμπαν μιλάει και πρέπει να το ακούω, δεν ξέρω, το σκέφτομαι σοβαρά πλέον. Τέλος πάντων, πάω Άγιο Στέφανο να βρω σκύλα και αν δεν έχει θα τραβηχτώ Δαμίγο/Ντέτσικα.
Τρέξιμο για βλακείες τους..... Τελείως αχρείαστο.... :mad:
 

FeatherBrain

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Kawasaki Versys 1000
Αχ μάστορα. Αχ.

Βγάζεις φρένα και abs δαχτυλίδι για να στείλεις ζάντα για επισκευή. Στην επανατοποθέτηση κάνεις μαλακία με το ένα τορξ του abs. Και το αφήνεις

Και πάω να λύσω και δεν μπαίνει το εργαλείο μέσα και μετά βλέπω ότι είναι πρακτικά τα splines χαλασμένα και γυρίζει τρελά.

Γιατί ρε μάγκες, για μια βίδα δύο ευρώ ξέρω γω. Γιατί "έλα μωρέ θα βγει πάλι αυτό, ποτέ".




Στην χειρότερη θα έρθεις με το γκλίτερ στο 36ωρο... :mooning:
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Αχ μάστορα. Αχ.

Βγάζεις φρένα και abs δαχτυλίδι για να στείλεις ζάντα για επισκευή. Στην επανατοποθέτηση κάνεις μαλακία με το ένα τορξ του abs. Και το αφήνεις

Και πάω να λύσω και δεν μπαίνει το εργαλείο μέσα και μετά βλέπω ότι είναι πρακτικά τα splines χαλασμένα και γυρίζει τρελά.

Γιατί ρε μάγκες, για μια βίδα δύο ευρώ ξέρω γω. Γιατί "έλα μωρέ θα βγει πάλι αυτό, ποτέ".




Μλκια τους... μεγάλη
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Στην χειρότερη θα έρθεις με το γκλίτερ στο 36ωρο... :mooning:
Δεν ξέρω τι είναι "χειρότερο" να πάω γκλίτερ ή σκούτερ. Βασικά με τον φόρτο της εβδομάδας έχω ξενερώσει και αν δεν είχα πληρώσει θα έλεγα άστο και θα το κάνω σόλο άλλη φορά με ηρεμία, ο χάρτης θα κυκλοφορήσει. Τέλος πάντων...
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Σε μηχανουργείο για να βγει η βίδα χωρίς να γίνει ζημιά, γιατί η σκύλα απέτυχε. Την έβγαλαν εύκολα σχετικά.

Προσπαθώντας να καταλάβουμε γιατί έγινε η ζημιά που έγινε, το συμπέρασμα ήταν ότι μετά την προηγούμενη επισκευή και βάψιμο δεν έγινε ένα καλό καθάρισμα στα σπειρώματα και οι βίδες απλά είχαν κολλήσει λόγω της βρώμας. Φυσώντας όλες τις τρύπες με πιεστικό αέρα βγήκε πολλή σκόνη. Περάσαμε όλες τις τρύπες m5 του ABS με μια ανοξείδωτη καινούρια και αντίσταση δεν είχε πουθενά, που σημαίνει ότι δεν υπήρχε ζημιά στα σπειρώματα. Η βίδα που βγήκε βγήκε χωρίς να έχει παραμορφωμένα τα σπειρώματα της επίσης.

Κατεβαίνω μία βόλτα από τον Πέττα τώρα να δούμε τι μπορεί να γίνει για το ίσιωμα. Η αλήθεια είναι ότι είναι τόσο λίγο που πρέπει να προσέξεις αρκετά για να το δεις αλλά τέλος πάντων από τη στιγμή που το είδα θα το σκέφτομαι για πάντα.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Το καταλαβαίνεις στον δρόμο το χτύπημα?
Τρέμει το τιμόνι κλπ?
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Το καταλαβαίνεις στον δρόμο το χτύπημα?
Τρέμει το τιμόνι κλπ?
Κώστα το άσχημο με το τρέμουλο ξεκίνησε όταν άλλαξα τα bridgestone σε dunlop.

Και αυτό πάλι σε ταχύτητες οι οποίες είναι αρκετά έξω από ταχύτητα ευσυνείδητης οδήγησης σε δημόσιο δρόμο.

Δεν ξέρω πότε έγινε η ζημιά στη ζάντα για να σου πω αν είχε κάποια συμβολή στο φαινόμενο
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Τελικά υπήρχε αρκετά μεγάλη ζημιά στη ζάντα, πιο σωστά πολλές μικρές ζημιές στη ζάντα.

Πολλές λακούβες; Ο χωματόδρομος; Είπε ο άνθρωπος κάτι το οποίο το ξέρω ότι γενικά μετά από επισκευή πότε η ζάντα δεν είναι εξίσου γερή με πριν, δεν ξέρω αν φταίει αυτό.

Τέλος πάντων εάν προλάβει να τη φτιάξει μέχρι την Παρασκευή, θα κάνω και μερικά τηλέφωνο να δούμε τι υπάρχει σε λάστιχα...


Με βλέπω με το ΚΤΜ.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Τελικά υπήρχε αρκετά μεγάλη ζημιά στη ζάντα, πιο σωστά πολλές μικρές ζημιές στη ζάντα.

Πολλές λακούβες; Ο χωματόδρομος; Είπε ο άνθρωπος κάτι το οποίο το ξέρω ότι γενικά μετά από επισκευή πότε η ζάντα δεν είναι εξίσου γερή με πριν, δεν ξέρω αν φταίει αυτό.

Τέλος πάντων εάν προλάβει να τη φτιάξει μέχρι την Παρασκευή, θα κάνω και μερικά τηλέφωνο να δούμε τι υπάρχει σε λάστιχα...


Με βλέπω με το ΚΤΜ.
Πρόσεξε τι λάστιχο θα βάλεις
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Πρόσεξε τι λάστιχο θα βάλεις
Κοίταξε dunlop θα βάλω πάλι για τη συμπεριφορά και αντοχή έμεινα απόλυτα ευχαριστημένος. Αν δεν ήταν η φάση 36ωρο θα τα άφηνα μέχρι πραγματικά να φτάσει το πίσω δείκτη φθοράς που σημαίνει άλλες 2.000 ακόμα σίγουρα.
Στην πράξη δηλαδή είναι η διπλάσια ζωή από τη σειρά Τ της bridgestone και χωρις τα γλιστρήματα του μπροστινού
 
Top Bottom