BMW S1000XR(F?) ... τι να λεμε τωρα!... Funbike!

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Μακριά από τα metzeler...τα φορούσε όταν το πήρα.
Μανταρα
Αν ειχε τα Z8 Interact θα ειχες άλλη αποψη.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Για να μην αναλωθούμε σε ατέρμονες αναλύσεις που ξέρουμε πως δεν θα βγάλουν κάπου. Εμένα η εμπειρία μου απο 15 χρόνια με μοτοσυκλετες 17 ροδα έδειξε πως τα SS βγάζουν περίπου 30% λιγότερα χλμ σε ίδιες συνθήκες απο τα τουριστικά. Μια ερώτηση έχω μόνο. Θες να μου εξηγήσεις γιατί δεν θες να δοκιμάσεις ένα λάστιχο όπως το Mutant που το έβγαλε η DUNLOP εξειδικευμένα για το δικό σου μηχανακι και προτιμάς να βαλεις ένα λάστιχο που εξελίχθηκε για μηχανές όπως R1, GSXR1000, Speed triple Κλπ. Μοτοσυκλέτες με διαφορετικά οδικά χαρακτηριστικά, διαφορετική γεωμετρία, διαφορετικό βάρος. Δεν ξέρω τελικά αν θα σε ικανοποιήσει 100% αλλά η DUNLOP ξόδεψε πόρους και R&D για να εξελίξει ένα λάστιχο πάνω στο μηχανακι σου. Αυτό δεν είναι άξιο σκέψης?
Γιατί δεν έχω λεφτά για πέταμα...
Δεν πρόκειται να βάλω τουριστικό λάστιχο και να χάσω τα πλεονεκτήματα των σπορ .
Αν βγάζανε διπλάσια χλμ θα το συζητούσα ....εφόσον βγάζουν τα ίδια δεν μπαίνουν στην εξίσωση.

Μιλάω πάντα για την δική μου χρήση....μην ξεχνιομαστε
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Γιατί δεν έχω λεφτά για πέταμα...
Δεν πρόκειται να βάλω τουριστικό λάστιχο και να χάσω τα πλεονεκτήματα των σπορ .
Αν βγάζανε διπλάσια χλμ θα το συζητούσα ....εφόσον βγάζουν τα ίδια δεν μπαίνουν στην εξίσωση.

Μιλάω πάντα για την δική μου χρήση....μην ξεχνιομαστε
πρώτον δεν βγάζουν τα ίδια. Όποιος το λέει δεν ξέρει τί λεει. το γεγονός πώς έβγαζες στη χοντρή 10.000km με τα pilot Road δεν είναι μέτρο σύγκρισης. γιατί στην χοντρή δεν έβαλες ποτέ SS λάστιχο επειδή δεν βγάζουν!! Άρα ποιό είναι το συμπέρασμα?! Ακριβώς επειδή δεν υπάρχουν SS λάστιχα για on-off τα δρομίσια βάζουν μαλακότερη γόμα γι αυτό σου έβγαλε 10Κ χλμ.

Σύγκριση εδώ όμως είναι ένα SS λάστιχο σε ένα S1000XR με ένα τουριστικό λάστιχο σε ένα S1000XR.

Άσε όμως τα τουριστικά και τα σπορ. Αυτά αφορούν τα R1 σε σύγκριση με ένα FJR1300

Εδώ η Dunlop έφτιαξε ένα λάστιχο που γεφυρώνει ουσιαστικά την σπορ κατηγορία με την τουριστική και εξέλιξε ένα λάστιχο ΠΑΝΩ στο S1000XR. Έδωσε πόρους και απασχολήθηκε να φτιάξει ένα σκελετό, ένα πέλμα, μια γόμα που να δουλεύει άριστα σε ένα S1000XR και σε μικτές συνθήκες.

Και εσύ για κάποιο λόγο δεν του ρίχνεις καν μια ματιά και το εξισώνεις με ενα ξερό τουριστικό metzeler που είχε επανω το μηχανακι όταν το πήρες. Και είσαι βέβαιος πως ένα λάστιχο που εξελίχθηκε στη πίστα πάνω σε 1000cc κλιπονάτα είναι αυτό που θα σου δώσει το 100%.

Νομίζω κάνεις λάθος που τα βάζεις τόσο σε κατηγορίες αλλά τα χρήματα και η μοτοσυκλέτα δικιά σου είναι!
 

BabisStinson

Μέλος
Περιοχή
Πειραιάς
Όνομα
Μπάμπης
Μοτό
Moto Guzzi V85TT
Έχουμε μήπως ξεχωριστό θέμα για τα Dunlop Mutant; Τα έχει φορέσει κανείς στην μοτοσικλέτα του;
 
Reactions: STF

dkamzelas

Μέλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
triumph tiger 800 2016
Έχουμε μήπως ξεχωριστό θέμα για τα Dunlop Mutant; Τα έχει φορέσει κανείς στην μοτοσικλέτα του;
Επειδή ήθελα να τα βάλω στο Versys 1000... Ο λαστιχάς μου, κάτοχος bmw 1000 xr, ήταν ανένδοτος. Παρόλο που είναι κατασκευασμένο και σχεδιασμένο για τέτοιες μηχανές με εξαιρετική ποιότητα κύλισης και πρόσφυσης, οποίος το χρησιμοποιήσει για τουριστική χρήση θα το αλλάξει πριν τις 7000 χλμ. Κατέληξα σε Pilot road 5, που μέχρι τώρα πιστεύω είναι η χρυση τομή για σπορ οδήγηση και τουριστική οδήγηση.

Στάλθηκε από το RMX3363 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Σε τηλεφώνημα στον Περιστερά που αν δεν κάνω λάθος είναι αντιπρόσωπος, λέγοντας ότι έχω αυτό το μηχανάκι και θέλω λάστιχα το mutant δεν αναφέρθηκε σαν επιλογή.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Επειδή ήθελα να τα βάλω στο Versys 1000... Ο λαστιχάς μου, κάτοχος bmw 1000 xr, ήταν ανένδοτος. Παρόλο που είναι κατασκευασμένο και σχεδιασμένο για τέτοιες μηχανές με εξαιρετική ποιότητα κύλισης και πρόσφυσης, οποίος το χρησιμοποιήσει για τουριστική χρήση θα το αλλάξει πριν τις 7000 χλμ. Κατέληξα σε Pilot road 5, που μέχρι τώρα πιστεύω είναι η χρυση τομή για σπορ οδήγηση και τουριστική οδήγηση.

Στάλθηκε από το RMX3363 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Αυτό μου είπε μόλις τώρα ο λαστιχας ο δικός μου
Τρώγεται πολύ γρήγορα σε πιο ελαφριά και αργά μηχανάκια...μακρια
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
πρώτον δεν βγάζουν τα ίδια. Όποιος το λέει δεν ξέρει τί λεει. το γεγονός πώς έβγαζες στη χοντρή 10.000km με τα pilot Road δεν είναι μέτρο σύγκρισης. γιατί στην χοντρή δεν έβαλες ποτέ SS λάστιχο επειδή δεν βγάζουν!! Άρα ποιό είναι το συμπέρασμα?! Ακριβώς επειδή δεν υπάρχουν SS λάστιχα για on-off τα δρομίσια βάζουν μαλακότερη γόμα γι αυτό σου έβγαλε 10Κ χλμ.

Σύγκριση εδώ όμως είναι ένα SS λάστιχο σε ένα S1000XR με ένα τουριστικό λάστιχο σε ένα S1000XR.

Άσε όμως τα τουριστικά και τα σπορ. Αυτά αφορούν τα R1 σε σύγκριση με ένα FJR1300

Εδώ η Dunlop έφτιαξε ένα λάστιχο που γεφυρώνει ουσιαστικά την σπορ κατηγορία με την τουριστική και εξέλιξε ένα λάστιχο ΠΑΝΩ στο S1000XR. Έδωσε πόρους και απασχολήθηκε να φτιάξει ένα σκελετό, ένα πέλμα, μια γόμα που να δουλεύει άριστα σε ένα S1000XR και σε μικτές συνθήκες.

Και εσύ για κάποιο λόγο δεν του ρίχνεις καν μια ματιά και το εξισώνεις με ενα ξερό τουριστικό metzeler που είχε επανω το μηχανακι όταν το πήρες. Και είσαι βέβαιος πως ένα λάστιχο που εξελίχθηκε στη πίστα πάνω σε 1000cc κλιπονάτα είναι αυτό που θα σου δώσει το 100%.

Νομίζω κάνεις λάθος που τα βάζεις τόσο σε κατηγορίες αλλά τα χρήματα και η μοτοσυκλέτα δικιά σου είναι!
Βαγγέλη θεωρητικά θέλω δύο ζευγάρια το χρόνο... Η δοκιμή δεν ενοχλεί. Η πρακτική ωφέλεια δεν ξέρω ποια είναι. Δηλαδή, αν κάνω 100 χιλιόμετρα χωματόδρομο τον χρόνο και με τα τουριστικά λάστιχα η ζάντα υποφέρει, ενώ τα mutant έχουν ας πούμε πιο σκληρό προφίλ και γλιτώσει αξίζει τον κόπο. Αν όχι, είναι πολύ μικρή η διεύρυνση της χρήσης σε ότι με αφορά.
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
500αρικο γιατί τα πενφέ και τα continental είναι για αρχόντους;
κύριε amyroukai να βάλετε τα continental κι ας κοστίζουν ένα 500αρικο...κι αν ζορίζεστε λόγω τιμής εδώ είμαστε...μου πουλάτε σε τιμή ευκαιρίας το Xchallenge αν παίρνει μπρος...και βάζετε και τα λάστιχα...με ενα σμπάρο δύο τρυγόνια...
 

Doc.DD

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
r 1200gs 07/suzuki dr 350s 92
Βαγγέλη θεωρητικά θέλω δύο ζευγάρια το χρόνο... Η δοκιμή δεν ενοχλεί. Η πρακτική ωφέλεια δεν ξέρω ποια είναι. Δηλαδή, αν κάνω 100 χιλιόμετρα χωματόδρομο τον χρόνο και με τα τουριστικά λάστιχα η ζάντα υποφέρει, ενώ τα mutant έχουν ας πούμε πιο σκληρό προφίλ και γλιτώσει αξίζει τον κόπο. Αν όχι, είναι πολύ μικρή η διεύρυνση της χρήσης σε ότι με αφορά.
Γιάννη σε μπερδεύει στο μάτι.δεν είναι χωμάτινο το λάστιχο.ειναι τύπου βρόχινου σχεδίασης σε λάστιχο moto GP.δεν ξέρω αν κάνει και χώμα
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Βαγγέλη θεωρητικά θέλω δύο ζευγάρια το χρόνο... Η δοκιμή δεν ενοχλεί. Η πρακτική ωφέλεια δεν ξέρω ποια είναι. Δηλαδή, αν κάνω 100 χιλιόμετρα χωματόδρομο τον χρόνο και με τα τουριστικά λάστιχα η ζάντα υποφέρει, ενώ τα mutant έχουν ας πούμε πιο σκληρό προφίλ και γλιτώσει αξίζει τον κόπο. Αν όχι, είναι πολύ μικρή η διεύρυνση της χρήσης σε ότι με αφορά.
Ότι τρώγονται γρήγορα τα mutant δεν το ήξερα.

Εσύ όπως περιγράφεις αυτά που θες ένα pilot road 5 pilot, road 6 θα είσαι άρχοντας. Και απίστευτα τα pilot road στα νερά
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Τα mutant δεν ήταν για σουπερμότο αρχικά;
Πολλοί μπερδεύονται και φταίει η dunlop γιναυτο.

Παλιά έβγαζε ένα λάστιχο το mutant και ήταν φάση mt60 supermoto λάστιχο. Αυτό το καινούργιο έχει απλά το ίδιο όνομα. Καμιά σχέση σαν λάστιχα
 

apache

Μέλος
Όνομα
Μανώλης
Μοτό
Yamaha tracer 900 2018
Το επόμενο μου...
.


advphone
Kα τα πλη κτι κο λάστιχο, το είχα φορέσει στο Tracer, άριστο μου είχε βγάλει 8-9 χιλιάδες χιλιόμετρα αλλά δικάβαλος και φορτωμένος.
 
Τελευταία επεξεργασία:

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Απλά το 190/50 είναι λάθος διάσταση, 190/55 θέλουμε στο δικό μας. Η φωτό ελπίζω ότι είναι ενδεικτική, το λέω γιατί το μηχανάκι το είχα πάρει με λάθος λάστιχο επάνω και έκανε μεγάλη διαφορά όταν μπήκε το σωστό.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Εγώ θα βάλω με 50ρι προφίλ...γιατί και για αυτό ακούω καλά πραγματα
 

Natassa

patara_power
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νατάσσα
Μοτό
Suzuki SV650 ‘17
Triumph Trident 660 ‘22
Εσύ όπως περιγράφεις αυτά που θες ένα pilot road 5 pilot, road 6 θα είσαι άρχοντας. Και απίστευτα τα pilot road στα νερά
Πολύ ωραίο λάστιχο το road 5, τα φοράει από μαμά το Τrident και παρόλο που ήμουν κολλημένη με bridgestone s21 και μετέπειτα s22 στο sv, όταν έρθει η ώρα θα βάλω πάλι το ίδιο ή το καινούριο, το 6.

(Βέβαια η οδηγησή μου είναι μακράν από γρήγορη και δε με ενδιαφέρει το mileage, με ενδιαφέρει το κράτημα.)
 

dkamzelas

Μέλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
triumph tiger 800 2016
Στο road 5 εκεί που τελειώνουν τα αυλάκια για την αποβολή νερού έχει κάποια εκατοστά σκέτη γόμα. Εκεί είναι και η ουσία του ελαστικού που το ξεχωρίζει από τα υπόλοιπα τουριστικά. Κράτημα και πρόσφυση όσο πλαγιάζεις και το επιτρέπουν οι συνθήκες!

Στάλθηκε από το RMX3363 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Top Bottom