BMW S1000XR(F?) ... τι να λεμε τωρα!... Funbike!

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Εγώ θα βάλω με 50ρι προφίλ...γιατί και για αυτό ακούω καλά πραγματα
Κατεβάζοντας την ουρά χάνεις σε ευελιξία και κονταίνει περισσότερο η τελική μετάδοση. Δεν είναι κακή η δοκιμή αλλά την έχω κάνει και δεν μου άρεσε.

Γυρνώντας πίσω στον χρόνο, τελευταίο μισλέν ήταν το 2 που είχα δοκιμάσει. Απλά εξαιρετικό στην βροχή, είχαν γίνει καφρίλες που δεν θα έκανα σήμερα με κανένα λάστιχο. Εκεί που με εκνεύρισε και δεν τα έβαλα ξανά ήταν σε εκδρομή όπου δεν ξέρω γιατί αλλά δεν κρατούσε ο σκελετός κορδόνι μετά από καρφί και επισκευάστηκε (και ξαναχάλασε) αρκετές φορές μέσα στην ημέρα, ευτυχώς ήταν "σιδερόκωλη" στο Πόρτο Γερμενό.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Στο road 5 εκεί που τελειώνουν τα αυλάκια για την αποβολή νερού έχει κάποια εκατοστά σκέτη γόμα. Εκεί είναι και η ουσία του ελαστικού που το ξεχωρίζει από τα υπόλοιπα τουριστικά. Κράτημα και πρόσφυση όσο πλαγιάζεις και το επιτρέπουν οι συνθήκες!

Στάλθηκε από το RMX3363 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Και εκεί ήταν η βελτίωση του απο το Pilot Road 4 που τα αυλάκια κατέβαιναν στο πλαινό χαμηλά και στην πίεση στις στροφές έκανε μια μετατόπιση η γόμα και ένιωθες το μηχανάκι να ξεσέρνει λίγο και να δίνει μια περίεργη αίσθηση.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Και τα road5 που φορούσα εγώ στην πλαϊνή πρόσφυση έδινε μικρή αστάθεια.

Βαγγέλη για τα mutant τότε που το είχα ψάξει πριν βάλω τα meridian, λέγανε για αυξημένους κραδασμούς.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Και τα road5 που φορούσα εγώ στην πλαϊνή πρόσφυση έδινε μικρή αστάθεια.

Βαγγέλη για τα mutant τότε που το είχα ψάξει πριν βάλω τα meridian, λέγανε για αυξημένους κραδασμούς.
Αυξημένους κραδασμούς? Εννοείς στο ταξίδι?
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Πάντως το mutant έχει συγκεκριμένο χαρακτήρα και δεν τον κρύβει. Είναι ένα λάστιχο τεσσάρων εποχών ας πούμε με ένδειξη M+S. Ουσιαστικά είναι ένα λάστιχο για τον αναβάτη όλου του χρόνου. Αυτός που θα πάρει τη μηχανή και με 5 βαθμούς, και με βροχή θα βγει να πάει στη δουλειά του θέλει ένα λάστιχο να ζεσταίνεται γρήγορα και να αποδίδει σε κρύα και φθαρμένα οδοστρώματα. Σε κακοτεχνίες να διαβάζει.

Αυτό έρχεται με ένα τίμημα προφανώς. Το τίμημα είναι πως επειδη το λάστιχο έχει γόμα που ζεσταίνεται εύκολα και έχει και χάραξη σημαίνει πως όταν πας σεοα Επίδαυρο ένα Ρωσσο μια επαρχιακή διαδρομή απαιτητική με ζεστό καιρό η γόμα αυτή και η χάραξη θα σου δώσουν αυτές τις μετατοπίσεις (ο κραδασμός είναι άλλο πράγμα), θα ξεσερνει που λέμε το λάστιχο στη πίεση. Ουσιαστικά ένα φαινόμενο που το συναντάμε σε on off λάστιχα. Λάστιχα φτιαγμένα για μικτές συνθήκες.

Προφανώς όποιος θέλει την απόλυτη αίσθηση και στιβαρότητα στη πίεση στο στροφιλικι καλό είναι να πάρει ένα πιο προσανατολισμένο σπορ λάστιχο. Αλλά αυτός που θέλει να έχει υψηλή απόδοση ανεξαρτήτως καιρου και οδοστρώματος μπορεί να βρει το λάστιχο του στο mutant.

Δεν υπάρχει στα λάστιχα ειδικά σωστό και λάθος υπάρχουν ανάγκες και γούστα.

Μπορεί να έχεις 1200gs και να φοράς από meridian μέχρι tkc80. Ουσιαστικά το mutant σου δίνει μια επιλογή στο φάσμα ελαστικών τεσσάρων εποχών και crossover ελαστικού.

Αν κάνει σε κάποιον είναι άλλο θέμα.

Εδώ για όποιον καταλαβαίνει Ιταλικά τα λέει πολύ καλά ο φίλος από το moto.it όπως πάντα οι Ιταλοί στοχευμένοι και αναλυτικοί


Πάνω κάτω αυτά λέει.
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Το δικό μου XR φόραγε τα road 5 και θεωρώ ότι είναι καταπληκτικό λάστιχο. Ούτε κουνήματα, ζεσταινόταν γρήγορα, σταθερό, πολύ καλό κράτημα (την ίδια εξαιρετική συμπεριφορά βγάζει και στο Super Adventure που φοράει επίσης τα ίδια). Δεν ξέρω αν θα βγάλει τα ίδια χλμ με άλλο σπορ τούρινγκ ελαστικό, εμένα το φόραγε ήδη και το άλλαξα στα 8000χλμ.

Στο GT έχω τα metzeler roadtec 01 se (πιο μαλακό από το απλό), επίσης καλό φαίνεται, δεν έχω παράπονο και σαν κράτημα, σαν σταθερότητα. Τα είχα και στο Multistrada παλιότερα (δεν θυμάμαι όμως αν ήταν τα "απλά" ή τα SE) και μου φάνηκαν μια χαρά αλλά δεν το κράτησα πολύ.
 

naftilos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα Παλληνη-Ηρακλειο Μεσσαρα
Όνομα
Θωμας
Μοτό
Aprilia Pegaso 650ie - Caponord ETV 1000RR - Futura RST1000

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Τώρα δε ξέρω αν πρέπει να γράψω... ανόμοιες μοτοσυκλέτες εντελώς και δε ξέρω και ποιο είναι το βάρος των μοτοσυκλετών σας. Η δικιά μου είναι 174 κιλά στεγνή, που με 13 λίτρα βενζίνη και άλλα 4 λοιπά ζουμιά σημαίνει πόσο; 190-192 κιλά;
Φορά σπορ ελαστικά παλιότερης γενιάς μετά από προτροπή του pumba γιατί πρώτον, ήταν φθηνά, διαχειρίστηκαν εύκολα τα 105 δικύλινδρα άλογα, κρατάνε πολύ καλά όπου θέλω και δέχονται και τις καφρίλες μου στα κέφια μου. Ζεσταίνονται σχετικά εύκολα και ακούνε στό όνομα Michelin Pilot Power.

Αναφορά απλή για να υπάρχει και αυτή αν και αφορά περισσότερο ss ή γυμνά παλαιάς κοπής.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Ερωτηξης...
Σε XR του '22 έβγαλε καθ' οδόν και με πολύ βροχή το παρακάτω μήνυμα.
Ξέρει κανείς τι μπορεί να το προκάλεσε...?


Στάλθηκε από το Nokia 8.1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ερωτηξης...
Σε XR του '22 έβγαλε καθ' οδόν και με πολύ βροχή το παρακάτω μήνυμα.
Ξέρει κανείς τι μπορεί να το προκάλεσε...?


Στάλθηκε από το Nokia 8.1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Εμφανίζεται σε πολλά gen2 και gs 1250....κάτι συμβαίνει με την οθόνη και τον εγκέφαλο
Μπριζωμα θέλει
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Ενώ τα 990 δεν τα βγάζουν αυτά ;););););););););)
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ενώ τα 990 δεν τα βγάζουν αυτά ;););););););););)
Θα πάω στο θέμα με τα 990 και θα αρχίσω να βάζω φωτό με ζημιές...ξερεις πόσο καλός είναι σε αυτό :waiting:
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Θα πάω στο θέμα με τα 990 και θα αρχίσω να βάζω φωτό με ζημιές...ξερεις πόσο καλός είναι σε αυτό :waiting:
ΜΜΜ κάτι μας είπες τώρα, άσε που δε χωράει άλλες φωτό εκεί κοντεύει να πέσει ο σέρβερ
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
και gs 1250
σπαμ και συγγνωμη...

Κωστη θα ηθελα να μαθω τι συνεβει τελικα με το 1250 του Ιρλανδου που εστειλα στον Παναγιωτοπουλο...
θα ρωτησεις σε παρακαλω τον Σακη ???

:thanx:
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
σπαμ και συγγνωμη...

Κωστη θα ηθελα να μαθω τι συνεβει τελικα με το 1250 του Ιρλανδου που εστειλα στον Παναγιωτοπουλο...
θα ρωτησεις σε παρακαλω τον Σακη ???

:thanx:
Από Δευτέρα Γιώργη
 
Top Bottom