BMW S1000XR(F?) ... τι να λεμε τωρα!... Funbike!

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Σωστά.
Στο S1000R μου είχε φανεί πιο αναγκαίο το καλύτερο σταμπιλιζατέρ αλλά τελικά έδωσα το μηχανάκι πριν το αναβαθμίσω, στο XR για να είμαι ειλικρινής δεν ένοιωσα πουθενά την ανάγκη για κάτι καλύτερο. Η μόντα με το παχύτερο λάδι είναι μια λύση αλλά αφού βρήκες και έδωσες το δικό σου, μια χαρά, λέγονται καλά λόγια για το Hyperpro.
Δεν ξέρω αν το ενοιωθες και εσύ, αλλά δικαβαλος οποίο σαμαρακι ανωμαλία περάσω με χλμ, η μπροστα ρόδα βρίσκεται στον αέρα πολύ εύκολα ....χωρίς να φοβίζει βέβαια, αλλά ότι θα μπορώ να το ρυθμίζω και να το κάνω πιο στιβαρό νομίζω θα είναι καλό
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Δεν ξέρω αν το ενοιωθες και εσύ, αλλά δικαβαλος οποίο σαμαρακι ανωμαλία περάσω με χλμ, η μπροστα ρόδα βρίσκεται στον αέρα πολύ εύκολα ....χωρίς να φοβίζει βέβαια, αλλά ότι θα μπορώ να το ρυθμίζω και να το κάνω πιο στιβαρό νομίζω θα είναι καλό
Δικάβαλο δεν έχω καθόλου εικόνα...
Πάντως εκτός από την στιβαρότητα που θα σου δώσει το καλύτερο σταμπιλιζατέρ, αυτό που περιγράφεις νομίζω πως θα βελτιωθεί αν κατεβάσεις λίγο την εμπρός τιμονόπλακα. Δεν βοηθάει να ξέρεις και το ότι έχεις βάλει αυτά τα τσοπεροειδή :p καβαλέτα (κατά την γνώμη μου).

Και να κλείνεις και λίγο το γκάζι, δεν 'κακό...
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Να θυμίσω απλά ότι το σταμπιλιζατερ δεν έχει να κάνει σε τίποτα με το φαινόμενο που συζητάμε, θα συνεχίσει να σηκώνει τροχό εξίσου εύκολα.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Να θυμίσω απλά ότι το σταμπιλιζατερ δεν έχει να κάνει σε τίποτα με το φαινόμενο που συζητάμε, θα συνεχίσει να σηκώνει τροχό εξίσου εύκολα.
Φυσικά....θα αλλάξει πολύ η αίσθηση ομωςοταν πεφτει
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Όπως σίγουρα θα αλλάξει και η αίσθηση όταν πιέζεις σε σφιχτά κομμάτια και ανοίγεις μέσα στην στροφή το γκάζι.....
Ιδωμεν
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Φτιάξε το δικό του λάδι πιο χοντρό και τσιμουχες τέλος.
Δεν υπάρχει λόγος για νέο
Αυτή η επιλογή (αν δεν είχε πουληθεί) θέλει χρόνο, δουλίτσα και λίγες γνώσεις!!!!
Τι δεν καταλαβένςςςςςς;;;;;;;; :laugh:
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
XR Maniac γιατί γελά ρε :p

Αν έχεις "ελαφρύ" μπροστινό, αυτό σημαίνει ότι η ισορροπία βάρους έχει μετατοπιστεί πίσω, που σημαίνει πως ανεξάρτητα ESA και τι λέει το καντράν, θες ενίσχυση.
Σε γενικές γραμμές η δύναμη της μοτοσικλέτας είναι τέτοια που να σηκώνει σχετικά εύκολα το μπροστινό αλλά η αστάθεια/ελαφρότητα που περιγράφεις "σε κανονικές συνθήκες" δεν υπάρχει. Θεωρώ ότι είναι ήδη αρκετά επιθετική η γεωμετρία για να κατεβάσεις τα καλάμια.
 

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
Αφήστε τον άνθρωπο ρε!!!
Ψηλά τιμόνια με 160 άλογα και θέλουμε και ρέστα?
Το 1290 πριν φτιάξω το σταμπιλιζατερ βαραγε κουπί σαν αγωνιστικό κανό καγιάκ, στο χουφτωμα,τώρα όλα καλά !
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
XR Maniac γιατί γελά ρε :p

Αν έχεις "ελαφρύ" μπροστινό, αυτό σημαίνει ότι η ισορροπία βάρους έχει μετατοπιστεί πίσω, που σημαίνει πως ανεξάρτητα ESA και τι λέει το καντράν, θες ενίσχυση.
Σε γενικές γραμμές η δύναμη της μοτοσικλέτας είναι τέτοια που να σηκώνει σχετικά εύκολα το μπροστινό αλλά η αστάθεια/ελαφρότητα που περιγράφεις "σε κανονικές συνθήκες" δεν υπάρχει. Θεωρώ ότι είναι ήδη αρκετά επιθετική η γεωμετρία για να κατεβάσεις τα καλάμια.
Γελάω....γιατί δεν έχω ελαφρύ μπροστινό με την έννοια ότι είναι πρόβλημα αστάθειας.
Για αυτό δεν κατεβάζω καλάμια, αλλαζω ελατήριο κλπ ομορφιες
Μια αναβάθμιση κάνω με ρυθμιζόμενο σταμπιλιζατερ για τις λεπτομέρειες και μόνο
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Αφήστε τον άνθρωπο ρε!!!
Ψηλά τιμόνια με 160 άλογα και θέλουμε και ρέστα?
Το 1290 πριν φτιάξω το σταμπιλιζατερ βαραγε κουπί σαν αγωνιστικό κανό καγιάκ, στο χουφτωμα,τώρα όλα καλά !
Αυτό που περιγράφεις για την βαρκα σου, σεν μπορεί να συμβεί στο xr, ακόμα και να πετάξω το σταμπιλιζατερ :p

Και τα άλογα είναι 165
 

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
Αυτό που περιγράφεις για την βαρκα σου, σεν μπορεί να συμβεί στο xr, ακόμα και να πετάξω το σταμπιλιζατερ :p

Και τα άλογα είναι 165
Στις 14000 στροφές του κινητήρα εννοείς 165 αλογατα.
Έλα αγορι μου να δεις πώς είναι στις 8000 στροφές,να νιώσεις ότι είσαι σε φαρέτρα τόξου :p
 

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
Χαλάμε το ποστ για το xr 1000 αλλά ρε παιδί μου μιλάμε σούζα ,σε φρεάτια σε πετραδάκια,σε αναχώματα ,τι να λέμε τώρα για τετρακύλινδρα?
:friend:
Μια βόλτα 40 χλμ και μετά μουσική για χαλάρωση :)
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Το ότι είστε λίγο βαμβακερές οι πορτοκαλί αμαζόνες δεν το συζητάμε ανοιχτά, οκ. 40 χιλιόμετρα βόλτα και πολλά σας είναι, δεν αντέχετε παραπάνω.
 

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
Το ότι είστε λίγο βαμβακερές οι πορτοκαλί αμαζόνες δεν το συζητάμε ανοιχτά, οκ. 40 χιλιόμετρα βόλτα και πολλά σας είναι, δεν αντέχετε παραπάνω.
Από τις 5 ξημερώματα έπεσαν οι παλμοί στις 8.30 βράδυ (μετά την μηχανοβόλτα)
Θα γράψω Βιβλίο ρε "η ζωή του επαρχιώτη κατεμα":p
 

drogo

Μέλος
Περιοχή
Ωρωπος
Όνομα
Θωμας
Μοτό
Norden 901, EXC 4OO,
Από τις 5 ξημερώματα έπεσαν οι παλμοί στις 8.30 βράδυ (μετά την μηχανοβόλτα)
Θα γράψω Βιβλίο ρε "η ζωή του επαρχιώτη κατεμα":p
Δεν φταναν οι μηχανικοι, θα θελουμε και καρδιολογο...
 
Top Bottom