BMW S1000XR(F?) ... τι να λεμε τωρα!... Funbike!

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
θα το πάρω καινούριο (είμαι μεταξύ του bmw και του tracer 9 gt plus) ,οπότε όλα τα σέρβις θα γίνονται μέσα στην bmw
Να πάρεις το πακέτο 3 ή 5 χρόνια να τελειώνεις.
 

CaBouRas

Μέλος
Περιοχή
Νικαια
Όνομα
Θανασης
Μοτό
CBR600F4
CBR600RR
GSXR 750 K7
CBR1000
BEVERLY 350
Xadv750
Κάθε 30000 χλμ....νομίζω

Κάθε 5000 αλλάζεις λαδακια
Κάθε 30000 είναι το μεγάλο σέρβις..;
το οποίο περιλαμβάνει τι..;
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
θα το πάρω καινούριο (είμαι μεταξύ του bmw και του tracer 9 gt plus) ,οπότε όλα τα σέρβις θα γίνονται μέσα στην bmw
Γιατί δεν ρωτάς το πλάνο συντήρησης τότε στην BMW? Οι γνώμες μας αφορούν όλες για gen1 S1000XR, δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι στα 2ης γενιάς.
 

CaBouRas

Μέλος
Περιοχή
Νικαια
Όνομα
Θανασης
Μοτό
CBR600F4
CBR600RR
GSXR 750 K7
CBR1000
BEVERLY 350
Xadv750
Να πάρεις το πακέτο 3 ή 5 χρόνια να τελειώνεις.
Τα είδα αυτά τα πακέτα…
ουσιαστικα αυτό που λέει είναι ότι για τα επόμενα 3 ή 5 χρονια , δεν πληρώνεις τίποτα πέρα από λάδια και φίλτρο λαδιού..;
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Κάθε 30000 είναι το μεγάλο σέρβις..;
το οποίο περιλαμβάνει τι..;
Λάδι, φίλτρο λαδιού, φίλτρο αέρα, υγρά φρένων, μπουζί, έλεγχος βαλβίδων, αλλαγή λαδιών στα μπροστινά. Σε gen1 πάντα.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Τα είδα αυτά τα πακέτα…
ουσιαστικα αυτό που λέει είναι ότι για τα επόμενα 3 ή 5 χρονια , δεν πληρώνεις τίποτα πέρα από λάδια και φίλτρο λαδιού..;
Εγώ έχω καταλάβει ότι δεν πληρώνεις τίποτα εκτός από αναλώσιμα τύπου τακάκια λάστιχα και οτιδήποτε άλλο που δεν είναι στο πρόγραμμα συντήρησης.

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να κλείσεις τεστ σε όποιον σε βολεύει και να ρωτήσεις εκεί. Το κόστος εκτός πακέτου είναι αυτό που σου είπαν.
 

CaBouRas

Μέλος
Περιοχή
Νικαια
Όνομα
Θανασης
Μοτό
CBR600F4
CBR600RR
GSXR 750 K7
CBR1000
BEVERLY 350
Xadv750
Γιατί δεν ρωτάς το πλάνο συντήρησης τότε στην BMW? Οι γνώμες μας αφορούν όλες για gen1 S1000XR, δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι στα 2ης γενιάς.
Απ τα λίγα που ξέρω , φοράνε το ίδιο μοτέρ νομίζω, αλλά έχουν αλλάξει κάποιες παραμετροποίησης..
Εχω επικοινωνήσει με μια αντιπροσωπεία για test drive και για ενημέρωση, αλλά θα με ενημερώσουν για ραντεβού κααααποια απ τις επόμενες μέρες.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Εδώ και ένα μήνα περιμένω τηλέφωνο... Με έχουν τρελάνει στα email από Αγγλία όμως, η διαφορά σε νοοτροπία χαοτική.
 

CaBouRas

Μέλος
Περιοχή
Νικαια
Όνομα
Θανασης
Μοτό
CBR600F4
CBR600RR
GSXR 750 K7
CBR1000
BEVERLY 350
Xadv750
Εγώ έχω καταλάβει ότι δεν πληρώνεις τίποτα εκτός από αναλώσιμα τύπου τακάκια λάστιχα και οτιδήποτε άλλο που δεν είναι στο πρόγραμμα συντήρησης.

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να κλείσεις τεστ σε όποιον σε βολεύει και να ρωτήσεις εκεί. Το κόστος εκτός πακέτου είναι αυτό που σου είπαν.
Έχεις απόλυτο δίκιο..Το έκανα αυτό εδώ και 4 μέρες και περιμένω να με πάρουν να μου κλείσουν ραντεβού..
Σε ευχαριστω πολυ.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Προχτές που πήγα Σφακιανάκη είχε ένα κόκκινο απ'έξω, αλλά δεν ήταν τέστ (είπε). Έχω μια περιέργεια να δω πόσο διαφορετικά είναι.
 

CaBouRas

Μέλος
Περιοχή
Νικαια
Όνομα
Θανασης
Μοτό
CBR600F4
CBR600RR
GSXR 750 K7
CBR1000
BEVERLY 350
Xadv750
Προχτές που πήγα Σφακιανάκη είχε ένα κόκκινο απ'έξω, αλλά δεν ήταν τέστ (είπε). Έχω μια περιέργεια να δω πόσο διαφορετικά είναι.
Κι εγώ αυτό είδα…!
Πανεμορφο το κωλομηχανο!!
Μπηκα και στο motorad μέσα , στο section που έχει για να κανεις το μηχανάκι όπως θες και η αλήθεια είναι ότι ξενερωσα λίγο με το γεγονός ότι , σε όλα σχεδόν τα μηχανάκια τα έξτρα τα έχουν ήδη πάνω τα περισσότερα και στο bmw,πρέπει να τα κουμπώσεις πάνω με έξτρα χρηματα
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Κι εγώ αυτό είδα…!
Πανεμορφο το κωλομηχανο!!
Μπηκα και στο motorad μέσα , στο section που έχει για να κανεις το μηχανάκι όπως θες και η αλήθεια είναι ότι ξενερωσα λίγο με το γεγονός ότι , σε όλα σχεδόν τα μηχανάκια τα έξτρα τα έχουν ήδη πάνω τα περισσότερα και στο bmw,πρέπει να τα κουμπώσεις πάνω με έξτρα χρηματα
Εννοείς ότι δεν έχει πολλά έξτρα το xr?
 

CaBouRas

Μέλος
Περιοχή
Νικαια
Όνομα
Θανασης
Μοτό
CBR600F4
CBR600RR
GSXR 750 K7
CBR1000
BEVERLY 350
Xadv750
πηγα εκεί χθες για να ενημερωθω,μετά την κουβέντα που είχαμε εδώ..
Το μηχανάκι είναι αδειο από κοκομπλικια..Ακόμα και στις χαρτογραφήσεις , έχει μόνο δυο αντί για τέσσερις…πρεπει να επιλέξεις είτε το πακέτο dynamic είτε το πακέτο touring για να έχεις 4 χαρτογραφήσεις..Ούτε quickshifter, ούτε τίποτα..
Ειχε και δυο μηχανάκια εκεί σε μαύρο και σε κόκκινο , αλλά και τα δυο ήταν για service , γιατί τον ρώτησα για test ride..
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
πηγα εκεί χθες για να ενημερωθω,μετά την κουβέντα που είχαμε εδώ..
Το μηχανάκι είναι αδειο από κοκομπλικια..Ακόμα και στις χαρτογραφήσεις , έχει μόνο δυο αντί για τέσσερις…πρεπει να επιλέξεις είτε το πακέτο dynamic είτε το πακέτο touring για να έχεις 4 χαρτογραφήσεις..Ούτε quickshifter, ούτε τίποτα..
Ειχε και δυο μηχανάκια εκεί σε μαύρο και σε κόκκινο , αλλά και τα δυο ήταν για service , γιατί τον ρώτησα για test ride..
Χρόνια τώρα η BMW έτσι κάνει σε όλα τα μηχανάκια της. Βάζει αρχική τιμή που δεν έχει σχεδόν τίποτα και μετά πουλάει έξτρα πακέτα με εξοπλισμούς. Τα περισσότερα έρχονται και πωλούνται με αυτά (πακέτα dyamic, comfort, performance ή δεν ξέρω πως αλλιώς τα λένε).
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Πάνω/κάτω την ίδια γραμμή ακολουθούν οι περισσότεροι πια.

Θες την τεχνολογία, θα πληρώσεις. Δεν θες, πάρε το απλό (ή με όσα μεμονωμένα αξεσουάρ θες), μπορείς κάλλιστα, αλλά θα περιμένεις γιατί οι παραγγελίες των ντίλερ είναι μόνο "φουλ έξτρα". Δεν ισχύει μόνο εδώ αυτό, τα διαβάζω στο advrider από παντού.

Το θέμα είναι αν σου κάνει το μηχανάκι γενικότερα.
 

CaBouRas

Μέλος
Περιοχή
Νικαια
Όνομα
Θανασης
Μοτό
CBR600F4
CBR600RR
GSXR 750 K7
CBR1000
BEVERLY 350
Xadv750
Χρόνια τώρα η BMW έτσι κάνει σε όλα τα μηχανάκια της. Βάζει αρχική τιμή που δεν έχει σχεδόν τίποτα και μετά πουλάει έξτρα πακέτα με εξοπλισμούς. Τα περισσότερα έρχονται και πωλούνται με αυτά (πακέτα dyamic, comfort, performance ή δεν ξέρω πως αλλιώς τα λένε).
Δεν το γνώριζα αυτό εγώ για την bmw γιατί ποτέ δεν ήθελα να πάρω bmw…
Η αλήθεια είναι όμως ότι με ξένισε λίγο όταν μου το έλεγε χθες ο πωλητής , γιατί πρακτικά σου λέει ότι «φίλε σε κοροϊδεύω λίγο να ξερεις και γι αυτό σου λέω ότι έχει 20 χιλιάρικα το μηχανάκι..Όταν ψηθείς και έρθεις να το πάρεις , εγώ θα σου πω ότι το μηχανάκι έχει απλά δυο ρόδες ένα τιμόνι και όργανα για να βλέπεις ποσό πας , αλλά επειδή εσυ θα είσαι ήδη πορωμενος , θα μου δώσεις 4 χιλιάρικα επιπλέον!»
Μου κακοφάνηκε να πω την αλήθεια μου γιατί αυτη την βδομάδα πήγα και στην Yamaha αλλά και στην Ducati.Και οι δυο εταιρίες , έχουν όλα τα έξτρα μέσα στην τιμή της μηχανής και τα έξτρα που πληρώνεις είναι μανετες ,πατάκια οδηγού κτλ κτλ.. ο μόνος λόγος που απέρριψα την ducati είναι ότι σε αυτά τα λεφτά (20 με 23 χιλιάρικα) όλα έχουν 19 τροχό μπροστά (σε αυτή την κατηγορία πάντα ) , κι εγώ θέλω 17ρι..
 
Τελευταία επεξεργασία:

CaBouRas

Μέλος
Περιοχή
Νικαια
Όνομα
Θανασης
Μοτό
CBR600F4
CBR600RR
GSXR 750 K7
CBR1000
BEVERLY 350
Xadv750
Πάνω/κάτω την ίδια γραμμή ακολουθούν οι περισσότεροι πια.

Θες την τεχνολογία, θα πληρώσεις. Δεν θες, πάρε το απλό (ή με όσα μεμονωμένα αξεσουάρ θες), μπορείς κάλλιστα, αλλά θα περιμένεις γιατί οι παραγγελίες των ντίλερ είναι μόνο "φουλ έξτρα". Δεν ισχύει μόνο εδώ αυτό, τα διαβάζω στο advrider από παντού.

Το θέμα είναι αν σου κάνει το μηχανάκι γενικότερα.
Δεν συμφωνώ..Το tracer αλλά και τα Ducati που κοίταξα σε αυτά τα λεφτά , έχουν σχεδόν τα πάντα πάνω ,ενώ την ίδια στιγμή ακόμα και τις χαρτογραφήσεις ((!!!!) στο bmw πρέπει να τις πληρώσεις!!
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Δεν συμφωνώ..Το tracer αλλά και τα Ducati που κοίταξα σε αυτά τα λεφτά , έχουν σχεδόν τα πάντα πάνω ,ενώ την ίδια στιγμή ακόμα και τις χαρτογραφήσεις ((!!!!) στο bmw πρέπει να τις πληρώσεις!!
Το tracer, tracer GT, tracerGT+ είναι "διαφορετικά" μοντέλα; Μήπως απλά αλλάζει το επίπεδο εξοπλισμού και αντί για dynamic και touring και ντιριντάχτα το λένε αλλιώς;
Η multistrada έχει απλό, S και ανάλογα πουλάει τα έξτρα πακέτα πάλι. Δεν έχω δει κατάλογο τώρα κοντά για να έχω άποψη επιπέδου τιμών, μόνο το κριντζ περίπου 36000 για την κορυφαία ράλι θυμάμαι.


Δεν υπερασπίζομαι την πολιτική πωλήσεων αλλά αυτή είναι, θα γίνει χειρότερο το πράγμα όσο περνάνε τα χρόνια για πολλούς λόγους, αν τα έχεις ψωνίζεις ό,τι σου αρέσει αν δεν τα έχεις ψωνίζεις αυτό που μπορείς. Αν σου φαίνεται λάθος μην ψωνίσεις, είναι η δύναμη σου ως καταναλωτής να μην επιβραβεύεις ένα κατά την γνώμη σου κακό προϊόν με το να το αγοράσεις.
 

CaBouRas

Μέλος
Περιοχή
Νικαια
Όνομα
Θανασης
Μοτό
CBR600F4
CBR600RR
GSXR 750 K7
CBR1000
BEVERLY 350
Xadv750
Το tracer, tracer GT, tracerGT+ είναι "διαφορετικά" μοντέλα; Μήπως απλά αλλάζει το επίπεδο εξοπλισμού και αντί για dynamic και touring και ντιριντάχτα το λένε αλλιώς;
Η multistrada έχει απλό, S και ανάλογα πουλάει τα έξτρα πακέτα πάλι. Δεν έχω δει κατάλογο τώρα κοντά για να έχω άποψη επιπέδου τιμών, μόνο το κριντζ περίπου 36000 για την κορυφαία ράλι θυμάμαι.


Δεν υπερασπίζομαι την πολιτική πωλήσεων αλλά αυτή είναι, θα γίνει χειρότερο το πράγμα όσο περνάνε τα χρόνια για πολλούς λόγους, αν τα έχεις ψωνίζεις ό,τι σου αρέσει αν δεν τα έχεις ψωνίζεις αυτό που μπορείς. Αν σου φαίνεται λάθος μην ψωνίσεις, είναι η δύναμη σου ως καταναλωτής να μην επιβραβεύεις ένα κατά την γνώμη σου κακό προϊόν με το να το αγοράσεις.
Μην με παρεξηγείς..Δεν προσπαθώ να υποστηρίξω κάτι εναντίον της bmw.Εννοείται ότι έχεις δίκιο όσον αφορά για τα απλά ,τα s και τα gt ,αλλά ακόμα και έτσι και οι δυο εταιριες , (ειδικά η Ducati ), ακόμα και στα «απλά» μοντέλα τους , σου δίνουν περισσότερο εξοπλισμό από αυτόν που σου δίνει η bmw.Γι αυτό και στο σχόλιο μου έγραψα ότι «και οι δυο εταιριες σε αυτά τα λεφτά σου δίνουν περισσότερα»…Ένα απλό tracer 9 έχει 11 χιλιάρικα.δεν έχει ούτε 15 όπως το gt , ούτε 17 που μάλλον θα έχει το gt+ .
Και εννοειται ότι δεν λέω κακό προϊόν την bmw.Ας ασχοληθώ με τον πινγκ πονγκ καλύτερα αν ειναι ναπω μια τέτοια πατατα.Είναι υπέροχο μηχανάκι…Την συγκεκριμένη πολιτική της εταιρίας δεν καταλαβαίνω..Η να το πω καλύτερα , η συγκεκριμένη πολιτική της εταιρίας bmw με τσιγκλαει λίγο..
Με συγχωρείς αν το μήνυμα μου πριν φάνηκε επιθετικό παλικάρι μου..Δεν ήταν αυτός ο σκοπός μου.Κι εγώ να το αντιληφθώ καλύτερα προσπαθώ.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom