BMW S1000XR(F?) ... τι να λεμε τωρα!... Funbike!

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Βρε τι ζητάς συγγνώμη, δεν είναι δική μου η εταιρεία αλλά και να ήταν ΠΑΛΙ δικαιούσαι κάθε γνώμη που μπορεί να έχεις. Συζήτηση κάνουμε και με την δική σου ανοχή στο ότι μας επιτρέπεις να πούμε μιά κουβέντα για το πως ξοδεύεις τα δικά σου λεφτά. Το ότι έχω σήμερα XR δεν με κάνει εκπρόσωπο της εταιρείας ούτε υπερασπιστή της, για την εταιρεία αποτελώ πηγή κεφαλαίου και τίποτα άλλο.

Όταν συζητάς για BMW, απλά ξεχνάς οτιδήποτε ΔΕΝ είναι full extra. Πουθενά στον κόσμο δεν φέρνουν βασικά μοντέλα στις εκθέσεις, οπότε είναι θεωρητική η ύπαρξή τους, όχι πραγματική.

Σε ότι αφορά την σύγκριση, εννοείται ότι το φουλ έξτρα μιάς εταιρείας μπορεί να είναι πιο ακριβό ή πιο φτηνό από άλλης. Και ευτυχώς δηλαδή που υπάρχουν επιλογές.

Το ότι είναι "υπέροχο μηχανάκι" στα χαρτιά δεν το κάνει σώνει και καλά ταιριαστό για τις ανάγκες σου και μιά που ήδη μετράς ένα fail κάνε τεστ την ντουκάτι, μην σου πω βάλε και το triumph GT και το KTM 1290S στο καλάθι πιθανοτήτων...
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Μου κακοφάνηκε να πω την αλήθεια μου γιατί αυτη την βδομάδα πήγα και στην Yamaha αλλά και στην Ducati.Και οι δυο εταιρίες , έχουν όλα τα έξτρα μέσα στην τιμή της μηχανής και τα έξτρα που πληρώνεις είναι μανετες ,πατάκια οδηγού κτλ κτλ.. ο μόνος λόγος που απέρριψα την ducati είναι ότι σε αυτά τα λεφτά (20 με 23 χιλιάρικα) όλα έχουν 19 τροχό μπροστά (σε αυτή την κατηγορία πάντα ) , κι εγώ θέλω 17ρι..
Μπερδεύεις τις κατηγορίες.
Το Ducati με τον 19αρη (φουλ εξτρα θα βγαίνει περίπου στα 20Κ) θεωρείται μεσαίο ονοφ, 950κκ και 115αλογα. Καμία σχέση με το S1000XR, το αντίστοιχο σε BMW θεωρείται το F850GS σε πιο ονΟΦ και το F900XR σε πιο στρητ. Το ίδιο ισχύει και για το Yamaha (μάλλον εννοείς το Tracer GT+, δεν ξέρω τα χρήματα που φτάνει) που ναι μεν είναι ψήλο στρητ με 17αρηδες αλλά επίσης καμία σχέση με S1000XR, θεωρείται μεσαίο στρητ και αντίστοιχο του είναι το F900XR που έγραψα και πιο πάνω.

Κάπου έχεις μπερδευτεί λοιπόν. Δεν είμαι fan της BMW αλλά το S1000XR ανήκει σε πιο premium κατηγορία περιλαμβάνει ακριβότερες μοτοσυκλέτες, πχ το Multi V4 Pikes Peak (ίσως πιο αντίστοιχο σε BMW να είναι το νέο Μ1000ΧR), το KTM SuperDuke GT κτλ.
 

CaBouRas

Μέλος
Περιοχή
Νικαια
Όνομα
Θανασης
Μοτό
CBR600F4
CBR600RR
GSXR 750 K7
CBR1000
BEVERLY 350
Xadv750
Μπερδεύεις τις κατηγορίες.
Το Ducati με τον 19αρη (φουλ εξτρα θα βγαίνει περίπου στα 20Κ) θεωρείται μεσαίο ονοφ, 950κκ και 115αλογα. Καμία σχέση με το S1000XR, το αντίστοιχο σε BMW θεωρείται το F850GS σε πιο ονΟΦ και το F900XR σε πιο στρητ. Το ίδιο ισχύει και για το Yamaha (μάλλον εννοείς το Tracer GT+, δεν ξέρω τα χρήματα που φτάνει) που ναι μεν είναι ψήλο στρητ με 17αρηδες αλλά επίσης καμία σχέση με S1000XR, θεωρείται μεσαίο στρητ και αντίστοιχο του είναι το F900XR που έγραψα και πιο πάνω.

Κάπου έχεις μπερδευτεί λοιπόν. Δεν είμαι fan της BMW αλλά το S1000XR ανήκει σε πιο premium κατηγορία περιλαμβάνει ακριβότερες μοτοσυκλέτες, πχ το Multi V4 Pikes Peak (ίσως πιο αντίστοιχο σε BMW να είναι το νέο Μ1000ΧR), το KTM SuperDuke GT κτλ.
Ζήτω συγγνώμη για την άγνοια μου..Έχω το συνηθειο όταν δεν ξέρω κάτι,να λέω ότι δεν ξέρω…Και όντως δεν ξέρω καλά την συγκεκριμένη κατηγορία,γιατί γενικότερα ήμουν κάτοχος κυρίως supersport μηχανών..
Σε ευχαριστω για τις διορθώσεις που έκανες..
ειναι πολύ πρόσφατη η αναζήτησή και ενασχόληση με την συγκεκριμένη κατηγορία μηχανών και είναι πολύ χρήσιμο το σχόλιο σου!
Και πάλι σε ευχαριστω που με βάζεις στον ισιο δρόμο!:)
 

Shogun

Ρόδα, τσάντα και κοπάνα!
Περιοχή
Πειραιάς
Όνομα
Chris
Μοτό
Tenere 700 '21
Adv. 1090 '18
Sv650s '01
Vespa 200px '89
Πάνω/κάτω την ίδια γραμμή ακολουθούν οι περισσότεροι πια.

Θες την τεχνολογία, θα πληρώσεις. Δεν θες, πάρε το απλό (ή με όσα μεμονωμένα αξεσουάρ θες), μπορείς κάλλιστα, αλλά θα περιμένεις γιατί οι παραγγελίες των ντίλερ είναι μόνο "φουλ έξτρα". Δεν ισχύει μόνο εδώ αυτό, τα διαβάζω στο advrider από παντού.

Το θέμα είναι αν σου κάνει το μηχανάκι γενικότερα.
Όλες οι εταιρείες ακολουθούν τους ηγέτες των πωλήσεων..."για να το κάνουν αυτοί, σημαίνει οτι τσουλάει, θα το κάνω κι εγώ". Οι Ιάπωνες ξέρουν οτι απευθύνονται σε κοινό που θέλουν value for money, γι' αυτό βγάζουν εκδόσεις, και όχι βασικά μοντέλα με "εξτρα". Δεν είναι οτι δεν το κάνουν ήδη, αλλά όχι σε όλα τα μοντέλα. Εξύπνοι παγίδα έστησαν οι Αυστρικοί με demo όλα τα πακέτα τα πρώτα 1000χλμ και μετά οτι θέλεις πληρωνεις και παίρνεις.
.....το σημαντικό τώρα..... επειδή ήδη το κάνουν στα αυτοκίνητα και είναι μια σημαντική αύξηση στο εισόδημα των εταιρειών θα έρθουν σε λίγα χρόνια τα έξτρα ηλεκτρονικά σε μορφή μηνιαίας υπηρεσίας με χρέωση. Θέλεις cornering ABS 50E το μήνα, θέλεις cruise control 20Ε το μήνα κλπ. Γι' αυτο αγοράστε τώρα τα έξτρα που θέλετε τώρα γιατί σε λίγο καιρό θα τα προσφέρουν ΜΟΝΟ με μηνιαία συνδρομή...
Και για αυτούς που θα πεταχτούν να πουν για τους Κινέζους. Δεν είναι χαζοί, θα το ακολουθήσουν κι εκείνοι είτε λίγο αργότερα έιτε μόνο στα μεγάλα/δημοφιλή μοντέλα.
 

CaBouRas

Μέλος
Περιοχή
Νικαια
Όνομα
Θανασης
Μοτό
CBR600F4
CBR600RR
GSXR 750 K7
CBR1000
BEVERLY 350
Xadv750
Βρε τι ζητάς συγγνώμη, δεν είναι δική μου η εταιρεία αλλά και να ήταν ΠΑΛΙ δικαιούσαι κάθε γνώμη που μπορεί να έχεις. Συζήτηση κάνουμε και με την δική σου ανοχή στο ότι μας επιτρέπεις να πούμε μιά κουβέντα για το πως ξοδεύεις τα δικά σου λεφτά. Το ότι έχω σήμερα XR δεν με κάνει εκπρόσωπο της εταιρείας ούτε υπερασπιστή της, για την εταιρεία αποτελώ πηγή κεφαλαίου και τίποτα άλλο.

Όταν συζητάς για BMW, απλά ξεχνάς οτιδήποτε ΔΕΝ είναι full extra. Πουθενά στον κόσμο δεν φέρνουν βασικά μοντέλα στις εκθέσεις, οπότε είναι θεωρητική η ύπαρξή τους, όχι πραγματική.

Σε ότι αφορά την σύγκριση, εννοείται ότι το φουλ έξτρα μιάς εταιρείας μπορεί να είναι πιο ακριβό ή πιο φτηνό από άλλης. Και ευτυχώς δηλαδή που υπάρχουν επιλογές.

Το ότι είναι "υπέροχο μηχανάκι" στα χαρτιά δεν το κάνει σώνει και καλά ταιριαστό για τις ανάγκες σου και μιά που ήδη μετράς ένα fail κάνε τεστ την ντουκάτι, μην σου πω βάλε και το triumph GT και το KTM 1290S στο καλάθι πιθανοτήτων...
Σε ευχαριστω πολύ…
Γενικοτερα στην ζωή μου λειτουργώ με τον κανόνα της γνώμης και της άποψης.
Εννοειται ότι έχω ΜΗΔΕΝΙΚΗ άποψη για το συγκεκριμενο μηχανάκι και την bmw γενικότερα και εννοείται ότι οφείλω μια συγγνώμη σε όλους σας,γιατί ενδεχομένως να σας έχω κουράσει με την άγνοια μου..
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
.
Σε ευχαριστω πολύ…
Γενικοτερα στην ζωή μου λειτουργώ με τον κανόνα της γνώμης και της άποψης.
Εννοειται ότι έχω ΜΗΔΕΝΙΚΗ άποψη για το συγκεκριμενο μηχανάκι και την bmw γενικότερα και εννοείται ότι οφείλω μια συγγνώμη σε όλους σας,γιατί ενδεχομένως να σας έχω κουράσει με την άγνοια μου..
Έχεις μπει στο φόρουμ που αναπτύξαμε 150 σελίδες για να διαλέξει κάποιος μηχανάκι που τελικά πήρε το ίδιο.
Δεν μας κουράζει τίποτα, είμαστε μπετόν αρμέ :laugh::roflmao::roflmao:
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Παίδες ...οι απορίες για το σφουχτερ στο θέμα του

 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Σε ευχαριστω πολύ…
Γενικοτερα στην ζωή μου λειτουργώ με τον κανόνα της γνώμης και της άποψης.
Εννοειται ότι έχω ΜΗΔΕΝΙΚΗ άποψη για το συγκεκριμενο μηχανάκι και την bmw γενικότερα και εννοείται ότι οφείλω μια συγγνώμη σε όλους σας,γιατί ενδεχομένως να σας έχω κουράσει με την άγνοια μου..
Σε ενδιαφέρει μόνο καινούργιο?
Δεν κοιτάς για 2020-22 μεταχειρισμένο που να έχει φουλ από έξτρα;
Και ελάχιστα χλμ, με αρκετά λιγότερα χρηματα
 

CaBouRas

Μέλος
Περιοχή
Νικαια
Όνομα
Θανασης
Μοτό
CBR600F4
CBR600RR
GSXR 750 K7
CBR1000
BEVERLY 350
Xadv750
.


Έχεις μπει στο φόρουμ που αναπτύξαμε 150 σελίδες για να διαλέξει κάποιος μηχανάκι που τελικά πήρε το ίδιο.
Δεν μας κουράζει τίποτα, είμαστε μπετόν αρμέ :laugh::roflmao::roflmao:
Έχω 147 σελίδες spare λοιπόν!!
Θα δώσω πόνο!!:D:D:D:ll:
 

CaBouRas

Μέλος
Περιοχή
Νικαια
Όνομα
Θανασης
Μοτό
CBR600F4
CBR600RR
GSXR 750 K7
CBR1000
BEVERLY 350
Xadv750
Σε ενδιαφέρει μόνο καινούργιο?
Δεν κοιτάς για 2020-22 μεταχειρισμένο που να έχει φουλ από έξτρα;
Και ελάχιστα χλμ, με αρκετά λιγότερα χρηματα
Πέρα απ το Beverly και το xadv,όλα τα επαιρνα μεταχειρισμένα!Ολα όμως..
Δεν είχα στο μυαλό μου (τώρα) για μεταχειρο , αλλά μου φαίνεται και κάπως να δώσω 17 με 18κ για μεταχειρισμένο..
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Πέρα απ το Beverly και το xadv,όλα τα επαιρνα μεταχειρισμένα!Ολα όμως..
Δεν είχα στο μυαλό μου (τώρα) για μεταχειρο , αλλά μου φαίνεται και κάπως να δώσω 17 με 18κ για μεταχειρισμένο..
Για να δώσεις 17 με 18 για μεταχειρισμένο όπως λες, σημαίνει ότι καινούργιο έχει πολλά περισσότερα!
Άρα, αν συγκρίνεις το ίδιο μηχανάκι με ένα ίδιο μεταχεισμενο, συμφέρει!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Πέρα απ το Beverly και το xadv,όλα τα επαιρνα μεταχειρισμένα!Ολα όμως..
Δεν είχα στο μυαλό μου (τώρα) για μεταχειρο , αλλά μου φαίνεται και κάπως να δώσω 17 με 18κ για μεταχειρισμένο..
Υπάρχει 2020 μοντέλο με 9000 χλμ φουλ έξτρα, dynamic κλπ με 18500
 

CaBouRas

Μέλος
Περιοχή
Νικαια
Όνομα
Θανασης
Μοτό
CBR600F4
CBR600RR
GSXR 750 K7
CBR1000
BEVERLY 350
Xadv750
Για να δώσεις 17 με 18 για μεταχειρισμένο όπως λες, σημαίνει ότι καινούργιο έχει πολλά περισσότερα!
Άρα, αν συγκρίνεις το ίδιο μηχανάκι με ένα ίδιο μεταχεισμενο, συμφέρει!
Αν πω ότι έχεις άδικο , θα είναι ψέμα..
Απλα σκέφτηκα ότι αφού είναι να πάρω κάτι καλό , να το πάρω και να είναι ο πωπός μου ο πρώτος που θα χαρεί τον αφρό της σέλας και την μυρωδιά του καινούργιου.
 

CaBouRas

Μέλος
Περιοχή
Νικαια
Όνομα
Θανασης
Μοτό
CBR600F4
CBR600RR
GSXR 750 K7
CBR1000
BEVERLY 350
Xadv750
Υπάρχει 2020 μοντέλο με 9000 χλμ φουλ έξτρα, dynamic κλπ με 18500
Στο car το πιο φτηνό που βρηκα είναι με 19000 και 45000χλμ

Χθες πάντως που πήγα στον Σφακιανακη , είχε ένα μαύρο και ένα κόκκινο..
Ερωτας με τη πρώτη ματια το μαύρο…Το επεξεργαζόμουν γύρω γύρω κανα 20λεπτο…
 
Τελευταία επεξεργασία:

CaBouRas

Μέλος
Περιοχή
Νικαια
Όνομα
Θανασης
Μοτό
CBR600F4
CBR600RR
GSXR 750 K7
CBR1000
BEVERLY 350
Xadv750

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Αν πω ότι έχεις άδικο , θα είναι ψέμα..
Απλα σκέφτηκα ότι αφού είναι να πάρω κάτι καλό , να το πάρω και να είναι ο πωπός μου ο πρώτος που θα χαρεί τον αφρό της σέλας και την μυρωδιά του καινούργιου.
Αυτό που λες είναι κάτι διαφορετικό, αλλά ναι ισχύει και αυτό!!!
 
Top Bottom