BMW S1000XR(F?) ... τι να λεμε τωρα!... Funbike!

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Απλά προσπαθούν με τακτ να σε βάλουν στο σωστό δρόμο... ;)
Ναι... Ψυχουλες ειναι:p

Νομίζουν ότι είμαι αναποφασιστος, δεν έχουν καταλάβει ότι το μόνο που με νοιάζει είναι να βολευτεί η κυρά λενη.
Αν της αρέσει... Θα κλάψει η χαλκιδα, αν μου ξαναμιλήσει βέβαια.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Ναι... Ψυχουλες ειναι:p

Νομίζουν ότι είμαι αναποφασιστος, δεν έχουν καταλάβει ότι το μόνο που με νοιάζει είναι να βολευτεί η κυρά λενη.
Αν της αρέσει... Θα κλάψει η χαλκιδα, αν μου ξαναμιλήσει βέβαια.
Πραγματικά στο εύχομαι...!



(να βολευτεί δηλαδή...:secret:)
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Απλά προσπαθούν με τακτ να σε βάλουν στο σωστό δρόμο... ;)
Αφού δεν του αρέσει το S δεν έχει νόημα η συζήτηση για πορτοκαλί λύση.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Αφού δεν του αρέσει το S δεν έχει νόημα η συζήτηση για πορτοκαλί λύση.
Έλα μωρέ που το παίζει και δύσκολος... :roflmao:
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Διεκπεραίωση και fun, λίγο σξυμωρο.

Στην εθνική ας πούμε τι διασκέδαση να έχεις, πατάς κουμπί, τέλος.
Διεκπεραιωτικά στην Ευρώπη μπορεί να είναι και μερικά πάσα. Αλλιώς με το ένα, αλλιώς με το άλλο. Το έγραψα άλλωστε... "όταν το επιτρέπουν οι συνθήκες".
Μη με τσιγκλάς να γράψω περισσότερα... σατανά!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Αφού δεν του αρέσει το S δεν έχει νόημα η συζήτηση για πορτοκαλί λύση.
Μου αρέσει και μου αρέσουν όλα τα μεγάλα ktm, αλλά δεν θέλω να μπλέξω με άλλη εταιρία.
Έκανα στην λευκή μέσα στους 16 μηνες που την έχω 29000 χλμ και με την παλιοπροπελα αισθάνομαι πολυ καλά.
 

estebahn

Μέλος
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
CBR 600F4i
Να ρωτήσω κάτι, το R1250RS παραείναι κοντά στο οικείο GS? Την προηγούμενη εβδομάδα οδήγησα ένα και εντυπωσιάστηκα από το πόσο ανάλαφρη αίσθηση είχε σε ορεινό δρόμο.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Διεκπεραιωτικά στην Ευρώπη μπορεί να είναι και μερικά πάσα. Αλλιώς με το ένα, αλλιώς με το άλλο. Το έγραψα άλλωστε... "όταν το επιτρέπουν οι συνθήκες".
Μη με τσιγκλάς να γράψω περισσότερα... σατανά!
Δεν υπάρχει... Διεκπεραίωση σε πάσο. Θα σε βάλει μόνο του στην διάθεση που πρέπει. Ακόμα και όταν πας "αργά" τελικά δεν πάει αργά και διεκπεραιωτικά.
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Να ρωτήσω κάτι, το R1250RS παραείναι κοντά στο οικείο GS? Την προηγούμενη εβδομάδα οδήγησα ένα και εντυπωσιάστηκα από το πόσο ανάλαφρη αίσθηση είχε σε ορεινό δρόμο.
Έχει πλάκα που ανέφερες το R1250RS στο θέμα για το S1000XR μιας και αυτά τα 2 μηχανάκια έχω κατά νου για ασφάλτινο - ταξιδιωτικό - στριφτερό. Είμαι 60-70% προς R1250RS και ένα 30-40% προς 1000XR μεριά.
Δηλαδή κρατάω το 701 για χωμάτινο, το BMW θα είναι έξτρα. Βεβαία είναι πλάνο για μετά απο 2-3 χρόνια, αλλά όνειρα και σχέδια είναι ωραίο να υπάρχουν κ να στοχεύουμε κάπου.

(δεν τα έχω οδηγήσει ακόμη και το καθυστερώ επίτηδες)
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Να ρωτήσω κάτι, το R1250RS παραείναι κοντά στο οικείο GS? Την προηγούμενη εβδομάδα οδήγησα ένα και εντυπωσιάστηκα από το πόσο ανάλαφρη αίσθηση είχε σε ορεινό δρόμο.
Δεν φτάνω τόσο ψηλά για το 1250... Η ανάλαφρη αίσθηση που αναφέρεις υπάρχει σε όλα τα bmw
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Το 1250RS ήταν η τρίτη επιλογή μου, είναι εξαιρετική μοτοσυκλέτα, πολύ ίδια με το fazer όμως.


Τι εννοείς δεν φτάνεις; Ίδια τιμή και πιο κάτω από XR ήταν
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Το 1250RS ήταν η τρίτη επιλογή μου, είναι εξαιρετική μοτοσυκλέτα, πολύ ίδια με το fazer όμως.


Τι εννοείς δεν φτάνεις; Ίδια τιμή και πιο κάτω από XR ήταν
Ναι.. Τα μεταχειρω rs πόσο έχουν, αν υπάρχουν
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Ναι.. Τα μεταχειρω rs πόσο έχουν, αν υπάρχουν
Δες το gumtree και το autotrader και το eBay.co.uk και πάρε ένα τηλέφωνο τον σωστό τον άνθρωπο μετά.
 

vassat

Μέλος
Περιοχή
Χαλάνδρι
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
F650 GS Dakar MY '03
Sprint ST 1050 MY '06
Έχω την άποψη, εκπορευόμενη από μικρή σχετική οδηγική εμπειρία, ότι η πιο εμφανής διαφορά στην απόδοση μεταξύ των αναφερομένων μότο, οφείλεται στο αριθμό των κυλίνδρων. Το 4Κ μοτέρ -γενικά- με δύο άτομα θέλει πολύ περισσότερη "δουλειά" με το συμπλέκτη/κιβώτιο στον επαρχιακό δρόμο, ειδικά αν έχει έντονες κλίσεις, σε αντίθεση με ένα 2Κ μοτέρ -και πάλι γενικά-.
Υπάρχουν βέβαια 4Κ μοτέρ που δεν "(πολύ)καταλαβαίνουν" από φορτίο πχ CBF1000, αλλά από τα λίγα χλμ που έχω κάνει με XR, δεν νομίζω ότι είναι τέτοιο.
/// Β

ΥΓ ...βεβαίως οι αλλαγές: Επιβάλλονται!
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Άκουσαν στην Πολωνία ότι ο μανιακός θέλει να αλλάξει μοτοσικλέτα και ιδού το συγκριτικό, παλιό νέο XR και μουλτι και τσιες. Αυτά τα honest review που υπονοούν ότι όλοι οι άλλοι δεν είναι ειλικρινείς πάντα έχουν γέλιο. Ενδιαφέροντα όσα λέει.


 

pumba

Μέλος
Όνομα
pumba
Μοτό
Honda c50rr
Philips OneBlade
Γενικα η βιομηχανια δινει αυτα που θελουν πλεον οι αναβατες, και οχι αυτα που πρεπει. Ολα τα νεοτερα μηχανακια ακολουθουν την εξης συνταγη. Μικρο ιχνος, κοντο μεταξονιο, και αυτα δινουν την αισθηση που λεει ο φιλος στο βιντεο της ευελιξιας και του ''χαμηλου'' βαρους. Το οποιο ειναι μια χαρα για αναβατες που θα κινηθουν οριακα σβελτα σε στροφες, θα βαλει το οριο ομως για αυτους που θα θελουν να κινηθουν πραγματικα γρηγορα, ειτε στην ευθεια, ειστε μεσα στη στροφη. Μετα βλεπεις και τα φορουμ γεματα με θεματα, γιατι κουναει το μηχανακι, wobble στα 150 και πανω, εβαλα ενα σαντουιτσ στην ουρα και εφαγα τανκσλαπ κλπ και ολοι απορουν γιατι συμβαινει αυτο το πραγμα. Με το δε τζιες, η μπεμβε το εχεσε περισσοτερο απ ολους, κανοντας ενα μηχανακι που μεχρι την προηγουμενη γενια ειχε 85χιλ ιχνος μπροστα, νουμερο απλα επικινδυνο για τετοια μοτοσυκλετα. Ενα μηχανακι με το γκαζι ψηλα του χρ που θα το δειξει μονο σε υψηλες ταχυτητες, δε θα μπορουσε να ειχε τετοιου ειδους γεωμετρια, γι αυτο και ''φαινεται'' αισθητα πιο αργο απο τα υπολοιπα στο χαντλινγκ.

Κατα τ αλλα ισχυει πως ενα τετοιο μοτερ δεν ταιριαζει τοσο σε μια τετοιου τυπου μοτοσυκλετα, ειδικα απο τη στιγμη που ο ανταγωνισμος ειναι στα 10+ κιλα ροπης απο το μηδεν, ενω κανεις με τετοια μοτο δεν προσεγγιζει το πανω φασμα του στροφομετρου. Απο την αλλη, ειναι αστειο αμα το σκεφτεις λιγο να λεμε νοχελικες μοτο 1000+ κυβικων, απλα επειδη υπαρχουν αλλα μηχανακια με μοτερ που θα ηταν γρηγορα ακομα και αν τα εβαζαν σε μικρα αυτοκινητα. Ισως φταινε και λιγο οι δημοσιογραφοι και το γιουτουμπ που εχει γεμισει με τετοια βιντεα τα τελευταια χρονια, και τα μηχανακια κοντευουν να γινουν 1600 κυβικα.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Άκουσαν στην Πολωνία ότι ο μανιακός θέλει να αλλάξει μοτοσικλέτα και ιδού το συγκριτικό, παλιό νέο XR και μουλτι και τσιες. Αυτά τα honest review που υπονοούν ότι όλοι οι άλλοι δεν είναι ειλικρινείς πάντα έχουν γέλιο. Ενδιαφέροντα όσα λέει.


Αστειος
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Γενικα η βιομηχανια δινει αυτα που θελουν πλεον οι αναβατες, και οχι αυτα που πρεπει.
Αυτό που δίνουν οι εταιρίες είναι αυτό που θέλει να αγοράσει ο πελάτης, κακό δεν υπάρχει για το ταμείο. Δεν είναι "σχολεία πραγματικών αναγκών", να πουλήσουν ψάχνουν.

Η αλήθεια είναι κάπου στη μέση. Θες τα κυβικά γιατί το να πηγαίνεις "ξελιγωμένο" ένα μικρό μοτέρ δεν είναι ωραία αίσθηση στο ταξίδι όπου η ροπή του μεγάλου το κάνει άνετο, δεν θες την "τρομακτική" ιπποδύναμη γιατί δεν χωράει το μηχανάκι να ανοίξει πουθενά. Δεν υπάρχει περίπτωση να μην χάσεις κάτι από όλα και να μην συμβιβάσεις κάτι. Το θέμα είναι τι θες να συμβιβάσεις και αν έχεις την ωριμότητα να δεχτείς ότι θα συμβιβαστείς, σε συνδυασμό με γνώση του τι σου αρέσει και αν όντως περνάς καλά θες ένα μεγάλο παλιό παπούτσι για να γράφεις τις γνώμες των άλλων που δεν τους αρέσει αυτό που σου αρέσει.
 

pumba

Μέλος
Όνομα
pumba
Μοτό
Honda c50rr
Philips OneBlade
Αυτό που δίνουν οι εταιρίες είναι αυτό που θέλει να αγοράσει ο πελάτης, κακό δεν υπάρχει για το ταμείο. Δεν είναι "σχολεία πραγματικών αναγκών", να πουλήσουν ψάχνουν.

Η αλήθεια είναι κάπου στη μέση. Θες τα κυβικά γιατί το να πηγαίνεις "ξελιγωμένο" ένα μικρό μοτέρ δεν είναι ωραία αίσθηση στο ταξίδι όπου η ροπή του μεγάλου το κάνει άνετο, δεν θες την "τρομακτική" ιπποδύναμη γιατί δεν χωράει το μηχανάκι να ανοίξει πουθενά. Δεν υπάρχει περίπτωση να μην χάσεις κάτι από όλα και να μην συμβιβάσεις κάτι. Το θέμα είναι τι θες να συμβιβάσεις και αν έχεις την ωριμότητα να δεχτείς ότι θα συμβιβαστείς, σε συνδυασμό με γνώση του τι σου αρέσει και αν όντως περνάς καλά θες ένα μεγάλο παλιό παπούτσι για να γράφεις τις γνώμες των άλλων που δεν τους αρέσει αυτό που σου αρέσει.

Το προβλημα ειναι πως οταν λαμβανεις αποφασεις με βαση τον πελατη, ο πελατης πρεπει να ειναι educated enough για να ξερει τι θελει. Αλλιως...το παραμυθι το εχουμε δει με τις εκλογες, τα δημοψηφισματα κλπ. Κατι που βλεπουμε δηλαδη με τα νεοτερα μηχανακια, ασταθεια σε υψηλες ταχυτητες για μοτοσυκλετες τουρισμου, ειναι κατι απαραδεκτο, η φυσικη σταθεροτητα της γεωμετριας της μοτο θα επρεπε να ηταν αρκετη για να κραταει αυτα τα οχηματα σταθεμα μεχρι την τελικη τους. Αντ αυτου, βλεπουμε μηχανακια που ειναι σαν περιπτερα να εχουν εργοστασιακα σταμπιλιζατερ για να μεινουν σταθερα στο δρομο. Το κακο με το xr ειναι οτι το κρινουν σαν ονοφ, και αυτο ειναι μεγαλο λαθος, διοτι το μηχανακι ειναι ενα sport tourer, και σαν τετοιο πρεπει να κριθει, διπλα στο z1000sx, r1250rs, gsxs1000 κλπ. Ενω ειναι δηλαδη αξιολογοτατο μηχανημα, αν το κρινεις απο την σκοπια του ονοφ, τοτε ειναι μαλακια, αλλα τοσο μαλακια θα ηταν αμα εκρινες ενα streetfighter διπλα σε εντουρο 400αρια στο χωμα.
 
Top Bottom