BMW S1000XR(F?) ... τι να λεμε τωρα!... Funbike!

The Doctor

Μέλος
Περιοχή
Αχαρναί
Όνομα
Σταύρος
Μοτό
BMW GS1200R(04-Yellow),
YAMAHA TTR250
Όταν στους 4 τροχούς βγάλουν οι γερμανοί Ferrari και Lamporghini τότε θα χτυπήσουν και την Ducati, στον σχεδιασμό τουλάχιστον, άσε που στα όρθια οι V κινητήρες ταιριάζουν καλύτερα.

Έχω την εντύπωση πάντως ότι τους πιό πολλούς πελάτες θα τους πάρει από το GS και όχι από τους αντιπάλους της, περίεργη κίνηση.o_O
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
ωρε ''ξυλο'' που θα πεσει το '15 στις Αλπεις...

ωρε ξυλο...:biker:

(Βρισκω επισης απολυτως φυσικο για εναν κατασκευαστη
να απαντησει με το ιδιο νομισμα στον ανταγωνιστη του)
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
εμενα μου αρεσει!!!!!
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
ποσο θα πωλειται??????
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Με την ευκαιρια της δοκιμης απο τον εταιρο admin @Morfeas αυτης της εκπληξης που ακουει στο ονομα S1000XR
επαναφερω το θεμα μεσα απο το οποιο ζησαμε τον ερχομο της στην αγορα.
Με το XR ειχα την τιμη να κανω την πιο ''διαφορετικη'' εκδρομη του 2015 με ενα συνολο 1000+ ορεινων και μη χιλιομετρων
που μου αφησαν τις καλυτερες των εντυπωσεων απο την τεχνολογια που εφαρμοζεται στις μοτοσυκλετες του 2015.
Χρωσταω μια ανασκοπηση αυτης της θυελλωδους τριημερης σχεσης,νομιζω πως μεσα στις γιορτες θα την εχω -με καθε ρισκο- συνταξει!!

 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4


Το απεριγραπτο παραμενει το ουρλιαχτο των αλλαγων πανω απο τις 9000 σαλ με τη χρηση του quickshifter
και με την παναλαφρη σε αισθηση ηλεκτρικη γκαζιερα κολλημενη στο τερμα ανοικτο.
Αν προερχεστε απο μικροτερη κατηγορια επιδοσεων θα πρεπει να επιβαλλετε αυτοσυγκρατηση
διοτι τα νουμερα στο ψηφιακο κοντερ ανεβαινουν με θυελλωδη ρυθμο ενω ο κινητηρας σφυριζει ανεμελος.
Το χαλαρωτικο στην υποθεση παραμενει η απιθανη αποδοση των φρενων με επιδοσεις ακινητοποιησης πρωτογνωρες για εναν αναβατη on off οπως εγω.
Το αναπαντεχο και συμμαχος στο να ξεφυγεις σε απαγορευμενες ταχυτητες ειναι η καταπληκτικη καλυψη απο τον αερα μεχρι σχεδον την τελικη των 250 χ.α.ω.
Ειναι αδυνατον να πιστεψεις οτι το μικρο παρπριζ ειναι τοσο αποτελεσματικο.
Ολα αυτα γινονται με την πληρη αλλα και πληρως διακριτικη εποπτεια των ηλεκτρονικων που επεμβαινουν παντου,
σε σπιναρισμα φερεναρισμα αναρτηση διχως να το αντιλαμβανεσαι.
O αναβατης του βιντεο σωστα αναφερει τους κραδασμους σε ποδια και χερια,
ισως να απασχολησουν τον αναβατη σε χρόνια χρηση αλλα στην επαφη γνωριμιας απλως τους εντοπιζει.
Η θεση οδηγησης ειναι ελαφρα πιο σκυφτη και τα ποδια λυγιζουν λιγο παραπανω απο οτι στο GS μου
ενω η σκληρη σελα σου θυμιζει απο ποια κατηγορια ερχεται η μοτοσυκλετα.
Θεωρω πως το στοχευμενο αγοραστικο της κοινο ειναι οι πρωην οδηγοι supersport που για οποιοδηποτε λογο
πρεπει να συνεχισουν με κατι πιο ανετο αλλα χωρις να χασουν την αισθηση απο τις πρωην αγαπες.
Ο αναβατης on off που δεν παταει ποτέ χωμα θα πρεπει να συνυπολογισει την απωλεια χωρων αποθηκευσης και μεταφορας
την πιθανη γκρινια του συνοδηγου απο τα ...g και την πισω μικρη σελα τα αυξημενα κατα 15 περιπου τα εκατο καυσιμα σε σχεση με μια GS
αλλα και τα διολου ευκαταφρονητα ποσα που θα χρειαστει για ta λαστιχα και την ειδικη συντηρηση ενος εξαιρετικα μεταμφιεσμενου supersport.
Ενα πολυ καλο νεο ειναι πως η συγκεκριμενη μοτοσυκλετα ειναι διαθεσιμη συνεχεια για test ride στο επισημο δικτυο,μονη παροτρυνση απο εμενα να μην τη δοκιμασετε απλα σαν ενα dragster αλλα να επιλεξετε με τη βοηθεια του πωλητη μια διαδρομη στην οποια θα ξετυλιξει ολες τις κρυφες της χαρες.
Αν θα την αγοραζα....
Μακαρι να μπορουσα αλλα και παλι αν ειχα τη δυνατοτητα αυτη θα επελεγα την ενοικιαση της για μια εβδομαδα στις Αλπεις
και την επιστροφη μετα το τελος στην αγαπημενη μου συζυγο!!!
Κι αν η συζυγος ''εβρισκε'' 10 αλογα κι ενα σετ quickshifter και ηλεκτρικης γκαζιερας ακομα καλυτερα:)
 

alfa7

for Life
Περιοχή
Χανιά,Κρήτης / Μαρούσι
Όνομα
Στέλιος
Μοτό
R1250GS F800GS X-ADV 690enduro XTX660 CRF450 CB50
.............
Κι αν η συζυγος ''εβρισκε'' 10 αλογα κι ενα σετ quickshifter και ηλεκτρικης γκαζιερας ακομα καλυτερα:)

Ακριβώς και ειδικά η πίσω θέση είναι για μικρές βόλτες...αν βάλεις τη συμβία σου να ταξιδέψει το πιο πιθανό είναι
να στα χώσει για την απίστευτη αγορά σου....

Όσον αφορά στη κάλυψη νομίζω ότι, όπως πολύ σωστά είπες, είναι ενός εξαιρετικά μεταμφιεσμένου supersport....

Όσο για τη σύζυγο... διαφαίνεται προφητικά η αγορά LC.........
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Ακριβώς και ειδικά η πίσω θέση είναι για μικρές βόλτες...αν βάλεις τη συμβία σου να ταξιδέψει το πιο πιθανό είναι
να στα χώσει για την απίστευτη αγορά σου....

Όσον αφορά στη κάλυψη νομίζω ότι, όπως πολύ σωστά είπες, είναι ενός εξαιρετικά μεταμφιεσμένου supersport....

Όσο για τη σύζυγο... διαφαίνεται προφητικά η αγορά LC.........
Ναι την χαζευω ειδικα τωρα που περασε τριπλη ηλιοθεραπεια.Αλλα ακομα κι αν τα ειχα δεν θα εδινα 15 χιλιαρικα διαφορά για 15 αλογα ενα shifter μια γκαζιερα κι εναν σουπερ προβολεα στημενα πανω απο ενα νεο συστημα μεταδοσης που ακουει διεθνως παραπονα.

adv phone
 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Εγώ το έχω δει μόνο απέξω.
Πολύ όμορφο μηχανάκι αν και στην αρχή από τα φυλλάδια δε μου άρεσε.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Έτσι, για να ζωντανέψει το νήμα.
Τώρα θα δεις ζωντανια
Η σέλα που φοράς είναι η μαμά ή πιο "χοντρή"
Άρχισε να λες εντυπώσεις συναναβατη σε ταξίδι, κάλυψη αέρα κλπ κλπ
Γκάζια φρένα αναρτήσεις... Δεν χρειαζεται, έχω ανέβει.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Είναι ψηλός αυτός. Να βρεθούμε να στο δώσω με την μαμά σέλα να δεις μόνος σου.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Είναι ψηλός αυτός. Να βρεθούμε να στο δώσω με την μαμά σέλα να δεις μόνος σου.
Δεν με ενδιαφέρει ο οδηγός... Καθολου
Λύση για την κυρά λενη θέλω να δω
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Η σέλα είναι καλή και για τον πίσω

Αέρα θα τρώει περισσότερο από το gs
OK... Θα πρέπει να γίνει δοκιμη, γιατί αυτό είναι σχετικό
Μιλάς για τη λεπτή μαμά σέλα?
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
OK... Θα πρέπει να γίνει δοκιμη, γιατί αυτό είναι σχετικό
Μιλάς για τη λεπτή μαμά σέλα?
Για την κανονική μαμά σέλα.

Υπάρχει πιο λεπτή και χαμηλή, λογικά μόνο για τον οδηγό αλλάζει, πιο ψηλή επίσης.

Και πιο χαμηλή ανάρτηση, 12 εκ αντί για 16
 
Top Bottom