BMW S1000XR(F?) ... τι να λεμε τωρα!... Funbike!

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Το απλό gs έχει 20

Όπως το XR

300 τα έχει στο γέμισμα με κανονική οδήγηση. Όσο πιο πολύ το πίνεις τόσο πλησιάζει τα 200, αν το πας φυλαγμένα μπορείς να αγγίξεις τα 400.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Και πες Κωστα gsmaniac οτι βολευεται η Ελενη πανω στο xr.
Εσυ με το gs κανεις ''μετακομιση'' σε κατι καταστασεις camping κτλ... Στο xr πως θα την παλεψεις?

Επισης τι αυτονομια εχει το xr? Δεν θυμαμαι με τον amyroukai τι διαφορα ειχαμε.. Νομιζω τσιμπουσε ελαχιστα παραπανω.

Ρεαλιστικα ποση αυτονομια εχει? Απ οτι ειδα εχει 20λιτρα ντεποζιτο. Ειναι με την ρεζερβα μεσα?
Πχ το gs το απλο βγαζει στανταρ 300km χωρις να μεινεις και αν θυμαμαι καλα εχει 20 + 4 λιτρα ντεποζιτο.
Θα κάνω αλλαγές στην ζωή μου... Γενικά :D
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Θα κάνω αλλαγές στην ζωή μου... Γενικά :D
Μιας που λες για αλλαγές ,με το ύψος που έχεις ,τράβα κάνε μια βόλτα το νέο τρεησερ γκε-τε.
Νομίζω ότι θα βόλευε περισσότερο από το s1000xr.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Μιας που λες για αλλαγές ,με το ύψος που έχεις ,τράβα κάνε μια βόλτα το νέο τρεησερ γκε-τε.
Νομίζω ότι θα βόλευε περισσότερο από το s1000xr.
Όλα αυτά μετά το gsa, μου φαίνονται παπιά.
Και δεν μου αρέσει το τρεισερ
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Aν θες να κανεις αλλαγες να πας σε ενα 1260 multi...
Eκει θα δεις αλλαγες ........ μεχρι και στο πορτοφολι σου... :p
Αυτά τα.. 60,50,90
Δεν τα χώνεψα ποτέ
 

pumba

Μέλος
Όνομα
pumba
Μοτό
Honda c50rr
Philips OneBlade
Ολα τα μοτερ κατευθειαν πανω στα πλαισια εδραζονται, και οσα μπανουν σε βασεις ειναι για λογους engineering και οχι για κραδασμους, μιας και δεν υπαρχουν συνεμπλοκ. Χαζοκραδασμοι στο τιμονι λυνονται περιοριζονται παντως με λαστιχα στο τιμονι και μεγαλα αντιβαρα.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Νομίζω ότι αισθητικά το κόκκινο ταιριάζει στον χαρακτήρα του, αλλά αυτά είναι γούστα.

Μαύρο με χρυσά... Δραπετσωνιτης πρώην κάτοχος tdm:wacky:
έξτρα χρέωση τρίπλ μπλακ λέμε
Το triple black δεν έχει χρυσές λεπτομέρειες, άρα μάλλον για κάστομ τζομπ μιλάμε...
Κανας οφφικιάλος θα είναι.
Έγραψα "νομίζω" γιαυτό και το ξανά-έψαξα γιατί η μηχανή ήταν κούκλα (εργοστασιακή), δε φαινόταν να έχει μπει "χέρι" πάνω της.
Έχει δίκιο ο Γιάννης amyroukai το triple black ήταν και δεν είχε χρυσές λεπτομέρειες αλλά αποχρώσεων του γκρι.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Έλα στο κόσμο μου επιτέλους, το κόσμο του μινιμαλισμού!
Πόσο πιο μινιμαλ από τον Γκάντι??
Εδώ μιλάμε για δικαβαλα, μακρινά και όχι μόνο... Δεν χωράει το μινιμαλ
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Πόσο πιο μινιμαλ από τον Γκάντι??
Εδώ μιλάμε για δικαβαλα, μακρινά και όχι μόνο... Δεν χωράει το μινιμαλ
Το μινιμάλ δεν έχει να κάνει μόνο με την μηχανή, έχει να κάνει με τη γενικότερη φιλοσοφία.
Μόνο τα απαραίτητα (και η κύρα Λένη οπωσδήποτε) μέσα σε 2-3 βαλίτσες μαζεμένες. Μικρές πλαϊνές, μικρό tail bag, μικρό Tank bag. Ας πούμε στα μισά λίτρα είναι μια καλή αρχή, με ένα σύνολο 70 λίτρων μοιρασμένο είσαι παραπάνω από άρχοντας!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Το μινιμάλ δεν έχει να κάνει μόνο με την μηχανή, έχει να κάνει με τη γενικότερη φιλοσοφία.
Μόνο τα απαραίτητα (και η κύρα Λένη οπωσδήποτε) μέσα σε 2-3 βαλίτσες μαζεμένες. Μικρές πλαϊνές, μικρό tail bag, μικρό Tank bag. Ας πούμε στα μισά λίτρα είναι μια καλή αρχή, με ένα σύνολο 70 λίτρων μοιρασμένο είσαι παραπάνω από άρχοντας!
Έχεις πάει 10μερο ταξίδι με γυναίκα?
Αλλά και αυτά που λες δεν γίνονται με μόνοκύλινδρο δικαβαλο
 

pumba

Μέλος
Όνομα
pumba
Μοτό
Honda c50rr
Philips OneBlade
Έχεις πάει 10μερο ταξίδι με γυναίκα?
Αλλά και αυτά που λες δεν γίνονται με μόνοκύλινδρο δικαβαλο
Με αμαξι και εχεις και αιρκοντισιον :D

Εναλλακτικα ισως αξιζει να δεις κανα πυραυλο εδαφους εδαφους gtr1400, fjr1300 κλπ.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Έχεις πάει 10μερο ταξίδι με γυναίκα?
Αλλά και αυτά που λες δεν γίνονται με μόνοκύλινδρο δικαβαλο
Έχω πάει και στις αρχές ήταν έτσι. Μετά με αντέγραψε και τα πράγματα βελτιώθηκαν κατά 80%.

Εγώ πάντως μονοκάβαλος με το μονοκύλινδρο 250άρι πηγαίνω με 12+12+6+6=36 λίτρα, είτε είναι για 4 είτε είναι για 20 μέρες και εννοώ κατασκηνωτικά.
Στη Νάξο για 4 μέρες φιλοξενούμενος πήγα με τη μια πλαϊνή (12 λίτρα) και μια τσάντα πλάτης.
Είχα μαζί μου και: σεντόνι μαξιλαροθήκη, πετσέτα, 4 μπλούζες, 1 παντελόνι, 1 σόρτς, 2 μαγιώ, 3 αλλαξιές εσώρουχα.
Δεν είχα μαζί μου: μοτοσυκλετιστικό εξοπλισμό ένδυσης παρά μόνο κράνος και γάντια.

Το να έχεις επιλέξει συγκεκριμένου τύπου καθημερινό ρουχισμό (στις ποδαράτες βόλτες) και το να υιοθετηθεί η συνθήκη "βγάλε/πλύνε/βάλε" είναι τεράστια υπόθεση στα ταξίδια με μοτοσυκλέτα.

Το να πείσεις μια γυναίκα ως προς τα παραπάνω ίσως είναι δύσκολο, το καταλαβαίνω αλλά έχω δει και πολλούς άντρες που φοράνε το 1/3 από αυτά που κουβαλάνε και μυαλό δε βάζουν.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Έχω πάει και στις αρχές ήταν έτσι. Μετά με αντέγραψε και τα πράγματα βελτιώθηκαν κατά 80%.

Εγώ πάντως μονοκάβαλος με το μονοκύλινδρο 250άρι πηγαίνω με 12+12+6+6=36 λίτρα, είτε είναι για 4 είτε είναι για 20 μέρες και εννοώ κατασκηνωτικά.
Στη Νάξο για 4 μέρες φιλοξενούμενος πήγα με τη μια πλαϊνή (12 λίτρα) και μια τσάντα πλάτης.
Είχα μαζί μου και: σεντόνι μαξιλαροθήκη, πετσέτα, 4 μπλούζες, 1 παντελόνι, 1 σόρτς, 2 μαγιώ, 3 αλλαξιές εσώρουχα.
Δεν είχα μαζί μου: μοτοσυκλετιστικό εξοπλισμό ένδυσης παρά μόνο κράνος και γάντια.

Το να έχεις επιλέξει συγκεκριμένου τύπου καθημερινό ρουχισμό (στις ποδαράτες βόλτες) και το να υιοθετηθεί η συνθήκη "βγάλε/πλύνε/βάλε" είναι τεράστια υπόθεση στα ταξίδια με μοτοσυκλέτα.

Το να πείσεις μια γυναίκα ως προς τα παραπάνω ίσως είναι δύσκολο, το καταλαβαίνω αλλά έχω δει και πολλούς άντρες που φοράνε το 1/3 από αυτά που κουβαλάνε και μυαλό δε βάζουν.
9 μέρες 3500 χλμ.... Δεν είναι θέμα τι κουβαλάς μαζί σου, αλλά τι Καβαλας.
Χρειαστηκε να κάνουμε μια 700ρα με 43 βαθμούς και μια 800ρα στον γυρισμό.
Οποτε θελεις συγκεκριμένα μηχανακια
Στην Νάξο πάω και με τον γκαντι με backpack
Στην τρανςαλπινα έτσι και πλύνεις σωβρακο, θα στεγνώσει στην Λαμία
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
9 μέρες 3500 χλμ.... Δεν είναι θέμα τι κουβαλάς μαζί σου, αλλά τι Καβαλας.
Χρειαστηκε να κάνουμε μια 700ρα με 43 βαθμούς και μια 800ρα στον γυρισμό.
Οποτε θελεις συγκεκριμένα μηχανακια
Στην Νάξο πάω και με τον γκαντι με backpack
Στην τρανςαλπινα έτσι και πλύνεις σωβρακο, θα στεγνώσει στην Λαμία
Να φορας στριγκακια.......... :friend:
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
ΟΚ, αν και είμαι σίγουρος ότι με παρόμοια προγράμματα θα ήμουν ελαφρύτερος ασχέτως μοτοσυκλέτας.
Έχω προγραμματίσει -τελείως Γερμανός- ένα ταξίδι στην Ευρώπη το 2023. Καλά να είμαστε πρωτίστως και θα δούμε τι ξεχνάω από την εξίσωση..
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
ΟΚ, αν και είμαι σίγουρος ότι με παρόμοια προγράμματα θα ήμουν ελαφρύτερος ασχέτως μοτοσυκλέτας.
Έχω προγραμματίσει -τελείως Γερμανός- ένα ταξίδι στην Ευρώπη το 2023. Καλά να είμαστε πρωτίστως και θα δούμε τι ξεχνάω από την εξίσωση..
Δεν ενοχλεί το βάρος σε τέτοιες μοτοσυκλέτες.
2 πλαϊνές βαλίτσες και ένας σακος, είσαι κομπλέ.
Αναγκαστικά έχεις μαζί σου, φουλ Φαρμακειο, κάποια ρούχα για κρυο και αν βάλεις τρομπα και κιτ επισκευής ελαστικών κλπ κλπ... Οι χώροι δεν φτάνουν ποτέ.

Αλλά αυτές οι Turing μοτοσυκλέτες προσφέρουν αυτή την άνεση φορτωματος και ταξιδιού σε ψηλές ταχυτητες

Αυτός είναι ο λόγος που ψάχνομαι για xr1000

Edit... Ξέχασα και τον σακο με τα φωτογραφικα
 
Τελευταία επεξεργασία:

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Δεν ενοχλεί το βάρος σε τέτοιες μοτοσυκλέτες.
2 πλαϊνές βαλίτσες και ένας σακος, είσαι κομπλέ.
Αναγκαστικά έχεις μαζί σου, φουλ Φαρμακειο, κάποια ρούχα για κρυο και αν βάλεις τρομπα και κιτ επισκευής ελαστικών κλπ κλπ... Οι χώροι δεν φτάνουν ποτέ.

Αλλά αυτές οι Turing μοτοσυκλέτες προσφέρουν αυτή την άνεση φορτωματος και ταξιδιού σε ψηλές ταχυτητες

Αυτός είναι ο λόγος που ψάχνομαι για xr1000
Στο εύχομαι, ολόψυχα να το κάνεις!
 

pumba

Μέλος
Όνομα
pumba
Μοτό
Honda c50rr
Philips OneBlade
Δε ξερω κατα ποσο θα αντεχει τα φορτωματα το υποπλαισιο του χρ. Αληθεια, γιατι οχι κατι αμιγως τουριστικο;
 
Top Bottom