BMW S1000XR(F?) ... τι να λεμε τωρα!... Funbike!

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Προφανώς αντέχει φόρτωμα για ταξίδι και αυτός είναι ο λόγος που υπάρχει μαμά εξοπλισμός.

Την θεωρώ τουριστική μηχανή και μου αρέσει πολύ εμφανισιακά και όχι μονο

Fjr κλπ..... Δεν

 
Τελευταία επεξεργασία:

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Αυτο που αναρωτιέμαι πολλες φορες μιας και εγω κάποια στιγμη πέρασα απο τον πειρασμό του xr, όπως και απο πολλούς αλλους, ειναι ποσο γρηγορότερα θα πας σε ενα ταξίδι.

Δηλαδη φορτωμένος αν πηγαίνεις πατημένος θα καίει τον πατο του.
Δεν ειναι το θέμα το κόστος αλλα το ποσο συχνά βρισκεις βενζιναδικο με αυτονομία 20 λίτρων καυσίμου και υψηλή κατανάλωση.

Μηπως εν τελεί θα ταξιδευεις με 150 σταθερά όπως με το gs για να εχεις νορμαλ κατανάλωση αποφεύγοντας το αγχος της αυτονομίας;
Ειδικά όταν ειχες πριν adventure.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Αυτο που αναρωτιέμαι πολλες φορες μιας και εγω κάποια στιγμη πέρασα απο τον πειρασμό του xr, όπως και απο πολλούς αλλους, ειναι ποσο γρηγορότερα θα πας σε ενα ταξίδι.

Δηλαδη φορτωμένος αν πηγαίνεις πατημένος θα καίει τον πατο του.
Δεν ειναι το θέμα το κόστος αλλα το ποσο συχνά βρισκεις βενζιναδικο με αυτονομία 20 λίτρων καυσίμου και υψηλή κατανάλωση.

Μηπως εν τελεί θα ταξιδευεις με 150 σταθερά όπως με το gs για να εχεις νορμαλ κατανάλωση αποφεύγοντας το αγχος της αυτονομίας;
Ειδικά όταν ειχες πριν adventure.
Όλα είναι σχετικά....
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Αυτο που αναρωτιέμαι πολλες φορες μιας και εγω κάποια στιγμη πέρασα απο τον πειρασμό του xr, όπως και απο πολλούς αλλους, ειναι ποσο γρηγορότερα θα πας σε ενα ταξίδι.

Δηλαδη φορτωμένος αν πηγαίνεις πατημένος θα καίει τον πατο του.
Δεν ειναι το θέμα το κόστος αλλα το ποσο συχνά βρισκεις βενζιναδικο με αυτονομία 20 λίτρων καυσίμου και υψηλή κατανάλωση.

Μηπως εν τελεί θα ταξιδευεις με 150 σταθερά όπως με το gs για να εχεις νορμαλ κατανάλωση αποφεύγοντας το αγχος της αυτονομίας;
Ειδικά όταν ειχες πριν adventure.
Θα ταξιδέψει στα 150 κάποιος γιατί τα πολλά παραπάνω δεν είναι ταχύτητα που μπορεί να κρατάει με ασφάλεια. Σχετικό είναι αυτό βέβαια, έχω γνωρίσει πολύ κόσμο που ισχυρίζονται ότι ταξιδεύουν με 200+ συνεχώς και δεν μπορούν να πάνε με λιγότερα.

Από περιέργεια, πόσο καίει το gs με 200 σταθερά;
 

orla13

Μέλος
Περιοχή
Ηλιουπολη
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
KTM 790 Adv , Yamaha R1
Πάντως φίλος που έχει το xr και κάθε χρόνο πάει ταξίδια στο εξωτερικό είναι πάρα πολύ ευχαριστημένος, και σίγουρα δεν οδηγεί αργά.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Θα ταξιδέψει στα 150 κάποιος γιατί τα πολλά παραπάνω δεν είναι ταχύτητα που μπορεί να κρατάει με ασφάλεια. Σχετικό είναι αυτό βέβαια, έχω γνωρίσει πολύ κόσμο που ισχυρίζονται ότι ταξιδεύουν με 200+ συνεχώς και δεν μπορούν να πάνε με λιγότερα.

Από περιέργεια, πόσο καίει το gs με 200 σταθερά;
Το gs με 200 δικαβαλο τριβαλιτσος καίει 9 με 11 λιτρα
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Το gs με 200 δικαβαλο τριβαλιτσος καίει 9 με 11 λιτρα
Πρακτικά λοιπόν δεν θα δεις διαφορά, όντως ισχύει το ότι το πιο μικρό ντεπόζιτο θα σε περιορίσει. Από την άλλη αν όντως το ταξίδι με τέτοια ταχύτητα είναι το ζητούμενο, το περιθώριο άνεσης στην ταχύτητα είναι σημαντικό, θα πρέπει να δεις αν σου κάνει η σταθερότητα όμως.
 

petros KLR

Μέλος
Περιοχή
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Όνομα
ΠΕΤΡΟΣ
Μοτό
KAWASAKI KLR 650
Aprilia pegaso 650
Επειδή έχεις μπει στη κλιμακτηριο....για να τελειώνουμε...

Αλλάζεις....γυναίκα....βρίσκεις μια που δεν ανεβαίνει σε μηχανή....

Παιρνεις το ,ΧR... ,κ όλα καλά...!!!!!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Πρακτικά λοιπόν δεν θα δεις διαφορά, όντως ισχύει το ότι το πιο μικρό ντεπόζιτο θα σε περιορίσει. Από την άλλη αν όντως το ταξίδι με τέτοια ταχύτητα είναι το ζητούμενο, το περιθώριο άνεσης στην ταχύτητα είναι σημαντικό, θα πρέπει να δεις αν σου κάνει η σταθερότητα όμως.
Δεν ταξιδεύω με 200 τριβαλιτσος Δικαβαλος... Μην τρελαθούμε, κανείς δεν το κάνει με όρθια μηχανή και όποιος το κάνει με ss, κάθε 100 σταματάει.
Οπως γράφω από την αρχή, το θέμα μου είναι το δεύτερο άτομο... Τα υπόλοιπα με καλυπτουν
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Επειδή έχεις μπει στη κλιμακτηριο....για να τελειώνουμε...

Αλλάζεις....γυναίκα....βρίσκεις μια που δεν ανεβαίνει σε μηχανή....

Παιρνεις το ,ΧR... ,κ όλα καλά...!!!!!
Η γυναίκα δεν αλλάζει... Την έχω φέρει στα μέτρα μου μετά από 32 χρόνια, γιατί ο άνδρας από 2 πράγματα ξεχωριζει
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Επειδή καθόμαστε δύο άνθρωποι επάνω πολύ "μεγαλύτεροι" από εσάς με αέρα ανάμεσα μας και η απροπόνητη δική μου το μόνο που είπε είναι ότι βγάζει ζέστη, που ισχύει σε αργή και αστική μετακίνηση, φαντάζομαι ότι το κομάντο η δική σου θα κάνει πάρτυ. Αφού έχεις κανονίσει δοκιμή θα το δεις βέβαια.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Επειδή καθόμαστε δύο άνθρωποι επάνω πολύ "μεγαλύτεροι" από εσάς με αέρα ανάμεσα μας και η απροπόνητη δική μου το μόνο που είπε είναι ότι βγάζει ζέστη, που ισχύει σε αργή και αστική μετακίνηση, φαντάζομαι ότι το κομάντο η δική σου θα κάνει πάρτυ. Αφού έχεις κανονίσει δοκιμή θα το δεις βέβαια.
Ζέστη βγάζει και το 2κεντρο,σε σχέση με το 07 και μάλιστα ενοχλητική για τον πίσω, πάνω από 35 βαθμούς.
Με βαλίτσες δεν υπάρχει προβλημα
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Θα ταξιδέψει στα 150 κάποιος γιατί τα πολλά παραπάνω δεν είναι ταχύτητα που μπορεί να κρατάει με ασφάλεια. Σχετικό είναι αυτό βέβαια, έχω γνωρίσει πολύ κόσμο που ισχυρίζονται ότι ταξιδεύουν με 200+ συνεχώς και δεν μπορούν να πάνε με λιγότερα.

Από περιέργεια, πόσο καίει το gs με 200 σταθερά;
Δεν ξερω γιατι δεν ταξιδευω με τοσα σταθερα, πιο πολυ γιατι θεωρω οτι ειναι πολλες οι καταπονησεις που δεχεται η μηχανη και ειδικα τα καλοκαιρια.
Κατα τα αλλα με 170-180 με adve ζελατινα και φλαπς πας αβιαστα, αλλα δεν ξερω ποσο θα καιει...
Θεωρω το νουμερο του μανιακ ρεαλιστικο.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Δεν ξερω γιατι δεν ταξιδευω με τοσα σταθερα, πιο πολυ γιατι θεωρω οτι ειναι πολλες οι καταπονησεις που δεχεται η μηχανη και ειδικα τα καλοκαιρια.
Κατα τα αλλα με 170-180 με adve ζελατινα και φλαπς πας αβιαστα, αλλα δεν ξερω ποσο θα καιει...
Θεωρω το νουμερο του μανιακ ρεαλιστικο.
Με 170...εισαι 7-8 λίτρα στα 100
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
gsmaniac το GSA το κρατάς? και μπαίνει έξτρα το ΧR? Ή μιλάμε για αντικατάσταση του GSA?
εγω προτείνω να κάνεις την αλλαγή. Απ΄όσα μας περιγράφεις είσαι έτοιμος.

εδω ένα ζευγάρι απο Ολλανδία που έστειλε τη μηχανή από Ευρώπη (και ΤKC80):


θα έχεις σίγουρα δει όλα αυτά τα βιντεος, αλλά σε περίπτωση που σου ξέφυγαν

 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Θα ταξιδέψει στα 150 κάποιος γιατί τα πολλά παραπάνω δεν είναι ταχύτητα που μπορεί να κρατάει με ασφάλεια. Σχετικό είναι αυτό βέβαια, έχω γνωρίσει πολύ κόσμο που ισχυρίζονται ότι ταξιδεύουν με 200+ συνεχώς και δεν μπορούν να πάνε με λιγότερα.

Από περιέργεια, πόσο καίει το gs με 200 σταθερά;
Με 200 σταθερά ,από έναρξη έως τελος διαδρομής ,δεν πάει κανείς ,γιατί δεν γίνεται ,οπότε ,τέτοια ασφαλής μέτρηση κατανάλωσης ,ΔΕΝ υπάρχει.

Μπορώ να σου παραθέσω διάφορες μετρήσεις κατανάλωσης ,υπό συγκεκριμένες συνθήκες ,με αποδείξεις πρατηρίων (γεμισμα-γεμισμα)
Ολες αυτές οι δοκιμές ,εννοείται ,έχουν γίνει σε κλειστή πίστα ,κ πλήρως ελεγχόμενο περιβάλλον ,κ ΟΧΙ σε δημόσιο δρόμο.

R1200GSA 2010 (2εεκ) (2κάβαλο βαρύ + 3βάλιτσο)
Στο τουριστικό (120-140) -> 6-6.2 lt / 100 km
Στο σύνηθες (140-160) 6,5-6.7 lt / 100 km
Στο διεκ-περαιωτικό (60% διαδρομής->140-160 + 40% διαδρομής ->200) 8,5 lt/100

Με R1200GS 2008 (επίσης μετρημένα-με αποδείξεις γέμισμα-γεμισμα)
Υπό τις ίδιες συνθήκες ,αφαιρείς 1 lt / 100 km
(βλ. διαφορετικός κινητήρας-χαρτογράφηση-μεγαλύτερη μετωπική επιφάνεια+βάρος GSA-vs-GS)

Κι όλα ταύτα ,μετρημένα πολλαπλά ,όχι μια φορά.


ΥΓ: Το θέμα είναι ,εδώ μεσα ,έχουμε κάποιον ,που να μπορεί να παραθέσει ,αντίστοιχα πολλαπλά μετρημένα κ ασφαλή ,παρόμοια στατιστικά κατανάλωσης ,με XR ?


Πρακτικά λοιπόν δεν θα δεις διαφορά, όντως ισχύει το ότι το πιο μικρό ντεπόζιτο θα σε περιορίσει. Από την άλλη αν όντως το ταξίδι με τέτοια ταχύτητα είναι το ζητούμενο, το περιθώριο άνεσης στην ταχύτητα είναι σημαντικό, θα πρέπει να δεις αν σου κάνει η σταθερότητα όμως.
Θα δεις διαφορά ,μεγάλη ,παντού.

Κατ'αρχήν ,το ζητούμενο με τις υψηλές μουαγιέν ,είναι η κάλυψη στο συντομότερο δυνατό χρόνο ,μιας διαδρομής που την θεωρεις διεκπεραιωτική ,κ αυτό συμβαίνει με χρήση δρόμων ταχείας κυκλοφορίας.
Αν στα 200 χλμ κάνεις στάση για βενζίνη ,έχασες την ώρα που κέρδισες ,κι έκαψες τζάμπα βενζίνη.

Ανεμοκάλυψη(χαώδης διαφορά) - άνεση συνοδηγού ,επίσης - άρα μεγαλύτερη κούραση κ πιθανές περισσότερες στάσεις.

Επειδή καθόμαστε δύο άνθρωποι επάνω πολύ "μεγαλύτεροι" από εσάς με αέρα ανάμεσα μας και η απροπόνητη δική μου το μόνο που είπε είναι ότι βγάζει ζέστη, που ισχύει σε αργή και αστική μετακίνηση, φαντάζομαι ότι το κομάντο η δική σου θα κάνει πάρτυ. Αφού έχεις κανονίσει δοκιμή θα το δεις βέβαια.
Ο Μανιακός μιλάει για 3-7 μέρες στο δρόμο ,με 600-700 χλμ τη μέρα ,σε μικτή διαδρομή ,με πολύ ορεινό επαρχιακό.
Δεν νομίζω να δοκιμαστήκατε υπό τις ίδιες συνθήκες.
Δεν το λέω υπο-τιμητικά ,κάθε άλλο ,απλά θέλω να τονίσω την μη ταύτιση συνθηκών ,άρα κ συμπερασμάτων.
 
Τελευταία επεξεργασία:

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Πάντως φίλος που έχει το xr και κάθε χρόνο πάει ταξίδια στο εξωτερικό είναι πάρα πολύ ευχαριστημένος, και σίγουρα δεν οδηγεί αργά.
2κάβαλα + 3βάλιτσα τα ταξίδια του ?
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Παντως αν ηθελα ενα μηχανακι πιο δυνατο αλλα με δυνατοτητες ταξιδιου και δεν πηγαινα σε καποιο LC adve (εχω καταλληξει θα επαιρνα κατι με 30αρι ντεποζιτο) , θα πηγαινα σε ΚΤΜ 1290Τ.
Το λεω οχι σαν ασχετο αλλα σε περιπτωση που δεν εχει περασει απο το μυαλο καποιου.
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Το gs με 200 δικαβαλο τριβαλιτσος καίει 9 με 11 λιτρα
Πήγες ποτέ 200 σερί από γέμισμα σε γέμισμα ,ώστε να μετρήσεις ?
Ρωτάω ,για να μάθω ,δεν είρωνεύομαι ,να ξερς...που το ξερς..

Δεν ταξιδεύω με 200 τριβαλιτσος Δικαβαλος... Μην τρελαθούμε, κανείς δεν το κάνει με όρθια μηχανή και όποιος το κάνει με ss, κάθε 100 σταματάει.
Οπως γράφω από την αρχή, το θέμα μου είναι το δεύτερο άτομο... Τα υπόλοιπα με καλυπτουν
Αν το ζητούμενο ήταν ,μονοήμερα ή 2ήμερα εντός Ελλάδας ,θα είχε νόημα η αλλαγή αναβάθμισης προς το δυνατότερο-γληγορότερο..
Σε πολυήμερα φορτωμένα κ δη εξωτερικού ταξιδιωτικά ,αργότερα κ τσακισμένοι από την κούραση θα είστε παντού ,σε σχέση με το GSA.

Ζέστη βγάζει και το 2κεντρο,σε σχέση με το 07 και μάλιστα ενοχλητική για τον πίσω, πάνω από 35 βαθμούς.
Με βαλίτσες δεν υπάρχει προβλημα
Ο φυσιολογικός κόσμος ,δεν ταξιδεύει με μοτοσυκλέτα ,με πάνω από 35 βαθμούς...
Οπότε ,άτοπη η παρατήρηση.

Κατα τ'άλλα ,έχω παραγγείλει την Titanium...όταν μπεί επάνω ,θα σου πω αν έχει διαφορά.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Το πρώτο ζευγάρι θα έπρεπε να είχε gsa για το συγκεκριμένο ταξιδι
 
Top Bottom