BMW S1000XR(F?) ... τι να λεμε τωρα!... Funbike!

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Πάντως μεταχειρισμένα από το πάρτ 22 κάνα διακοσαρι το ένα σαν να είδα
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Καινούρια, όχι BMW ανταλλακτικό αλλά δεν είναι κατ' ανάγκη κακό βλέποντας ότι είναι "ευαίσθητα" τα μαμά, ήταν κάπου 280 στην πόρτα μου. Μάρκα την οποία εμπορεύεται και ο Παπουτσάς, αλλά δεν μπορούσε να εξυπηρετήσει.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Μάντεψε πόσο πολύ στα παλιά μου τα παπούτσια. Όταν λες "την επόμενη το μεσημέρι" το κάνεις, αλλιώς λες "δεν μπορώ να εξυπηρετήσω" και πάει ο πελάτης αλλού. Δεν κρατάς το μηχανάκι κάποιου όμηρο, το συνεργείο με δεσμευμένο χώρο γιατί "πάει όλη η ελλάδα".
Σωστος
 

Juohmaru!

Μέλος
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
S2R1000
Meoni
Ήθελα να γράψω ένα συγκεντρωτικό στο τέλος, αλλά επειδή δεν ξέρω πότε θα είναι το τέλος της επισκευής...

"Σετ στεγανοποίησης καλαμιού" 75 ευρώ, ήτοι 150 και για τα δύο. Συν λάδια, συν εργασία. Ο χριστός, η παναγία και οι άγιοι όλοι... Και θα μου πείτε BMW για αρχόντους μαλακάκο μου, σιλάνς και πλερώ Μπυθουλαίε, ΟΚ.
Η δική σου περίπτωση Γιάννη είναι βέβαια λίγο πιο περίπλοκη, καθώς το μπροστινό πήγε για μέτρηση και επισκευή λόγω της λακούβας.

Όμως ας μείνουμε λίγο ΜΟΝΟ στο κόστος του σερβις του μπροστινού. Το ποσό που αναφέρεις είναι άνευ λόγου υπερβολικό!
Εξειδικευμένο συνεργείο (Τασούλης) παίρνει 110€ για ΠΛΗΡΕΣ σερβις του πιρουνιού, αρκεί να έχεις χώρο να κατεβάσεις τα καλάμια μόνος σου (να αφήσεις τη μηχανή έτσι για μερικές μέρες), να τα πας για συντήρηση και ιδανικά ένα δυναμόκλειδο για να τα ξανατοποθετήσεις σωστά by the book.
Αν υπάρχουν τα παραπάνω και λίγη όρεξη, δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιος να πληρώνει γ@μησιάτικα σε κάθε Παναγιωτόπουλο...

Αν βέβαια κάποιος δε θέλει ν' ασχοληθεί, πάω πάσο.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Ένας μόνο λόγος, ασφάλεια/δικαστήριο.

Για το κόστος θα τα πούμε μετά την παραλαβή, όπως και για τον χρόνο. Αυτό που θα πω τώρα είναι ότι η ιστορία αυτή εκθέτει τον Παναγιωτόπουλο, γιατί ο πελάτης δεν ενδιαφέρεται για τον συνεργάτη οποιασδήποτε μορφής, πάει στο συνεργείο με το καλύτερο όνομα της αγοράς. Η κακή επιλογή συνεργασίας προσβάλλει τον ίδιο. Μία εβδομάδα χωρίς όχημα γιατί κάποιος έχει δημιουργήσει μια κατάσταση που δεν μπορεί να εξυπηρετήσει πελάτες. Η πλάκα είναι ότι πριν το αφήσω εκεί, όταν έκλεισα ραντεβού, ρώτησα. Το κάνετε εσείς αυτό; Ναι. Τελικά όχι.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Eγω παντως σημερα καταλαβα γιατι ο Αμυρου χλευαζει τις ποτηροθηκες μου, πετυχα σε φαναρι 1000XR με σφηνωμενο τον φρεντο μεταξυ της γεφυρας των καβαλετων της τιμονοπλακας και της ταμπλετας... Να γιατι χρειαζεται μια γκοπρο ολη μερα στο κεφαλι.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Eγω παντως σημερα καταλαβα γιατι ο Αμυρου χλευαζει τις ποτηροθηκες μου, πετυχα σε φαναρι 1000XR με σφηνωμενο τον φρεντο μεταξυ της γεφυρας των καβαλετων της τιμονοπλακας και της ταμπλετας... Να γιατι χρειαζεται μια γκοπρο ολη μερα στο κεφαλι.
Δωστου ιδέες να το γεμίσει σεμεδακια και φλυτζανια
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Είναι γενικότερα η μέρα περίεργη σήμερα, το μηχανάκι είναι έτοιμο από χθες αλλά είχαν ξεχάσει να πάρουν τηλέφωνο, πήρα εγώ να ρωτήσω το γίνεται.

Έχω ακούσει ένα πολύ κριντζι συνολικό νούμερο για το σύνολο των εργασιών... Δεν ξέρω αν προλάβω να περάσω σήμερα από εκεί όμως.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Λοιπόν... Με μιά μικρή επιφύλαξη στο αν έκαναν χαζομάρα στο πλύσιμο και έχουν "σταξίματα" τα πλαστικά είτε από χημικό είτε από κακό ξέβγαλμα (πρέπει να το ξαναπλύνω έτσι και αλλιώς), η εξυπηρέτηση είναι πολύ καλή στο μαγαζί, ο Βασίλης που σήμερα έλυνε ένα κόκκινο XR εξήγησε οτιδήποτε έκανε όσο ήμουν εκεί την ημέρα που το έλυσε και έλεγξε. Γενικότερα οι άνθρωποι δεν έχουν τουπέ, πράγμα όχι αυτονόητο.

Το κακό της υπόθεσης τώρα... Τα όνειρα της Κυριακής στοιχίζουν ακριβά. Το "μεγάλο σέρβις" με βαλβίδες σε ελαφρώνει περί τα 500 ευρώ.

Για τα υπόλοιπα που είναι έκτακτες επισκευές και έγιναν από άλλο συνεργείο θα αποφύγω να σχολιάσω γιατί δεν ξέρω πως μοιράζονται τα χρήματα που χρεώθηκαν αν και έχω ιδέα για το τι χρεώνει κάποιες εκ των εργασιών αν πας απ΄ευθείας. Αυτό που θα πω σε οποιονδήποτε δεν είναι εντός εγγύησης, κάθε εργασία σε περιφερειακά καλύτερα να γίνεται σε εξειδικευμένο συνεργείο επιλογής του και όχι στο δίκτυο.

Μένουμε στο ότι το μηχανάκι λειτουργεί κανονικά και πάλι, καλά χιλιόμετρα να έχουμε.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Αρχίζω και πιστεύω σιγά σιγά ότι οι δρόμοι της χώρας μας είναι μόνο για μοτοσυκλέτες με ακτινωτους τροχούς.

 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Αρχίζω και πιστεύω σιγά σιγά ότι οι δρόμοι της χώρας μας είναι μόνο για μοτοσυκλέτες με ακτινωτους τροχούς.
Το ότι ο Δήμος Κηφισιάς έκανε με εντελώς λάθος τρόπο* ένα έργο δεν λέει κάτι τέτοιο από μόνο του. Αν είχε σκάσει το 950 εκεί θα είχε σπάσει σίγουρα η ζάντα εμπρός και κρίνοντας από το σημάδι στο πίσω λάστιχο του XR θα παιζόταν και το πίσω στεφάνι που έχει πιο χαμηλό προφίλ. Σε λακκούβες πέφτουμε κάθε μέρα, δεν έχει γίνει τέτοια ζημιά ποτέ.


* τον οποίο διόρθωσαν στα επόμενα έργα στον ίδιο δρόμο, προβλεπόμενα και με σήμανση.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Λοιπόν... Με μιά μικρή επιφύλαξη στο αν έκαναν χαζομάρα στο πλύσιμο και έχουν "σταξίματα" τα πλαστικά είτε από χημικό είτε από κακό ξέβγαλμα (πρέπει να το ξαναπλύνω έτσι και αλλιώς), η εξυπηρέτηση είναι πολύ καλή στο μαγαζί, ο Βασίλης που σήμερα έλυνε ένα κόκκινο XR εξήγησε οτιδήποτε έκανε όσο ήμουν εκεί την ημέρα που το έλυσε και έλεγξε. Γενικότερα οι άνθρωποι δεν έχουν τουπέ, πράγμα όχι αυτονόητο.

Το κακό της υπόθεσης τώρα... Τα όνειρα της Κυριακής στοιχίζουν ακριβά. Το "μεγάλο σέρβις" με βαλβίδες σε ελαφρώνει περί τα 500 ευρώ.

Για τα υπόλοιπα που είναι έκτακτες επισκευές και έγιναν από άλλο συνεργείο θα αποφύγω να σχολιάσω γιατί δεν ξέρω πως μοιράζονται τα χρήματα που χρεώθηκαν αν και έχω ιδέα για το τι χρεώνει κάποιες εκ των εργασιών αν πας απ΄ευθείας. Αυτό που θα πω σε οποιονδήποτε δεν είναι εντός εγγύησης, κάθε εργασία σε περιφερειακά καλύτερα να γίνεται σε εξειδικευμένο συνεργείο επιλογής του και όχι στο δίκτυο.

Μένουμε στο ότι το μηχανάκι λειτουργεί κανονικά και πάλι, καλά χιλιόμετρα να έχουμε.
Γιατί σε εξιδικευμενα και όχι σε δίκτυο?
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Το ότι ο Δήμος Κηφισιάς έκανε με εντελώς λάθος τρόπο* ένα έργο δεν λέει κάτι τέτοιο από μόνο του. Αν είχε σκάσει το 950 εκεί θα είχε σπάσει σίγουρα η ζάντα εμπρός και κρίνοντας από το σημάδι στο πίσω λάστιχο του XR θα παιζόταν και το πίσω στεφάνι που έχει πιο χαμηλό προφίλ. Σε λακκούβες πέφτουμε κάθε μέρα, δεν έχει γίνει τέτοια ζημιά ποτέ.


* τον οποίο διόρθωσαν στα επόμενα έργα στον ίδιο δρόμο, προβλεπόμενα και με σήμανση.
Καμία αντίρρηση για τη λακκούβα που έπεσες.
Μιλάω γενικά για τους δρόμους στην χώρα.

 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Γιατί σε εξιδικευμενα και όχι σε δίκτυο?
Γιατί η χρέωση εκεί που πήγε αν πας εσύ σαν ιδιώτης είναι Α και αν πας στο δίκτυο που τα δίνει στο ίδιο συνεργείο για την ίδια δουλειά είναι Β.

Όπου Β μεγαλύτερο του Α. Και δεν μπορώ να δικαιολογήσω την διαφορά στην τάξη μεγέθους. Ούτε την χρέωση για την αλλαγή στα καλάμια.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Γιατί η χρέωση εκεί που πήγε αν πας εσύ σαν ιδιώτης είναι Α και αν πας στο δίκτυο που τα δίνει στο ίδιο συνεργείο για την ίδια δουλειά είναι Β.

Όπου Β μεγαλύτερο του Α. Και δεν μπορώ να δικαιολογήσω την διαφορά στην τάξη μεγέθους. Ούτε την χρέωση για την αλλαγή στα καλάμια.
Αν πας σε εξειδικευμένο, θα το στείλει στον ίδιο παπουτσα και θα χρεωθείς το ίδιο.
Αν κάνεις μόνος σου την εργασία βάλε βγάλε, πήγαινε στον παπουτσα... Ίσως έχεις κάποιο κέρδος.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Καμία αντίρρηση για τη λακκούβα που έπεσες.
Μιλάω γενικά για τους δρόμους στην χώρα.
Γενικά.... τι να σου πω, δεν ξέρω.

Το στρίψιμο του 17άρη είναι εντελώς άλλο, τα φρένα είναι αλλού, η συμπεριφορά είναι εντελώς διαφορετική γενικότερα. Το 950 δεν έκρυψα καθόλου ότι με πήγε άμεσα στο "πόσο μαλάκας είμαι που το πήρα" και μόλις ήρθε (κοντά) στα μέτρα μου, γιατί για το εντελώς στα μέτρα μου θέλει ελατήρια (και μαζέματα στο εμφανισιακό), πήγαμε στο "ωραίο είναι και αυτό τελικά" και συνηθίζοντας το διαφορετικό μοτέρ έφτασα στο άλλο άκρο από την αρχική εντύπωση. Δεν είναι πιο ταιριαστό για τους δρόμους όμως. Πιθανολογώ ότι το 890R είναι κάμποσα κλικ παραπάνω σε άνεση ταξιδίου, ευελπιστώ το 901 να είναι ακόμα καλύτερο από το 890 για μεγάλες μέρες στην σέλα (και με την άκρη του ματιού i spy a little copycat from china).
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Αν πας σε εξειδικευμένο, θα το στείλει στον ίδιο παπουτσα και θα χρεωθείς το ίδιο.
Αν κάνεις μόνος σου την εργασία βάλε βγάλε, πήγαινε στον παπουτσα... Ίσως έχεις κάποιο κέρδος.
Να στο πω ακόμα πιο απλά.

Αν πάω εγώ στον Παπουτσά πληρώνω Χ. Αν πάει μέσω δικτύου κάμποσα Χ παραπάνω. Ξαναλέω, ΞΕΡΩ τι χρεώνει για την εργασία "συντήρηση μπροστινού συστήματος" με τα υλικά και ξέρω πόσο έχουν τα υλικά του οπότε μπορώ να υπολογίσω την εργασία. Τα υλικά τα αφήνω απ' έξω γιατί υποτίθεται ότι πήγαν από το δίκτυο λάδια/σετ στεγανοποίησης.
 

pumba

Μέλος
Όνομα
pumba
Μοτό
Honda c50rr
Philips OneBlade
Η χρυση τομη ειναι ο 19αρης μπροστα, εχει παραπανω ανεση απο τον 17αρι χωρις τις ασαφειες του 21. 21 ειναισιγουρα καλυτερη επιλογη για οσους δεν εχουν ιδιαιτερες βλεψεις για δρομο.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Να στο πω ακόμα πιο απλά.

Αν πάω εγώ στον Παπουτσά πληρώνω Χ. Αν πάει μέσω δικτύου κάμποσα Χ παραπάνω. Ξαναλέω, ΞΕΡΩ τι χρεώνει για την εργασία "συντήρηση μπροστινού συστήματος" με τα υλικά και ξέρω πόσο έχουν τα υλικά του οπότε μπορώ να υπολογίσω την εργασία. Τα υλικά τα αφήνω απ' έξω γιατί υποτίθεται ότι πήγαν από το δίκτυο λάδια/σετ στεγανοποίησης.
Βρε το κατάλαβα αυτο
Το εξειδικευμένο συνεργείο και όχι δίκτυο που έγραψες δεν κολλάει, γιατί και στο εξειδικευμένο η χρέωση είναι διαφορετική από το να πας εσύ στον παπουτσα
 
Top Bottom