BMW S1000XR(F?) ... τι να λεμε τωρα!... Funbike!

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Γιάννη, ωραία συζήτηση αλλά είναι για δια ζώσης σε καφέ. Σωστά τα γράφεις. Το XR είναι το μόνο για να μείνει. Στα υπόλοιπα θέλει σοβαρές αποφάσεις. Θα τα πούμε, είναι ωραία κουβέντα.
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Πάντως, αν θες και χώμα, μπορείς να τα συνδυάσεις όλα πιστεύω με ένα 1190/1290.
Δυνατότητες, σε δρόμο και σε χώμα, μεγαλύτερες από αυτές που έχουμε οι περισσότεροι.
Αλλιώς, όπως αναφέρθηκε και πιο πάνω, XR + challenge
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Μα αυτό ήταν το πλάνο, πήρα και δεύτερες ζάντες του challenge για τα λάστιχα 80/20 με δεύτερη σκέψη να μπει κάτι σαν outex κιόλας.

και μετά ήρθε αυτός ο σίχαμας ο onroad και έβαλε αγγελία το 950 και έπρεπε να φάω βιταμίνη C
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Γιάννη, ωραία συζήτηση αλλά είναι για δια ζώσης σε καφέ. Σωστά τα γράφεις. Το XR είναι το μόνο για να μείνει. Στα υπόλοιπα θέλει σοβαρές αποφάσεις. Θα τα πούμε, είναι ωραία κουβέντα.
Και σ αυτον τον καφε, με το 950 θα ερθει. :ha
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Όλοι 950 θα παρουτε
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Πρόγραμμα Dynamic.
Σπάνια το χρησιμοποιώ, κυρίως σε φάσεις που έχω διάθεση για λίγο παραπάνω αγριάδα στον ήχο (πόσο πια...). Σε γενικές γραμμές έχει πιο απότομη απόκριση στο γκάζι, χωρίς να γίνεται διακόπτης και να χαλάει την οδηγησιμότητα (ή όπως μεταφράζεται το drivability που λένε στα χωρΓιά), δεν είχα παρατηρήσει άλλες διαφορές άξιες αναφοράς.

Σε μιά τέτοια στιγμή πλησιάζω σε φανάρι χωρίς να πιέσω και... η ουρά θέλει να πάει δεξιά. Αφήνω τα φρένα, ξαναπιάνω και αρχίζει πάλι τα χορευτικά. Είπαμε να αλλάζουν τον προγραμματισμό λίγο, ε, κάπου είναι αστείο το πράγμα, αν μη τι άλλο δώσε ένα changelog στον ιδιοκτήτη πριν φύγει από το σέρβις. Τώρα που το περιμένω δεν θα με τρομάξει την επόμενη βέβαια. Μπορεί να φταίει και το νέο τακάκι πίσω που πιάνει πιο καλά από το προηγούμενο, εξηγεί πάντως το γιατί φαγώθηκε πρώτο, είναι η μοναδική μοτοσικλέτα που έχω με τέτοια φθορά.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Τι να σου πω τώρα.

Ο κάθε ένας αντιλαμβάνεται πράγματα διαφορετικά. Εγώ θέλω το μηχανάκι μου να δουλεύει πάντα και παντού στην κλίμακα των στροφών. Είμαι με 100 και 6η και θέλω να προσπεράσω, δεν θέλω να σκορτσάρει το μοτέρ. Όταν φτάνω την 6η στις 2000 στροφές μέσα στην κίνηση γιατί είναι κοντή και ξεχάστηκα και ανοίγω το γκάζι, θέλω να επιταχύνει το μηχανάκι χωρίς να είναι απαραίτητο να κατεβάσω τέσσερις. Αυτό συμβαίνει με το XR (συνέβαινε και με το fazer), Αν θες να προσπεράσεις στον επαρχιακό με 6η και 2000 στροφές θα χρειαστείς χώρο, αλλά με άλλες μοτοσικλέτες στις ίδιες συνθήκες απλά θα ακούσεις κρακα κρούκα και βήξιμο και δεν θα έχεις μεταφορικό έργο. Το GS συμπεριφέρεται παρόμοια από ότι θυμάμαι, δύσκολα "κρεμάει".

Οπότε η δική μου γνώμη είναι ότι το σύνολο κινητήρα/κιβωτίου παρέχει αξιοποιήσιμη δύναμη σε κάθε συνθήκη σχέσης και στροφομέτρου. Αν συγκρίνουμε το πως αποδίδει μετά τις 7000 με το πως αποδίδει κάτω από τις 4000, ε ναι είναι ψόφιο χαμηλά.

Έχει πιο γρήγορα μηχανάκια εκεί έξω; Λογικά έχει. Καλά και ευχάριστα χιλιόμετρα σε όσους τα οδηγούν να ευχηθούμε με την ευκαιρία, δεν μας ενδιαφέρει ποιός την έχει μεγαλύτερη γιατί ξέρουμε τι καβαλάμε και δεν μας βγαίνει λειψό. Καλοπροαίρετη πλάκα καλοδεχούμενη, εννοείται.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Μην τα λες σε μένα Τζων... Το έχω βολτάρει και τα ξερω
Απλά θέλω να τα ακούνε κάποιοι φίλοι που λένε ότι δεν έχει δύναμη χαμηλα
160 άλογα σε bmw χωρίς σωστή κλιμάκωση δεν υπάρχει... Πες τους
Ο xrmaniac.... Σύντομα κοντά σας.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Μην τα λες σε μένα Τζων... Το έχω βολτάρει και τα ξερω
Απλά θέλω να τα ακούνε κάποιοι φίλοι που λένε ότι δεν έχει δύναμη χαμηλα
160 άλογα σε bmw χωρίς σωστή κλιμάκωση δεν υπάρχει... Πες τους
Ο xrmaniac.... Σύντομα κοντά σας.
Δε μου αρέσει το καινούργιο σου nickname.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Τα παιδιά από την Πάτρα ήταν γρήγορα.


Η διαφορά σε μέγεθος όντως είναι μικρή, μετά το πάθημα με την puig ο μύθος της ψηλής ζελατίνας κατέρρευσε εκκωφαντικά, περίπου σαν την τύρβη από υποπίεση που δημιουργούσε.

Καλλιτεχνική αξία μηδέν, αλλά μια ιδέα για την διαφορά μεγέθους (ακριβώς όπως τα έλεγε το διάγραμμα, σοκ ειλικρίνεια) την δίνει η φωτό.






Να προσθέσω το εξής: Η στοκ ζελατίνα κρατιέται από δύο πλαστικά μπράτσα με τα οποία έχει δυνατότητα εύκολα, ακόμα και εν κινήσει ως κάποια ταχύτητα, να αλλάξει θέση ψηλά/χαμηλά. Στην ψηλή θέση κάνει κακή τύρβη στο κράνος (είπαμε είναι υποκειμενικό αυτό) οπότε την άφηνα πάντα χαμηλά. Σε βροχή το ψηλά και προστατευμένος/χαμηλά και ήσυχος ήταν ανάλογο των κεφιών και της ταχύτητας, αν πας σχετικά αργά ενοχλεί λιγότερο προφανώς οπότε επιλέγεις την προστασία.
Η puig λοιπόν είχε σχήμα "κεφάλι μάνας άλιεν" και έκανε δουλίτσα σε σχέση με την ανεμοπίεση στο σώμα με αντάλλαγμα θόρυβο που μετά από μία ή δύο μεγάλες βόλτες αποφάσισα ότι δεν αξίζει τον κόπο, φαντάζομαι και ο αρχικός της ιδιοκτήτης κάπως έτσι ένιωσε και την ξεφορτώθηκε. Επιπροσθέτως προκαλούσε μιά έντονη ταλάντωση στα μπράτσα, τα οποία είναι και σχετικά ευαίσθητα.

Η Ζ-τεκνικ λοιπόν έχει έναν μεταλλικό σκελετό μέσα, ο οποίος βιδώνει στις μαμά θέσεις με τις μαμά βίδες και φέρνει την νέα ζελατίνα σε λίγο πιο έξω/λίγο πιο όρθια θέση, διατηρείται η δυνατότητα των θέσεων ψηλά/χαμηλά και δένονται τα μπράτσα μεταξύ τους οπότε είναι πιο στιβαρή η στήριξη.

Δεν μπορώ να πω ότι τρελαίνομαι στην ιδέα του να βγω βόλτα τώρα για δοκιμή λόγω καιρού. Το μηχανάκι θέλει πλύσιμο έτσι και αλλιώς γιατί και λάσπη έχει επάνω και μυγάκια, όχι το λέω μήπως κάποιος έχει λερώσει ιταλοαυστριακογερμανικά κατασκευάσματα και ψήνεται για double date στον ψυχοπαθή με το σφουγγάρι κάποια στιγμή.
 
Τελευταία επεξεργασία:

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Ενδιαφέρουσες παρατηρήσεις Γιάννη.
Έχω την κοντή sport της puig και μπορώ να πω ότι είμαι αρκετά ευχαριστημένος, στην ψηλή θέση παρέχει καλή προστασία στο ταξίδι χωρίς ενοχλητικούς στροβιλισμούς. Σκεφτόμουν να πάρω και μια ψηλότερη για δοκιμή αλλά φοβόμουν αυτά που περιέγραψες. Δοκίμασες καμιά τρύπα ώστε να ελαττωθεί η υποπίεση?

Ραντεβού για πλύσιμο ψήνομαι, δεν τον ξέρω τον ψυχοπαθή αλλά φαίνεται ενδιαφέρον τύπος, οι ώρες που μπορώ είναι λίγο περίεργες βέβαια.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Αν θες έστω για την δοκιμή να σου φύγει η απορία η Puig είναι στα "στοκ ανταλλακτικών", να βρω που στο καλό την έχω καταχωνιάσει βέβαια. Πήρα επιτέλους ντέξιον, ελπίζω σε επάρκεια, για να στρώσω τα περισσότερα χαζομαράκια που είναι μαζεμένα από όλο το πεθαμένο σόι στο σπίτι και θα μείνει χώρος για "μοτοράφια".
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Αν θες έστω για την δοκιμή να σου φύγει η απορία η Puig είναι στα "στοκ ανταλλακτικών", να βρω που στο καλό την έχω καταχωνιάσει βέβαια. Πήρα επιτέλους ντέξιον, ελπίζω σε επάρκεια, για να στρώσω τα περισσότερα χαζομαράκια που είναι μαζεμένα από όλο το πεθαμένο σόι στο σπίτι και θα μείνει χώρος για "μοτοράφια".
Αρχισε να ξεσκαρτάρεις.... άμεσα!!!!
Παθών και εγώ!!!!
Δίνοντας τα, θα πάθεις πλάκα με το τι «σαβούρα» έχεις μαζεμένη. Και το 99% των πραγμάτων, δεν θα τα χρειαστεις ΠΟΤΕ!!!!!!!
Ελευθερώσου......
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Αρχισε να ξεσκαρτάρεις.... άμεσα!!!!
Παθών και εγώ!!!!
Δίνοντας τα, θα πάθεις πλάκα με το τι «σαβούρα» έχεις μαζεμένη. Και το 99% των πραγμάτων, δεν θα τα χρειαστεις ΠΟΤΕ!!!!!!!
Ελευθερώσου......
Από το XR μόνο την ζελατίνα έχω γιατί το πήρα "έτοιμο", και αυτή την δοκίμασα μόνο γιατί την πήρα σε συμβολική τιμή.

Στα άλλα είναι μόνο στοκ πράγματα που βγήκαν από τα μηχανάκια, κάποια είναι όντως σαβουρα και έχει κερδίσει ο hoarder.
 
Top Bottom