BMW S1000XR(F?) ... τι να λεμε τωρα!... Funbike!

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Αυτό που βλέπουμε είναι μικρή σκάλα; Μεγάλη;

Πολύ ωραία φωτεινότητα δείχνει, ο καθρέφτης περιορίζει το βάθος.

Αλλάζει κάτι υπό κλίση; Το μήνυμα lamp βγαίνει η την βλέπει το bus;
Αυτά είναι τα μεσαία. Επισυνάπτω και την μεγάλη.
Γενικά φαίνονται πολύ καλά, μου έκανε εντύπωση πόσο άπλωσε η μεσαία δέσμη, κόβει βέβαια απότομα στις άκρες της αλλά είναι πιο φαρδιά από πριν. Πρέπει να τις δοκιμάσω σε επαρχιακό βράδυ για να πω μια ολοκληρωμένη άποψη. Δεν βγάζει κάποιο μήνυμα, είναι συμβατές με το can bus.


Επίσης δοκίμασα και την ζελατίνα. Στην χαμηλή θέση ήταν μια χαρά, δεν εντόπισα στροβιλισμούς, υποπίεση ή περισσότερο θόρυβο, καλή προστασία και στον κορμό ακόμα και στα πολλά χλμ. Επίσης δεν είδα να ταλαντώνεται περίεργα αλλά σε εγκάρσιες ανωμαλίες κοπανάει. Συνολικά, είμαι ευχαριστημένος αν και εμφανισιακά είναι λίγο κατάρτι. Σε συνδιασμό με την μικρότερη σπορτ θα είμαι σούπερ!
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Ωραίος, θα τα παραγγείλω. Απορώ γιατί ο άλλος έγραψε ότι έβγαλε σφάλμα... Τέλος πάντων, καλοφόρετα και πολλά ευχαριστώ για την δοκιμή :)
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Ωραίος, θα τα παραγγείλω. Απορώ γιατί ο άλλος έγραψε ότι έβγαλε σφάλμα... Τέλος πάντων, καλοφόρετα και πολλά ευχαριστώ για την δοκιμή :)
Έλα ντε..
Μήπως στα 2017+ αλλάζει κάτι στα ηλεκτρολογικά? Πάντως σίγουρα σε εμένα δεν έβγαλε κάποιο σφάλμα. Δεν ξέρω επίσης αν στραβώνω τους απέναντι, μου φάνηκε στην αρχή ότι φώτιζαν λίγο πιο ψηλά από πριν αλλά μετά δεν κατάλαβα κάτι έντονα ενοχλητικό για τους μπροστινούς.

Έξτρα - άσχετη- σημείωση:
Πρώτη φορά με τοποθετημένο pinlock στο κράνος και με χάλασε ότι έκανε αρκετά ενοχλητικές αντανακλάσεις με τα περιβάλλοντα φώτα. Το έχει εντοπίσει κανένας άλλος? Μήπως επειδή φοράω γυαλιά?
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Κάνει λίγη διάθλαση και μερικές φορές διπλά φώτα το βράδυ, φαντάζομαι ότι αν είναι έστω λίγο βρώμικο ή τώρα που έχει κρύο κρατάει λίγο υγρασία και είναι χειρότερα. Εξαρτάται και πόσο ευαισθησία έχεις στα μάτια και τι πάθηση.

Εξαρτάται πολύ και το φώτα έχει ο απέναντι, μερικοί που έχουν βάλει λάμπες κουκουρούκου είναι απλά για εκτέλεση.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Σπορτουρινγκ ή σούπερ σπορ ή ψηλό στριτ; Ποιος τον έχει πιο μεγάλο;


Z1000sx, s1000xr, tuono gt, zx10r.


Εντυπωσιακή η συνεργασία με την αστυνομία. Όπως γίνονται οι δοκιμές και εδώ, ναι;
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Σπορτουρινγκ ή σούπερ σπορ ή ψηλό στριτ; Ποιος τον έχει πιο μεγάλο;


Z1000sx, s1000xr, tuono gt, zx10r.


Εντυπωσιακή η συνεργασία με την αστυνομία. Όπως γίνονται οι δοκιμές και εδώ, ναι;
Ο Barry με S1000RR
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Σε μιά προσπάθεια να διορθώσω τα κακώς κείμενα με τα φώτα έβαλα λάμπες Η7 mini (ίδιες σχεδόν διαστάσεις με τις συμβατικές λάμπες) της Heleco.

Σημαντική βελτίωση στην δέσμη, δεν τις βλέπει το CANBUS όμως οπότε ανάβει το τριγωνάκι σφάλματος και ένδειξη καμένης λάμπας στα όργανα.

Θα ζητήσω αντικατάσταση με άλλο μοντέλο, δεν "πρέπει" το μηχανάκι να κυκλοφορεί με σφάλμα, δεν θα ξέρω πότε και αν κάηκε η λάμπα μέχρι να βρεθώ βράδι κάπου χωρίς φώτα, συν το ότι δεν θα φαίνεται αμέσως οποιαδήποτε άλλη ειδοποίηση, πχ ρεζέρβα.
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Δυστυχώς, διάβασα και στο FB ότι οι mini βγάζουν σφάλμα στα όργανα. Αρκετά χλμ μετά την τοποθέτηση των δικών μου "απλών" heleco led, συνεχίζουν να δουλεύουν χωρίς προβλήματα.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Μιλήσαμε, θα γίνει αλλαγή με το μοντέλο που φοράς. (και θα πάρω και Η4 για το αυτοκίνητο)
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Πλύσιμο και... Λείπει η βίδα που κρατάει την ποδιά, αγοράστηκαν νέες Μ8*20 από δαμιγο και φρέσκια λοκταιτ που θέλω και για το ΚΤΜ που δεν έχει δεθεί λόγω ελλείψεως ροποκλειδου για τα 130Nm του γραναζιού, βρήκα να δανειστώ.

Για τις λάμπες heleco που έβαλε και ο lospsi να το γράψω και εδώ, η μεγάλη σκάλα είναι απλά αποκάλυψη, was blind and now I see. Η πορείας απλά οκ, εννοείται καμία σχέση με πριν. Για 69 ευρώ λάμπες καπάκια μεταφορικά αντικαταβολή ήταν πολύ ωραία και ερωτική αλλαγή στην μοτοσικλέτα.
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Πλύσιμο και... Λείπει η βίδα που κρατάει την ποδιά, αγοράστηκαν νέες Μ8*20 από δαμιγο και φρέσκια λοκταιτ που θέλω και για το ΚΤΜ που δεν έχει δεθεί λόγω ελλείψεως ροποκλειδου για τα 130Nm του γραναζιού, βρήκα να δανειστώ.

Για τις λάμπες heleco που έβαλε και ο @lospsi να το γράψω και εδώ, η μεγάλη σκάλα είναι απλά αποκάλυψη, was blind and now I see. Η πορείας απλά οκ, εννοείται καμία σχέση με πριν. Για 69 ευρώ λάμπες καπάκια μεταφορικά αντικαταβολή ήταν πολύ ωραία και ερωτική αλλαγή στην μοτοσικλέτα.
Χμ, θα ελέγξω κι εγώ τις δικές μου βίδες αν και γενικά έχω το νού μου, δεν πέρασε πολύς καιρός από όταν αντιλήφθηκα ότι είχαν λασκάρει οι βίδες της βάσης του πλαϊνού σταντ. Κοινό πρόβλημα, απ' ότι διάβασα στο νετ, loctite-βίδωμα και έλεγχος από τότε.

΄Οσον αφορά τις λάμπες, είμαι και εγώ ευχαριστημένος αν και στην πρώτη χρήση της μεγάλης σκάλας είχα θέμα με την ρύθμιση της, κοινώς φώτιζε στον θεό και δεν ευχαριστήθηκα την οδήγηση. Από τότε την κατέβασα αρκετά αλλά δεν έχει τύχει να τις ξαναδοκιμάσω, είναι πάντως αισθητά δυνατότερες. Επίσης μου αρέσει και η επιπλέον διασπορά που βγάζουν στο πλάι, έχω πάντως την εντύπωση ότι η δυνατότητα να ρυθμίζονται και περιστροφικά, μπορεί να δώσει επιπλέον οφέλη στην δέσμη ανάλογα με το τι θέλει ο καθένας.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Δοκίμασα με τις μίνι οριζόντια, 45°, κατακόρυφα. Μόνο το τελευταίο έδωσε σωστή (κατά την γνώμη μου) δέσμη.


Τα πρώτα τουριστικά λάστιχα τα έφαγε σε 8000χλμ, λέω τυχαίο, κάτι άλλο ήταν. Τα δεύτερα στις 6000 δείχνουν ότι δεν έχουν πολύ ζωή... Πόση διαφορά έχουν οι 125 με τους 155 ρόδα; Μεγάλη τελικά. Δεν θέλω να ξέρω για σπορ συστάσεις.
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Δοκίμασα με τις μίνι οριζόντια, 45°, κατακόρυφα. Μόνο το τελευταίο έδωσε σωστή (κατά την γνώμη μου) δέσμη.


Τα πρώτα τουριστικά λάστιχα τα έφαγε σε 8000χλμ, λέω τυχαίο, κάτι άλλο ήταν. Τα δεύτερα στις 6000 δείχνουν ότι δεν έχουν πολύ ζωή... Πόση διαφορά έχουν οι 125 με τους 155 ρόδα; Μεγάλη τελικά. Δεν θέλω να ξέρω για σπορ συστάσεις.
Με Busa, 8 φορες το Αθηνα-Λαμια-Αθηνα :muted:
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Τα πρώτα τουριστικά λάστιχα τα έφαγε σε 8000χλμ, λέω τυχαίο, κάτι άλλο ήταν. Τα δεύτερα στις 6000 δείχνουν ότι δεν έχουν πολύ ζωή... Πόση διαφορά έχουν οι 125 με τους 155 ρόδα; Μεγάλη τελικά. Δεν θέλω να ξέρω για σπορ συστάσεις.
Aν θες, γράψε και τι λάστιχα είναι τα παραπάνω.

Το δικό μου αγοράστηκε με Michelin Road 5, το μπροστά ήταν καινούργιο ενώ το πίσω ήταν σε άριστη κατάσταση αλλά όχι καινούργιο. Πλέον, μετά από 7000χλμ το πίσω αρχίζει να τελειώνει ( στο κέντρο φτάσαμε στον δείκτη φθοράς), το μπροστά σε καλή κατάσταση ακόμα. Λογικά μετά το οδοιπορικό πάω για αλλαγή, αρχικά έλεγα να βάλω ένα πισινό road 5 (είμαι πολύ ευχαριστημένος και σε συμπεριφορά και σε διάρκεια) αλλά οι προσφορές της dunlop με ιντριγκάρουν να δοκιμάσω το sportsmart mk3 για να συγκρίνω τι κερδίζω σε κράτημα και τι χάνω σε διάρκεια.

Να δούμε βέβαια και τι διαθεσιμότητες θα υπάρχουν στα παραπάνω.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Aν θες, γράψε και τι λάστιχα είναι τα παραπάνω.

Το δικό μου αγοράστηκε με Michelin Road 5, το μπροστά ήταν καινούργιο ενώ το πίσω ήταν σε άριστη κατάσταση αλλά όχι καινούργιο. Πλέον, μετά από 7000χλμ το πίσω αρχίζει να τελειώνει ( στο κέντρο φτάσαμε στον δείκτη φθοράς), το μπροστά σε καλή κατάσταση ακόμα. Λογικά μετά το οδοιπορικό πάω για αλλαγή, αρχικά έλεγα να βάλω ένα πισινό road 5 (είμαι πολύ ευχαριστημένος και σε συμπεριφορά και σε διάρκεια) αλλά οι προσφορές της dunlop με ιντριγκάρουν να δοκιμάσω το sportsmart mk3 για να συγκρίνω τι κερδίζω σε κράτημα και τι χάνω σε διάρκεια.

Να δούμε βέβαια και τι διαθεσιμότητες θα υπάρχουν στα παραπάνω.
Bridgestone T30
έχει μια αγγελία στο φβ για φτηνά Τ31 και λέω να πάρω να υπάρχουν.


Έχω τις καλύτερες εντυπώσεις από τα streetsmart 1 και 2 σε Dunlop αλλά με το fazer.

Tο εντυπωσιακό είναι ότι τελειώνει και το μπροστινό σχεδόν μαζί, σε καμία περίπτωση δεν βγαίνει δεύτερο πίσω..
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Τι λέγαμε α ναι.

Αλλάζω λάδια χτες (87 ευρώ και κάτι) και γυρνώντας σπίτι το τραξιο ανάβει παντού συνεχώς. Εντάξει, μήνυμα ελήφθη.

Roadsmart 3 λοιπόν γιατί είχα τις καλύτερες εντυπώσεις από το 1 και το 2 και σε ας πούμε φυσιολογικό τιμολόγιο (οριακά στο 2χχ)

Να δούμε πόσο θα ζήσουν. Για την ώρα είναι εκνευριστικό να πρέπει να μάθω νέα χούγια με άλλη (νομίζω πιο αργή) κορώνα και διαφορετική κύλιση.

Θέλουμε και τακάκια μπροστά. 15000 σκάρτα και αυτά...
 

kostas_366

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Πόρκα κρίση :)
Top Bottom