BMW S1000XR(F?) ... τι να λεμε τωρα!... Funbike!

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Ωφου


Γρανάζι με πατούρα λάστιχο για "ησυχία" έχει ο Αλεξόπουλος. Αλυσίδα επίσης, σε cringe τιμή κανένα 50ρικο πάνω από ότι λέει η σελίδα. Πίσω έχει διαθέσιμο σε ένα δόντι λιγότερο.

Ο Τασούλης δεν έχει αλυσίδα αλλά έχει πίσω γρανάζι που δεν έχει ο Αλεξόπουλος, ένα "ελαφρύ ατσάλι", στην σελίδα φαίνεται μόνο σε 520 όμως οπότε απορώ λίγο αν είδαν καλά.

Οπότε mix and match, αν υπάρχουν ανταλλακτικά κιόλας...
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ωφου


Γρανάζι με πατούρα λάστιχο για "ησυχία" έχει ο Αλεξόπουλος. Αλυσίδα επίσης, σε cringe τιμή κανένα 50ρικο πάνω από ότι λέει η σελίδα. Πίσω έχει διαθέσιμο σε ένα δόντι λιγότερο.

Ο Τασούλης δεν έχει αλυσίδα αλλά έχει πίσω γρανάζι που δεν έχει ο Αλεξόπουλος, ένα "ελαφρύ ατσάλι", στην σελίδα φαίνεται μόνο σε 520 όμως οπότε απορώ λίγο αν είδαν καλά.

Οπότε mix and match, αν υπάρχουν ανταλλακτικά κιόλας...
Μίλα με τον Γιώργο στο ροδαμοτο για αλυσίδες και γρανάζια.

Αυτά τα γρανάζια με το λάστιχο, διάβασα ότι βγαζουν κάποιο περίεργο θορυβο στην κύλιση.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Φοράω Regina που έτσι και αλλιώς κάνει ηλίθιο θόρυβο στην κύλιση. Το μασκαρει λίγο η εξάτμιση αλλά... Χρόνια πολλά το τραγούδι της Regina, το θυμάμαι από το bandit.
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Ωφου


Γρανάζι με πατούρα λάστιχο για "ησυχία" έχει ο Αλεξόπουλος. Αλυσίδα επίσης, σε cringe τιμή κανένα 50ρικο πάνω από ότι λέει η σελίδα. Πίσω έχει διαθέσιμο σε ένα δόντι λιγότερο.

Ο Τασούλης δεν έχει αλυσίδα αλλά έχει πίσω γρανάζι που δεν έχει ο Αλεξόπουλος, ένα "ελαφρύ ατσάλι", στην σελίδα φαίνεται μόνο σε 520 όμως οπότε απορώ λίγο αν είδαν καλά.

Οπότε mix and match, αν υπάρχουν ανταλλακτικά κιόλας...
Το μείον ένα πίσω μην το σκέφτεσαι, τέτοιο έβαλα κι εγώ και δεν κατάλαβα καμιά διαφορά.

Πληροφοριακά, έβαλα με 200€ κομπλέ αλυσοδογρανάζα DID/JT με 520 βήμα (ρεισινγκ αφού), τα 525 πρέπει να είναι φθηνότερα. Στο wheelcity.
Επίσης, ρίξε μια ματιά και εξωτερικό, πήρα σετ αλυσοδογρανάζα για το ΚΤΜ 120€ ( RK 525ZXW και JT γρανάζια) από caprimoto.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Τα θέλω "τώρα".

Γιατί το κούνημα στα 200+ είναι από αυτό τελικά και γιατί δεν έχω λόγο να ταλαιπωρώ το μηχανάκι. Είναι που είναι 1500 για το σέρβις και δεν θα τα προλάβω πριν κλείσουν, οπότε Αύγουστος περίεργος έτσι και αλλιώς. Δεν θυμάμαι σε πόσα πρέπει να αλλάξω στο ΚΤΜ, που παίζει να πάρω κιτ να το κάνω μόνος μου μέσα στον Αύγουστο. Πώς τα κατάφερα έτσι φέτος, δεν ξέρω.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Το μείον ένα πίσω μην το σκέφτεσαι, τέτοιο έβαλα κι εγώ και δεν κατάλαβα καμιά διαφορά.

Πληροφοριακά, έβαλα με 200€ κομπλέ αλυσοδογρανάζα DID/JT με 520 βήμα (ρεισινγκ αφού), τα 525 πρέπει να είναι φθηνότερα. Στο wheelcity.
Επίσης, ρίξε μια ματιά και εξωτερικό, πήρα σετ αλυσοδογρανάζα για το ΚΤΜ 120€ ( RK 525ZXW και JT γρανάζια) από caprimoto.
Για πες αυτό με το 520 και 525....τι διαφορές έχουν στην πράξη?
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Για πες αυτό με το 520 και 525....τι διαφορές έχουν στην πράξη?
Στην πράξη το 520 είναι πιο ελαφρύ και έχει λιγότερες απώλειες.

Επίσης στην πράξη θα διαλυθεί πολύ πιο σύντομα.


Οπότε είναι για κόντρες και για καφετέρια μόνο. Για χιλιόμετρα τουρισμού δεν είναι
 

rock n rolla_990

Κόπανος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Ζ
Μοτό
GS χιλιαδιακοσα
Piaggio Beverly
Vespa PX200E
Επίσης στην πράξη θα διαλυθεί πολύ πιο σύντομα.
Δεν ισχύει πάντα. Μια καλή 520 που βγαίνει για μηχανάκι που η κανονική του ειναι 525 είναι υψηλότερης αντοχής για να αντέχει το ίδιο. Γι αυτό και συνήθως ειναι και πιο ακριβή.
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
amyroukai
Πόσο τώρα? Γιατί σε καμία βδομάδα είναι εδώ τα εξ Ιταλίας. Αν έχεις βρεί κάτι που σου κάνει βέβαια τοπικά, σε λογική τιμή και ΤΩΡΑ, πάω πάσο...

Όσον αφορά το βήμα, νομίζω ότι μια επώνυμη καλή αλυσίδα σε 520 είναι σχεδόν αντίστοιχα καλή με μια 525 και βγάζει πολλά χλμ. Βέβαια, έχω να κρατήσω μηχανάκι για 5ψηφιο αριθμό χλμ πολλά χρόνια...Ας γράψουν άλλοι χιλιομετροφάγοι.
Είναι πάντως ελαφρύτερες με ότι αυτό συνεπάγεται σε μη αναρτημένο βάρος. Είδα διάφορα στο BMW? Όχι, εκτός του ότι σταμάτησε το κοπάνημα της αλυσίδας.
Απλά την βάζω γιατί γουστάρω!
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Για το γούστο πάω πάσο. Πρακτικά το κέρδος στην ιπποδύναμη εν προκειμένω δεν το χρειάζομαι.

Συνήθως, επειδή είμαι αμελής με την συντήρηση, μου βγάζουν ανάμεσα σε 30 και 40 χιλιάδες, σπάνια πιο πολύ, οπότε δεν έχω λόγο να πάρω ακριβό σετ.

Θα το δω. Δεν με πειράζει να δώσω λίγα παραπάνω (πχ 200 σετ afam που δεν έχει τίποτα σε στοκ) αλλά τα σχεδόν 300 σετ που είπε τηλεφωνικά did/jt είναι απλά λολ.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Καφροι μότο που λέει ο ψηλός πιο πίσω...

177 ευρώ το σετ αλυσίδα DID zvmx και στοκ γραναζωμα με μαύρο πίσω γρανάζι.

171 σε ξεχωριστά κομμάτια με γρανάζι με λάστιχο.
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Καφροι μότο που λέει ο ψηλός πιο πίσω...

177 ευρώ το σετ αλυσίδα DID zvmx και στοκ γραναζωμα με μαύρο πίσω γρανάζι.

171 σε ξεχωριστά κομμάτια με γρανάζι με λάστιχο.
Ολα κομπλε 177?
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
DID 525ZVM-X Chain & 17/45T Sprocket Kit BMW S 1000 XR 15-19 (K49), DID 525 ZVM-X Gold & Gold Chain Links 128, BLACK Rear Sprocket 45 teeth, Front Sprocket 17 teeth


Έχει έκπτωση το προϊόν, οκ. Αρχική τιμή 253 δηλαδή όσο περίπου ζητάνε την αλυσίδα μόνη της εδώ.
 
Top Bottom