BMW S1000XR(F?) ... τι να λεμε τωρα!... Funbike!

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Κατεβαίνω να πασπαλίσω το μοτέρ παραφλού με το χέρι στο Nuda... μη με περάσουν και για αργό....

Το μοτέρ Ιταλικό BMW... να τα λέμε και αυτά.
Θα πάμε μια Βραδυνή Σούνιο τα δύο μας να μουσκεψουμε από μπλε υγρά..
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Πρέπει να πάμε κάπου, ασφάλτινα δεν έχουμε βρεθεί!

:friendship:
Θα γλυστραει η άσφαλτος απ'το παραφλου δηλαδή;;;;; :laugh:
Να μας πείτε ποτέ και που θα πάτε, να πάμε απ'την άλλη μεριά οι υπόλοιποι!!!!! :p
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
κύριε amyroukai αφήστε τις αναζητήσεις...
το μέλλον είναι ήδη εδώ...θα σας τα πει και ο mousitsas
Όταν και αν αποσυρθούν τα βενζινοκίνητα και αν ζούμε ακόμα υγιείς για οδήγηση, θα υποκύψουμε στην μαντάμ Άσπεργκερ, γιατί δεν θα υπάρχει κάτι άλλο.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Πώς σου φάνηκε το λαστιχογραναζο Τζων..?? amyroukai
Την πρώτη βόλτα ήταν σαν να μην υπάρχει. Χτες με πιο χαλαρή την αλυσίδα ακουγόταν κάτι.

Σε γενικές γραμμές μάλλον placebo θα έλεγα ότι είναι, αλλά μια που ήταν ίδια τιμή με το απλό δεν στοίχισε η δοκιμή.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Βάλε dna να γλυτώσεις τις επόμενες αλλαγές και να δουλέψει καλύτερα
Με ζευγάρι τακάκια μπροστά ,δεν νομίζω Τακη :p
Είναι μια καλή λύση ,παίρνεις κι ένα μαμά και όταν πλένεις το συρμάτινο βάζεις εκείνο πανω
Λοιπόν...

315 εκ των οποίων τα 115 ήταν τα τακάκια+εργασία. Λάδια (4λιτρα) φίλτρο αέρα και λαδιού. Το διαγνωστικό δεν δούλευε σήμερα, θα πρέπει να ξαναπάω. Όπως είπε και ο κύριος στον Πρεστό, οι τιμές θα μπορούσαν να είναι καλύτερες.


Το κουτί μέσα ήταν πεντακάθαρο, οπότε δεν βιάζομαι να βάλω άλλο φίλτρο.


Επίσης έχω πάθει ένα σοκ με τα φρένα. Φορούσε brembo λευκό από τον πρώην ιδιοκτήτη (το είδαμε στο βγάλσιμο). Βάλαμε τα BMW τακάκια (περίπου ίδια τιμή έχουν τα ebc, είχα μια σκέψη αλλά δεν αξίζει τελικά). Δύο πράγματα παρατήρησα, ότι έχει έναν έντονο παλμό στο φρένο, φαντάζομαι δεν πατάει καλά το τακάκι ακόμα στον δίσκο και... Δεν είχε φρένα πριν.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Λοιπόν...

315 εκ των οποίων τα 115 ήταν τα τακάκια+εργασία. Λάδια (4λιτρα) φίλτρο αέρα και λαδιού. Το διαγνωστικό δεν δούλευε σήμερα, θα πρέπει να ξαναπάω. Όπως είπε και ο κύριος στον Πρεστό, οι τιμές θα μπορούσαν να είναι καλύτερες.


Το κουτί μέσα ήταν πεντακάθαρο, οπότε δεν βιάζομαι να βάλω άλλο φίλτρο.


Επίσης έχω πάθει ένα σοκ με τα φρένα. Φορούσε brembo λευκό από τον πρώην ιδιοκτήτη (το είδαμε στο βγάλσιμο). Βάλαμε τα BMW τακάκια (περίπου ίδια τιμή έχουν τα ebc, είχα μια σκέψη αλλά δεν αξίζει τελικά). Δύο πράγματα παρατήρησα, ότι έχει έναν έντονο παλμό στο φρένο, φαντάζομαι δεν πατάει καλά το τακάκι ακόμα στον δίσκο και... Δεν είχε φρένα πριν.
Τα έχουμε γράψει πολλά χρόνια για τα μαμά τακάκια....απλά είναι διαφορετικά από τα αφτερ.
Πρόσεχε το edo
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Καλά, κάτσε να στρώσει. Μου είπε στο σέρβις ο άνθρωπος να προσέχω, λέω δεν θα πιάνει καλά ως συνήθως στην αρχή... Μέγα λάθος. Πολύ ενοχλητικό αυτό το πράγμα που κάνουν τώρα φρέσκα.
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Προσωπικά, πάντα όταν αλλάζω τακάκια καθαρίζω και τις δισκόπλακες με ένα scotchbride, πανάκι και σπρέι καθαρισμού φρένων ώστε να φεύγει το υλικό από τα παλιά τακάκια που μένει πάνω στην δισκόπλακα (glazing νομίζω το λένε στα αγγλικά αν θες να το ψάξεις). Δοκίμασε το μήπως βελτιωθεί η αίσθηση.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Δεν έχει "αίσθηση" φρένου, έχει πολύ δυνατό δάγκωμα αλλά και φάση "στραβοί δίσκοι". Wow και τι στο καλό μαζί.


Θα το δοκιμάσω και αυτό, ευχαριστώ.




Αυτό που δεν με έκανε πολύ χαρούμενο είναι ότι ήρθε το παλικάρι από τον οποίο είχα πάει την εξάτμιση με θέμα στην φόρτιση, δεν είχαν βρει αν είναι από πηνία, ανόρθωση ή κακή μπαταρία μέχρι που έφυγα. 80,000 χιλιόμετρα.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Ντροπιαστικό παραλειπόμενο από την βόλτα του Σαββάτου.


Το πίσω φρένο έχει δικό του Θεό. Υπάρχουν φορές που το πρόγραμμα θεωρεί ότι θέλω να κάνω πλασάρισμα και μπλοκάρει και το γυρίζει, πιθανολογώ ότι έχει να κάνει με το πόσο δυνατά πατάω το φρένο με το πόδι.

Σε μια φάση λοιπόν που έχω λίγο ξεχαστεί και πάω πιο ζωηρά από ότι έπρεπε, βλέπω με την άκρη του ματιού μου μια φιγούρα με μαύρα ρούχα να κάνει κίνηση με το χέρι προς τα πάνω καλύπτοντας το πρόσωπο τύπου "μου πέταξες πέτρα και προσπαθώ να γλιτώσω". Αν δεν είχε κινηθεί δεν θα την κατέγραφα καν σαν αντικείμενο στον χώρο... Και ήταν ακριβώς σε φάση "αυτονόμησης πίσω μέρους μοτοσυκλέτας από παρεξήγηση του εγκεφάλου και του προγράμματος φρένου", με ελαφρύ γλίστρημα (που μάλλον δεν ήταν τόσο ελαφρύ για να τα κάνει πάνω της).

Όλα αυτά στο road, δεν θέλω να ξέρω τι καφριλες μπορεί να γίνουν με το dynamic.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ντροπιαστικό παραλειπόμενο από την βόλτα του Σαββάτου.


Το πίσω φρένο έχει δικό του Θεό. Υπάρχουν φορές που το πρόγραμμα θεωρεί ότι θέλω να κάνω πλασάρισμα και μπλοκάρει και το γυρίζει, πιθανολογώ ότι έχει να κάνει με το πόσο δυνατά πατάω το φρένο με το πόδι.

Σε μια φάση λοιπόν που έχω λίγο ξεχαστεί και πάω πιο ζωηρά από ότι έπρεπε, βλέπω με την άκρη του ματιού μου μια φιγούρα με μαύρα ρούχα να κάνει κίνηση με το χέρι προς τα πάνω καλύπτοντας το πρόσωπο τύπου "μου πέταξες πέτρα και προσπαθώ να γλιτώσω". Αν δεν είχε κινηθεί δεν θα την κατέγραφα καν σαν αντικείμενο στον χώρο... Και ήταν ακριβώς σε φάση "αυτονόμησης πίσω μέρους μοτοσυκλέτας από παρεξήγηση του εγκεφάλου και του προγράμματος φρένου", με ελαφρύ γλίστρημα (που μάλλον δεν ήταν τόσο ελαφρύ για να τα κάνει πάνω της).

Όλα αυτά στο road, δεν θέλω να ξέρω τι καφριλες μπορεί να γίνουν με το dynamic.
Έχει road??
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ανακαλύπτουν την Αμερική, ξανά. Ποιος το φανταζόταν....


Αυτά τα επιφωνήματα και όσα περιγράφει ο τυπακος, μόνο όταν το βολταρεις τα καταλαβαίνεις.
Η κουβέντα για την άνεση της σέλας και των πολλών ωρών πάνω της, δεν γίνεται πιστευτή βλέποντας πόσο λεπτή είναι.

Η πραγματικότητα είναι ότι με όσους έχω μιλήσει για την άνεση και όσα βίντεο υπάρχουν στον σωλήνα με βρίσκουν σύμφωνο, μετά από 3700 δικαβαλα φορτωμένα χλμ σε 8 μέρες.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Σχετικά με την προφορτιση το ένα συν αποσκευές που είχες είναι μαλακό, έπρεπε να το βάλεις στο δύο άτομα.

Πιθανό να ταλαιπωρήθηκε η αλυσίδα και από αυτό.

Σάββατο το είχα στο ένα και αποσκευές με απόσβεση road για άνεση και λίγο σφιχτή λειτουργία, αντί για ένα και dynamic.


40,000 θεωρητικά πρέπει να ψάχνω και για σέρβις αμορτισέρ σιγά σιγά.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Σχετικά με την προφορτιση το ένα συν αποσκευές που είχες είναι μαλακό, έπρεπε να το βάλεις στο δύο άτομα.

Πιθανό να ταλαιπωρήθηκε η αλυσίδα και από αυτό.

Σάββατο το είχα στο ένα και αποσκευές με απόσβεση road για άνεση και λίγο σφιχτή λειτουργία, αντί για ένα και dynamic.


40,000 θεωρητικά πρέπει να ψάχνω και για σέρβις αμορτισέρ σιγά σιγά.
Όταν έφυγα από εθνικές οδούς και έμπλεξα σε βουνά, το άλλαξα σε 2 άτομα και πάλι δεν με ενοχλησε.
Στην επιστροφή ...στον δικό μας εθνικό δρόμο, έβαλα dynamic και διπλό κράνος και έγινε πιο στιβαρό
Ψάχνομαι και εγώ......αλλά σε όλες τις συνθήκες είναι άνετο.

Η αλυσίδα είναι δικό μου "λάθος"...έφτασα τα 7000 χλμ από την ώρα που την πήρα και δεν έχω φερθεί καλά απέναντι της.
Χρήση σιφτερ μάλλον την ξεκ@λιασε.
Σήμερα βάζω τη νέα.
 
Top Bottom