BMW S1000XR(F?) ... τι να λεμε τωρα!... Funbike!

barbadinos

Μέλος
Περιοχή
Αγ.Ανάργυροι
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Vstrom χίλια
Ω ρε μάν Μ





advphone
Καλοφάγωτα και καλόστριφτα..
ΛΑΣΤΙΧΑΡΑ λέμε...θα το φχαριστηθείς σίγουρα...
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Σήμερα έβαλα κάτι αποστάτες, οι οποίοι φέρνουν εκτός από πιο ψηλά, αρκετά πιο πίσω το τιμόνι.

Θα δω αν βολεψουν σε γενική χρήση



advphone
 

jon t

Μέλος
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
Honda CRF1100L
Σήμερα έβαλα κάτι αποστάτες, οι οποίοι φέρνουν εκτός από πιο ψηλά, αρκετά πιο πίσω το τιμόνι.

Θα δω αν βολεψουν σε γενική χρήση



advphone
Μήπως θα βρίσκει στο τσαντάκι του ρεζερβουάρ?
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ελπίζω ότι δεν είναι αγνώστου ταυτότητας το κράμα του μετάλλου...
Τα φοράνε πολλά μηχανάκια, είχα και στο gs που το κοπαναγα στα χώματα

Αν μείνω με το τιμόνι στο χέρι σε καμμία σούζα....τι να πω? :wacky:
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Μετά από 600 ολοήμερα χλμτρακια......τα καβαλέτα είναι τρομερή αναβάθμιση άνεσης και καλύτερης αίσθησης γενικά.
Η θέση οδήγησης είναι πιο όρθια πλέον και δεν πέφτει καθόλου το βάρος χαμηλά στα χέρια.

Συνιστώ δοκιμη...ιδίως στα ψηλά αγόρια.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Τα ψηλά αγόρια δεν θέλουν το τιμόνι κοντά τους. Το πιο ψηλά είναι υπό συζήτηση.
Είναι λίγο πιο κοντά....αλλά αυτό που βελτιώνεται είναι η πιο όρθια θέση.
Πρέπει να βολταρεις το δικό μου, για να δεις.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Έχω αποστάτες για να κάνω δοκιμή, συμβατικούς βέβαια, αλλά και αυτοί φέρνουν το τιμόνι πιο πίσω. Επειδή δεν έχω νιώσει άβολα ακόμα και σε μέρες κατά τα λοιπά κουραστικές, δεν έχω κίνητρο για να κάνω την αλλαγή. Είναι μια περίεργη ισορροπία η θέση οδήγησης στην οποία έχω τώρα "κουμπώσει" και ενώ θεωρητικά θα την ήθελα πιο απλωτή πρακτικά αν κατέβει το πέλμα πιο κάτω ίσως ενοχλεί η σέλα, οπότε δεν αλλάζω τίποτα, don't fix what's not broken.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Έχω αποστάτες για να κάνω δοκιμή, συμβατικούς βέβαια, αλλά και αυτοί φέρνουν το τιμόνι πιο πίσω. Επειδή δεν έχω νιώσει άβολα ακόμα και σε μέρες κατά τα λοιπά κουραστικές, δεν έχω κίνητρο για να κάνω την αλλαγή. Είναι μια περίεργη ισορροπία η θέση οδήγησης στην οποία έχω τώρα "κουμπώσει" και ενώ θεωρητικά θα την ήθελα πιο απλωτή πρακτικά αν κατέβει το πέλμα πιο κάτω ίσως ενοχλεί η σέλα, οπότε δεν αλλάζω τίποτα, don't fix what's not broken.
Σε αυτή την σέλα ότι και να κάνεις θα είναι πολυθρόνα.
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Ας πεταχτώ κι εγώ ο πρώην.

Η μαμίσια αρχικά μου φάνηκε κακή αλλά στην πορεία και μέχρι να την φτιάξω, άρχισε να την ψιλοσυνηθίζει ο πωπός μου. Παρόλα αυτά, η αναβάθμιση στη σέλα του XR για μένα ήταν μεγάλο συν αφού κέρδισα σε άνεση και ύψος.
Όσον αφορά τους αποστάτες, δεν δοκίμασα αλλά επίσης αρχικά με ξένισε το μεγάλο άνοιγμα του τιμονιού και ίσως με ενόχλησε/κούρασε κάποιες φορές. Στην πορεία το συνήθισα αλλά θεωρώ ότι κοντύτεροι αναβάτες (με μικρότερο άνοιγμα χεριών) ίσως να έχουν σοβαρότερο θέμα και κάποιου τύπου αποστάτες να είναι -γκουχ- μονόδρομος.

Συμφωνώ πάντως με amyrou, είναι λίγο λεπτή η ισορροπία στην εργονομία, ακόμα και σε άτομα με ίδιο σωματότυπο...
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ας πεταχτώ κι εγώ ο πρώην.

Η μαμίσια αρχικά μου φάνηκε κακή αλλά στην πορεία και μέχρι να την φτιάξω, άρχισε να την ψιλοσυνηθίζει ο πωπός μου. Παρόλα αυτά, η αναβάθμιση στη σέλα του XR για μένα ήταν μεγάλο συν αφού κέρδισα σε άνεση και ύψος.
Όσον αφορά τους αποστάτες, δεν δοκίμασα αλλά επίσης αρχικά με ξένισε το μεγάλο άνοιγμα του τιμονιού και ίσως με ενόχλησε/κούρασε κάποιες φορές. Στην πορεία το συνήθισα αλλά θεωρώ ότι κοντύτεροι αναβάτες (με μικρότερο άνοιγμα χεριών) ίσως να έχουν σοβαρότερο θέμα και κάποιου τύπου αποστάτες να είναι -γκουχ- μονόδρομος.

Συμφωνώ πάντως με amyrou, είναι λίγο λεπτή η ισορροπία στην εργονομία, ακόμα και σε άτομα με ίδιο σωματότυπο...
Αν δεν δοκιμάσεις δεν μπορείς να δεις την διαφορά.
Εγώ δεν περίμενα τόση διαφορά πάντως.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Δουλεύουν ακόμα αυτά τα μηχανάκια? Πολύ ησυχία έχει πέσει...
Όταν δεν υπάρχουν παράπονα... No news, good news. Εξάλλου τώρα έχουμε άλλα θέματα, μήπως πρέπει να αλλάξουμε τα μεγάλα με 125αρια για να βρούμε το ζουα ντε βιβρ ξανά, μπορεί και να κάνουμε ουά κελ ντομαζ βέβαια, οι πιθανότητες είναι ανεξάντλητες.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Δουλεύουν ακόμα αυτά τα μηχανάκια? Πολύ ησυχία έχει πέσει...
Γυρίζω χθες από λουτρά και πετυχαίνω τρία ss στην εθνική με δερμάτινα κλπ πρόστυχα αξεσουάρ.
Γυρίζαν σταθερά γύρω στα 200 οι ανθρώποι και είχαν εμένα τριβαλιτσο δικαβαλο και ψηλά την ζελατινα ...δίπλα τους :p
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Γυρίζω χθες από λουτρά και πετυχαίνω τρία ss στην εθνική με δερμάτινα κλπ πρόστυχα αξεσουάρ.
Γυρίζαν σταθερά γύρω στα 200 οι ανθρώποι και είχαν εμένα τριβαλιτσο δικαβαλο και ψηλά την ζελατινα ...δίπλα τους :p
Μετάφραση "είχαν πέσει για ύπνο κινούμενοι οικονομικά με τα SS και εγώ έκανα τον Κονιόρδο"
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Μετάφραση "είχαν πέσει για ύπνο κινούμενοι οικονομικά με τα SS και εγώ έκανα τον Κονιόρδο"
Δεν είπα ότι "ανοίξαμε".....μην μπερδευεσαι, αν και το r6 το έχουμε εύκολα.
Αλλά διόδια -διοδια τόσο πάνε για να τους φτάσει η Μπενζινα
 
Top Bottom